Hirdetés

Egyre nagyobb kihívás a Metahoz tartozó felületek növekedésében

A Facebook történetében először a tavalyi negyedik negyedévben csökkent a napi aktív felhasználók száma az előző három hónaphoz képest, az idei első három hónapra vonatkozó előrejelzés pedig jócskán elmaradt a várakozásoktól, ami kisebb pánikot okozott a befektetők körében. A tőzsdezárás utáni kereskedés során 20 százalékkal zuhant a Metára átnevezett vállalat részvényeinek árfolyama, vagyis pár óra alatt 200 milliárd dollárral csökkent a cég piaci értéke.

A BBC beszámolója szerint a tavaly október-decemberi időszakban 1,929 milliárd volt az aktív napi felhasználók száma, míg az azt megelőző negyedévben ez az érték minimálisan ugyan, de nagyobb volt, 1,930 milliárd. Éves összevetésben ugyan még így is öt százalékos növekedés volt a mutatóban, de egyéb jelek is mutatják, hogy a Meta nincs a legjobb helyzetben.

A társaság üzleti adatait egyébként stabilak, hiszen az egész éves bevétel majdnem 118 milliárd dollár volt, ami 37 százalékkal múlta felül a 2020-as értéket, míg a nyereség átlépte a 39 milliárd dollárt, ami 35 százalékos növekedést jelentett éves összevetésben. Az utolsó három hónap viszont már korántsem mutatott ennyire kedvező értéket, a bevétel 20 százalékkal bővült, míg a nyereség 8 százalékkal csökkent éves összevetésben. Ez egyben azt is jelentette, hogy az egy részvényre jutó nyereség elmaradt az előzetesen várttól, ami már aggasztó lehetett a befektetők számára.

Az igazi mélyütést azonban valószínűleg az idei első negyedévre megfogalmazott előrejelzés okozta számukra.

A társaság 27 és 29 milliárd dollár közötti bevétellel számol a január-márciusi időszakban, míg az elemzők előzetesen 30,15 milliárd dolláros forgalmat vártak.

A visszafogott várakozások hátterében több tényező is van, egyrészt az elképesztően népszerű és most már a hirdetők által is felfedezett TikTok egyre nagyobb kihívást jelent a Meta-hoz tartozó felületek számára. Emellett az Apple iOS-ben végrehajtott módosításai is nehezebbé teszik a személyre szabott célzást, ami szintén befolyásolhatja a hirdetési bevételeket. Emellett természetesen makrogazdasági hatások is érintik a céget, hiszen az ellátási problémákkal küzdő hirdetők reklámbüdzséje sem feltétlenül úgy alakul, ahogyan tervezték.

A Meta-hoz tartozó felületek – Facebook, Instagram, WhatsApp, Messenger és egyéb – összesen 2,82 milliárd aktív felhasználóval bírtak a tavalyi negyedik negyedévben, ez 8 százalékkal több mint egy évvel korábban. A havi aktív felhasználók száma pedig elérte a 3,59 milliárdot, ami éves összevetésben 9 százalékos bővülést jelent. A Facebook esetében a havi aktív felhasználószám 2,91 milliárd volt a tavalyi utolsó negyedévben, ez 4 százalékos növekedésnek felel meg.

Örülhetünk-e egyáltalán a Klarna tőzsdére lépésének?

A svéd BNPL-bajnok jobb időket is látott, mint most, a tőzsdére vezetés megkezdésekor. Ezt tükrözi a visszafogott értékelési célja, ami mögött az európai piacok rossz megítélése húzódhat, valamint az is, hogy a tervezett értékelés meg sem közelíti az unikornis pár évvel korábbi értékelését.

Bővebben

Összefogott az európai ökoszisztéma a következő európai sikersztorik megszületéséért

A Europe Project névre keresztelt kezdeményezés célja, hogy komplex segítséget nyújtson a tehetséges fiatal vállalkozóknak, és megmutassa a világnak: Európa még mindig képes globálisan meghatározó startupokat építeni.

Bővebben

Ligát váltana a STRT: Balogh Petyáék a BÉT Standard kategóriába lépésre törekednek

A szabályozott piacra lépés érdekében a STRT már két szereplővel is együttműködik, és pénzügyi beszámolójukat is ennek megfelelően készítik el idén. Hogy mikor debütálhat a cég a BÉT Standard kategóriájában, egyelőre nem tudni – addig is elmagyarázzuk, hogy ez miért fontos.

Bővebben

Új szereplő jelent meg a közép-kelet-európai ökoszisztémában: Miben segíthet a Scale Factory a magyar scaleupoknak?

A szingapúri szolgáltató arra fókuszál, hogy minél hatékonyabban segítse ügyfelei növekedését és terjeszkedését új piacokon, a lehető legtöbb kereskedelmi hasznot hozva nekik. A Scale Factory mostantól a közép-kelet-európai régióból is várja a skálázódni kívánó vállalkozásokat.

Bővebben

Sok diáknak fogalma sincs arról, hogy milyen költségekkel jár a felnőtt élet – mondja Gyarmati Fanni, a Diverzum társalapítója

A Diverzum és a más ökoszisztéma-szereplők által készített Gen Z Reportból kiderül, hogy a fiatalok átlagos bérigénye közel sem olyan irreálisan magas, mint azt gondolnánk. A kutatási eredmények kapcsán beszélgettünk Gyarmati Fannival, a Diverzum társalapítójával.

Bővebben

Hogyan érdemeld ki a Z generáció márkahűségét?

Több ökoszisztéma-szereplő összefogásával készült átfogó kutatás az 1995-2006 között született korcsoport helyzetéről, gondolkodásáról, értékvilágáról és vásárlási szokásairól. A főbb eredményeket ismertetjük.

Bővebben