A kriptopénz-tulajdonosoknak valódi likviditást, a pénztulajdonosoknak pedig magas hozamot ígér az Income Locker nevű magyar fejlesztés.
Egy magyar fejlesztés, az Income Locker nevű alkalmazás lendítheti át a holtponton a kriptopénzpiacot, miután a kriptovaluták a hosszú, nehézkes és drága átutalások miatt elveszítették pénzfunkcióikat, és inkább befektetési eszközökké váltak.
Az Income Lockeren keresztül a kriptopénz-tulajdonosok készpénzhez jutnak, a pénztulajdonosok pedig minimális kockázattal részesülhetnek a kriptopénzekben rejlő magas hozamokból. „Az Income Locker egy hitelezési platform, amin keresztül a kriptovaluta fedezetként történő felhasználásával a tulajdonosok készpénzhez juthatnak” – mondta el Csabai Csaba, az Income Locker ügyvezetője a Blockchain Budapest konferencián.
A magyar fejlesztésű Income Locker a kriptopénz-tulajdonosoknak valódi likviditást, a pénztulajdonosoknak pedig magas hozamot ígér: lehetővé teszi, hogy az utóbbiak egyszerűen, az árfolyamkockázatot kizárva hitelezzék az előbbieket. Az alkalmazás világsláger lehet, hiszen a pénztulajdonosok szeretnének kis kockázat mellett haszonélvezői lenni a nagy kockázatú kriptopénzőrületnek.
„A kriptopénzbe fektetők szempontjából a rendszer lényege, hogy nem kell hagyományos pénzre váltaniuk befektetésüket, elegendő azt a hitel fedezeteként letétbe helyezni. Ezzel a megoldással addig is élvezhetik a reményeik szerint bekövetkező árfolyamnyereséget, amíg a pénzüket költik” – mondja Csabai Csaba.
A hitelezők ezzel szemben a kriptopénzekre jellemző magas árfolyamkockázat nélkül részesedhetnek a magas hozamból. A kockázatot a rendszer azzal minimalizálja, hogy a fedezetként letétbe helyezett kriptovalutát azonnal pénzzé teszi, amint annak értéke megközelíti a fedezeti limitet, és kifizeti a hitelezőnek a tőketartozást, hacsak a hitelezett nem tölti fel újabb kriptopénzösszeggel a fedezetet, hogy elkerülje az értékesítést. Akár így, akár úgy, a hitelező megőrzi biztonságos pozícióját, és akár a szokásosnál is magasabb kamathoz juthat.
Miért számíthat ez a megoldás sikerre? „A kriptopénzekben tulajdonosaik jellemzően pont nem a pénzjelleget keresik: sokkal inkább befektetésnek tekintik, és jelentős árfolyamnyereséget várnak tőle. Éppen ezért nem örülnek, ha a valós életben keletkező likviditási problémájuk miatt kriptopénzüket át kell váltaniuk hagyományosra. Okkal tételezzük fel, hogy szívesen vesznek föl hitelt arra alapozva, hogy kriptopénzük árfolyam-emelkedése bőven finanszírozza a hitel kamatát” – hívta föl a szakmai közönség figyelmét Csabai Csaba a Blockchain Budapest konferencián elhangzott előadásában.
Az Income Lockeren kialakuló egyensúlyi kamatszintről ma még nem lehet pontos képet alkotni, de az biztos, hogy a hitelezők biztonságban érezhetik magukat annak ellenére, hogy a hitel mögött álló fedezet minden esetben egy nagy árfolyam-ingadozásokra hajlamos kriptovaluta.
A hitelezők az Income Locker oldalán kedvük szerint választhatnak a hitelt felvenni szándékozók ajánlataiból, kiválasztva a nekik megfelelő összeget és hozamot. A felek a megállapodással egyúttal egy „okosszerződést” is megkötnek. Ezt a rendszer a bitcoin mögött álló blockchain-technológiával rögzíti, ami garantálja a létrejött szerződések letagadhatatlanságát és megmásíthatatlanságát.
A szerződés akkor lép életbe, ha a hitel felvevője letétbe helyezi a kialkudott fedezetet a rendszer üzemeltetőjénél. Ezt a rendszer a szerződésbe foglalt árfolyamon rögzíti. A fedezet a hitelfelvétel pillanatában minden esetben magasabb értéket képvisel, mint a hitel összege. Az Income Locker rendszere ezt követően a teljes futamidőben egy speciális algoritmus segítségével figyeli a fedezet értékének árfolyammozgások miatt bekövetkező változását.
„Amikor az algoritmus észleli annak lehetőségét, hogy a fedezet értéke a szerződés szerinti érték alá csökken, többletbefizetést kér a hitel felvevőjétől. Ha a hitelezett ezt teljesíti, a szerződés a kriptopénzben megemelt fedezettel fut tovább. Ha a hitelfelvevő nem tesz eleget a kérésnek, a rendszer még a fedezeti pont előtt hagyományos pénzre váltja a fedezetet, kifizeti a tőketartozást a hitelezőnek, és lezártnak minősíti a szerződést” – magyarázza rendszer működését Csabai Csaba.
Az Income Locker bejelentésére 2018. január 30-án került sor a Budapest Kongresszusi Központban megrendezett első Blockchain Budapest konferencián. Az eddigi legnagyobb hazai blokklánc-tematikájú konferencia azt tűzte ki célul, hogy a vállalati és kormányzati döntéshozók számára minél átfogóbb képet adjon a technológia alkalmazási lehetőségeiről.