Hirdetés

Ezek a magyar startupok segítenek neked a gyermekvállalásban és a gyermeknevelésben

Mozgáskoordinációt fejlesztő orvostechnikai eszköz, babaváró kalauz app, robotikát oktató táborok és a termékenységi időszakot még rendszertelen ciklus mellett is azonosító mikroszkóp: összegyűjtöttük, hogy milyen itthoni startupok indultak már el a kismamaság, szülőség és gyermeknevelés kapcsán.

Május első vasárnapján az anyákat, utolsó vasárnapján pedig a gyermekeket ünnepeltük. Ennek apropóján gyűjtöttük össze, hogy milyen startupok indultak már el itthon a kismamaság, szülőség és gyermeknevelés kapcsán.

Fejleszd a gyereked mozgáskoordinációját a Huple-lel!

A Huple dr. Schultheisz Judit gyermekorvos nevéhez kötődik, aki azzal szembesült egyszer a munkája során, hogy eszköz hiányában nem tudja megmutatni egy koraszülött, vak kisfiúnak, hogy milyen érzés belülről egy gömbformát megtapasztalni. A doktornő ekkor vázolta fel a Huple elődjét. 

Az orvostechnikai eszközként regisztrált diagnosztikai és terápiás eszköz

alkalmas koraszülött, idegrendszeri sérült vagy mozgásfejlődésben érintett, eltérő vagy veszélyeztetett fejlődésmenetű csecsemők, gyermekek diagnosztizálására, mozgáskoordináció- és egyensúlyfejlesztésére, valamint az idegrendszer érésének támogatására.

Így néz ki a Huple. Forrás: Huple / Facebook

A Huple jelenleg a nemzetközi szabadalom előtt áll.

Gyermeket vállalnál? A PregHello minden szükséges információt megad ehhez

A PregHello ötletgazdája és alapítója, Németh Nóra várandóssága ideje alatt szembesült azzal a problémával, hogy a gyermekvállalás témájában milyen végtelen mennyiségű információ lelhető fel az interneten és könyvekben egyaránt – ebben az útvesztőben pedig nehéz kiigazodni, és még nehezebb megtalálni a lényeges részeket. Ekkor döntötte el Nóra, hogy létrehoz egy babaváró kalauzként funkcionáló, várandós applikációt.

A PregHello egy ingyenes kismama applikáció, amely kifejezetten a magyar viszonylatoknak megfelelően készült. Az applikációval nem csupán hétről hétre lehet követni a várandósságot, de rengeteg hasznos információt is található az alkalmazás tudástárában.

Néhány eszköz és tartalom, ami megtalálható a PregHello alkalmazásban. Forrás: PregHello / Facebook

Ezek mellett olyan hasznos listákkal is tisztába lehet kerülni, minthogy mi kerüljön bele a kórházi táskába, milyen vizsgálatokra kell elmenni, vagy miket fontos beszerezni a baba érkezéséig.

Ismertesd meg a gyermeked a robotok világával a RoboKaland táboraiban!

A Gajdács-Leszkó Georgina által megálmodott RoboKaland tulajdonképpen ökotudatos, közösségi alkotóműhelyként működő startup, amely 5 és 18 év közötti gyerekek számára kínál tanulási lehetőséget természettudományokról, technológiárol, robotikáról, valamint az újrahasznosításról – mindezt érthetően, egyszerűen és játékosan. 

A gyerekek például robotokat építenek, újrahasznosított anyagokból okosított fűszerkerteket készítenek, gravíroznak, fúrnak-faragnak, és megannyi területen élhetik ki kreativitásukat alkotás közben.

Forrás: RoboKaland Ökotudatos Jövőért Nonprofit Kft. / Facebook

A foglalkozások nyári táborok és tanévközbeni szakkörök formájában is elindulnak. A RoboKaland 5 napos táboraiba idén 3 helyszínen (Békéscsabán, Budapesten és Cegléden) várják az érdeklődő fiatalok jelentkezését.

Rendszertelen ciklus mellett is meg lehet tudni, hogy mikor vagy termékeny

A dr. Bodó Ákos szülész-nőgyógyász szakorvos által alapított Babyndex a gyermekvállalás első szakaszában, a teherbeeséskor jelenthet segítséget a leendő anyukák számára. A várandósságra készülve kiemelten fontos a női ciklus nyomonkövetése, ugyanis az ovulációt megelőző napokban és az ovuláció napján, az úgynevezett termékenységi ablak alatti 6 nap az, amikor a legtermékenyebb a női test. 

A termékenyebb napokat menstruációs naptár vezetésével is követhetjük, ám azok számára, akiknek a ciklusuk nem rendszeres, ez nehézségeket okozhat.

A Babyndex ezt kiküszöbölve két eszközzel, a többször is használható Maybe Baby ovulációs mikroszkóppal ovulációs mikroszkóppal, valamint egy nyálkristály-felismerő applikációval történik. A mikroszkóp előzetesen letisztított lencséjére nyálat kell kenni, és hagyni megszáradni.

A termékenységi időszak azonosításához szükséges két eszköz: az ovulációs mikroszkóp és az applikáció. Forrás: Babyndex / Facebook

Mivel a legtöbb nőnél a nyálmintájukban páfrány alakú kristályok jelennek meg néhány nappal az ovuláció előtt, és utána eltűnnek, ezért az ilyen elrendezésű nyálkristályok segítenek a nőnek beazonosítani a termékeny időszakot még rendszertelen ciklus esetén is.

