Hirdetés

Űrtechnológiába fektek az MTA

Az Európai Űrügynökség (ESA) a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Wigner Fizikai Kutatóközpontjával együttműködve hétfőn nyitotta meg Budapesten a Magyarországi Üzleti Inkubátorházat, a ESA BIC (Business Incubation Centre) Hungaryt. Az inkubátorházban azokat a startupokat fogják támogatni, amelyek űrtechnológiai fejlesztéseket kívánnak hétköznapi használatra szánt termékeikbe, szolgáltatásaikba beépíteni.

Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára az ESA BIC Hungary megnyitóján elmondta: ez a szervezet felel azért, hogy a világ élvonalába tartozó európai űrkutatás eredményeit becsatornázza Magyarországra, a magyar ötletek pedig bekerüljenek az űrkutatásba.

Az államtitkár szerint ez egy újabb lehetőség a magyar gazdaság szereplőinek, hogy kivegyék részüket az űrkutatásból. Magyar Levente az MTA szerepvállalásáról megjegyezte, az állami keretek azért szükségesek, mert az űrtechnológia egy olyan üzletág, amely szinte minden másnál szerteágazóbb, így nagyobb koordinációt is igényel.

Tandi Zsuzsanna, az ESA Magyarországi Üzleti Inkubátorházának vezetője közölte,

a programba a legfeljebb öt éve működő startupok pályázat útján kerülhetnek be.

A kiválasztott projektek 50 ezer euró vissza nem térítendő támogatásban részesülnek, amelyet a cégek felhasználhatnak befektetői bemutatkozáshoz való felkészülésükre, az első prototípus megalkotására, illetve üzleti terveik kidolgozására.

Tandi Zsuzsanna a megnyitón tette közzé az ESA BIC Hungary első felhívását, amelyben megerősítette, hogy azoknak a vállalkozásoknak a jelentkezésére számítanak, amelyek űrtechnológiát kívánnak földi termékük vagy szolgáltatásuk kialakításánál felhasználni. Az érintett cégek 2018. október közepéig adhatják be pályázataikat, a felhívásról bővebb információk a wigner.mta.hu/esa_bic oldalon található – ismertette az inkubátorház vezetője.

Török Ádám, az MTA főtitkára kiemelte, a

beruházás az Akadémia saját forrásaiból és az ESA támogatásából valósult meg. Az inkubátorház egyben az MTA saját inkubátorháza is lesz.

Az akadémia főtitkára az ESA BIC Hungary jelentőségéről elmondta, az inkubátorház segíti a magyar vállalkozások nemzetközi piacra jutását, egyúttal hozzájárul a legújabb technológiai újítások elterjesztéséhez, az ország gazdasági fejlődéséhez, ipari termelésének növeléséhez, munkahelyek teremtéséhez, mindez együtt pedig javítja az emberek életminőségét.

Török Ádám felidézte, Magyarország 2015 novemberében, 22. tagállamként csatlakozott az Európai Űrügynökség.

A helyszínen kiadott közlemény szerint az ESA egy párizsi székhelyű független nemzetközi szervezet, amely a világűr megismerésével és az űrtechnikák mindennapi hasznosíthatóságával foglalkozik.

Az eseményen Johann-Dietrich Wörner, az ESA főigazgatója is részt vett.

 

865 millió dolláros alapot nyit a Headline – a tőke fele Európában fog landolni

Az európai scaleupok 20 és 70 millió dollár közötti befektetéseket kaphatnak, és erre az esélyük növekszik akkor, ha innovációjukat a védelelemiparban, a gyógyszeriparban vagy a szoftveriparban lehet hasznosítani.

Bővebben

Bulgária lesz a felelős az Európai Unió kutatási, innovációs és startuppolitikájáért

A bolgár Ekaterina Zaharieva lesz a startupokért, kutatásért és innovációért felelős biztos a 2024-2029-es uniós ciklusban. A döntés ugyan formálisan még nem végleges, de valós politikai esélye nincs annak, hogy ne a 49 éves, jogász végzettségű, bolgár politikus töltse be ezt a biztosi posztot.

Bővebben

A mai kockázatitőke-piac nagy lehetőségeket teremt a kiemelkedő startupoknak, de óriási nyomást is helyez rájuk – mondja a HVCA elnöke

A nagy befektetések és az emelkedő értékelések teljesítési kényszert helyeznek a startupokra, így a befektetések sikeressége azon áll, hogy hogyan alakulnak az exit lehetőségek – miközben ezekről a lehetőségekről egyre kevesebb szó esik. Ilyen témákat fog körüljárni a HVCA szeptemberi konferenciája – ígéri Molnár András, a HVCA új elnöke.

Bővebben

2028-ig több mint 10 milliárd dollárt fektet be az AWS a brit ökoszisztémába

Az Amazon felhőalapú szolgáltatója ezt azért teszi, hogy tartani tudja a növekvő ügyféligényekkel a lépést, és létre tudja hozni a kellő digitális és AI-infrakstruktúrát. A brit ökoszisztéma 2028-ig ettől évente átlagosan 14 ezer új munkahelyet és a GDP 14 milliárd fontos növekedését várhatja.

Bővebben

1,24 milliárd dollár értékben indít két új európai alapot az Atomico

Az új alapok indításához a tőkét az Európai Beruházási Alaptól (EBA) kapja a londoni székhelyű VC, és az Atomico most először különíti el alapok szintjén is a korai és a növekedési szakaszú finanszírozást.

Bővebben