Hirdetés

Bojár Gábor könyvétől a Tresoritig

Interjú egy egykori startup alapítóval, aki üzletemberként “visszatért”, hogy angyal befektetővé váljon. Szabó Eszter interjúja Szilágyi Györggyel, a Tresorit alapítójával.

Szilágyi Györgyöt és Lám Istvánt még egyetemista korukban ismertem meg, amikor a GE Foundation Scholar-Leader program résztvevői voltak. Ami engem illet, 15 éven át a program „championja” voltam. Örültem, hogy 2011-ben elindították a Tresorit-ot, majd amkor 2021-ben az egész média a svájci postával kötött üzletüktől volt hangos, az örömhoz meglepettség is társult. Valami időtállót és valós értéket találtak egy megatrendben, amit a piac is azonnal felkapott. Meglátták azt, hogy mire van igény, hol vannak a fájó pontok és remekül nyúltak hozzá az felhő alapú rendszerek biztonságos használatához.

Következő találkozásunk már 2022-ben volt. Akkor Szilágyi Györggyel találkoztam, aki a Tresorit alapítóit képviselte a HUNBAN, a magyar üzleti angyalbefektetőket egyesítő szervezet egyik ülésén. Ekkor merült fel a kérdés, hogy vajon milyen utat jár be, illetve mi motivál egy startup alapítót, hogy visszatérjen és angyal befektetőként támogassa a hazai startup univerzumot. – Szabó Eszter

Mikor gondoltál először arra, hogy startup alapító leszel és nem alkalmazott egy nagy cégnél?

Elsős egyetemista koromban a tavaszi vizsgaidőszakban a kezembe került Bojár Gábor Graphi-sztori című könyve, ami sokkal érdekesebbnek tűnt, mint az egyetemi tananyag. Akkor fogalmazódott bennem meg az, hogy érdekes és kihívásos feladat egy tech startup felépítése. Azelőtt nagyon határozott voltam abban, hogy tőkepiacokkal szeretnék foglalkozni vagy private equity-ben elhelyezkedni.

Mi számodra a GE Foundation Scholar_Leader program egyetlen mondatban?

Egy inspiráló nemzetközi program, ami kitágította a szakmai horizontomat vállalati kapcsolatokon, mentoráláson és más, ambiciózus fiatalokkal való kapcsolatokon keresztül. Mind közül a legfontosabb, hogy a program során találkoztam Lám István alapítótársammal, akinek a fejében a Tresorit gondolata megfogant.

Mit tanultál az egyetemen és mit használtál ebből a Tresorit építése alatt?

Pénzügy BSc és MSc-re, valamint CEMS nemzetközi management MSc-re jártam a Corvinus-ra, valamint az EVK Szakkollégium tagja voltam az egyetemi évek alatt. Elsősorban egy átfogó üzleti és közgazdasági szemléletmódot tudtam hasznosítani, ami jól kiegészítette a társalapítók, István és Szilveszter technológiai-mérnöki hátterét. A szakkollégiumban pedig hasznos tapasztalat volt abban, hogy lehet egy tehetséges, fiatal közösséget építeni és fenntartani, ami nagyon hasonló egy startup légköréhez.

Miért jutott eszetekbe, hogy a Tresorit technológiái nemzetközi érdeklődésre tartanak számot? 

A Tresorit indításával párhuzamosan kezdődött a felhő technológia felfutása, és mi megláttuk ebben a megatrendben azt a lehetőséget, amihez kapcsolódni lehet. Akkoriban felhő-alapú rendszerektől való elsődleges félelmet a biztonság és kontroll hiánya jelentette, ami ma sincs másként. A Tresorit értékajánlata pedig rezonált a piaci igényekkel.

Nem féltetek kilépni a nemzetközi piacra?

Az első perctől kezdve nagy, skálázható, nemzetközi cégben gondolkodtunk. Ezt a magyar, vagy régiós piacra alapozva nem tudtuk volna elérni.

Miért lépett be a Tresorit két alapítója a HUNBAN-ba 2022-ben?

Az elmúlt 11 évben rengeteg tapasztalatot szereztünk cégépítésben, piacra lepésben, tőkebevonásban. Ilyen típusú tapasztalat még elég ritka itthon, és ezt szeretnénk továbbadni, és ezzel hozzájárulni a magyar startup ökoszisztéma gyarapodásához. 

Gondolkodsz másik cég alapításában?

Rövidtávon biztosan nem. Egyelőre minden energiámat a Tresorit további expanziója köti le; idén két új, izgalmas terméket is piacra dobunk.

Mentorálsz valakit? Miért?

Jelenleg nincs aktív mentoráltam. A múltban viszont kétszámjegyű mentorkapcsolatom volt EVK-ból és a CEMS-ből, illetve nekem is több mentorom volt. Nélkülük nem jutottam volna ide. Hasonlóan a HUNBAN-hoz, ez is egyfajta „visszaadás” a társadalomnak.

Köszönjük az interjút vendégszerzőnknek, Szabó Eszternek, a Nők / Üzlet / Angyalok Egyesület elnökének. Az egyesülteről, illetve a soron következő eseményeiről a weboldalukon vagy LinkedIn-en lehet többet megtudni.

Ünnepeld meg a startup-ökoszisztéma legjobbjait a CEEcosystem Summiton!

Díjat fognak kapni a 2024-es év legkiemelkedőbb startupjai, befektetői, mentorai és a Tőkeportál közösségi finanszírozási kampányai. A Central European Ecosystem Summit továbbá növeli a hazai és regionális startup-ökoszisztéma láthatóságát, összehozza az embereket és elősegíti a tudásmegosztást.

Bővebben