Petróczi Rafael

Petróczi Rafael

A Startup Online vezető újságírója, szerkesztője. Pályáját közéleti újságíróként kezdte az Azonnali hírportálnál, majd az egykori Express Innovation Agency-ben merült el a startupok világában. Lenyűgözőnek tartja le a szféra színességét és merész, kockázatvállaló magatartását. A két világ között mozogva kamatoztatja újságírói tapasztalatát és a startup-ökoszisztémáról megszerzett tudását.

Rovat: Trendek, elemzések

Egyre több időbe telik kockázati tőkét bevonniuk az európai startupoknak

Egyre több időbe telik kockázati tőkét bevonniuk az európai startupoknak
#befektetés #kockázati tőke #PitchBook #Európa #adat #elemzés
Az európai startupok számára a tőkebevonási körök között eltelt idő egyre nő az utóbbi 1-2 évben. Ennek oka a PitchBook elemzése szerint a kockázati tőke óvatossága, valamint az, hogy a startupok a pénzügyi stabilitást igyekeznek demonstrálni, és az aktuális befektetést minél tovább ki akarják húzni.

A francia AI csillag, a Mistral AI 2023. decemberben 385 millió eurós Series A befektetést zárt. Pontosan fél évvel később jelentette be a startup, hogy sikerrel behúzta 600 millió euró értékben a következő, Series B körét. Indulásuk óta így közel 1 milliárd eurónyi tőkét vontak be, jelenlegi értékelésük pedig 6,4 milliárd dollár, átszámítva 5,72 milliárd euró.

Ez a gyorsaságú tőkebevonás azonban a kivétel, ami erősíti a szabályt – erre mutat rá a PitchBook 2024. Q2 európai kockázatitőke-becslésekről szóló jelentése, ami szerint

az európai startupok tőkebevonási ideje az elmúlt 1-2 évben fokozatosan nő.

A legnagyobb növekedés a késői fázisú finanszírozás esetén látható

Mint az az alábbi grafikonon látható, a tőkebevonási körök között eltelt idő mediánja egyedül a Series B befektetések esetében tudott csökkeni tavalyról idénre, igaz, nem sokkal, 1,8 évről 1,7 évre.

Azaz 2024. második negyedév végére az európai startupok felének kevesebb, a másik felének több idő kellett behúzni a Series B befektetését, mint 1,7 év. Ez az adat 2021-ben még 1,5 év volt.

 

A leginkább szembetűnő változás a későbbi fázisú finanszírozások esetében látható:

míg 2022-ben a startupok felének kevesebb, másik felének több időbe telt Series C befektetést szerezni, mint 1,3 év, addig 2024. második negyedév végére ez az idő kereken 2 évre emelkedett.

Series D+ körök esetében a tőkebevonáshoz szükséges medián idő 2022-től 2024. Q2-ig 1,4 évről 2,3 évre nőtt. Nem ekkora mértékben, de ugyanúgy a medián idő növekedését azonosította a PitchBook a seed és a Series A befektetések esetén is.

Mi magyarázza az adatokat?

Ahogyan arra az elemzés kitér, ennek hátterében az áll, hogy a 2020-21-es világjárvány idején tapasztalt kockázatitőke-bumm véget ért, és egymásra ható folyamatok vették kezdetüket.

Egyik oldalról a VC-k sokkal óvatosabban helyezik ki a tőkét, mint pár éve, és Európában is a nagy növekedési potenciállal bíró, de magas kockázatú vállalkozások helyett inkább a kevésbé gyorsan növekvő, de stabilabb bevételt hozó projekteket kezdték el favorizálni.

Erre válaszul a startupok is a pénzügyi kiszámíthatóság talajára próbálnak lépni, és költségcsökkentő intézkedésekkel demonstrálni a befektetők felé, hogy megfontoltan bánnak a pénzükkel.

