Hirdetés

Megújult az MVM Edison: nagyvállalati inkubációs programmá alakították a startupversenyt

Kéthónapos startupverseny helyett féléves inkubációs programmá nőtte ki magát az MVM Edison, ami elkíséri a startupokat egészen a prototípus készítéséig és a tesztelésig. A csapatok nagyvállalati szakértőket és erőforrásokat kapnak, sőt, akár a program után is folytatódhat az együttműködés az MVM-mel. Jelentkezési határidő: március 25.

„Korábban egy klasszikus startupversenyként működtünk, ahol dobogós helyezetteket hirdettünk ki, és a csapatok egy validációs fázison mentek keresztül. A programot most úgy gondoltuk újjá, hogy a verseny tovább vigye a startupokat a prototipizálási és a tesztelési fázisba is. Szeretnénk új alapokra helyezni a működést a startupokkal: az MVM Edison ennek lesz az első lépése.”

Így összegezte Végvári–Gerencsér Dorka, az MVM Smart Future Lab senior innovációs design szakértője, hogy korábbi startupversenyük miért alakul át idéntől nagyvállalati inkubációs programmá. Ennek megfelelően az MVM Edison szerkezeti felépítése is jelentősen megváltozott

Az első év a tesztidőszak

De kezdjük az alapoktól! A megújult program pre-seed és seed fázisban lévő projektek jelentkezését várja március 25-éig. A benyújtott ötleteknek, fejlesztéseknek kapcsolódniuk kell a következő témakörök valamelyikéhez:

  • humánerőforrás és szervezetfejlesztés,
  • a jövő otthon, a jövő városai megoldások,
  • kiegészítő, termékinnovációs szolgáltatások,
  • az energia jövője,
  • digitális vállalati fejlesztés, teljesítményoptimalizáció.

A beérkezett pályázatokból szakmai zsűri dönti el, hogy melyek kerüljenek be az inkubációs programba.

Fontos változás, hogy míg korábban az MVM Edison-ba fejlettebb, már akcelerációra érett projekteket is bekerülhettek, idén kifejezetten csak pre-seed és seed fázisban lévő csapatokat fogad be a program.

Ahogyan Végvári–Gerencsér Dorka kifejtette, ennek oka egyszerű: egy teljesen új programot a nulláról felépíteni és elindítani nagy feladat, így azt az első évben még az útjuk elején járó startupokkal tesztelik. Ez azonban Dorka elmondása alapján később változhat: „A tapasztalatok levonása és a program véglegesítése után szeretnénk érettebb fázisban lévő cégek felé is nyitni.”

Inkubáció, ahol nagyvállalati szakértők segítenek

A programba bekerülők ezután a korábbinál mélyebb, intenzívebb inkubációs időszakon mennek keresztül, így az a korábbi 2 helyett 6 hónapig tart, és 4 részre tagolódik.

1.) Validáció és együttműködési lehetőségek: 2024. áprilistól júniusig

Ebben a szakaszban a csapatok validálják az ötleteiket, és 2-3 hetente edukatív workshopokon vesznek részt, például a piacelemzést vagy a gyors prototípuskészítés módszertanát körüljárva.

Ahogyan Dorka rávilágított, az MVM már a program ezen pontján kiemelt figyelemmel kíséri a projekteket:

megvizsgálják, hogy az adott csapat fejlesztése az MVM Csoport által lefedett szakterületek melyikén tudna a leginkább hasznosulni, és az adott területen releváns szakértőiket, mentoraikat rendelik a csapatok mellé segítségként. Többek között ettől is lesz nagyvállalati program az MVM Edison.

A szakértők és mentorok a csapattal való egyéni megállapodás mentén dolgoznak együtt, így az rugalmasságot kínál a feleknek.

2.) Félidős Demo Day: 2024. júniusban

A csapatok szakértők előtt bemutatják a haladásukat, és a kiválasztott csapatok tovább folytatják az inkubációs programot.

3.) Prototipizálás és tesztelés: 2024. júliustól szeptemberig

A továbbjutott projektek prototípust készítenek, és tesztelik azokat. Mint azt a Startup Online kérdésére Dorka elmondta, a program nagyvállalati inkubációs jellege ebben a szakaszban is megmutatkozik: az MVM Csoport elérhetővé teszi a csapatok számára a szükséges erőforrásokat.

Ez takar egyik oldalról a prototipizálásra és tesztelésre használható, 8 millió forintos anyagi erőforrást, másik oldalról pedig egyéb lehetőségeket, mint a teszthelyiség, adatokhoz és ügyfelekhez való hozzáférés biztosítása, vagy éppen az MVM Csoport kapcsolati hálójának használata.

4. Szakmai Demo Day: 2024. októberben

A program lezárásaként a csapatok a szélesebb közönségnek is bemutatják fejlődésüket.

Az MVM Edison csak az első lépés

A fentiek alapján felmerül a kérdés, hogy tulajdonképpen mi a célja az MVM-nek a programmal: inkább abban segíteni a bekerülő projekteket, hogy saját lábukon is megálló startupokká váljanak, vagy hogy inkább az MVM Csoport számára termeljen innovatív, befogadható projekteket.

