Hirdetés

Unikornisok klubja – a startup elitliga

Nő az unikornisok, vagyis az egymilliárd dollárnál többet érő startupok száma. Csak az idén ötven céggel bővült az elit klub. A legtöbb unikornisnak a Szilícium-völgy ad otthont és pillanatnyilag az Uber a legértékesebb.

Úgy tűnik, manapság az unikornisok világát éljük. A játékboltok, áruházak tele vannak a mitikus egyszarvú számtalan változatával, a gyerekek legnagyobb boldogságára, de a vállalatok is örülhetnek, ha bekerülnek az unikornisok klubjába, ez ugyanis azt jelenti, hogy sikerült meghaladniuk az egymilliárd dolláros értéket. A ma már széles körben ismert unikornis elnevezést eleinte a Szilícium-völgyben használták, és arra utalt, hogy ritkaságszámba megy, ugyanakkor mesébe illő ennyi pénzt csinálni egy startuppal.

Az unikornisok száma látványos növekedésnek indult az elmúlt években: míg a 2000-es évek elején évente átlagosan mindössze három ilyen cégnek sikerült elérni a bűvös egymilliárd dolláros határt, addig az idén májusra már 197 tagúra duzzadt a milliárd dollárosok klubja (lásd infografikánkat), az azóta eltelt alig több mint fél évben pedig további 25 játékossal bővült a lista. Ez azt jelenti, hogy csak az idén közel ötven új milliárd dolláros szereplőt kapott a startuppiac. A CB Insights adatai alapján az unikornisok összértéke ezzel megközelíti a 770 milliárd dollárt.

Ahány unikornis, annyiféle biznisz, a CB Insights mégis megpróbálta iparágak szerint csoportosítani a vállalatokat. Tizenhárom kategóriát határoztak meg, a legtöbb szereplő az e-kereskedelem és piactér ágazatból (17 százalék) jön, ezt az internetszoftver és -szolgáltatás (14 százalék), valamint a pénzügyi technológia követi (11 százalék). Miután az online, illetve mobilos fizetés elképesztő sebességgel hódít, a szakemberek szerint a közeljövőben ez utóbbi, vagyis a fintech lehet a leggyorsabban növekvő iparág.

A listán 16 tízmilliárdnál is többet érő vállalat található, amit az üzleti szlengben csak dekakornisként emlegetnek – ezek az unikornisok klubjának mintegy hét százalékát teszik ki. A cégek közel 30 százalékát pedig azok a szereplők alkotják, akik becslések szerint kereken egymilliárd dollárt érnek. Vagyis az összes többi cég (63 százalék) a két véglet közt foglal helyet, valahol az 1,1 és 9,9 millió dolláros tartományban.

A teljes cikket elolvashatja a StartUP! Magazin legfrissebb számában. A lapot megvásárolhatja az újságárusoknál, vagy előfizetheti ide kattintva.

Két magyar csapat is dobogón végzett az EIT Jumpstarter program döntőjében

A nemzetközi versenyen a vállalatok ESG-stratégiájának fejlesztését segítő VeridianIQ, illetve a kiterjesztett valóságot használó, navigációs alkalmazást fejlesztő ARport is második helyezést ért  el a kategóriájában. Fotóriportunk az Európai Innovációs és Technológiai Intézet startupversenyéről.

Bővebben

Sírhelygondozó platformot kidolgozó csapat nyert az MCC és a Design Terminal inkubátorprogramjában

Az Ötlet Inkubátor program célja, hogy tehetséges fiatalok számára vállalkozásépítési ismereteket, alapvető gazdasági tájékozottságot, üzleti tudást, gyakorlati tapasztalatot és értékes kapcsolati hálót nyújtson.

Bővebben

Ne lokálisan, hanem regionálisan gondolkodjunk, és tegyük közösen sikeressé Közép-Kelet-Európát – mondja a Puzl CowOrKing vezetője

A Puzl CowOrKing novemberben Budapesten nyitotta meg második közösségi irodaházát. Hogyan jutott el ide a bolgár szolgáltató? Miért pont Budapesten kezdik meg a regionális terjeszkedést, és milyen hatást kívánnak gyakorolni az IT- és startup-ökoszisztémára? Erről kérdeztük Thibaut Taittingert a Puzl CEO-ját.

Bővebben

Amerikai piacra segítené az ÓUVC az ütős sportolókat segítő DinkMate startupot

Az ÓUVC-től kapott 100 millió forintos befektetést a DinkMate csapata a pickleball játékosok fejlődését segítő technológiájának fejlesztésére és márkaépítésre is szeretné felhasználni. A hosszú távú célok között szerepel, hogy a startup a nemzetközi pickleball szövetség hivatalos digitális partnerévé váljon.

Bővebben

Felvásárolta a Quantum Iskolaszövetkezet Balogh Petya HR-cégét

A Quantumra még 2022-ben figyelt fel Balogh Petya a Cápák közöttben, azóta befektetőként és mentorként is segítette a csapatot. Most a Quantum kis halból üzlettárssá válik, a cél pedig létrehozni az ország legversenyképesebb HR-szolgáltatását.

Bővebben

Think regionally, not locally, and make Central and Eastern Europe successful together – says the head of Puzl CowOrKing

In November, Puzl CowOrKing opened its second community office building in Budapest. How did the Bulgarian operator get here? Why start their regional expansion in Budapest and what impact do they want to have on the IT and startup ecosystem? We asked Puzl CEO Thibaut Taitinger about these questions.

Bővebben

A fogyatékkal élőket segítő megoldásokkal nyertek nemzetközi versenyt magyarok

Az EyeRider csapatának győztes applikációja kizárólag a telefonba beépített érzékelőket használja arra, hogy a látássérültek még a nehezebb terepeken is tudjanak tájékozódni. Emellett lebénult és mozgássérülteket segítő magyar megoldások is értek el helyezést a 2024. évi CYBATHLON versenyen.

Bővebben