Hirdetés

Megújult az MVM Edison: nagyvállalati inkubációs programmá alakították a startupversenyt

Kéthónapos startupverseny helyett féléves inkubációs programmá nőtte ki magát az MVM Edison, ami elkíséri a startupokat egészen a prototípus készítéséig és a tesztelésig. A csapatok nagyvállalati szakértőket és erőforrásokat kapnak, sőt, akár a program után is folytatódhat az együttműködés az MVM-mel. Jelentkezési határidő: március 25.

„Korábban egy klasszikus startupversenyként működtünk, ahol dobogós helyezetteket hirdettünk ki, és a csapatok egy validációs fázison mentek keresztül. A programot most úgy gondoltuk újjá, hogy a verseny tovább vigye a startupokat a prototipizálási és a tesztelési fázisba is. Szeretnénk új alapokra helyezni a működést a startupokkal: az MVM Edison ennek lesz az első lépése.”

Így összegezte Végvári–Gerencsér Dorka, az MVM Smart Future Lab senior innovációs design szakértője, hogy korábbi startupversenyük miért alakul át idéntől nagyvállalati inkubációs programmá. Ennek megfelelően az MVM Edison szerkezeti felépítése is jelentősen megváltozott

Az első év a tesztidőszak

De kezdjük az alapoktól! A megújult program pre-seed és seed fázisban lévő projektek jelentkezését várja március 25-éig. A benyújtott ötleteknek, fejlesztéseknek kapcsolódniuk kell a következő témakörök valamelyikéhez:

  • humánerőforrás és szervezetfejlesztés,
  • a jövő otthon, a jövő városai megoldások,
  • kiegészítő, termékinnovációs szolgáltatások,
  • az energia jövője,
  • digitális vállalati fejlesztés, teljesítményoptimalizáció.

A beérkezett pályázatokból szakmai zsűri dönti el, hogy melyek kerüljenek be az inkubációs programba.

Fontos változás, hogy míg korábban az MVM Edison-ba fejlettebb, már akcelerációra érett projekteket is bekerülhettek, idén kifejezetten csak pre-seed és seed fázisban lévő csapatokat fogad be a program.

Ahogyan Végvári–Gerencsér Dorka kifejtette, ennek oka egyszerű: egy teljesen új programot a nulláról felépíteni és elindítani nagy feladat, így azt az első évben még az útjuk elején járó startupokkal tesztelik. Ez azonban Dorka elmondása alapján később változhat: „A tapasztalatok levonása és a program véglegesítése után szeretnénk érettebb fázisban lévő cégek felé is nyitni.”

Inkubáció, ahol nagyvállalati szakértők segítenek

A programba bekerülők ezután a korábbinál mélyebb, intenzívebb inkubációs időszakon mennek keresztül, így az a korábbi 2 helyett 6 hónapig tart, és 4 részre tagolódik.

1.) Validáció és együttműködési lehetőségek: 2024. áprilistól júniusig

Ebben a szakaszban a csapatok validálják az ötleteiket, és 2-3 hetente edukatív workshopokon vesznek részt, például a piacelemzést vagy a gyors prototípuskészítés módszertanát körüljárva.

Ahogyan Dorka rávilágított, az MVM már a program ezen pontján kiemelt figyelemmel kíséri a projekteket:

megvizsgálják, hogy az adott csapat fejlesztése az MVM Csoport által lefedett szakterületek melyikén tudna a leginkább hasznosulni, és az adott területen releváns szakértőiket, mentoraikat rendelik a csapatok mellé segítségként. Többek között ettől is lesz nagyvállalati program az MVM Edison.

A szakértők és mentorok a csapattal való egyéni megállapodás mentén dolgoznak együtt, így az rugalmasságot kínál a feleknek.

2.) Félidős Demo Day: 2024. júniusban

A csapatok szakértők előtt bemutatják a haladásukat, és a kiválasztott csapatok tovább folytatják az inkubációs programot.

