Hirdetés

A kkv-k csaknem egyharmada nincs tisztában a legfrissebb számlázással kapcsolatos szabályváltozásokkal

A kkv-k és az egyéni vállalkozók körében még mindig a kézi számlatömb a leggyakrabban használt számlázási módszer – derül ki a Számlázz.hu megbízásából az NRC kutatóintézet által készített reprezentatív felmérésből, amely a hazai kkv-k és egyéni vállalkozók számlázási szokásait vizsgálta. A kutatás többek között arra is rávilágít, hogy az online számlázást még nem használók közül a megkérdezettek több mint fele a következő félévben nem tervezi az arra való átállást a júliusi jogszabályváltozás ellenére sem. Arról egyébként a legtöbben tudnak, hogy a számlázással kapcsolatos szabályok változnak július 1-jétől, azonban sokan nem tudják pontosan, hogy mi változik néhány héten belül.

A két lépcsőben, július 1-jével, majd második ütemben 2021. január 1-jével életbe lépő jogszabály jelentős változást hoz az online számla adatszolgáltatási kötelezettség terén, amely leginkább a kkv-k és az egyéni vállalkozók mindennapjait alakíthatja át. Ennek kapcsán volt kíváncsi a Számlázz.hu arra, hogy hogyan működnek most a vállalkozások, mit tudnak a várható jogszabályi változásokról, és hogyan készülnek azokra.

Használják az online számlázást, de még mindig a kézi számlatömb tarol

A kkv-k és az egyéni vállalkozók körében összességében még mindig a kézi számlatömb a leggyakrabban alkalmazott számlázási módszer, sokszor még azok is használnak legalább részben kézi számlatömböt, akik egyébként online számlázóval is rendelkeznek. A válaszadók csaknem kétharmada részesíti előnyben a kézi számlatömböt, kicsit több mint egyharmaduk használja legtöbbször az online számlázást, és egyötödük él a telepíthető számlaprogramok lehetőségével. Ráadásul a kutatás azt mutatja, hogy még mindig fontos, hogy kinyomtatva is meglegyen a számla az online számlázóprogram alkalmazásakor is, hiszen tízből négy vállalkozó kinyomtatva adja át vagy postázza vevőinek az online számlázóban kiállított számláit.

Az átutalás a legnépszerűbb fizetési forma

A készpénzes fizetés saját telephelyen (51%) és külső helyszínen (24%) még mindig jellemző fizetési forma, és csak a vállalkozók 15%-a teszi lehetővé a helyszíni kártyás fizetést.

A vállalkozások túlnyomó többségénél (84%) legalább részben jellemző a kiszámlázott összeg banki átutalásként való fogadása. Az utalás automatikus összevezetése a számlával, vagy a be nem érkezett utalás miatti automatikus fizetési felszólítás évek óta népszerű szolgáltatás a Számlázz.hu-nál, hiszen ezzel jelentős időt takarítanak meg a vállalkozások. Azonban a válaszadók nagyon kicsi része tudja, hogy a Számlázz.hu az egyetlen online számlázó hazánkban, amely kezelhet banki adatokat, rendelkezik MNB által kiadott számlainformációs szolgáltatói (AISP) engedéllyel.

Tudják, hogy változás lesz, de nem tudják pontosan, hogy mi változik

Arra a kérdésre, hogy milyen jogszabályi változások várhatók hazánkban, a kkv-k 80, az egyéni vállalkozóknak pedig csak 58 százaléka válaszolta azt, hogy tud arról, hogy hamarosan a kisebb összegű áfás számlákat is be kell küldeni online a NAV-nak. Ráadásul a kkv-k fele részben rosszul értelmezi a jogszabályi változást, mivel szerintük az, hogy július 1-jétől eltörlik a jelenlegi legalább 100 000 forint áfát tartalmazó jelentési értékhatárt, azt is jelenti, hogy ezzel a kézi számlatömb használatának lehetősége is megszűnik.  Pedig a szabályozás valójában csak azt eredményezi, hogy az összes, belföldi adóalanynak (vállalkozásnak, egyéni vállalkozónak vagy adószámos magánszemélynek) kiállított számlát be kell küldeni a NAV-nak, függetlenül az áfa összegétől, amelyhez végső soron szükség van az online számlázás használatára, azonban nem zárják ki mellette a kézi számlatömb használatát sem. Ez esetben azonban a számlát egyszer ki kell állítani kézzel, majd az adatait digitálisan rögzíteni, ami gyakorlatilag a “dupla számlázás” terhét jelenti a vállalkozásoknak.

