Hirdetés

Öt tipp kezdő angyalbefektetőknek

Az, hogy sikerre vittél egy vállalkozást, még nem jelenti azt, hogy az asztal másik oldalán, üzleti angyalként is meg fogod állni a helyed. Hogy ezt megkönnyítsük, adunk pár tippet.

Üzleti angyalnak lenni nagy kihívás lehet. Hiába lett belőled sikeres vállalkozó, és hiába szeretnél visszaadni a közösségednek jellemzően korai fázisú startupok pénzügyi és szakmai támogatásával, befektetőként működni nem olyan egyszerű.

Vállalkozóként arra koncentráltál, hogy a saját ötletedet sikerre vidd, angyalként viszont az asztal másik oldalán ülsz, és mások ötleteiben kell meglátnod a lehetőséget.

Ahhoz, hogy gyorsan beleszokj az új kalapodba, Jenny Tooth, a UK Business Angels Association ügyvezető elnökének podcastja mentén adunk pár tippet.

1. Csináld meg a házi feladatod, és tájékozódj!

Angyalként nemcsak pénzügyi, hanem érzelmi alapon is fogsz döntést hozni: lesznek projektek, csapatok, amikben hiszel, és szíved-lelked beleadva dolgozol a sikerükért – és így persze a sajátodért is.

Ahhoz, hogy ezt minél előbb és minél jobban tudd megtenni, nem árt, ha kihasználod azokat a lehetőséget, amik adottak az angyalbefektetési folyamatok logikájának megismerésére, a szereplők motivációinak megértésére és az érvényesüléshez szükséges tudás elsajátításához.

Meg lehet szerezni ezeket az ismereteket kapcsolati hálón keresztül tapasztalt angyaloktól, de akár formális események, képzések, kurzusok formájában is.

Ilyen például:

  • a Hungarian Business Angel Network (HunBAN) által minden évben megrendezett AngelFest, ami gyakorlati betekintést ad az angyalbefektetők világába;
  • a Balogh Petya nevével fémjelzett STRT Angyalbefektető tanfolyama;
  • vagy az európai uniós szinten az angyalközösséget erősíteni hivatott ESIL programjai, ami tavaly már például (a HunBAN társszervezésével) magyarországi angyalképzést is tartott.

Az alapok elsajátítására azonban nem érdemes túl sok időt szánni, hiszen ez is egy olyan hivatás, amit igazán a gyakorlatban tanul meg az ember.

2. Lépj be egy angyalközösségbe!

Az egyik legnagyobb fegyvertényt ezen a területen az angyalközösségek jelentik, ami egy ország, régió vagy iparág angyalainak gyűjtőhelyéül szolgál. Ezek a közösségek nemcsak a felhalmazódott egyéni know-how tudást és a kapcsolatokat terelik egybe, de egyúttal lehetőséget adnak arra, hogy az angyalok közösen cselekedjenek:

például megosszák a befektetési lehetőségek azonosításával és ellenőrzésével járó munkaterheket, növeljék a szakértelmet, megkönnyítsék a diverzifikált portfólió létrehozását, csökkentsék az egyéni kockázatokat, vagy éppen társbefektetéseket eszközöljenek.

Magyarországon ilyen szereplő a HunBAN, de Európában szertenézve is találhatsz más, számodra releváns angyalszövetséget.

3. Legyél türelmes, angyalnak lenni hosszútávfutás!

Mivel angyalként jellemzően korai szakaszú befektetéseket eszközölsz, és a támogatott csapatok előtt még hosszú út áll a sikerig, ezért

sok-sok évbe, akár egy évtizedbe is telhet, mire a befektetett tőkéd megtérül. Új angyalbefektetőként ezért kulcsfontosságú a türelem.

Amivel lehet ellensúlyozni az alacsony likviditást, az a differenciált befektetési portfólió létrehozása: Jenny Tooth szerint legalább 15, különböző szektorokban és érettségi szinten lévő projektbe érdemes befektetni, ezzel növelve annak az esélyét, hogy már az első években is nyereséget realizálhass valamelyik portfóliócéged beindulásával.

A másik fontos szempont a kihelyezett tőke mértéke: annyit érdemes egyidőben befektetni, ami hosszú távon is elviselhető kockázatot jelent, tekintve, hogy évekre kötöd le a tőkéd ezekkel a befektetésekkel.