3.) Prototipizálás és tesztelés: 2024. júliustól szeptemberig

A továbbjutott projektek prototípust készítenek, és tesztelik azokat. Mint azt a Startup Online kérdésére Dorka elmondta, a program nagyvállalati inkubációs jellege ebben a szakaszban is megmutatkozik: az MVM Csoport elérhetővé teszi a csapatok számára a szükséges erőforrásokat.

Ez takar egyik oldalról a prototipizálásra és tesztelésre használható, 8 millió forintos anyagi erőforrást, másik oldalról pedig egyéb lehetőségeket, mint a teszthelyiség, adatokhoz és ügyfelekhez való hozzáférés biztosítása, vagy éppen az MVM Csoport kapcsolati hálójának használata.

4. Szakmai Demo Day: 2024. októberben

A program lezárásaként a csapatok a szélesebb közönségnek is bemutatják fejlődésüket.

Az MVM Edison csak az első lépés

A fentiek alapján felmerül a kérdés, hogy tulajdonképpen mi a célja az MVM-nek a programmal: inkább abban segíteni a bekerülő projekteket, hogy saját lábukon is megálló startupokká váljanak, vagy hogy inkább az MVM Csoport számára termeljen innovatív, befogadható projekteket.

Érdeklődésünkre Végvári–Gerencsér Dorka úgy válaszolt, hogy mindkét irányban gondolkodnak. Ahogy kifejtette, nagy hangsúlyt szeretnének fektetni arra, hogy mint nagyvállalat, a gyakorlatban is együtt tudjanak működni a startupokkal, és tudják implementálni az általuk létrehozott innovációkat.

Így elképzelhető az is, hogy az MVM Edison programból kikerülve az ígéretes startup együttműködési ajánlatot kapjon az MVM Csoporttól arra, hogy megoldását a cégcsoport belső folyamataiban, vagy akár az MVM ügyfelei részére fejlessze tovább és hasznosítsa.

Dorka hozzátette: ugyanakkor az energetikai szektor igazán nehéz iparág startupépítés szempontjából, ezért az MVM mint energetikai nagyvállalat elkötelezett abban, hogy támogassa a tehetséges vállalkozókat a siker felé vezető úton.

Az MVM Edison nagyvállalati inkubációs programról bővebben ide kattintva olvashatsz, jelentkezni március 25-ig pedig itt tudsz.

NYITÓKÉP: Az MVM Edison Demo Day-e 2023-ban. Forrás: MVM Smart Future Lab

A nikotinfüggést csökkentő és az idősgondozás Airbnb-jét megálmodó csapat is bekerült start it @K&H inkubációs programjába

A K&H Csoporthoz kötődő nagyvállalati inkubációs program célja, hogy a bármely területről érkező csapatokat segítsék abban, hogy projektjüket fejlesszék, és elérjenek a következő érettségi fázisba. A program ehhez szakmai mentorációt, közösségi irodát és széles kapcsolati hálót is biztosít a résztvevőknek.

Bővebben

Vinnai Balázs: Pár év múlva lehet, már nem én, hanem egy AI hasonmásom fogja megnyitni a SMART Konferenciát

A SMART Konferenciát szervező IVSZ elnöke, Vinnai Balázs szerint a mesterséges intelligencia elterjedése azt az érzetet kelti az emberekben, mintha nem kéne a digitális alaptudás az AI használatához. Aki azonban igazán hatékony és termelékeny akar lenni, annak pont erre az alaptudásra kell támaszkodnia. Interjúnk a SMART Konferenciáról.

Bővebben

Azért bízzanak bennünk a startupok, mert a BMW is bízik bennünk! – mondja az Econ Engineering ügyvezető igazgatója

A Technocatalyst programban a startupok az Econ Engineering segítségével olyan hatékonysággal fejleszthetik prototípusukat virtuálisan, ami offline módon lehetetlen lenne. A költségeket vagy a program másik stratégiai partnere állja, vagy az Econ száll be a projektbe equity alapon. Az Econ szerint a nagyvállalatok töretlen bizalma mutatja, hogy megbízható szolgáltatója lesznek a startup-ökoszisztémának is. Összefoglaltuk az Econ

Bővebben

Miért éri meg virtuálisan prototípust készíteni a startupoknak, és hogyan zajlik ez egyáltalán?

