Hirdetés

Sikert sikerre halmoz az energiatakarékos startup

Hazai és nemzetközi befektetőkkel is tárgyalt a Start it @K&H inkubátorban működő HeatVentors csapat, akik végül a KIC InnoEnergy ajánlatát elfogadva kezdhetik meg a fázisváltó anyagot alkalmazó hőtárolójuk gyártását. A halmazállapotváltozás lehetőségeit kiaknázó innovatív technológia 20-40%-os energiamegtakarítást jelenthet az ipari felhasználók és családi házak hűtés-fűtése szempontjából.

A Start it @K&H inkubátorba elsők között bekerülő, több energetikai pályázatot és startup versenyt megnyert HeatVentors csapat hazai és nemzetközi befektetőkkel is tárgyalt annak érdekében, hogy az innovatív, fázisváltó anyaggal működő hőtárolójuk gyártása megindulhasson. „Míg jelenleg leginkább a víz hőmérsékletének változtatásával működő rendszereket (pl. boiler, vizes tároló) használunk, addig a HeatTank hőtároló lényege, hogy úgynevezett fázisváltó anyagot alkalmaz a hő tárolására. Tehát nem pusztán hőmérsékletváltozás, hanem halmazállapotváltozás is történik. Mindez 20-40%-os energiamegtakarítást tesz lehetővé üzemi és családi házban történő felhasználás során egyaránt” – magyarázta az innovatív technológia előnyeit Farkas Rita, a HeatVentors egyik alapítója. „Jelenleg a tesztelési fázisban tart a technológia, így a mostani, 150.000 euróról szóló befektetési megállapodás lehetővé teszi, hogy ezt követően kibővítsük és nemzetközi oltalom alá helyezzük a szabadalmat, illetve előfinanszírozzuk a kezdeti megrendeléseket ” – mondta el Farkas Rita.

A fázisváltozás előnyei

A fázisváltó anyagok felhasználási lehetőségei egy rendkívül izgalmas területe az energetikának. Legfontosabb tulajdonságuk, hogy az olvadás- és fagyáspontjuk igen széles skálán, -100°C és +600°C között lehet, így hűtésre és fűtésre egyaránt hatékonyan felhasználhatók: amikor a rendelkezésre álló hőt eltároljuk, az anyag megolvad, ha pedig szükségünk van az eltárolt hőre, a fázisváltó anyag visszafagyasztásával tudjuk azt visszanyerni. A magyar startup hőtárolója abban egyedülálló, hogy speciális tárolószerkezetének köszönhetőn a hagyományos vizes technológiánál akár 90%-kal kisebb méretű tároló alkalmazható.

„A fűtéstechnológiáknál egyre komolyabb szerepet kap az energiatárolás, hiszen a hőt nem biztos, hogy akkor akarjuk felhasználni, amikor termelődik, másrészt nem működtetjük folyamatosan a rendszert. Gondoljunk csak a napkollektoros rendszerekre, ahol a nap folyamán termelt hőt a tároló segítségével tudjuk felhasználni az esti mosakodáshoz. De a hűtés során is rendkívül fontos szerep juthat a hőtárolónak, hiszen ennek segítségével akkor működhet a hűtési rendszer, amikor a leghatékonyabb a hűtés: a napi külső hőmérséklet a legalacsonyabb, és a jóval gazdaságosabb éjszakai áramon működtethető” – mutatja be a hőtároló alkalmazásának legfontosabb előnyeit az energetikai szakember.

„Jelenleg egy 0-24 órában működő szerverközpontban teszteljük rendszerünket, majd a későbbiekben irodaházak, erőművek, vegyipari és élelmiszeripari cégek, nagyobb gyárcsarnokok vagy akár családi házak hűtési és fűtési rendszereinek hatékonyabbá tételére is készítünk HeatTank berendezéseket, kielégítve a 25 kWh-tól a többszáz kWh-os felhasználási igényeket is” – tette hozzá Farkas Rita.

Az inkubátorban működő startupokról bővebb információ: https://startitkh.hu

Két magyar csapat is dobogón végzett az EIT Jumpstarter program döntőjében

A nemzetközi versenyen a vállalatok ESG-stratégiájának fejlesztését segítő VeridianIQ, illetve a kiterjesztett valóságot használó, navigációs alkalmazást fejlesztő ARport is második helyezést ért  el a kategóriájában. Fotóriportunk az Európai Innovációs és Technológiai Intézet startupversenyéről.

Bővebben

Sírhelygondozó platformot kidolgozó csapat nyert az MCC és a Design Terminal inkubátorprogramjában

Az Ötlet Inkubátor program célja, hogy tehetséges fiatalok számára vállalkozásépítési ismereteket, alapvető gazdasági tájékozottságot, üzleti tudást, gyakorlati tapasztalatot és értékes kapcsolati hálót nyújtson.

Bővebben

Újabb Vespucci Partners siker: orvostechnológiai startup kapott befektetést

A Vespucci Partners tőkealapkezelő befektetési portfóliójába tartozó innoMask Kft. egy újabb tőkebevonásnak köszönhetően továbblépett a magvető fázisból. A magyar startup egy olyan újgenerációs, altatásnál használt laringeális maszkot fejleszt, amely páratlan lesz az orvosi eszközök piacán. A tőkét a Széchenyi Alapok Zrt., az Óbuda Uni Venture Capital (OUVC) Zrt. és egy magánbefektető biztosította.

Bővebben

Biobubi: magyar cég rajzolja át a háztartási tisztítószerek piacát

Fenntartható és hatékony tisztítószereket árusít Háromfai Balázs és felesége Százhalombattáról. A flakonvisszaváltó rendszert is üzemeltető magyar vállalkozás 2019-es indulása óta mára országos ismertségnek örvend. A sikert megalapozó vízkőoldó mellett folyamatosan nő a biológiailag lebomló anyagokból készült termékek palettája, mosószer, mosogatószer, duguláselhárító, ablaktisztító, zsíroldó, felmosószer és kávégéptisztító is helyet kapott a könnyen kezelhető webshopban.

Bővebben

Ne lokálisan, hanem regionálisan gondolkodjunk, és tegyük közösen sikeressé Közép-Kelet-Európát – mondja a Puzl CowOrKing vezetője

A Puzl CowOrKing novemberben Budapesten nyitotta meg második közösségi irodaházát. Hogyan jutott el ide a bolgár szolgáltató? Miért pont Budapesten kezdik meg a regionális terjeszkedést, és milyen hatást kívánnak gyakorolni az IT- és startup-ökoszisztémára? Erről kérdeztük Thibaut Taittingert a Puzl CEO-ját.

Bővebben

Amerikai piacra segítené az ÓUVC az ütős sportolókat segítő DinkMate startupot

Az ÓUVC-től kapott 100 millió forintos befektetést a DinkMate csapata a pickleball játékosok fejlődését segítő technológiájának fejlesztésére és márkaépítésre is szeretné felhasználni. A hosszú távú célok között szerepel, hogy a startup a nemzetközi pickleball szövetség hivatalos digitális partnerévé váljon.

Bővebben