4. Derítsd fel a potenciális fiatal tehetségeket!

Az angyalok nagy erőforrásai azok a tehetséges fiatalok lehetnek, akik már elkezdenek valamiféle innovatív ötletet megvalósítani, még ha azok nem is feltétlen vannak befektetésre érett állapotban. A fiatalokra célzó innovatív vállalkozói képzések, versenyek és programok viszont

bőséges kínálatot adhatnak neked angyalként: mivel a térképedre már felkerült az adott alapító vagy projekt, elsőként léphetsz, ha befektetésre alkalmassá válik az adott startup.

Ilyen fiatalokra lövő képzések, programok és versenyek Magyarországon is vannak, (a teljesség igénye nélkül) például:

Pitchelő fiatalok a HSUP 2024. évi Demo Day-én. Forrás: HSUP – Hungarian Startup University Program / Facebook

Természetesen más, nem kifejezetten a fiatal korosztályt célzó programok és események is között is találhatsz tehetséges fiatalokat és csapatokat.

A másik nagy scouting lehetőséget az egyetemi spinoffok adják, azaz az olyan innovatív vállalkozások, amelyek alapítói az egyetemi munkájuk során megszerzett tudást, kifejlesztett technológiát vagy létrehozott kutatási eredményt kívánják üzletileg hasznosítani. Ezeknek az elérésében sokat segíthetnek az egyetemek innovációs központjai, valamint Magyarország eddigi egyetlen egyetemi kockázatitőke-alapja, az Óbuda Uni Ventures Capital (ÓUVC).

5. Ne félj megosztani a tapasztalataidat!

Ne becsüld alá a tapasztalataidat csak azért, mert még új szereplő vagy az angyalbefektetői piacon:

minden tudás, minden sztori, minden kudarc és minden siker egyedi, ami fontos tanulságul szolgálhat bárkinek az ökoszisztémában!

Túl azon, hogy a tapasztalataiddal segítesz másokat, egyúttal hozzájárulsz a startup-ökoszisztéma bővüléséhez, fejlődéséhez és a szereplők közti együttműködéshez.

NYITÓKÉP: A Hungarian Business Angel Network igazgatótanácsának tagjai a 2024. évi AngelFesten. Balról jobbra: Verő Barbara, Csillag Péter és Csiszár Dénes. Forrás: Hungarian Business Angels Network / Instagram

Örülhetünk-e egyáltalán a Klarna tőzsdére lépésének?

A svéd BNPL-bajnok jobb időket is látott, mint most, a tőzsdére vezetés megkezdésekor. Ezt tükrözi a visszafogott értékelési célja, ami mögött az európai piacok rossz megítélése húzódhat, valamint az is, hogy a tervezett értékelés meg sem közelíti az unikornis pár évvel korábbi értékelését.

Bővebben

Összefogott az európai ökoszisztéma a következő európai sikersztorik megszületéséért

A Europe Project névre keresztelt kezdeményezés célja, hogy komplex segítséget nyújtson a tehetséges fiatal vállalkozóknak, és megmutassa a világnak: Európa még mindig képes globálisan meghatározó startupokat építeni.

Bővebben

Ligát váltana a STRT: Balogh Petyáék a BÉT Standard kategóriába lépésre törekednek

A szabályozott piacra lépés érdekében a STRT már két szereplővel is együttműködik, és pénzügyi beszámolójukat is ennek megfelelően készítik el idén. Hogy mikor debütálhat a cég a BÉT Standard kategóriájában, egyelőre nem tudni – addig is elmagyarázzuk, hogy ez miért fontos.

Bővebben

Új szereplő jelent meg a közép-kelet-európai ökoszisztémában: Miben segíthet a Scale Factory a magyar scaleupoknak?

A szingapúri szolgáltató arra fókuszál, hogy minél hatékonyabban segítse ügyfelei növekedését és terjeszkedését új piacokon, a lehető legtöbb kereskedelmi hasznot hozva nekik. A Scale Factory mostantól a közép-kelet-európai régióból is várja a skálázódni kívánó vállalkozásokat.

Bővebben

Sok diáknak fogalma sincs arról, hogy milyen költségekkel jár a felnőtt élet – mondja Gyarmati Fanni, a Diverzum társalapítója

A Diverzum és a más ökoszisztéma-szereplők által készített Gen Z Reportból kiderül, hogy a fiatalok átlagos bérigénye közel sem olyan irreálisan magas, mint azt gondolnánk. A kutatási eredmények kapcsán beszélgettünk Gyarmati Fannival, a Diverzum társalapítójával.

Bővebben

Hogyan érdemeld ki a Z generáció márkahűségét?

Több ökoszisztéma-szereplő összefogásával készült átfogó kutatás az 1995-2006 között született korcsoport helyzetéről, gondolkodásáról, értékvilágáról és vásárlási szokásairól. A főbb eredményeket ismertetjük.

Bővebben