Az innovációs projekteknek szóló Technocatalyst programban az Econ Engineering elérhetővé teszi a mérnöki szimulációk világát a startupoknak is. Hogyan tudja egy startup az Econnal virtuálisan megterveztetni a prototípusát? Mennyire szoros az együttműködés, mekkorák a költségek, és miért bízzon meg a startup az eddig ipari nagyvállalatoknak szolgáltató cégben? Kiglics Gábort, az Econ ügyvezető igazgatóját kérdeztük.

Bővebben

Gazdaságos 3D nyomtatógép és hisztikezelő gyereknevelési rendszer is nyert az első VOSZ Smart startupversenyen

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége azzal a céllal hozta létre a versenyt, hogy felkutassa az élet különböző területein születő innovációkat, és segítse ismertségük növelését. A fődíjat a 3D nyomtatást megkönnyítő ReFilamer hozta el.

Bővebben

Az ember bármikor beavatkozhat a mesterséges intelligencia működésébe – erre ad garanciát az Unió AI szabályozása

Komoly nyomon követési és naplózási rendszert kell annak kiépítenie, aki bizonyos területeken mesterséges intelligenciát alkalmazó szoftvert szeretne forgalmazni az EU-ban.  Az új uniós rendelet, az AI Act ezt azért is írja elő, hogy bármikor közbe tudjon lépni az ember az AI működésébe, ha szükséges. Összefoglaltuk a Pokó Diána mesterséges intelligencia és technológiai szakjogásszal készült interjúnkat.

Bővebben

Ha az EU nem szabályozná a mesterséges intelligenciát, könnyen elharapózhatna a félelem, és megfojtanánk az innovációt

Márciusban fogadta el az Európai Parlament a világ első átfogó mesterségesintelligencia-szabályozását. Miért volt szükség az ún. AI Act-re? Tartanunk kell-e a robotok lázadásától, vagy attól, hogy a kormány AI-eszközökkel követi a mindennapjainkat? Mit fog érzékelni a felhasználó, és mennyi időbe telhet, mire a jog utoléri a gyorsan fejlődő technológiát? Interjúnk dr. Pokó Diána mesterséges intelligencia

Bővebben

Mi az: 42, és nem az élet értelme?

Az európai startup-ökoszisztéma az idei első negyedévben 42 darab, egymillió dollárt meghaladó befektéssel büszkélkedhet. 2022 második negyedéve óta nem volt ilyen magas ez a szám, és már 2024 első három hónapjában majdnem fele annyi úgynevezett megaround történt Európában, mint tavaly összesen.

Bővebben

Hozz egy jó ötletet egy elhagyott terület újrahasznosítására, és nyerj hárommillió forintot!

A CheckINN Revitalizátor ötletpályázat célja, hogy a befektetők helyett a felsőoktatásban tanuló diákok álmodják meg, hogy a funkcióját vesztett, elhanyagolt épületek, területek hogyan teremthetnének újra értéket, új külsővel és turisztikai jelentőséggel is felruházva őket.

Bővebben
Ez a weboldal is sütiket használ!
Sütiket használunk a tartalom és a közösségi funkciók biztosításához, a weboldal forgalmunk elemzéséhez és reklámozás céljából. Ezen kívül média-, hirdető- és elemző partnereinkkel megosztjuk a weboldal használatodra vonatkozó adatokat, akik kombinálhatják más olyan adatokkal, amelyeket más, általuk használt szolgáltatásokkal együtt adtál meg. A weboldalon megtekintheted a sütik használatának részletes leírását.
Rendben
Szükséges
Beállítások
Statisztika
Marketing
Később módosíthatod a beállításaidat
Cookie beállítások