Hirdetés

Jonathan Medved: A magyar szakembergárda reális alapja lehetne a magyar és az izraeli ökoszisztéma szorosabb együttműködésének

A sorozatvállalkozó és az izraeli kockázatitőke-ipar egyik alapítója szerint Izrael közel sem dolgozik olyan szorosan együtt a CEE régió országaival, mint amennyire célszerű lenne.

Az 1991-ben megalakult Magyar Kockázati– és Magántőke Egyesület (HVCA) a magántőke- és kockázatitőke-ágazat érdekeit és szereplőit képviseli Magyarországon, továbbá szoros együttműködésben áll a magántőke- és kockázatitőke-ágazat nemzetközi szervezeteivel is. Ennek keretében rendezi meg évente, immár 25. alkalommal a szervezet a befektetési konferenciát 2024. szeptember 24-én a Budapest Music Centerben.

A HVCA-konferencia kiemelt előadója Jonathan Medved sorozatvállalkozó, az izraeli kockázatitőke-ipar egyik alapítója és formálója, az OurCrowd tőkebefektetési közösségi finanszírozási platform alapítója és vezérigazgatója lesz.

Ennek kapcsán készített vele interjút a Just Creative kommunikációs ügynökség.

A matematikában és a természettudományokban jártas szakemberekre érdemes építeni Magyarországon

Ennek során a szakember elmondta, hogy a HVCA konferenciáján arról fog beszélni, hogy Izrael egy kis országként hogyan és milyen módon képes kilépni a saját világgazdasági súlycsoportjából, illetve azt is érinteni fogja, hogy az Izraelhez és Magyarországhoz hasonló méretű országok hogyan tudnak együttműködni és közösen értéket teremteni.

„Ezek az országok elég kicsik ahhoz, hogy irányíthatók legyenek, de elég nagyok ahhoz, hogy rendelkezzenek egy kritikus tömeggel. Úgy vélem, Izrael például egyelőre nem dolgozik olyan szorosan együtt a lehetséges partnerországaival, mint amennyire ez célszerű lenne. Ez Közép- és Közép-Kelet-Európára is igaz, ahol ráadásul olyan államok vannak, amelyekkel Izrael erős történelmi és kulturális kapcsolatban áll.

Magyarországon például a matematikában és a természettudományok területén nagyon jóképességű szakemberek találhatók, ez pedig egy reális és eredményes együttműködés alapját képezheti”

– mondta Medved, majd hozzátette: Magyarország azért szerinte egyelőre nincsen a globális kockázatitőke-befektetések térképén.

Leginkább az AI-nak hála talált magára a globális kockázatitőke-piac

A 68 éves Medved azt is kifejtette, hogy hogyan látja a kockázatitőke-piac alakulását az elmúlt években. Szerinte egy olyan világban, amelyik egyre jelentősebb mértékben függ a technológiai fejlesztésektől, nem lehetséges, hogy bármelyik ágazat folyamatosan ugyanazon a szinten maradjon, ezért különböző időszakokat lehet megkülönböztetni.

A koronavírus-járvány ideje alatt például egy pozitív érelemben vett „digitális robbanás” zajlott, így akkor a kockázatitőke-befektetések területén is tapasztalható volt egyfajta „őrület”. Az utóbbi néhány évben valamelyest megnyugodott a piac, most azonban újra felfelé ívelő tendenciát mutat.

„Az Egyesült Államokban és Izraelben az idei év első felében a kockázatitőke-ágazatban 30 százalékkal volt nagyobb a  befektetett dollárok mennyisége szempontjából mért növekedés, mint az elmúlt év első felében. Ezt a fellendülést néhány jelentős trend vezérli. Egyrészt a kiberbiztonsági fejlesztések, itt Izrael szerepe világszerte dominál, mert abból a nagyjából 5 milliárd dollárból, amelyet Izraelben az idei év első felében a kockázati tőkések befektettek, körülbelül 52 százalék kiberbiztonsági fejlesztéseket finanszírozott.

A másik, talán jelenleg a legnagyobbnak mondható trend, a mesterséges intelligencia, mivel a világszerte a technológiába fektetett 100 milliárd dollár 35 százalékát ilyen típusú fejlesztésekre költötték.

Mindezek mellett folyamatos növekedést mutat a védelmi technológia, valamint az energiahatékonyság területe, és ezek mindegyike különösen erős Izraelben”.

Az OurCrowd alapítója hozzátette: a háborús helyzet és annak minden speciális kihívása ellenére Izraelben a kockázatitőke-befektetések 31 százalékos növekedést produkáltak az idei év első felében a tavalyi esztendő második feléhez képest, ez pedig szerinte egy „nagyon egészséges” növekedési ütem.

A nagy hal bekapja a kisebbet

Az interjúban Medved egy másik jelentős tendenciára is felhívta a figyelmet: jelenleg még a hatalmas cégeknek sincs annyi pénze, hogy minden egyes technológiai fejlesztést házon belül meg tudjanak oldani.

Így például a Meta által üzemeltetett Google, az Amazon és a Facebook is – noha sok mindent fejlesztenek házon belül, de – a kulcsfontosságú technológiákat a piacon, startupok felvásárlásával szerzik be.

Jonathan Medved előadása a HVCA konferenciáján egyébként a „Kockázati tőke a válságok idején; az ellenállóképesség ereje” címet kapta. A konferenciáról további információkért kattints ide.

NYITÓKÉP: Jonathan Medved az OurCrowd irodájában fogad egy kolumbiai küldöttséget két évvel ezelőtt. Forrás: Jonathan Medved / LinkedIn

Ünnepeld meg a startup-ökoszisztéma legjobbjait a CEEcosystem Summiton!

Díjat fognak kapni a 2024-es év legkiemelkedőbb startupjai, befektetői, mentorai és a Tőkeportál közösségi finanszírozási kampányai. A Central European Ecosystem Summit továbbá növeli a hazai és regionális startup-ökoszisztéma láthatóságát, összehozza az embereket és elősegíti a tudásmegosztást.

Bővebben