Maga az app pedig a páfrányszerű nyálkristályok felismerését segíti, egyúttal biztonságosan és kényelmesen tárolva az eredményeket.

Fontos azonban megjegyezni, hogy az ovulációs nyálteszt csak akkor működik, ha a nő nem használ hormonális fogamzásgátlót, valamint több olyan tényező van (például az életkor, gyógyszerek, fertőzések, szoptatás és terhesség), ami befolyásolja az eredményeket. Az  ovulációs mikroszkópot a Babyindex honlapján lehet megrendelni.

NYITÓKÉP: Pixabay

Fetter István: Arra nevelnek minket, hogy ne kérdőjelezzük meg a status quo-t, és ne csináljunk új dolgokat

A CIB Bank Kisvállalkozások Szegmens Menedzsment vezetője szerint részben ebből a kulturális szemléletből vezethető le, hogy nem akarunk vállalkozni, ha meg vállalkozunk, akkor félünk a kudarctól, és a kudarcok elveszik a kedvünket a további vállalkozástól.

Bővebben

Nemzetközi akcelerátorprogramban dolgozhatsz együtt piacvezető vállalatokkal

Az MIT partnerségével létrehozott akcelerátorprogram, a StartSmart CEE célja, hogy támogassa a közép-kelet-európai régió startupjait abban, hogy ötleteiket validálják, és innovációjukkal nemzetközi piacra lépjenek. Ennek során olyan iparági kulcsszereplőkkel dolgozhatnak együtt a startupok, mint a a Warner Bros., a Rossmann vagy a CVC Capital Partners. Mutatjuk a részleteket.

Bővebben

Szakacsits Szabolcs: A finnek ugyanolyan paranoiásak, mint a magyarok, csak a finn ökoszisztémában megtanultak optimistának is lenni

A Tuxera alapítója szerint mi, magyarok azt tanultuk meg a történelmünkből, hogy bizalmatlannak és paranoiásnak kell lennünk ahhoz, hogy túléljünk, ami a startup-ökoszisztémában is kifejti a hatását. A finn és a magyar ökoszisztémát egyaránt jól ismerő angyal óvatosabb is lett, miután Magyarországra érkezett, de azt mondja, emiatt nem szomorkodik.

Bővebben

Tisztítaná az ökoszisztémát, ha tudnánk, hogy a befektetők hogyan jönnek ki a deal-ekből – de ki lehet ezt deríteni egyáltalán ?

Balogh Petya szerint nagy szükség lenne arra, hogy ne csak zárt ajtók mögött beszéljünk arról, hogy vannak jobb és rosszabb befektetők, és minőségi javulást érnénk el azzal, ha tételesen látnánk, hogy melyik befektető milyen deal-eket kötött, és azokból hogyan jöttek ki. Györkő Zoltán szerint azonban egy ilyen kimutatást nagyon nehéz lenne alátámasztott információkkal kivitelezni.

Bővebben

Mezőgazdasági és élelmiszeripari kihívásokra fiatal fejlesztők javaslatait várja a NAK TechLab

A NAK TechLab agrár startup programja a mezőgazdaságban és élelmiszeriparban fellelhető kihívásokat térképezi fel, melyre fiatal fejlesztők, startupok, valamint kutatók megoldási javaslatait keresik. A programba bevont piaci szereplők garantálják, hogy piacfókuszú, a gazdálkodókat érdemben érintő szolgáltatások és termékek kerüljenek kidolgozásra.

Bővebben

Sok óvodánk van a startupoknak, de egyetemi szinten már alig tanítjuk őket

A STRT inkubációs programjának vezetője szerint a tehetségek jó része ma nem a magyar startupvilágba tartanak, és akik mégis belépnek az itthoni ökoszisztémába, azok is sokszor kóvályognak az ugyanazt az alaptudást kínáló programok között. „Egyetemi” szintű startuptudást transzferelni viszont akkor lehetne, ha ezek a programok egymásra épülve segítenék a startupokat a következő szintre jutásban.

Bővebben

Hogyan építs lokális ökoszisztémát? A Nagyváradi Tech Hub példáján keresztül bemutatjuk

A romániai Nagyvárad történelmi okokból sokáig az olyan üzleti és IT fellegvárak, mint Bukarest vagy Kolozsvár árnyékában volt kénytelen élni. Ezen a helyi gazdasági szereplők a városvezetéssel összefogva próbálnak változtatni, és feltenni Nagyváradot a térképre. Ennek érdekében a politika nem rest megfogadni azt, amit a tőlük független szakemberek mondanak, és támogatni projektjeiket. A Nagyváradi Tech

Bővebben

Amíg nem sikerül skálázni az újságírók számát, addig a média kihagyott ziccer marad a startup-ökoszisztéma számára

Nagy szükség lenne egy virágzó, plurális médiakörnyezetre a startupvilágban, ami tisztítani tudja az ökoszisztémát, és ami rendszerszinten képes betölteni az ökoszisztéma fejlesztését szolgáló funkciók sokaságát. A közéletben az újságírók képesek ilyesfajta hatást elérni – csak az ottani piac éppenséggel nem kong úgy az ürességtől, mint a startupmédia.

Bővebben