Még mindig sokan idegenkednek az online számlázástól

A kutatásból az is kiderült, hogy jelenleg a kizárólag kézi számlatömböt használók több mint fele nem is tervezi bevezetni a vállalkozás mindennapjaiba az online számlázást a következő fél évben. Ehhez részben az is hozzájárulhat, hogy sokan nem ismerik az új jogszabályt. A Számlázz.hu tapasztalatai alapján egyébként ez az arány a következő hónapokban még változhat: az előző években is az volt a tendencia, hogy sokan nem tervezték használni az online számlázót, végül aztán mégis nagyobb volt a növekedés ügyfeleik körében, tehát olyanok is áttértek, akiknek eredetileg más terveik voltak.

Azoknak, akik már most az online számlázóra való átállást tervezik, közel fele váltana azért, mert jogilag kötelező lesz az adatszolgáltatás, egyharmaduk mondta, hogy úgyis minden számlát rögzíteni kell majd a NAV-nak, így az online számlázás segítene ebben, és negyedük vallott úgy, hogy szerintük az online számlázással kényelmesebb lesz a számlák kiállítása, illetve tárolása. De szerepel még az átállás indokai között, hogy a vállalkozók szerint gyorsabb az online számlázóprogrammal a számlák kiállítása, a kitöltést ellenőrzi a rendszer, ezért nem lehet hibázni, nem beszélve arról, hogy – mivel az alap szolgáltatások ingyenesek – olcsóbb, mint a számlatömb használata.

A változás pedig hamarosan mindenki számára elkerülhetetlen lesz, hiszen – bár egyelőre a számlatömbök maradnak – kénytelen lesz mindenki elektronikusan megoldani az online jelentési kötelezettség teljesítését.

A nikotinfüggést csökkentő és az idősgondozás Airbnb-jét megálmodó csapat is bekerült start it @K&H inkubációs programjába

A K&H Csoporthoz kötődő nagyvállalati inkubációs program célja, hogy a bármely területről érkező csapatokat segítsék abban, hogy projektjüket fejlesszék, és elérjenek a következő érettségi fázisba. A program ehhez szakmai mentorációt, közösségi irodát és széles kapcsolati hálót is biztosít a résztvevőknek.

Bővebben

Vinnai Balázs: Pár év múlva lehet, már nem én, hanem egy AI hasonmásom fogja megnyitni a SMART Konferenciát

A SMART Konferenciát szervező IVSZ elnöke, Vinnai Balázs szerint a mesterséges intelligencia elterjedése azt az érzetet kelti az emberekben, mintha nem kéne a digitális alaptudás az AI használatához. Aki azonban igazán hatékony és termelékeny akar lenni, annak pont erre az alaptudásra kell támaszkodnia. Interjúnk a SMART Konferenciáról.

Bővebben

Azért bízzanak bennünk a startupok, mert a BMW is bízik bennünk! – mondja az Econ Engineering ügyvezető igazgatója

A Technocatalyst programban a startupok az Econ Engineering segítségével olyan hatékonysággal fejleszthetik prototípusukat virtuálisan, ami offline módon lehetetlen lenne. A költségeket vagy a program másik stratégiai partnere állja, vagy az Econ száll be a projektbe equity alapon. Az Econ szerint a nagyvállalatok töretlen bizalma mutatja, hogy megbízható szolgáltatója lesznek a startup-ökoszisztémának is. Összefoglaltuk az Econ

Bővebben

Miért éri meg virtuálisan prototípust készíteni a startupoknak, és hogyan zajlik ez egyáltalán?

