Hirdetés

Újrahasznosított műanyagból készült kompozit, kertészeti rendszer, ultrahatékony növénystimuláló szer – ilyen projektek mutatkoztak be a Startup Plastic Surgery pitch versenyén

A Startup Plastic Surgery és a Klímainnovációs Közösség inkubációs programjában olyan projekteket karolnak fel, amelyek a műanyag által okozott környezeti és egészségügyi problémákra kínálnak megoldásokat. A program hagyományosan egy pitch versennyel zárul, amin a Startup Online is jelen volt. Fotóriportunkat láthatjátok.

2024. március 22-én tartották a Startup Plastic Surgery és a Klímainnovációs Közösség inkubációs programját lezáró pitch versenyt. A program célja, hogy olyan innovatív projekteket segítsen, amelyek a műanyag által okozott környezeti és egészségügyi kihívásokra adnak megoldásokat. A 2020-ban indult programot immár 4. alkalommal hirdették meg.
A programba olyan, legalább 2 fős csapatok jelentkezhettek, akik rendelkeznek egy műanyaghasználathoz kapcsolódó ötlettel, netalán már el is kezdték azt megvalósítani. Az ötlet sokféle lehetett: célozhatta műanyag-helyettesítő termékek létrehozását, a műanyagok innovatív hasznosítását, új technológia alkalmazását a műanyagiparban, vagy a fogyasztói szokások megváltoztatását.
A 4 hónapos inkubáció alatt a résztvevők iparági mentoroktól és üzleti coach-októl kaptak segítséget ötletük fejlesztéséhez, online és személyes workshopokon vettek részt, valamint networking események során ismerhették meg az iparági elvárásokat.
A programba 28-an jelentkeztek, a legjobb 9 csapat pedig az inkubáció zárásaként a KPMG magyarországi telephelyén, szakmai zsűri előtt mutatta be az elmúlt hónapok eredményét 5 perces pitch keretében, majd a zsűri kérdéseire válaszoltak 5 percben. A zsűri tagjai voltak: Balázs Krisztián, a Greenstic Europe társalapítója és vezérigazgatója, Virág Annamária, a Sneider Electric fenntarthatósági szakértője, Tom Szaky, a TerraCycle vezérigazgatója, Kálmán Anna, a KPMG senior menedzsere, valamint Tóth Kristóf, a Control Pro Kft. alapítója.
A zsűri arra helyezte a hangsúlyt, hogy az ötletek mennyire megvalósíthatóak, skálázhatóak, fenntarthatóak hosszútávon, illetve milyen hatásuk lehet a környezetre.
A RE Bottle kistermelői zöldségekből és gyümölcsökből készít smoothie leveket. A smoothie-t egy speciális, melegítős, de könnyen kezelhető turmixgép készíti el – a RE Bottle ezt értékesítené irodahelyiségek számára. Az italok készítése során a csapat nem használ csomagolóanyagokat, csökkentve ezáltal a műanyag-felhasználását és a széndioxid-kibocsátást. Továbbá az italokban nincsenek tartósítószerek, és a pasztörizálást is megspórolják, így az irodai dolgozók egészségÉhez is hozzájárul az innováció.
A Monomer célja az egyik legelterjedtebb műanyag, a PET környezetbarát újrahasznosítása. Ezt kémai úton, kemolízissel teszi meg a csapat: ennek során a PET egyes molekuláit, úgynevezett monomerjeit bontják tovább, hogy aztán a folyamat végén újra jó minőségű, használható PET anyagot kapjunk.
A FlexiPlanter egy újrahasznosított műanyagból készített kertészeti rendszert, amellyel a felhasználó (például a hobbikertész vagy egy vendéglátóhely) egyszerűen és költséghatékonyan zöldítheti be növényekkel a kültéri függőleges felületeket. A berendezés saját öntözőrendszerrel bír, melyet a kerti csapokra lehet telepíteni, de a FlexiPlanter elmondása szerint tervben van a beltéren is használható egység lefejlesztése. 
