Hirdetés

Startup újkor – Jó helyen, jó időben

Katona Bence

Az innováció az új arany, a startupvállalkozók pedig korunk aranyásói. Ezt a lehetőséget fedezték fel a befektetők, vállalkozók, és ennek eredményeként virágzó startup-ökoszisztémák, valamint központok alakultak ki a fejlett országokban. Katona Bence Gergelynek, a Hiventures Zrt. vezérigazgató-helyettesének az írása.

Ezek a startupközpontok sorban indítják útjára a legújabb technológiai megoldásokra, innovatív üzleti modellekre épülő startupóriásokat, amelyek néhány év alatt akár több milliárd dollár értéket képviselve iparágakat képesek átrendezni. Az elmúlt néhány esztendőben hazánkban is egyre többen jelentették be, hogy hamarosan régiós startupközpont lesz Budapest. Ezzel kapcsolatban sokan szkeptikusak, hiszen az egész régióban nagy verseny van ezért a posztért, gondoljunk akár csak a pár órára fekvő Bécsre, Prágára, Pozsonyra vagy Varsóra.

 

A kérdés az, hogy mekkora esélyünk van.

Magyarországon a tudatos startupökoszisztéma-építkezés 2010 körül kezdődött meg mind állami, mind piaci oldalról. A hazai ökoszisztémát tekintve a magyar „unikornisok”, a Prezi, a Ustream, a LogmeIn, az NNG felnőtté válását követően új korszak kezdődött. Ezek a cégek úttörői voltak a startupközösségnek, az üzleti sikereik mellett pedig elévülhetetlen szerepük volt és van a közösségépítésben, a startupkultúra hazai és régiós fejlődésében. A jelenlegi, tudatos ökoszisztéma-fejlesztésben, a privát szereplők mellett releváns jelenléttel lépett be az állam, valamint a nagyvállalati szektor.

Az állami szerepvállalás mértékéről megoszlanak a szakmai vélemények, hogy a szabályzói funkción felül milyen mértékben érdemes ösztönző programokkal vagy akár finanszírozóként bekapcsolódnia a startupvállalkozások fejlesztésébe. Számos tanulmány, illetve jó példa (Írország, Észtország, Németország) bizonyította, hogy az államnak mint finanszírozónak kulcsfontosságú szerepe van a startup-ökoszisztémák kialakulásában, illetve azok fejlődésének felgyorsításában.

Hazánkban 2010-ben a kockázatitőke-iparág motorjának berobbanásához is a szikrát a többségében közpénzből finanszírozott Jeremie tőkeprogram elindulása adta. Ennek keretén belül részben EU-s forrásból közel 130 milliárd forint kockázati tőke nyílt meg a hazai kkv-k előtt.

Azonban az ígéretesnek tűnő program ellenére a startupvállalkozók továbbra sem vagy csak nagyon szigorú feltételek mellett tudtak finanszírozást bevonni a korai életszakaszokban. A befektetőknek pedig komoly kihívást jelentett megtalálni az üzletileg ígéretes, befektetésre alkalmas startupvállalkozásokat, főként az úgynevezett konvergenciarégióban.

 

Hol az igazság? Startup újkor!

Mindkét oldalon. Amint azt a statisztikákból láthatjuk, a Jeremie-alapkezelők csak nagyon alacsony volumenben valósítottak meg korai fázisú startupbefektetéseket. Ennek egyik fő oka az utánpótlás hiánya és az e fázisra jellemző kockázati faktor aránytalanul magas mértéke volt.
Nemcsak a magyar, de általánosságban a kelet-közép-európai startupvállalkozók joggal panaszkodhatnak, hiszen az egész régióra jellemző a kockázatitőke-forrás alacsony mértéke.

Annak ellenére, hogy a kelet-közép-európai startupkultúra virágzásnak indult, 2016-ban az EU-ban létrejött összes kockázatitőke-befektetés csupán 2,3 százaléka történt e régióban. Ez ügylet szintjén 233 befektetést jelentett közel 100 millió euró értékben, amelyből csak 55 fókuszált a magvető életszakaszra.

