Hirdetés

Összefogott az európai ökoszisztéma a következő európai sikersztorik megszületéséért

A Europe Project névre keresztelt kezdeményezés célja, hogy komplex segítséget nyújtson a tehetséges fiatal vállalkozóknak, és megmutassa a világnak: Európa még mindig képes globálisan meghatározó startupokat építeni.

„Mindig is jöttek létre nagyszerű vállalkozások Európából. De már nem hiszik el ezt rólunk.

Szóval: basszák meg! (…) A világ nem hiszi el, hogy nagyszerű vállalatokat lehet építeni Európából. El kell mondanunk: ez nem igaz! Ideje megváltoztatnuk a narratívát!”

Így jelentte be indulását a frissen létrehozott LinkedIn-oldalán a Project Europe. A kezdeményezés célja, hogy – összefogva az európai startup-ökoszisztéma apraja-nagyját –

felkarolja a startupokat építő fiatal tehetségeket, és befektetéssel, mentorálással, kurzusokkal, kapcsolati tőkével, valamint médiaeléréssel segítsen nekik felépíteni Európa következő globális sikertörténeteit.

Hogyan segíti a fiatal vállalkozókat a Project Europe?

A Project Europe összesen már 150 ökoszisztéma-szereplőt foglal magába, akik különböző módon járulnak hozzá a feltörekvő fiatalok fejlesztéséhez. A kezdeményezés gerincét egy 10 millió dolláros tőkealap képezi, amit három kockázatitőke-társaság, a 20VC, a berlini székhelyű Point Nine és a New York-i székhelyű Adjacent ad össze.

Ebből az alapból a tervek szerint évente 200 ezer eurót fognak kihelyezni 25 év alatti vállalkozókba, évente körülbelül összesen 10-20 projektbe – ezért cserébe pedig 6,66 százalékos részesedést kell adni a vállalkozásból.

A felkarolt alapítókat továbbá segíti az a több mint 100 alapító és vállalkozó, akik mentorálást, kurzusokat és kapcsolati hálót kínálnak fel a kiválasztott fiataloknak.

Így például a Project Europe-ban olyan már befutott vállalkozásokból találhatunk résztvevőket, mint a Klarna, a Mistral AI, a Spotify, az ElevenLabs, a Synthesia, a Delivery Hero, a Miro, a Spyke, a Sana Labs, vagy a Supercell.

A kezdeményezés vezérigazgatói posztjára az úgyszint a tehetséges vállalkozók támogatásáért síkra szálló Entrepreneurs First korábbi termékmenedzserét és befektetőjét, Kitty Mayo nevezték ki.

A Project Europe vezérigazgatója, Kitty Mayo. Forrás: Kitty Mayo / LinkedIn

A Project Europe ötlete egyébként Harry Stebbings podcaster fejéből pattant ki pár héttel ezelőtt, aki saját kockázatitőke-társaságot is alapított 20VC néven, és aki megelégelte azt a gazdasági dekonjunktúrától és az USA újkeletű, Európától való elfordulásától is fűtött véleményt, hogy Európa többé már nem képes globálisan meghatározó vállalatokat építeni.

Mint azt Stebbings elmondta:

eredetileg csak 25 alapítót akart bevonni a projektbe, a kezdeményezés híre azonban annyira elterjedt az ökoszisztémában, hogy néhány nap alatt 150 ökoszisztéma-szereplő csatlakozott hozzá.

Hozzátette: a Project Europe a tagság kapcsolati hálóján keresztül, valamint a hozzájuk beérkező pályázatok által fogja kiválasztani a támogatandó kezdeményezésket.

NYITÓKÉP: Harry Stebbings, a 20VC és a Project Europe alapítója (a kép jobb oldalán), valamint Kieran Hill, a 20VC általános partnere (a kép bal oldalán) pózol „Project Europe” felirattal ellátott ruhákban. Forrás: Harry Stebbings / LinkedIn

Marketingesek, szemetek a STRT-ra vessétek!

Azt tapasztalom a hazai ökoszisztémában, hogy a szereplők döntő többsége önmagáról zeng dicshimnuszt, ha elér valamit, miközben a probléma, amit megold, olcsó díszletté silányul. Balogh Petyáék viszont pont fordított logika mentén gondolkodnak a PR-ról és a marketingről.

Bővebben

Balogh Petya: Amerika lábon lőtte magát a vámháborúval, és ebből az európai startupszektor rengeteget profitálhat

A STRT vezérigazgatója szerint a Donald Trump vezette USA pont azt az előnyét építi le a vámpolitikájával, ami őt a világ legerősebb gazdaságává tette. Ez lehetőséget teremt nemcsak arra, hogy az európai cégek a kihulló szereplők helyébe lépjenek, hanem arra is, hogy az EU nagy lépéseket tegyen a digitális és innovációs függetlenedés útján. A Startup

Bővebben

Randizz a leendő befektetőddel a NAK TechLab eseményén!

Az agrár startupok rapid randikon beszélgethetnek a hazai társaságok képviselőivel, azonnali visszajelzéseket kaphatnak egyszerre több kockázatitőke-befektetőtől, és akár a soron következő befektetési körükhöz vezető lépéseket tehetnek. Jelentkezési határidő: április 27.

Bővebben

Növekedett a hazai szabadalmi kérelmek száma, de európai viszonylatban még így is gyengén teljesít Magyarország

Tavaly jegyezték a legtöbb szabadalmi kérelmet Magyarországról, azonban – ha az Európába érkező kérelmek számát tekintjük – arányaiban ezzel még mindig csak a lista utolsó harmadában vagyunk.

Bővebben