Hirdetés

Parabolikus napkollektor, okostáska és e-zászló…

Ilyen fejlesztések vitték el az MVM Csoport által második alkalommal kiírt pályázat dobogós helyeit. A Budapest Music Centerben május 10-én rendezett záró show legjobbjai maximum 50 millió forint összegű magvető befektetést és akcelerációs szolgáltatásokat vehetnek majd igénybe.

Az MVM EDISON LIGHT UP! tavaly októberi felhívása év végéig várta azoknak az innovátoroknak a jelentkezését, akik clean energy, energy efficiency, IoT, Big Data és mesterséges intelligencia témakörhöz kapcsolódó ötletükkel ez idáig nem álltak a nyilvánosság elé. A beérkezett pályázatok első körös értékelése után tizenkét projekt került a döntőbe; az ötletgazdák 1 millió forintos fejlesztési támogatásban részesültek, egyúttal továbbjutottak a második forduló mentorprogramjába is. A két hónapos képzés ideje alatt az IBM és az MVM Csoport inkubátor cége, a Smart Future Lab Zrt. (SFL) közös szakembergárdája személyre szabott segítséget nyújtott a csapatoknak. A programot záró végső megmérettetést követően a nyertes projektek szerződéses ajánlatot kapnak az SFL-től, annak érdekében, hogy a startup vállalkozások az energetika területén működő sikeres piaci szereplővé válhassanak.

Az MVM Edison Light Up! nyertes startupjai

Parabolikus napkollektor

Kovács Gábor, Sohajda István

A kéttengelyes, napkövető és speciális kialakítású parabolikus napkollektor a hagyományos kollektorokkal szemben 60 százalékkal több hőenergiát termel, a napsugárzás 75-80 százalékát télen is hasznosítani tudja. Külső hőmérsékletre nem érzékeny, automatikus védelemmel rendelkezik a túlmelegedés és a szél ellen. A kollektor kedvező áron működtethető, a mechanikai elemeit legalább 30 évre tervezték. Beszerzése 3-8 év alatt megtérülhet, kivitelezése és karbantartása költséghatékony, egyszerű.

A szabadon álló és lapos tetőre is telepíthető, kizárólag újrahasznosítható anyagból készült kollektor a családi háztól a nagyiparig számos területen alkalmazható.

IORA Smart System

Fabricius-Nagy Emese, Fabricius Csaba, Horváth Bence Ede

Az IORA Smart System koncepciójával olyan mindennapos problémára kínál a nyertes csapat innovatív megoldást, mint a bosszantó gyorsasággal lemerülő telefonok, a táskák rejtett zugaiban eltűnő apróságok és személyes kellékeink fokozott védelme.

Olyan használati tárgyat képzeljünk el táska formájában, ami nem csak egyénre szabható, de okos funkcióinak hála komplett, személyes szolgáltatást kínál a felhasználónak.

A designer csapat hisz abban, hogy a tárgykultúrán keresztül is lehet szemléletmódot formálni, környezettudatosabbá tenni az embereket, összekapcsolni a legújabb technológiákat és az igényekhez szabott megjelenést.

Céljuk, hogy megmutassák: egy olyan hétköznapi termék, mint a táska is hordozhat magában élvonalbeli technológiai újításokat.

Az IORA Smart System építési rendszerének köszönhetően teljes megjelenés- és funkciószabadságot biztosít használója számára, a méret, szín, forma variációs lehetőségeinek száma végtelen és csak rajtunk múlik, miként állítjuk össze. Okosfunkciói ellátásához pedig napenergiát hasznosít, független az elektromos hálózattól.

E-zászló

Kovács Attila, Kovács Tibor

Az innovátor testvérpár a jelenlegi szél- és vízenergia-termelő berendezések hatékonyságának növelésén dolgozik. Feltételezésük, hogy a forgó mozgásnál hatékonyabb módon is lehet a mozgó víz, illetve szél energiájából elektromos vagy mozgási energiát előállítani, ez abból a megfigyelésből következik, hogy a természetben az egyik leghatékonyabb helyváltoztatási mód a hullámmozgás. Gondoljunk csak a halakra, melyek aránylag csekély mozgási energiát befektetve meglepő nagy hatékonysággal haladnak a nagy közegellenállású vízben. Találmányuk az e-zászló, világújdonságként a Kármán-féle örvénysoron alapulva hullámmozgással állít elő mozgó víz, illetve szél energiájából elektromos, vagy mozgási energiát.

A fejlesztők négy év kutatás és fejlesztés során jutottak el az V. generációs működő modellig, amivel akár egyszerre lehetséges piezo és indukciós generátor segítségével is elektromos áramot termelni.

Az e-zászló, a szerkezetéből adódóan tömeggyártásban kedvező áron előállítható, egyszerűen telepíthető, szinte minden tájépítészeti környezetbe jól illik, és egyben reklám célra is használható, zöldenergiát termelő berendezés.

IoTrend Kft.-EnergyAL

IoTrend Kft.: Bátai Rolnad, Dudás Péter, Dúll Gábor, Lőrincz Dániel, Maros István

Az energiaipari trendek azt mutatják, hogy 2040-ig a világ energiaigénye 30 százalékkal növekszik és egyre nagyobb mértékben kell majd bizonytalanul tervezhető, megújuló energiaforrásokra támaszkodni. Az energiaszektor egyik legnagyobb kihívása lehet, hogy ilyen feltételek mellett miként biztosítható a stabil és biztonságos villamos energia-ellátás. A mérnökökből álló csapat erre a problémára dolgozta ki az EnergyAI koncepcióját. Az EnergyAI egy moduláris elemekből felépülő rendszer, amely termelő, tároló és fogyasztó egységekből áll. Az IoT eszközökből kinyerhető adatok elemzése alapján egy helyi logika biztosítja a rendszerelemek hatékony működését. Sok ilyen egység összehangolt működése képes egy adott mérlegkör, vagy akár a teljes villamos energia rendszer hatékony működését megvalósítani.