Az AgroPods egy vízben oldódó fóliát fejlesztett ki, amelyet kapszula formában értékesítenek gazdaboltokon keresztül a gazdák számára. A kapszulákba bele lehet rakni a gazdaságokban használatos növényvédőszereket, és mivel a csomagolóanyag, a fólia feloldódik, így a megoldás csökkenti a környezetszennyezést. Egyrészt redukálja a műanyag-felhasználást, másrészt nem keletkeznek a talajba mosódó káros anyagok a termék használata során, harmadrészt pedig a vízszennyezést is megelőzi.
A BioBubble biológiailag lebomló, mezőgazdasági ültetőedényeket hozott létre olyan melléktermékekből, mint a fűrészpor vagy a széna, illetve gomba micéliumból. Az ezekből létrejövő, könnyű anyag a műanyagtermékek helyettesítőjeként használható, jóval kevesebb vízigénnyel. A BioBubble terméke hozzáadott talajtápértékkel is bír, így még inkább megéri használni a mezőgazdaságban.
A MikroPolyTech célja egy olyan, a növények növekedését serkentő és az ellenálló képességet növelő szer létrehozása volt, amely ultramagas sejtkoncentrációja révén a hagyományos szerekhez képest sokkal kisebb csomagolásban is elfér. Így a 20 literes, műanyag kannák helyett 2 deciliteres, újrahasznosítható alumíniumdobozokban érhető el a termék, amely akár 10 hektár földterületre is elég. A MikroPolyTech a növénystimuláló anyagot alga és cellulózbontó baktériumok vegyítésével alkotta meg.
A Brickoplast egy újrahasznosított műanyagból készült kompozitot alkotott meg, amelynek felhasználása széleskörű lehet. A csapat az anyagot egyelőre magaságyások alapanyagaként használta fel, hogy a környezetre gyakorolt pozitív hatást ne csak maga a kompozit, hanem az ágyásba ültetett növény is emelje.
A GreenCoffee Community egy egyedi tervezésű termoszt hozott létre, amely a kávézókban milliárd számra eldobott papír poharak problémáját orvosolja. A termosz csatos zárral rendelkezik, így azt a kávézók személyzetének is könnyebb kezelnie. A termék továbbá beépített NFC fizetési funkcióval bír, hogy a bankkártyánk vagy a telefonunk keresgélése nélkül fizethessünk a kávénkért. A csapat neve beszédes: a termékkel céljuk, hogy ökotudatos vásárlói közösséget építsenek.
Az EcoFab3D a 3D nyomtatásban keletkezett műanyaghulladékot hasznosítja újra, és értékesíti például éttermek vagy kávézók számára. A vendéglátóhelyek így személyre szabott, olcsó és szép dizájntermékekkel lehetnek gazdagabbak, például egyedi tervezésű szalvétatartókkal, lámpabúrával, vázával vagy akusztikai panelekkel. A csapat később bútorok elkészítését is vállalná.
A zsűritagok a pitch-eket követően elvonultak, hogy értékeljék a csapatok teljesítményét –  végül összesen 5 felajánlást tettek, és 1 külön díjazottat jutalmaztak. Továbbá a közönség is szavazhatott a legjobbnak ítélt projektre.
Az eredményhirdetésen a Greenstic Europe felajánlotta, hogy további mentorálással segíti a RE Bottle…
…és a Brickoplast csapatát.
Hasonlóan további mentorációt ajánlott fel a Klímainnovációs Közösség a Monomer,…
…illetve a FlexiPlanter csapatának.
A KPMG félmillió forint támogatást ajánlott fel az AgroPods csapatának.
A zsűri értékelése alapján a legjobb pitch-ért járó elismerés a MikroPolyTech-et illette meg.
A közönség szavazatai alapján pedig a legjobb csapat a Brickoplast lett.

