Jánoska Rita

Jánoska Rita

ánoska Rita A StartUP! Magazin azoknak, akiknek van már startupjuk, esetleg most vágnak bele, vagy még csak tervezik az indítását.

Rovat: Trendek, elemzések

Az elmúlt félévben a kkv-k ekkora részének ugrottak meg a költségei

Az elmúlt félévben a kkv-k ekkora részének ugrottak meg a költségei
A hazai kkv-k nem valószínűsítik az orosz-ukrán katonai konfliktus gyors befejezését, de reménykednek abban, hogy még idén véget érhet. A K&H kkv bizalmi index 2022 második negyedéves eredményei alapján ugyanis az elmúlt félév meglehetősen érzékenyen érintette őket. Szinte minden cégnél költségnövekedés történt, amiben szerepet játszik az alapanyagok drágulása és az árfolyamváltozás is. Ennek hatására ötből négy cég volt kénytelen emelni a termékei, szolgáltatásai árát. facebook twitter linkedin

A hazai vállalkozások nem számítanak arra, hogy a háború néhány héten belül befejeződik – derül ki a K&H kkv bizalmi index kutatásból, amely a magyarországi mikro-, kis- és középvállalkozások következő egy évre szóló várakozásait vizsgálja. Többségük (54%) azonban még mindig bízik abban, hogy idén véget érhet. A háború komoly, akár több mint két évig tartó elhúzódását csak minden tizennegyedik cég feltételezi.

„Az orosz-ukrán katonai konfliktus elhúzódása a hazai vállalkozások egyéves várakozásaira is hatással van. Az árfolyamváltozás, az áremelkedés és az anyagbeszerzési nehézségek ugyanis mind a vállalati költségek emelkedésével járnak, ami meghatározó a további pénzügyi és beruházási terveket illetően. A kutatásból az is látható, hogy ez a hatás az egyes szektorokban eltérő mértékben jelentkezik. A mezőgazdasági cégek 66 százaléka, a kereskedelmi és a szolgáltató cégek nagyjából harmada (35%), az ipari, építőipari vállalkozásoknak pedig 45 százaléka jelezte azt, hogy nagymértékben befolyásolja 12 hónapra vonatkozó terveiket a katonai konfliktus” – mutatta be az eredményeket Rammacher Zoltán, a K&H kkv marketing és értékesítés támogatás vezetője.

Így emelkedtek a kkv-k költségei

Alig van olyan cég, ahol az elmúlt félévben nem jelentkezett többlet kiadás. Ennek mértéke a vállalkozások több mint harmadánál (35%) nem haladja meg a 10 százalékot, a kkv-k többségénél azonban jóval komolyabb emelkedés történt. A cégek közel felénél (46%) 11-25 százalék között, minden tizedik vállalkozás esetében pedig 25 százalékot is meghaladó mértékben növekedtek a költségek. Ennek egyik oka, hogy az alapanyaghiány sok esetben a beszerzés drágulását okozta. Azok közül a cégek közül ugyanis, ahol nehézségeket okozott az alapanyagok beszerzése, 89 százalék mondta, hogy csak drágábban tudott hozzájutni a szükséges termékekhez. Emellett a költségek emelkedésében a forintárfolyam változása is komoly szerepet játszik: 72 százalék jelezte, hogy kedvezőtlenül befolyásolja cégét a forint gyengülése.

Az emelkedő költségek hatására ötből négy cég volt kénytelen árat emelni a felmérést megelőző fél évben. 37 százalékuk maximum 10 százalékkal, minden harmadik cég 11-25 százalék között, közel minden tizedik cég (9%) pedig  25 százalékot meghaladó mértékben.

Olvasd el ezt is!

Kik voltak 2024-ben Európa legnagyobb venture debt finanszírozói?

#Sifted #Európa #Bpifrance #BlackRock #HSBC Innovation Banking #kockázati adósság #venture debt #Barclays #BNP Paribas #CIBC Innovation Banking #Claret Capital #CLP #Columbia Lake Partners #EBB #EIB #Európai Beruházási Bank #kockázati hitel #NatWest #Santander
Tavaly igencsak felpörgött a venture debt mint egy ideális finanszírozási forma a gazdaságilag kedvezőtlenebb időkben. Mely pénzintézetek jártak élen abban, hogy kockázati hitelezéssel építsék az európai ökoszisztémát? Mutatjuk.

1 milliárd eurót vontak be 2025 első negyedévében az európai AI-ügynök startupok

#mesterséges intelligencia #Y Combinator #Európa #EQT Ventures #ElevenLabs #Synthesia #AI #AI-ügynök #Antler #Luminance
Ez az ügyletérték már önmagában meghaladta a tavalyi egész éves befektetések összértéknek felét, ami ezen a területen Európában 1,7 milliárd euró volt. A legnagyobb befektetéseket a Synthesia, az ElevenLabs és a Luminance könyvelhette el.

Növekedett a hazai szabadalmi kérelmek száma, de európai viszonylatban még így is gyengén teljesít Magyarország

#mesterséges intelligencia #Európa #SZTNH #AI #EPO #Európai Szabadalmi Hivatal #szabadalom #Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala
Tavaly jegyezték a legtöbb szabadalmi kérelmet Magyarországról, azonban – ha az Európába érkező kérelmek számát tekintjük – arányaiban ezzel még mindig csak a lista utolsó harmadában vagyunk.

Hét grafikon az európai védelmi és biztonságtechnológia finanszírozásáról

#USA #háború #Ukrajna #Dealroom #Európa #adat #elemzés #NATO #Oroszország #statisztika #defence tech
Gazdasági válság ide vagy oda, a védelmi, biztonsági és ellenállóképességet növelő technológiák iránti befektetői kereslet folyamatosan növekedett Európában az elmúlt években, és tavaly rekordösszegű kockázati tőke áramlott a szektorba. A Dealroom kutatási eredményeit ismertetjük.

Hogyan érdemeld ki a Z generáció márkahűségét?

#kutatás #Z generáció #adat #elemzés #Diverzum #Gyarmati Fanni #Gen Z #K&H Bank #PwC Magyarország #Quantum Iskolaszövetkezet #SteiGen #Steigervald Krisztián
Több ökoszisztéma-szereplő összefogásával készült átfogó kutatás az 1995-2006 között született korcsoport helyzetéről, gondolkodásáról, értékvilágáról és vásárlási szokásairól. A főbb eredményeket ismertetjük.