Hirdetés

Magyar egyetemi ötletek hódíthatják meg a világot

„Azon dolgozunk, hogy segítsünk vállalkozó szellemű és kreatív egyetemistáinknak valóra váltani világszinten is újdonságnak számító ötleteiket. Megtanítjuk őket vállalkozni, az ötleteik kidolgozásához az egyetemistákból álló csapatoknak 3 millió forint értékű ösztöndíjat adunk, a legjobbak pedig ma megmutathatják magukat a befektető-jelölteknek. Az a célunk, hogy 2030-ra legalább 8 magyar tulajdonú unikornis, azaz 1 millárd dollárt meghaladó értékű vállalattal büszkélkedhessünk.„ – hangsúlyozta György László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért, felsőoktatásért, szakképzésért és vállalkozásfejlesztésért felelős államtitkára a Demo Day kapcsán.

Vasban, rostban és esszenciális aminosavakban gazdag tücsökliszt, távolról irányítható okos gyógyszeradagoló, jutalomrendszer mobilalkalmazás, iskolák és tanárok számára a diákok hatékony motiválásához, új generációs növénytermesztési rendszer, elsősorban szántóföldi kultúrákhoz, valamint csőhálózat és kút monitorozó robot. Csak néhány abból a 20 projektből, amit a szakértők a legígéretesebb ötletnek ítéltek a HSUP program második tanévének végén. Ezek a magyar egyetemi ötletek hódíthatják meg a világpiacokat, ezekből nőhetnek ki az évtized magyar unikornisai. Az EFOTT fesztivál kísérő rendezvényeként Kápolnásnyéken a Hungarian Startup University Program (HSUP) Demo Day eseményén most bemutatkoznak a projektcsapatok.

Magyarország első felsőoktatási startup programja a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) kezdeményezésére 2020-ban 21 egyetemen indult el. A pilot évet követően az első éles tanév az NKFIH ügynökségének – az Express Innovation Agency-nek – szakértői támogatásával folytatódott.

A HSUP fő célja a hazai egyetemisták megismertetése az innováció világával, a modern vállalkozói ismeretekkel és a startupok működésével, mindezt egy új, közös e-learning platformon keresztül. Az I. félévében az innovatív gondolkodásmód és a startup világ megismerése után a félév végén a vizsga mellett a hallgatók vállalkozási ötletükről egy onepagert is készítenek, amelyeket a valamennyi egyetemen létrehozott – innovációban jártas szakemberekből álló – testület saját hatáskörben bírál el és választja ki a továbbjutó projektötleteket. A II. félévben a hallgatók vállalatépítéssel kapcsolatos gyakorlati tudást sajátíthatnak el és a nyertes projektekhez csatlakozva 3-5 fős csapatokba szerveződve, mentorok segítségével valósítják meg ötleteiket. A projektcsapatban dolgozó hallgatók ebben a szakaszban ösztöndíjtámogatásban részesülnek, amelynek összege havi 150.000 forint hallgatónként.

A gyakorlatorientált startup program első pilot évében több mint száz innovatív ötleten dolgoztak a csapatok országosan 21 egyetemen, az idei – 2021/2022-es – tanévben ennek közel a duplája, 189 projektötlet került kiválasztásra és további 6 egyetem és egy külhoni civil szervezet is csatlakozott a programhoz. A HSUP sikerét mutatja, hogy az eddigi két évfolyamban 6000 hallgató vett részt benne. A hallgatók munkáját mentorok segítették és felügyelték, nemrégiben pedig a HSUP partnereiből álló szakértői testület kiválasztotta – a csapatok által beküldött Progress reportok és bemutatkozó videók alapján – a húsz leginkább befektetésre és inkubációra érett projektet. A kiválasztási szempontok között szerepelt a projektek előrehaladottsági szintje, újdonságtartalma, valamint annak piaci relevanciája. A csapatoknak lehetőségük nyílt bemutatni projektjüket a hazai startup ökoszisztéma befektetői, szakértői előtt.

