Nő az unikornisok, vagyis az egymilliárd dollárnál többet érő startupok száma. Csak az idén ötven céggel bővült az elit klub. A legtöbb unikornisnak a Szilícium-völgy ad otthont és pillanatnyilag az Uber a legértékesebb.
Úgy tűnik, manapság az unikornisok világát éljük. A játékboltok, áruházak tele vannak a mitikus egyszarvú számtalan változatával, a gyerekek legnagyobb boldogságára, de a vállalatok is örülhetnek, ha bekerülnek az unikornisok klubjába, ez ugyanis azt jelenti, hogy sikerült meghaladniuk az egymilliárd dolláros értéket. A ma már széles körben ismert unikornis elnevezést eleinte a Szilícium-völgyben használták, és arra utalt, hogy ritkaságszámba megy, ugyanakkor mesébe illő ennyi pénzt csinálni egy startuppal.
Az unikornisok száma látványos növekedésnek indult az elmúlt években: míg a 2000-es évek elején évente átlagosan mindössze három ilyen cégnek sikerült elérni a bűvös egymilliárd dolláros határt, addig az idén májusra már 197 tagúra duzzadt a milliárd dollárosok klubja (lásd infografikánkat), az azóta eltelt alig több mint fél évben pedig további 25 játékossal bővült a lista. Ez azt jelenti, hogy csak az idén közel ötven új milliárd dolláros szereplőt kapott a startuppiac. A CB Insights adatai alapján az unikornisok összértéke ezzel megközelíti a 770 milliárd dollárt.
Ahány unikornis, annyiféle biznisz, a CB Insights mégis megpróbálta iparágak szerint csoportosítani a vállalatokat. Tizenhárom kategóriát határoztak meg, a legtöbb szereplő az e-kereskedelem és piactér ágazatból (17 százalék) jön, ezt az internetszoftver és -szolgáltatás (14 százalék), valamint a pénzügyi technológia követi (11 százalék). Miután az online, illetve mobilos fizetés elképesztő sebességgel hódít, a szakemberek szerint a közeljövőben ez utóbbi, vagyis a fintech lehet a leggyorsabban növekvő iparág.
A listán 16 tízmilliárdnál is többet érő vállalat található, amit az üzleti szlengben csak dekakornisként emlegetnek – ezek az unikornisok klubjának mintegy hét százalékát teszik ki. A cégek közel 30 százalékát pedig azok a szereplők alkotják, akik becslések szerint kereken egymilliárd dollárt érnek. Vagyis az összes többi cég (63 százalék) a két véglet közt foglal helyet, valahol az 1,1 és 9,9 millió dolláros tartományban.
A teljes cikket elolvashatja a StartUP! Magazin legfrissebb számában. A lapot megvásárolhatja az újságárusoknál, vagy előfizetheti ide kattintva.