A rendszer szemléltetésére példaként vehetünk egy ipari parkot, ahol van egy naperőmű. Ugyanezen a telephelyen lehetnek olyan fogyasztók, melyek energia-felhasználása időben nem átütemezhető, jellemzően ilyen egy gyártósor vagy olyan energiatároló egységek, amelyeknek a terhelési profilja időben rugalmasan alakítható, például a parkolóban elhelyezett elektromos autótöltők. Az EnergyAI ezen egységek működése közt teremti meg az összhangot. Ezáltal a megtermelt energiát a lehető leghatékonyabban, helyben használják fel és az összehangolt „okos hálózati” működésnek köszönhetően csökkenthető a lekötött kapacitásigény is. Emellett az adatok másodlagos felhasználása, elemzése olyan funkciókat tesz lehetővé, mint a prediktív karbantartás, vagy az eszközök és épületek kihasználtságának figyelése, melynek segítségével tovább növelhető a működés kihasználtsága.

Az MVM EDISON Light Up! zsűrije

A döntőbe jutott pályázatokat az első körös rostához hasonlóan a zsűri székében Dr. Zsuga János az MVM Zrt. vezérigazgatója, Dr. Molnár Imre, portfólió igazgató (MVM Zrt.), Bertalan Zsolt, az MVM Zrt. vezérigazgatói koordinátora és az Okos Jövő Innovációs Klaszter elnöke, Stickl László, a Smart Future Lab Zrt. vezérigazgatója, valamint az MVM Zrt. csoportszintű projektek igazgatója, Fehér Gyula, a hazai startup világ atyja, a USTREAM alapítója és az IBM Cloud Video fejlesztési és operációs igazgatója, valamint Pongrácz Ferenc, a programban partnerként résztvevő IBM Magyarországi Kft. üzletfejlesztési igazgatója értékelte.

2028-ig több mint 10 milliárd dollárt fektet be az AWS a brit ökoszisztémába

Az Amazon felhőalapú szolgáltatója ezt azért teszi, hogy tartani tudja a növekvő ügyféligényekkel a lépést, és létre tudja hozni a kellő digitális és AI-infrakstruktúrát. A brit ökoszisztéma 2028-ig ettől évente átlagosan 14 ezer új munkahelyet és a GDP 14 milliárd fontos növekedését várhatja.

Bővebben

1,24 milliárd dollár értékben indít két új európai alapot az Atomico

Az új alapok indításához a tőkét az Európai Beruházási Alaptól (EBA) kapja a londoni székhelyű VC, és az Atomico most először különíti el alapok szintjén is a korai és a növekedési szakaszú finanszírozást.

Bővebben

Csehország mutatja az utat a kelet-közép-európai startup-ökoszisztémának

A cseh ökoszisztéma 2024 első félévében egymaga lefedte a CEE régióban a startupoknak adott tőkemennyiség majdnem 39 százalékát. A cseh startupoknál landoló összes befektetés több mint 83 százaléka ugyanakkor három nagy finanszírozási körnek köszönhető.

Bővebben

Pivotált a német AI-bajnok, az Aleph Alpha

Az Aleph Alpha a pivotálással gyakorlatilag kiszáll a saját LLM-modell fejlesztés versenyéből, és helyette a meglévő modellek használatának támogatására építi fel üzleti modelljét. A lépésre az szoríthatta rá a startupot, hogy nem volt képes kilépni a nemzetközi piacra, és így lemaradt a modellfejlesztők versenyében.

Bővebben

25. alkalommal rendezi meg a HVCA a befektetési konferenciáját

A Magyar Kockázati – és Magántőke Egyesület (HVCA) konferenciája lehetőséget teremt az üzleti, politikai és jogi közösségek vezetőinek, hogy megvitathassák a magántőke és a kockázati tőke közép-kelet és délkelet-európai helyzetét. A rendezvény kiemelt előadója az izraeli kockázatitőke-ipar egyik alapítója és formálója, Jonathan Medved lesz. Időpont és helyszín: szeptember 24., Budapest Music Center.

Bővebben

Novemberben nyitja meg kapuit a Puzl CowOrKing budapesti irodahelyisége

A bolgár közösségi irodaszolgáltató értékajánlata az A vagy B osztályú irodákkal és a lakásirodákkal szemben a teljeskörű szolgáltatáscsomagjuk, valamint a rugalmasság. A 850 fős férőhelyű coworking irodahelyiségbe már lehet jelentkezni bérlőnek.

Bővebben

Egyre több időbe telik kockázati tőkét bevonniuk az európai startupoknak

Az európai startupok számára a tőkebevonási körök között eltelt idő egyre nő az utóbbi 1-2 évben. Ennek oka a PitchBook elemzése szerint a kockázati tőke óvatossága, valamint az, hogy a startupok a pénzügyi stabilitást igyekeznek demonstrálni, és az aktuális befektetést minél tovább ki akarják húzni.

Bővebben