Petróczi Rafael

Petróczi Rafael

A Startup Online vezető újságírója, szerkesztője. Pályáját közéleti újságíróként kezdte az Azonnali hírportálnál, majd az egykori Express Innovation Agency-ben merült el a startupok világában. Lenyűgözőnek tartja le a szféra színességét és merész, kockázatvállaló magatartását. A két világ között mozogva kamatoztatja újságírói tapasztalatát és a startup-ökoszisztémáról megszerzett tudását.

Rovat: Programok, lehetőségek

Hozz egy jó ötletet egy elhagyott terület újrahasznosítására, és nyerj hárommillió forintot!

Hozz egy jó ötletet egy elhagyott terület újrahasznosítására, és nyerj hárommillió forintot!
#építészet #fenntarthatóság #A KVÁRium #barnamezős terület #CheckINN #CheckINN Revitalizátor #Hámori Péter #Hegedűs Attila #INDOOHÁZ #Komár Zita #Moholy-Nagy Művészeti Egyetem #Soóki-Tóth Gábor #turizmus
A CheckINN Revitalizátor ötletpályázat célja, hogy a befektetők helyett a felsőoktatásban tanuló diákok álmodják meg, hogy a funkcióját vesztett, elhanyagolt épületek, területek hogyan teremthetnének újra értéket, új külsővel és turisztikai jelentőséggel is felruházva őket.

Magyarországon nagy mennyiségű olyan, többnyire beépített terület található, amely korábbi ipari, kereskedelmi, közlekedési vagy honvédelmi funkcióját elvesztette.

Ezek a területek, az itt található épületek nemcsak hogy nem töltik be ma már a nekik szánt szerepet, sokszor értékes épületek, akár műemlékek temetőivé is válnak. Az ilyen barnamezős területek kreatív újragondolására, újrahasznosítására szolgál a CheckINN Revitalizátor ötletpályázat,

amelyet a CheckINN Tursztikai Innovációs HUB és a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem immár harmadik alkalommal hirdet meg. A verseny célja nemcsak az, hogy jó  ötletek szülessenek turisztikai, építészeti és dizájn szempontból, hanem az is, hogy inspirálja a magyar felsőoktatásban tanuló fiatalokat az innovatív, vállalkozói gondolkodásra.

Legyen új külső és új funkció, de az eredeti értékek megőrzése is fontos

A szervezők valamely magyarországi felsőoktatási intézményben aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező hallgatók jelentkezését várják, akik háromfős csapatokat alkotnak.

A verseny két körből áll. A csapatok május 15-éig nyújthatják be pályaművüket a CheckINN Revitalizátor weboldalán keresztül. A hallgatók feladata, hogy egy kétperces videóban bemutassák magukat, a kiválasztott területet, valamint az újrahasznosítására szolgáló koncepciót. Ahogyan a Startup Online-nak küldött sajtóközlemény írja:

a cél, hogy a terület új külsőt és funkciót kapjon, emellett a terület eredeti értékeit is megőrizze a csapat, az visszakerülhessen a modern városi vagy vidéki élet körforgásába, és hosszú távon helyi, valamint turisztikai jelentőségre tehessen szert.

A pályázatokat két kategóriában lehet benyújtani: az egyik épületek és közvetlen környezetük, a másik nagyobb kiterjedésű telkek és területek újrahasznosítását szolgálja.

A CheckINN Revitalizátor 2023. évi díjátadója. Forrás: CheckINN / Facebook

Tavaly például az INDOOHÁZ csapata a hazai vasútvonalak mentén található kihasználatlan vízházaknak – az egykori gőzmozdonyok víztározóinak – gondoltak ki új funkciót hátizsákos turistáknak kialakított egy-két éjszakás szálláshelyként. Az A KVÁRium pedig a Népszigeti Hajógyár elhagyatott területére álmodott interaktív ökoturisztikai központot, amely a Duna élővilágát és hajózástörténetét mutatná be akváriumrendszerrel, csónakkal bejárható kiállítással, arborétummal, étteremmel, steampunk kávézóval és rendezvényhelyszínekkel.

A beérkezett pályamunkákat a CheckINN és MOME által delegált szakmai zsűri bírálja el, és választja ki közülük a második fordulóba továbbjutó tíz csapatot.

Építészeti szempontból is tervezni kell

A júniustól kezdődő, két hónapot felölelő második fordulóban részt vevő csapatok tovább dolgoznak a koncepciójukon, melynek végén egy legfeljebb egy húszoldalas munkát adnak le.

