A France Digitale és 25 másik startupszövetség által aláírt levél azt kezdeményezi, hogy európai szinten ösztönözzék az intézményi befektetőket arra, hogy tőkéjüket nagyobb arányban helyezzék ki az európai VC-kbe.
Az európai kockázatitőke-befektetők által gründolt összes tőke körülbelül harmada kormányzati forrásokból (37 százaléka), másik harmada pedig intézményi befektetőktől, például nyugdíjalapoktól és biztosítótársaságoktól (30 százalék) származik. Ez utóbbi aránya az Egyesült Államokban 72 százalék.
Az intézményi befektetők oldaláról a kép így néz ki: az európai szereplők befektetett tőkéjük csupán 8 százalékát helyezik ki VC-khez, míg ugyanez az arány az amerikai piacon 16 százalék.
Mindez azt eredményezi, hogy az európai kockázatitőke-piac meglehetősen alulfinanszírozottá válik az amerikai versenytársához képest, és ezt a startup-ökoszisztéma forrást kereső szereplői is tudják.
Kihasználják a színvonalas európai szakemberképzés és a korai finanszírozásra létrehozott pénzügyi és inkubációs lehetőségeket, és Európában kezdik el felépíteni startupjaikat. Amikor viszont már a nagyobb tőkét igénylő növekedési szakaszba lépnek, nem Európában, hanem a tőkedúsabb USA-ban keresnek befektetőket. Így válik az európai innováció az amerikai ökoszisztéma tőkenyereségévé.
A bevont kockázati tőke aránya a teljes bevont tőkemennyiséghez viszonyítva, az adott szereplő típusa és régiója szerint. Amíg az olyan LP-k, mint a kormányzatok vagy a családi irodák nagyobb arányban fektetik be tőkéjüket a kockázati piacon Európában, mint az USA-ban, addig a magánnyugdíjalapoknál vagy az akadémiai szereplőknél pont fordított képet láthatunk. Forrás: A France Digitale tanulmánya
Ha Európa versenyképes kíván maradni, ez ellen tenni kell, és megteremteni a körülményeket arra, hogy az európai intézményi befektetők bátrabban és nagyobb arányban helyezzék ki tőkéjüket az európai VC-piacra
– erre hívja fel az újonnan felálló Európai Bizottság figyelmét nyílt levelében a francia startupszövetség, a France Digitale, amely a fenti adatok forrását adó kutatását is mellékelte a kéréshez. A kezdeményezést a France Digitale-lal együtt összesen 26 európai startupszövetség írta alá, köztük a Biás Csongor vezette Startup Hungary.
Hogyan zárkózhat fel az európai VC-piac az amerikai versenytársához?
A nyílt levél egész pontosan azt kívánja elérni az európai döntéshozókon keresztül, hogy hozzanak létre egy egységes alapok alapját European VC Initiative (EVCI) néven:
ez fogná össze az intézményi szereplők kockázati piacra szánt tőkéjét, feltérképezné a befektetésre ajánlott, ambiciózus kockázatitőke-alapokat, és elvégezné a kockázatitőke-szereplők átvilágítását is.
Nem mellékesen az EVCI platformot teremtene arra is, hogy az európai befektetési lánc különböző szintű szereplői beszélgessenek.
Ez a koncepció egyébként nagyban hasonlít a hat évvel ezelőtt létrehozott TIBI kezdeményezéshez, ami ugyan nem alapok alapjaként működik, viszont segíti a francia piac intézményi és kockázatitőke-szereplőinek egymásra találását és befektetési körök születését. A TIBI indulása óta 28 francia intézményi befektetőt – köztük az AXA és a Maif biztosítótársaságokat – győzött meg arról, hogy összesen 13 milliárd eurót ajánljanak fel az ökoszisztéma támogatására, amelyből eddig 6,4 milliárd eurót használtak fel.
A kockázatitőke-befektetések nagyságának eltérése Európában és az USA-ban finanszírozási szintenként. Forrás: a PitchBook adatai alapján a France Digitale tanulmánya
Ilyesfajta kezdeményezéseket Franciaországon túl találni Németországban és az Egyesült Királyságban is, azonban egyik hatóköre sem terjed ki Európára – az EVCI pont ezt szolgálná. Ahogyan Antoine Latran, a France Digitale európai ügyekért felelős koordinátora összegezte:
a cél egy olyan az európai ökoszisztéma kiépítése, ahol az európai intézményi befektetők európai kockázatitőke-befektetőket és ezen keresztül európai scaleupokat finanszíroznak.
Milyen javaslatokat tartalmaz még a nyílt levél?
Az EVCI hatékony létrehozása érdekében a dokumentum további irányokat is ajánl az Európai Bizottságnak. Így például
előirányozza az intézményi befektetők kockázatitőke-befektetéseit korlátozó jogi környezet enyhítését, csökkentve a kockázatitőke-befektetésekhez szükséges további rendelkezésre álló tőke mennyiségét az intézményi szereplők számára.
Ezen felül az aláírók létrehoznának egy hosszútávú, uniós megtakarítási terméket, amely arra ösztönzi az európai polgárokat, hogy a magánnyugdíjpénztárakban lévő tőkéjüket kockázatosabb eszközökbe fektessék be.
Továbbá a startupszövetségek emelnék az európai lakosság pénzügyi műveltségét, jobban ösztönöznék az angyalbefektetéseket és előmozdítanák a hosszútávú alapokba való befektetéseket – ezektől várnák az életképes európai ökoszisztéma kialakulását.
Miért pont most?
A France Digitale által indított nyílt levél egyébként nem az egyetlen, ami befolyásolni kívánja Európa startuppolitikáját. Korábban részletesen beszámoltunk az EU Inc. néven futó petícióról, ami egy európai szinten egységes, startupokra szabott vállalati struktúrát irányoz elő, a társasági jog szintjén téve rendet a széttöredezett uniós szabályozási környezetben.
A petíciót már több mint 13 ezer szereplő írta alá, a kezdeményezők pedig – akiknek névsorát ide kattintva lehet olvasni – olyan formába akarják azt önteni, hogy beterjeszthessék az európai politikusoknak.
Ehhez 2025. január 15-ig te is hozzájárulhatsz, ha elolvasod, megosztod és véleményezed a szakpolitikai tervezetet.
Ekaterina Zaharieva, az Európai Bizottság startupokért, kutatásért és innovációért felelős biztosa. Forrás: © European Union 2024 – Source : EP
Az EU Inc. és az EVCI kezdeményezésnek is azt ad aktualitást, hogy december 1-től felállt az új Európai Bizottság, ami az EU jogszabályokat kezdeményező szerve. Ráadásul az EU először emelte önálló szakpolitikai szintre a startupokat azzal, hogy létrehozott egy startupokért is felelős biztosi pozíciót – ezt a bolgár Ekaterina Zaharieva tölti be a 2029-ig tartó európai választási ciklusban. Zaharieva startupbiztosi terveiről ebben a cikkünkben írtunk részletesen.
NYITÓKÉP: Marianne Tordeux, a France Digitale közügyi igazgatója (bal oldalon) és Antoine Latran, a France Digitale európai ügyekért felelős koordinátora (jobb oldalon) az Európai Parlamentben mutatták be az EVCI javaslat alátámasztásául szolgáló tanulmányukat. Forrás: France Digitale / LinkedIn