Petróczi Rafael

Petróczi Rafael

A Startup Online vezető újságírója, szerkesztője. Pályáját közéleti újságíróként kezdte az Azonnali hírportálnál, majd az egykori Express Innovation Agency-ben merült el a startupok világában. Lenyűgözőnek tartja le a szféra színességét és merész, kockázatvállaló magatartását. A két világ között mozogva kamatoztatja újságírói tapasztalatát és a startup-ökoszisztémáról megszerzett tudását.

Rovat: Események

Bemutatjuk 2024 legmeghatározóbb startupökoszisztéma-szereplőit

Bemutatjuk 2024 legmeghatározóbb startupökoszisztéma-szereplőit
#CEE #CEEcosystem Summit #David Trayford #mvm #Tőkeportál #Oktogon Ventures #Balogh Petya #STRT #Day One Capital #Lakestar #Colossyan #Interactive Venture Partners #DEPO Ventures #Efi Ben Artzy #Emerge Education #Impact Ventures Hungary #LAUNCHub Ventures #Scoutlabs #Seasonpack
Ki lett a tavalyi startupja, deeptech startupja, befektetője és mentora? Ez is kiderült a második alkalommal megrendezett CEEcosystem Summiton.

Idén másodjára rendezte meg – az MVM mint főtámogató segítségével – a Tőkeportál a CEEcosystem Summitot, aminek célja növelni a hazai és regionális startup-ökoszisztéma láthatóságát, összehozni az embereket és elősegíteni a tudásmegosztást, illetve közösen megünnepelni a kiemelkedő teljesítményt nyújtó szereplőket.

Azt, hogy az utóbbiak kik legyenek, a tavaly októbertől decemberig tartó online szavazáson választhatta ki az ökoszisztéma. A CEEcosystem Summiton szervezett gálán hirdették ki a végeredményt.

2024 legjei

Az Év Startupja a magyar alapítású Colossyan lett,

ami generatív AI-t használ arra, hogy szövegből állítson elő videós tartalmakat digitálisan létrehozott avatárokkal, jelentősen lecsökkentve a videókészítés idejét. Felhasználása sokoldalú lehet: például prezentációk, dokumentumok, használati utasítások és marketinganyagok feljavítására is alkalmas.

Forrás: Colossyan / Facebook

A tavalyi 20,2 millió eurós Series A körük vezetője a Lakestar európai kockázatitőke-befektető cég volt, amihez csatlakozott a LAUNCHub Ventures, a Day One Capital, az Emerge Education és az Oktogon Ventures.

Először szavazták meg az Év Deeptech Startupja címet, amit a Scoutlabs kapott meg.

A startup tudományos alapon és mesterséges intelligencia segítségével hozott létre egy rovarmegfigyelő szolgáltatást, aminek segítségével az élelmiszer- és italgyártók maximalizálhatják a terméshozamot. A Scoutlabs tavaly 1,8 millió eurós seed befektetést jegyzett az Interactive Venture Partners vezetésével, amihez az Impact Ventures Hungary és a DEPO Ventures csatlakozott.

Az Év Befektetője a Balogh Petya nevével fémjelzett STRT lett.

A befektetőcég célja a korai fázisban lévő, nemzetközi ambícióval rendelkező startupok segítése pénzügyi erőforrással és tudással egyaránt, úgy a a közép-európai régióban, mint Magyarországon.

A STRT portfóliócégeit bemutató fal. Forrás: STRT Rising together / Facebook

Ahogyan Balogh Petya vezérigazgató a Startup Online-nak korábban elmondta, a STRT-ot 2023-ban vezették be a Budapest Értéktőzsde (BÉT) középvállalati platformján, azonban a cél a tevékenységük regionális szintre emelése. Amikor ezt sikerül elérni, a STRT már sokkal érdekesebb lehet a nemzetközi tőzsdén, nemzetközi befektetők előtt, és az is valószínű, hogy –  az OXO Holdingshoz hasonlóan – székhelyüket is egy külföldi ökoszisztémába kell majd áthelyezni.

Az Év Mentora díjat pedig Efi Ben Artzy kapta,

aki menedzserként és tanácsadóként rengeteg cég életében feltűnt Európában, Izraelben és az Egyesült Államokban egyaránt. Mentorként rengeteg európai startupprogramban és akcelerátorban részt vett, és aktívan segítette a hazai startupok (köztük a Tőkeportál csapatainak) fejlődését is.

Arról, hogy 2023-ban kik voltak a magyar startup-ökoszisztéma legjei, ebben a cikkünkben írtunk.

Mi történt még a CEEcosystem Summiton?

A díjátadó gála mellett a CEEcosystem Summiton a több mint tíz országból érkezett vendégek és előadók olyan érdekes témákról beszélgettek, mint a kooperáció és a versengés alapú növekedés, a VC-befektetések helyzete a régióban, vagy a befektetési eszközosztályok és szolgáltatók jövője.

Kerekasztal-beszélgetés a fintech cégek versus bankok témában a 2025. évi CEEcosystem Summiton. Forrás: Tőkeportál / Facebook

Debütált az idei eseményen egy interaktív pitchverseny is, ahol a bemutatkozó startupokat nemcsak a Hild Imréből (ÓUVC), Parragh Péterből (Oktogon VC) és Efi Ben Artzyból álló szakmai zsűri, hanem a közönség is értékelte: a Tőkeportál applikációján keresztül kisösszegű befektetésekkel szállhattak be a projektek finanszírozásába. A csapatok felkészítését David Trayford startupcoach és mentor végezte.

A versenyt a ruhacsere-piactérrel színre lépő Seasonpack nyerte, amely a crowdfunding keretében keresett 100 ezer eurós finanszírozás harmadára, 33 ezer euróra kapott befektetési szándéknyilatkozatot.

NYITÓKÉP: A január 14-én a Művészetek Palotájában megrendezett CEEcosystem Summit fotója. Forrás: Tőkeportál / Facebook

Olvasd el ezt is!

Miért éri meg magyar startupperként részt venni egy nagy nemzetközi technológiai expón?

#GITEX #GitexEurope #GITEXEurope 2025 #GITEX EUROPE x Ai Everything #AIDY Health #eChemicles #Grünfeld Henrik #IntelliSense #Prefixbox #Simon István #Szabó Gábor #Varga Eszter
Közhelyszámba megy, hogy egy nagy technológiai rendezvényen mennyi kapcsolatra lehet szert tenni – de pontosan milyenekre? Miről beszélgetnek ilyenkor a startupok képviselői, milyen konkrét lehetőségeket vázolnak fel nekik, és mennyi időbe telik, mire a cég ebből tényleges hasznot láthat. A GITEX EUROPE magyar résztvevőit kérdeztük.