Ez már részletsebben bemutatja a kiválasztott helyszínt, az ott található barnamezős építészeti objektumokat és a turisztikai funkció működését, valamint a koncepciót építészeti szempontból is ábrázolja.

Emellett a második fordulóban már szükséges vizsgálni a javasolt funkció környezetét, a fenntarthatósági szempontokat, valamint a turisztikai marketing- és kommunikációs lehetőségeket.

A CheckINN Revitalizátor 2023. évi díjátadója. Forrás: CheckINN / Facebook

Annak érdekében, hogy minél jobb pályaművek szülessenek, a csapatok turisztikai és építészeti mentorálást, valamint prezentációs felkészítést kapnak. Az előbbit a turizmus, építészet és design területén jártas szakemberek biztosítják:

  • Soóki-Tóth Gábor városépítész, kutatásvezető, tervező és fejlesztő földmérő, az RICS Tanácsadó Testület tagja,
  • Hámori Péter építész, a GUBAHÁMORI építészstúdió alapítója,
  • Hegedűs Attila, a PROPHEX Europe Consulting Ingatlan és Turizmus Tanácsadó Kft. partnere, ügyvezető igazgatója.

A prezentációs felkészítést dr. Komár Zita egyetemi adjunktus és kommunikáció-kutató végzi.

A zsűri értékelése alapján az épületre, valamint a területre vonatkozó legjobb munkák nettó hárommillió forint ösztöndíjat kapnak, amely a csapattagok között egyenlő arányban oszlik el – azaz minden csapattag egymillió forinttal lesz gazdagabb.

A nyertes ötletek bemutatására a CheckINN díjátadó eseményt szervez 2024 szeptemberében.

A CheckINN Revitalizátor 2023. évi díjátadója. Forrás: CheckINN / Facebook

További információkat a CheckINN Revitalizátor ötletpályázatról ide kattintva találsz.

NYITÓKÉP: A CheckINN Revitalizátor 2023. évi díjátadója. Forrás: CheckINN / Facebook

Olvasd el ezt is!

Közel 200 millió euró értékben nyílt új finanszírozási lehetőség a fenntarható városokat fejlesztő startupoknak

#Európa #tőkealap #fenntarthatóság #Fenntartható Városok #Egyesült Arab Emírségek #Christian Hernandez #Urban Partners
A 2150 VC két év alatt gyűjtötte össze az 197 millió eurós alapjához a tőkét, és abból 3-15 millió euró értékben fog befektetni a városok fenntartható működését célzó projektekbe.

Új szereplő jelent meg a közép-kelet-európai ökoszisztémában: Miben segíthet a Scale Factory a magyar scaleupoknak?

#CEE #scaleup #skálázódás #Szingapúr #APAC #Lars Bjorge #Pierre Martensson #Takács Zoltán #The Scale Factory
A szingapúri szolgáltató arra fókuszál, hogy minél hatékonyabban segítse ügyfelei növekedését és terjeszkedését új piacokon, a lehető legtöbb kereskedelmi hasznot hozva nekik. A Scale Factory mostantól a közép-kelet-európai régióból is várja a skálázódni kívánó vállalkozásokat.

Színház csupán, amit sok nagyvállalat csinál innováció címén – ezen akar változtatni a STRT egy új szolgáltatással

#Balogh Petya #STRT #Global Innovation Index #innovációs kultúra #K&H innovációs index #nagyvállalati innováció #színház #Végvári-Gerencsér Dorka
A nagyvállalati innovációs tanácsadás célja, hogy az érintett szereplőket edukálja a kíváncsiságot és kísérletezést elősegítő, a kemény KPI-okat mellőző, fenntartható vállalati kultúra kialakítására, és a gyakorlatban is erősítse az ügyfél innovációs képességeit. A STRT által szervezett háttérbeszélgetésen jártunk.

Indítsd be a logisztikai innovációdat, jelentkezz a LogConnect for Startups pályázatra!

#pályázat #beszerzés #Beszerzési és Készletezési Társaság #Care Pack Air #CPA Packing Services Kft. #ellátási lánc #LogConnect for Startups #logisztika #Logisztikai Híradó #Magyar Logisztikai #MLBKT #Sipos Roland
A pályázat kiváló bemutatkozási és networking lehetőséget kínál azoknak a startupoknak, akik már rendelkeznek legalább prototípussal, és a logisztika, beszerzés vagy ellátásilánc-menedzsment területén fejlesztenek innovatív megoldást.