A program hazai és nemzetközi sikerei is magukért beszélnek hiszen az idei résztvevői elégedettség a megduplázódott létszám ellenére is kimagasló! Mindezek ellenére, ahogy egy jó startupnál, úgy itt is folyamatosan gyűjtjük a visszajelzéseket és azonosítjuk azokat a pontokat, ahol még szebbé, jobbá tudjuk tenni a programot és azon vagyunk, hogy folyamatosan fejlesszük, aktualizáljuk a tananyagot és a támogatási rendszert is. Különösképpen szívet melengető évről évre újabb és újabb fiatalokkal találkozni, akik a program előtt még nem ismerték az innováció vagy a startupok világát és mára már a világ megváltásán gondolkoznak. A tavalyi évfolyamból már nemzetközi piacokon is bemutatkoztak és sokan közülük szereztek már több körben is befektetést. Az idei évfolyam végzősei előtt ez az út most kezdődik, de az Express Innovation Agency nem engedi el a kezüket ezután sem.” – tette hozzá Kölkedi Krisztián, az Express Innovation Agency stratégiai vezérigazgató-helyettese, a HSUP program egyik alapítója.

A Demo Day alkalmával a csapatok úgynevezett pitcheken prezentálják innovatív ötletüket a 9 fős szakmai zsűri előtt, amelyben többek között olyan startup szaktekintélyek, nagyvállalati vezetők és befektetők foglalnak helyet, mint Balogh Péter angyalbefektető, Hendrich Balázs, a Mathias Corvinus Collegium karrier- és szakmai fejlesztési központjának igazgatója, illetve dr. Oszkó Péter, az OXO Technologies Holding Nyrt. vezetője. A zsűri a prezentációkat követően ajánlatot tesz a csapatoknak, szakmai felajánlásokkal vagy akár komoly tőkebefektetéssel segítve az ötletek megvalósulását.

A Demo Day után az Express Innovation Agency egyedi installációval és izgalmas programokkal is megjelenik az EFOTT fesztiválon, hogy bemutassa a fiataloknak a HSUP szemléletformáló, az ifjúsági innovációt ösztönző szakmai programját és további támogató lehetőségeit.

Tovább bővítette komposztálható termékei listáját a zöld magyar startup

Százezer darab feletti eladott termék havonta, ipari komposztálás céljából történő visszagyűjtés, filmsztárok által használt evőeszközök. Az egyéves munka keretében hőálló alapanyagfejlesztés és új termékek gyártása, valamint azok piaci bevezetése történt meg 2021. december és 2022. november között. A három éve induló, körforgásos gazdaságban gondolkodó Vilhemp csapatának célja ma is változatlan: környezetbarát és funkcióját kiválóan ellátó evőeszközök és szívószálak gyártása hazai, természetes alapanyagokból.

Bővebben

Bemutatkozott a People Platform – öt startup összefogásával valósult meg

Tapasztalat, hogy nehéz különböző digitális platformokat bevezetni egy vállalaton belül és a startupokkal is óvatosabbak a cégek, azonban a felhasználók kiszolgálása az egyik legfontosabb feladat, ezért fogtunk össze – mondta többek között partneri bemutatkozóján a People Platform kezdeményezője, a Blue Colibri App alapító-ügyvezetője.

Bővebben

A magyar startup ökoszisztéma 2022-es legjeivel indul az új év

2023-ban folytatódik a hazai közösségi finanszírozás legfontosabb eseménysorozata, január 12-én ismét átadják az elmúlt év startup legjeinek járó díjakat. A Tőkeportál minden év végén teret ad a startup ökoszisztéma követőinek, akik szavazással dönthetik el, kik voltak 2022 legjobbjai a kijelölt kategóriákban. A Startup Utószilveszteren az elmúlt év legjobb startupját, befektetőjét, kampánygazdáját keresik.