Az innovációs projekteknek szóló Technocatalyst programban az Econ Engineering elérhetővé teszi a mérnöki szimulációk világát a startupoknak is. Hogyan tudja egy startup az Econnal virtuálisan megterveztetni a prototípusát? Mennyire szoros az együttműködés, mekkorák a költségek, és miért bízzon meg a startup az eddig ipari nagyvállalatoknak szolgáltató cégben? Kiglics Gábort, az Econ ügyvezető igazgatóját kérdeztük.

Bővebben

Gazdaságos 3D nyomtatógép és hisztikezelő gyereknevelési rendszer is nyert az első VOSZ Smart startupversenyen

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége azzal a céllal hozta létre a versenyt, hogy felkutassa az élet különböző területein születő innovációkat, és segítse ismertségük növelését. A fődíjat a 3D nyomtatást megkönnyítő ReFilamer hozta el.

Bővebben

Az ember bármikor beavatkozhat a mesterséges intelligencia működésébe – erre ad garanciát az Unió AI szabályozása

Komoly nyomon követési és naplózási rendszert kell annak kiépítenie, aki bizonyos területeken mesterséges intelligenciát alkalmazó szoftvert szeretne forgalmazni az EU-ban.  Az új uniós rendelet, az AI Act ezt azért is írja elő, hogy bármikor közbe tudjon lépni az ember az AI működésébe, ha szükséges. Összefoglaltuk a Pokó Diána mesterséges intelligencia és technológiai szakjogásszal készült interjúnkat.

Bővebben

Ha az EU nem szabályozná a mesterséges intelligenciát, könnyen elharapózhatna a félelem, és megfojtanánk az innovációt

Márciusban fogadta el az Európai Parlament a világ első átfogó mesterségesintelligencia-szabályozását. Miért volt szükség az ún. AI Act-re? Tartanunk kell-e a robotok lázadásától, vagy attól, hogy a kormány AI-eszközökkel követi a mindennapjainkat? Mit fog érzékelni a felhasználó, és mennyi időbe telhet, mire a jog utoléri a gyorsan fejlődő technológiát? Interjúnk dr. Pokó Diána mesterséges intelligencia

Bővebben

Mi az: 42, és nem az élet értelme?

Az európai startup-ökoszisztéma az idei első negyedévben 42 darab, egymillió dollárt meghaladó befektéssel büszkélkedhet. 2022 második negyedéve óta nem volt ilyen magas ez a szám, és már 2024 első három hónapjában majdnem fele annyi úgynevezett megaround történt Európában, mint tavaly összesen.

Bővebben

Hozz egy jó ötletet egy elhagyott terület újrahasznosítására, és nyerj hárommillió forintot!

A CheckINN Revitalizátor ötletpályázat célja, hogy a befektetők helyett a felsőoktatásban tanuló diákok álmodják meg, hogy a funkcióját vesztett, elhanyagolt épületek, területek hogyan teremthetnének újra értéket, új külsővel és turisztikai jelentőséggel is felruházva őket.

Bővebben
Ez a weboldal is sütiket használ!
Sütiket használunk a tartalom és a közösségi funkciók biztosításához, a weboldal forgalmunk elemzéséhez és reklámozás céljából. Ezen kívül média-, hirdető- és elemző partnereinkkel megosztjuk a weboldal használatodra vonatkozó adatokat, akik kombinálhatják más olyan adatokkal, amelyeket más, általuk használt szolgáltatásokkal együtt adtál meg. A weboldalon megtekintheted a sütik használatának részletes leírását.
Rendben
Szükséges
Beállítások
Statisztika
Marketing
Később módosíthatod a beállításaidat
Cookie beállítások