Hirdetés

Nőtt a cégalapítások száma

Azonban még ennél is több céget töröltek, így összességében 2017-ben 1,22 százalékkal csökkent a magyarországi cégek száma.

A Bisnode üzleti és céginformációs, valamint végminősítő vállalat honlapján kedden közzétett felmérés alapján a cégalapítások száma 1,8 százalékkal nőtt tavaly, 2017 minden negyedévében több mint 6500 új vállalkozás jött létre. Felidézték, hogy 5 éves csökkenést követően 2015-re 25 ezer alá esett, 2016-ban viszont 26,3 ezerre, 2017-ben pedig csaknem 26,8 ezerre emelkedett az új cégek száma.

Ennél is jelentősebb volt a cégtörlések száma: a mérséklődés éves összehasonlításban elérte a 15,3 százalékot, 41,4 ezer cég szűnt meg 2017-ben – írták. Hozzátették: a megszűnés mérséklődése tavaly még csupán 2,68 százalékot ért el – bár már ekkor jelentősen visszaestek a felszámolások és a kényszertörlések – 2017 végére pedig a 2013-as szintre esett vissza a megszűnések száma.

A Bisnode adatai szerint 2017 végén 511 249 céget tartottak nyilván Magyarországon, ez pedig – mint írták – még mindig jóval magasabb a válság előtti szintnél. A legtöbb – csaknem 85 ezer – vállalkozás szakmai, tudományos és műszaki tevékenységgel foglalkozik, ezt követi az 55 ezer kiskereskedelmi és 47 ezer építőipari cég, a nagykereskedelembe és az ingatlanszektorba pedig több mint 40 ezer cég tartozik.

Az elemzés szerint 6 ágazatban nőtt a működő cégek száma 2017-ben. Kiugróan magas, 500 céget meghaladó növekedést ért el az építőipar, de jelentősen nőtt a kommunális tevékenységet, valamint a gépjármű kereskedelmet folytató cégek száma, míg az ingatlanügyletekkel, vegyi anyagok gyártásával, valamint a közigazgatással, védelemmel, kötelező társadalombiztosítással foglalkozó cégek száma minimális mértékben emelkedett – írták.

A cégszámok területi megoszlása a vizsgálat szerint egyenletes, de Somogy megyében a cégszám csökkenése nem érte el az 1 ezreléket, Békés és Hajdú-Bihar megyében viszont több mint három százalékkal esett vissza. Közép-Magyarországon – a fővárost is beleértve – 0,99 százalékos a csökkenés, számos térségben viszont nőtt az új alapítású cégek száma, Bács-Kiskunban és Szabolcs-Szatmár-Beregben például 5 százalék fölötti mértékben – közölték. A Bisnode 2018-ban is a működő cégek számának lassuló ütemű csökkenés várja – olvasható az elemzésben.

(MTI)

Marketingesek, szemetek a STRT-ra vessétek!

Azt tapasztalom a hazai ökoszisztémában, hogy a szereplők döntő többsége önmagáról zeng dicshimnuszt, ha elér valamit, miközben a probléma, amit megold, olcsó díszletté silányul. Balogh Petyáék viszont pont fordított logika mentén gondolkodnak a PR-ról és a marketingről.

Bővebben

Balogh Petya: Amerika lábon lőtte magát a vámháborúval, és ebből az európai startupszektor rengeteget profitálhat

A STRT vezérigazgatója szerint a Donald Trump vezette USA pont azt az előnyét építi le a vámpolitikájával, ami őt a világ legerősebb gazdaságává tette. Ez lehetőséget teremt nemcsak arra, hogy az európai cégek a kihulló szereplők helyébe lépjenek, hanem arra is, hogy az EU nagy lépéseket tegyen a digitális és innovációs függetlenedés útján. A Startup

Bővebben

Randizz a leendő befektetőddel a NAK TechLab eseményén!

Az agrár startupok rapid randikon beszélgethetnek a hazai társaságok képviselőivel, azonnali visszajelzéseket kaphatnak egyszerre több kockázatitőke-befektetőtől, és akár a soron következő befektetési körükhöz vezető lépéseket tehetnek. Jelentkezési határidő: április 27.

Bővebben

Növekedett a hazai szabadalmi kérelmek száma, de európai viszonylatban még így is gyengén teljesít Magyarország

Tavaly jegyezték a legtöbb szabadalmi kérelmet Magyarországról, azonban – ha az Európába érkező kérelmek számát tekintjük – arányaiban ezzel még mindig csak a lista utolsó harmadában vagyunk.

Bővebben