Bővebben

Több mint 1 millió eurós befektetést kapott a magyar startup

Ritkán látunk ilyet a hazai startup világban: 1,25 millió eurós befektetést kapott a Volteum, az elektromos járműflották működését optimalizáló magyar startup. A Start it @K&H inkubátorban, majd a nemzetközi Techstars programban fejlődő csapat a kockázati tőkealapok mellett olyan autóipari angyalbefektetőket is meghódított, mint a Petronas vagy a Rolls Royce vezetői.

Bővebben

Miért tűz ki mérföldkövet a befektető?

Sok startup nagy meglepetéssel konstatálja, hogy miután elmegy egy befektetőhöz, nem egyben kapja meg a befektetési összeget, hanem – szinte mindenkinél – csak a befektetési összeg egy részét kapja meg, a többi pedig feltételekhez van kötve. Na de miért kéri ezt a kockázati tőkealap-kezelő, amikor az ő ötlete „tuti szuper”, és amúgy is milyen olcsón megkapta a százalékot, miközben ebből 1000%, hogy unikornis lesz? Amúgy is csak sok adminisztráció lesz belőle. Gergely Balázs, a Vespucci Partners kockázatitőke-alap befektetőjének, a Corvinus Egyetem oktatójának írása.

Bővebben

Magyar startup nyert díjat Európa vezető energetikai kiállításán  

Rendkívül sikeres félévet tudhat maga mögött a Startup Campus németországi irodájának portfólióvállalata, a MET3R. Innovatív megoldásaikat Európa vezető energetikai szakkiállításán, az Enlit Europe frankfurti állomásán mutatták be. A rendezvény keretében a Four D’s Pitching Festival egyik előadójának is beválasztották őket, ahol megnyerték a „Demokratizáció” kategóriát.

Bővebben

Ismét milliókat érhet egy kiváló innovatív ötlet!

Újra kiírják az idén tavasszal első alkalommal megrendezett START ösztöndíjprogramot, amely most is a fiatalok startup vállalkozásának létrehozását támogatja. A program során az anyagi támogatás mellett intenzív képzés és mentorálás is vár a legkreatívabb ötletgazdákra. A Nemzeti Tehetség Központ szakmai együttműködő partnere ezúttal is a Design Terminal. Jelentkezni december 20-ig lehet a startprogram.designterminal.org oldalon.

Bővebben

Magyar startup kapott lehetőséget, hogy előadjon a világ legnagyobb technológiai konferenciáján

Nem sokkal azután, hogy élővideó stúdió applikációját elérhetővé tette a RECnGO a Huawei AppGallery-ben, meghívás is érkezett a techóriástól amiben azt kérték: csatlakozzon a magyar startup hozzájuk a 2022-es lisszaboni Web Summit színpadán. Egy csapással a cég egy nagy álma vált valóra – mégis valami más miatt is izgalmas volt ez a meghívás a RECnGO csapat számára.

Bővebben

A SPAR és a Munch együtt tesz az élelmiszerpazarlás csökkentéséért

A hazai üzletlánc vásárlói is hozzájárulhatnak ahhoz, hogy minél kevesebb élelmiszer landoljon a szemetesben: a SPAR a Munch online platformmal karöltve szorítja vissza az élelmiszerpazarlást, ennek köszönhetően a vevők kedvezményes áron juthatnak jó minőségű termékekhez. Az ételmentő szolgáltatást 2022. november 3-ától Budapest XI. kerületében, valamint Szegeden és Hódmezővásárhelyen tesztelik.

Bővebben
Ez a weboldal is sütiket használ!
Sütiket használunk a tartalom és a közösségi funkciók biztosításához, a weboldal forgalmunk elemzéséhez és reklámozás céljából. Ezen kívül média-, hirdető- és elemző partnereinkkel megosztjuk a weboldal használatodra vonatkozó adatokat, akik kombinálhatják más olyan adatokkal, amelyeket más, általuk használt szolgáltatásokkal együtt adtál meg. A weboldalon megtekintheted a sütik használatának részletes leírását.
Rendben
Szükséges
Beállítások
Statisztika
Marketing
Később módosíthatod a beállításaidat
Cookie beállítások