Az eseményről további képeket ide kattintva találsz.

KÉPEK: Sebestyén László / KPMG

A nikotinfüggést csökkentő és az idősgondozás Airbnb-jét megálmodó csapat is bekerült start it @K&H inkubációs programjába

A K&H Csoporthoz kötődő nagyvállalati inkubációs program célja, hogy a bármely területről érkező csapatokat segítsék abban, hogy projektjüket fejlesszék, és elérjenek a következő érettségi fázisba. A program ehhez szakmai mentorációt, közösségi irodát és széles kapcsolati hálót is biztosít a résztvevőknek.

Bővebben

Vinnai Balázs: Pár év múlva lehet, már nem én, hanem egy AI hasonmásom fogja megnyitni a SMART Konferenciát

A SMART Konferenciát szervező IVSZ elnöke, Vinnai Balázs szerint a mesterséges intelligencia elterjedése azt az érzetet kelti az emberekben, mintha nem kéne a digitális alaptudás az AI használatához. Aki azonban igazán hatékony és termelékeny akar lenni, annak pont erre az alaptudásra kell támaszkodnia. Interjúnk a SMART Konferenciáról.

Bővebben

Azért bízzanak bennünk a startupok, mert a BMW is bízik bennünk! – mondja az Econ Engineering ügyvezető igazgatója

A Technocatalyst programban a startupok az Econ Engineering segítségével olyan hatékonysággal fejleszthetik prototípusukat virtuálisan, ami offline módon lehetetlen lenne. A költségeket vagy a program másik stratégiai partnere állja, vagy az Econ száll be a projektbe equity alapon. Az Econ szerint a nagyvállalatok töretlen bizalma mutatja, hogy megbízható szolgáltatója lesznek a startup-ökoszisztémának is. Összefoglaltuk az Econ

Bővebben

Miért éri meg virtuálisan prototípust készíteni a startupoknak, és hogyan zajlik ez egyáltalán?

Az innovációs projekteknek szóló Technocatalyst programban az Econ Engineering elérhetővé teszi a mérnöki szimulációk világát a startupoknak is. Hogyan tudja egy startup az Econnal virtuálisan megterveztetni a prototípusát? Mennyire szoros az együttműködés, mekkorák a költségek, és miért bízzon meg a startup az eddig ipari nagyvállalatoknak szolgáltató cégben? Kiglics Gábort, az Econ ügyvezető igazgatóját kérdeztük.

Bővebben

Gazdaságos 3D nyomtatógép és hisztikezelő gyereknevelési rendszer is nyert az első VOSZ Smart startupversenyen

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége azzal a céllal hozta létre a versenyt, hogy felkutassa az élet különböző területein születő innovációkat, és segítse ismertségük növelését. A fődíjat a 3D nyomtatást megkönnyítő ReFilamer hozta el.

Bővebben

Az ember bármikor beavatkozhat a mesterséges intelligencia működésébe – erre ad garanciát az Unió AI szabályozása

Komoly nyomon követési és naplózási rendszert kell annak kiépítenie, aki bizonyos területeken mesterséges intelligenciát alkalmazó szoftvert szeretne forgalmazni az EU-ban.  Az új uniós rendelet, az AI Act ezt azért is írja elő, hogy bármikor közbe tudjon lépni az ember az AI működésébe, ha szükséges. Összefoglaltuk a Pokó Diána mesterséges intelligencia és technológiai szakjogásszal készült interjúnkat.

Bővebben

Ha az EU nem szabályozná a mesterséges intelligenciát, könnyen elharapózhatna a félelem, és megfojtanánk az innovációt

Márciusban fogadta el az Európai Parlament a világ első átfogó mesterségesintelligencia-szabályozását. Miért volt szükség az ún. AI Act-re? Tartanunk kell-e a robotok lázadásától, vagy attól, hogy a kormány AI-eszközökkel követi a mindennapjainkat? Mit fog érzékelni a felhasználó, és mennyi időbe telhet, mire a jog utoléri a gyorsan fejlődő technológiát? Interjúnk dr. Pokó Diána mesterséges intelligencia

Bővebben

Mi az: 42, és nem az élet értelme?

Az európai startup-ökoszisztéma az idei első negyedévben 42 darab, egymillió dollárt meghaladó befektéssel büszkélkedhet. 2022 második negyedéve óta nem volt ilyen magas ez a szám, és már 2024 első három hónapjában majdnem fele annyi úgynevezett megaround történt Európában, mint tavaly összesen.

Bővebben

Hozz egy jó ötletet egy elhagyott terület újrahasznosítására, és nyerj hárommillió forintot!

A CheckINN Revitalizátor ötletpályázat célja, hogy a befektetők helyett a felsőoktatásban tanuló diákok álmodják meg, hogy a funkcióját vesztett, elhanyagolt épületek, területek hogyan teremthetnének újra értéket, új külsővel és turisztikai jelentőséggel is felruházva őket.

Bővebben
Ez a weboldal is sütiket használ!
Sütiket használunk a tartalom és a közösségi funkciók biztosításához, a weboldal forgalmunk elemzéséhez és reklámozás céljából. Ezen kívül média-, hirdető- és elemző partnereinkkel megosztjuk a weboldal használatodra vonatkozó adatokat, akik kombinálhatják más olyan adatokkal, amelyeket más, általuk használt szolgáltatásokkal együtt adtál meg. A weboldalon megtekintheted a sütik használatának részletes leírását.
Rendben
Szükséges
Beállítások
Statisztika
Marketing
Később módosíthatod a beállításaidat
Cookie beállítások