A másik oldalról viszont, ha manapság a kockázati tőke befektet, akkor nagyobb összegeket is fektet be, mint a megelőző években: 2024 első félévében minden finanszírozási szakaszban nőtt a befektetések nagysága, a legszembetűnőbben a korai szakaszban: a tavalyi 1,2 millió euróról a mostani 1,8 millió euróra. Ez azt eredményezi, hogy egy-egy befektetési kör tovább kitart, és

minden bizonnyal a befektetést kapó startupok is arra játsszanak, hogy az aktuálus tőkeinjekcióval átvészeljék a bizonytalan időket, és a következő befektetésüket már egy jobb gazdasági környezetben tárgyalhassák le.

Mindeközben Amerikában sem fenékig tejfel az élet: úgyszint a PitchBook elemzése szerint két év leforgása alatt az USA-ban durván 2,5-szörösére, 28,4 százalékra nőtt azoknak a kockázatitőke-köröknek az aránya, ahol a startupok értékelése ugyanolyan szinten maradt, vagy még csökkent is. Erről szóló cikkünkért kattints ide.

NYITÓKÉP: Mohamed Hassan / PxHere

Olvasd el ezt is!

Kik voltak 2024-ben Európa legnagyobb venture debt finanszírozói?

#Sifted #Európa #Bpifrance #BlackRock #HSBC Innovation Banking #kockázati adósság #venture debt #Barclays #BNP Paribas #CIBC Innovation Banking #Claret Capital #CLP #Columbia Lake Partners #EBB #EIB #Európai Beruházási Bank #kockázati hitel #NatWest #Santander
Tavaly igencsak felpörgött a venture debt mint egy ideális finanszírozási forma a gazdaságilag kedvezőtlenebb időkben. Mely pénzintézetek jártak élen abban, hogy kockázati hitelezéssel építsék az európai ökoszisztémát? Mutatjuk.

1 milliárd eurót vontak be 2025 első negyedévében az európai AI-ügynök startupok

#mesterséges intelligencia #Y Combinator #Európa #EQT Ventures #ElevenLabs #Synthesia #AI #AI-ügynök #Antler #Luminance
Ez az ügyletérték már önmagában meghaladta a tavalyi egész éves befektetések összértéknek felét, ami ezen a területen Európában 1,7 milliárd euró volt. A legnagyobb befektetéseket a Synthesia, az ElevenLabs és a Luminance könyvelhette el.

Növekedett a hazai szabadalmi kérelmek száma, de európai viszonylatban még így is gyengén teljesít Magyarország

#mesterséges intelligencia #Európa #SZTNH #AI #EPO #Európai Szabadalmi Hivatal #szabadalom #Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala
Tavaly jegyezték a legtöbb szabadalmi kérelmet Magyarországról, azonban – ha az Európába érkező kérelmek számát tekintjük – arányaiban ezzel még mindig csak a lista utolsó harmadában vagyunk.

Hét grafikon az európai védelmi és biztonságtechnológia finanszírozásáról

#USA #háború #Ukrajna #Dealroom #Európa #adat #elemzés #NATO #Oroszország #statisztika #defence tech
Gazdasági válság ide vagy oda, a védelmi, biztonsági és ellenállóképességet növelő technológiák iránti befektetői kereslet folyamatosan növekedett Európában az elmúlt években, és tavaly rekordösszegű kockázati tőke áramlott a szektorba. A Dealroom kutatási eredményeit ismertetjük.

Hogyan érdemeld ki a Z generáció márkahűségét?

#kutatás #Z generáció #adat #elemzés #Diverzum #Gyarmati Fanni #Gen Z #K&H Bank #PwC Magyarország #Quantum Iskolaszövetkezet #SteiGen #Steigervald Krisztián
Több ökoszisztéma-szereplő összefogásával készült átfogó kutatás az 1995-2006 között született korcsoport helyzetéről, gondolkodásáról, értékvilágáról és vásárlási szokásairól. A főbb eredményeket ismertetjük.