Ennek ellenére sokan továbbra is azt állítják, hogy az elkövetkezendő 5-7 esztendőben a hazai piacon megnyíló 200-300 milliárd forint kockázati tőke túlzó mértékű.

Jól működő startup-ökoszisztéma kiépülése nélkül ez valóban az lenne, hiszen a finanszírozáshoz való hozzáférés csak egy a sok összetevő közül a siker receptjéhez. A pénz önmagában nem elegendő a sikeres vállalkozások megszületéséhez. Ezért nagyon fontos az állam és a piaci szereplők aktív közreműködése, együttműködés a közös cél érdekében.

A teljes cikket elolvashatja a StartUP! Magazin legfrissebb számában. A lapot megvásárolhatja az újságárusoknál, vagy előfizetheti ide kattintva.

Egyre élesebb a verseny a magas színvonalú AI-szakemberekért – a Microsoft és az ElevenLabs is új szakemberekkel erősíti csapatát

Az egyik Európából, a másik az USA-ból csábított át magához magas minőségű AI-kutatókat és -mérnököket. De mi hajtja fel a szakemberek iránti keresletet, és mikor szűnhet meg a tehetséghiány?

Bővebben

Nagy lehetőség van a magyar startupokban arra, hogy gyorsan nemzetközi szintre emelhessék a technológiájukat – mondja Pierre Martensson, a Scale Factory alapítója

A Scale Factory nem az USA-ba, hanem az ázsiai és csendes-óceáni piacokra akarja kilőni a CEE régió startupjait és scaleupjait. De miért pont oda? Mire kell figyelned, ha kelet felé akarsz terjeszkedni, és mivel kell rendelkezned, ha a Scale Factory segítségével akarsz külföldön skálázódni? Ezekről kérdeztük Pierre Martenssont, a Scale Factory alapítóját és ügyvezető partnerét.

Bővebben

Egy női alapító vallomásai – ezzel a címmel indít új podcastot Meghan Markle

A brit királyi család tagja 8 epizódon keresztül folytat beszélgetéseket női vállalkozókkal a karrierjükről, és arról, hogy nőként hogyan lehet sikeresen vállalkozást építeni.

Bővebben

Örülhetünk-e egyáltalán a Klarna tőzsdére lépésének?

A svéd BNPL-bajnok jobb időket is látott, mint most, a tőzsdére vezetés megkezdésekor. Ezt tükrözi a visszafogott értékelési célja, ami mögött az európai piacok rossz megítélése húzódhat, valamint az is, hogy a tervezett értékelés meg sem közelíti az unikornis pár évvel korábbi értékelését.

Bővebben

„There is great potential in Hungarian startups to quickly elevate their technology to an international level,” says Pierre Martensson, founder of The Scale Factory

The Scale Factory aims to launch scaleups from the CEE region into the Asian and Pacific markets rather than the U.S. But why there? What should you consider if you want to expand eastward, and what do you need to have in place if you want to scale internationally with The Scale Factory’s support? We

Bővebben

Összefogott az európai ökoszisztéma a következő európai sikersztorik megszületéséért

A Europe Project névre keresztelt kezdeményezés célja, hogy komplex segítséget nyújtson a tehetséges fiatal vállalkozóknak, és megmutassa a világnak: Európa még mindig képes globálisan meghatározó startupokat építeni.

Bővebben

Ligát váltana a STRT: Balogh Petyáék a BÉT Standard kategóriába lépésre törekednek

A szabályozott piacra lépés érdekében a STRT már két szereplővel is együttműködik, és pénzügyi beszámolójukat is ennek megfelelően készítik el idén. Hogy mikor debütálhat a cég a BÉT Standard kategóriájában, egyelőre nem tudni – addig is elmagyarázzuk, hogy ez miért fontos.

Bővebben

Új szereplő jelent meg a közép-kelet-európai ökoszisztémában: Miben segíthet a Scale Factory a magyar scaleupoknak?

A szingapúri szolgáltató arra fókuszál, hogy minél hatékonyabban segítse ügyfelei növekedését és terjeszkedését új piacokon, a lehető legtöbb kereskedelmi hasznot hozva nekik. A Scale Factory mostantól a közép-kelet-európai régióból is várja a skálázódni kívánó vállalkozásokat.

Bővebben