Érdeklődésünkre Végvári–Gerencsér Dorka úgy válaszolt, hogy mindkét irányban gondolkodnak. Ahogy kifejtette, nagy hangsúlyt szeretnének fektetni arra, hogy mint nagyvállalat, a gyakorlatban is együtt tudjanak működni a startupokkal, és tudják implementálni az általuk létrehozott innovációkat.

Így elképzelhető az is, hogy az MVM Edison programból kikerülve az ígéretes startup együttműködési ajánlatot kapjon az MVM Csoporttól arra, hogy megoldását a cégcsoport belső folyamataiban, vagy akár az MVM ügyfelei részére fejlessze tovább és hasznosítsa.

Dorka hozzátette: ugyanakkor az energetikai szektor igazán nehéz iparág startupépítés szempontjából, ezért az MVM mint energetikai nagyvállalat elkötelezett abban, hogy támogassa a tehetséges vállalkozókat a siker felé vezető úton.

Az MVM Edison nagyvállalati inkubációs programról bővebben ide kattintva olvashatsz, jelentkezni március 25-ig pedig itt tudsz.

NYITÓKÉP: Az MVM Edison Demo Day-e 2023-ban. Forrás: MVM Smart Future Lab

Hogyan építs startupot egy tabusított piacon?

Amikor egy társadalmi tabukkal övezett piacon próbálsz a startupoddal érvényesülni, nehezített pályán játszol: az ügyfeleid és a befektőid is bizalmatlanok veled szemben, és még a hatóságok is komoly fejfájást okozhatnak. Hogyan boldogulj ilyen körülmények között? A szexuális segédeszközök piacán sikeres MisteryVibe társalapítója és CEO-ja osztja meg a tippjeit.

Bővebben

Nyolc grafikon a védelmi technológiába áramló kockázatitőke-befektetésekről a NATO-ban és Európában

Hatalmas ugrást tapasztalhatunk a védelmi technológiára szánt kockázati tőkét tekintve: 2018 óta több mint négyszeresére nőtt a kihelyezett tőke mértéke a NATO és szövetségesei körében. A növekedés az európai piacon is megfigyelhető, ami az ide egyre nagyobb arányban befektető USA-beli VC-knek köszönhető. A Dealroom és a Resilience Conference kutatási eredményeit ismertetjük.

Bővebben

A startup-ökoszisztémát körülölelő makrogazdasági folyamatokról tájékozódhatsz október 3-án a JVSZ Makro Konferenciáján

Az esemény fókuszában a versenyképesség fenntarthatósága, a kritikus versenyképességi faktorok és a hazai gazdasági helyzet elemzése áll majd – szóval olyan témák, amik az innovációs és startup-ökoszisztéma tágabb, makrogazdasági környezetét járják körbe.

Bővebben

Startupkeltetőnek sem utolsók az unkorniusok – itt van rá egy példa

A német unikornisok alkalmazottai 2024. első félévben összesen 65 darab új startupot alapítottak: az öt legtöbb startupot adó unikornishoz köthető az összes új startup több mint 64 százaléka, és ezek a startupok 19 iparágat ölelnek fel.

Bővebben

Ne kelljen félnie a női alapítóknak a férfi befektetőktől a tőkebevonás során – ez a célja a Safe Raise kezdeményezésnek

A Safe Raise oldalán a női vállalkozók anonim módon oszthatják meg a nemi visszaélésekről szerzett tapasztalataikat. A kezdeményező Brooke Andrews maga is szenvedett el szexuális zaklatást startupja építése során, és a többi nő esetének összegyűjtésével szeretné segíteni az érdekérvényesítésüket, valamint edukálni a férfi központú kockázati tőkét.

Bővebben

Végleg lehúzza a rolót a Baltikum egyik unikornisvárományosa

Miután a Kevin. nem nyújtotta be pénzügyi beszámolóját, a litván nemzeti bank visszavonta pénzforgalmi intézményi engedélyét, azaz a startup nem nyújthat a továbbiakban pénzügyi szolgáltatást. A balti projekt társalapítója a bátortalan befektetőket okolja a kudarcért, és már be is jelentette új fintech startupjának megalapítását.

Bővebben

Unikornis született a németországi ökoszisztémában – idén először

Az EGYM fitnesz startup friss befektetési körével átlépte az egymilliárd dolláros értékelést, ezzel a 2024-es év első új német unikornisává válva. A startup az egészségügyi szaktudást kombinálja a mesterséges intelligenciával céges ügyfelei számára.

Bővebben

A Startup Safarival együttműködve szervezi meg idén a THBE a CEE4Impact Day konferenciát

A Társadalmi Hasznosságú Befektetők Egyesülete (THBE) által szervezett CEE4Impact Day célja felhívni a figyelmet a pozitív társadalmi és/vagy környezeti hatást eredményező befektetésekre. Idén először a Startup Safari segítségével rendezik meg a konferencia előeseményét, az Impact Safarit, ahol impact vállalkozások nyitják meg kapuikat az érdeklődők előtt.

Bővebben

Elindult az INNOMEET – az innovációs párbeszéd új platformja az Óbudai Egyetemen

Az INNOMEET – az Óbudai Egyetem (ÓE) innovációs eseménysorozatának – célja, hogy közelebb hozza a startupok világát az egyetemi közösséghez, és bemutassa annak innovációs ökoszisztémáját az érdeklődők számára. Az esemény nyitó rendezvényének az Óbuda Uni Venture Capital (ÓUVC) biztosított lehetőséget.

Bővebben