Hirdetés

Nők az üzleti életben: van feladat, de a hozzáállás is alakul

Európában a kockázati tőke mindössze 1%-át kezelik nőkből álló csapatok, és még 2022-ben is túlnyomóan többségben vannak a szektorban a férfiak. A startup alapítók, a technológiai vállalkozások vezetőinek is mindössze az egynegyede nő, és ezen statisztikában már az is benne van, aki éppen egy férfi oldalán co-founderként lépett a tettek mezejére. Ennek a helyzetnek a miértjeiről, a változás lehetőségeiről kérdeztük Szabó Esztert, a Nők/Üzlet/Angyalok Egyesület elnökét.

Általánosságban mit láttok, miért áll fenn az, hogy a nők alulreprezentáltak – mind a befektetők, mind az innovatív vállalkozók, alapítók között? Milyen motivációk szólnak amellett, hogy ez megváltozzon és több női szereplő lépjen színre? 

Képzeljünk el egy tárgyalóasztal, ahol az egyik oldalon csupa férfi befektető ül, míg a másikon egy startup alapítója, aki történetesen nő. Mi az első gondolat a fejünkben? Talán, ha a nők számát megnöveljük a befektetői oldalon akkor növekedni fog a nők száma az alapítok között is. Vajon mindez erősebbé teszi azt a teret, ahol az új cégek születnek? A példa önmagában is kellőképpen szemléletes, szinte érezni a dinamika átalakulását a két helyzetben – és a válasz is adja magát. Ezt az érzetet az elmúlt időszakban szerzett tapasztalataink is megerősítik. Azonban a női szemlélet integrálása az üzleti folyamatokba (befektetői szemlélet, startupok mentorálása, vállalkozás vezetése) új fejlődési lehetőségeket nyit meg.

Az aktuális statisztikák rámutatnak arra, hogy amikor az üzleti angyalbefektetői oldalon csupa férfi ül, akkor nagyon nehéz őket egy női alapítónak meggyőzni arról, hogy egyedi és piacképes, amit kitalált és meg is tudja valósítani az üzleti tervet.

A statisztikákból látszik, hogy már az is segítség a támogatások megszerzésében, ha férfi és nő közösen alapít vállalkozást.

Forrás: Statista, Value of venture capital funding to female-only and male/female cofounded startups worldwide between 2011 and 2020

A 2019-es Crunchbase riportból az is látható, hogy milyen arányokban oszlik el a befektetések aránya női alapítású, női-férfi vegyes alapítású és férfi alapítású startupok között. Ezért dolgozunk azon, hogy mind a két oldalt co-edukáljuk és növeljük a nők számosságát. Bár most a nők szerepéről és szerepvállalásáról beszélünk, az igazi cél, amire törekszünk a férfi és a női tudás és szemlélet együttes megalapozása egy növekvő ökoszisztémáért. 

Mi az, amivel a nőket bíztatnátok arra, hogy innovatív vállalkozást indítsanak, vagy éppen arra, hogy sikeres életpálya mellett befektetőként is szerepet vállaljanak? 

Magyarországon az emberek többsége alkalmazott szeretne lenni. Amikor eljött a munkaidő vége leteszik a lantot. Vajon fenntartható-e ez a felállás? Szóval miből is születnek az új munkahelyek? Érdemes már akár alkalmazottként belekóstolni az innovációs ökoszisztémába és megismerkedni akár az üzleti angyalok szerepével.

Itt ugyanis egyszerre adott a megszokott, biztonságos háttér, de elérhető egy kis izgalom, változatosság és egy új terület is, amiben fejlődni, alkotni lehet.

Tanuló üzleti angyalbefektetőként nem csak anyagi forrásokat biztosíthatunk egy startupnak – fontos lehet a tudásunk, tapasztalatunk, sok esetben önmagában a kommunikáció is érték. A vállalkozókkal folytatott beszélgetések rávilágíthatnak olyan problémákra, feladatokra és megoldásokra, amelyek kritikusak lehetnek a vállalkozás életben maradása és növekedése szempontjából. Most kezdődött a hét alkalmas tréning sorozatunk, amivel eldöntheti mindenki érdekli-e ez a téma. Ezen a tréningen (How to Take off as a Business Angel) részleteiben megvizsgáljuk a startup ökoszisztémát, a szereplőket, a befektetői minőség vagy a vállalkozói működés kihívásait. A részvétel akár jövendőbeli vállalkozóként akár befektetőként érdekes.

Ami a vállalkozásindítást illeti, a vállalkozói létforma egy igazán jó önismereti tanfolyam.

Egyszerre igényel egy strukturált üzleti szemléletet, de az érzelmi intelligencia és a kommunikációs készségek is nagyon fontos szerepet játszanak – az elérhető sikerek pozitív hatásairól nem is beszélve. 

 Hogy áll jelenleg a magyar társadalom a női szerepvállaláshoz ebben a szektorban? 

A statisztikák nem mutatnak olyan rossz képet, mint ami a benyomásunk a helyzetről. De ha mi nem ki az, aki a helyzeten változtathat? A Nők/Üzlet/Angyalok Egyesület mindenképpen egy gyűjtőpont. Azoknak, akik befektetővé szeretnének válni vagy akik éppen mentort, befektetők keresnek innovatív vállalkozásukhoz. A szemlélet átalakítása folyamatban van, és örülünk annak, hogy a részesei lehetünk ennek a folyamatnak. Bőven van feladat, de a hozzáállás is szépen alakul.

Mi az, ami még hiányzik, amiben szemléletformálásra lenne szükség? 

Ki kell szállni a velem bármi megtörténhet attitűdből. Már harminc éve élünk piacgazdaságban, ahol a meglévő cégek megújulása mellet újakat is kell alapítani.

A közeljövőben eljöhet egy olyan időszak, mikor az aránytalanságok kiegyenlítődnek? Mi kell ehhez?

Cselekvés, részvétel, a céges kultúra befogadóvá válása. És a régió megerősödése. Sok-sok országot és szervezetet fogunk össze, hogy növeljük a régió innovációs képességét a most induló tréning résztvevőkön keresztül. Szeretnénk a közép-kelet-európai régiót a globális innovációs versenyben a női és férfi üzleti angyalbefektetők számának növelésével jobb helyezbe hozni.

Miért éri meg virtuálisan prototípust készíteni a startupoknak, és hogyan zajlik ez egyáltalán?

Az innovációs projekteknek szóló Technocatalyst programban az Econ Engineering elérhetővé teszi a mérnöki szimulációk világát a startupoknak is. Hogyan tudja egy startup az Econnal virtuálisan megterveztetni a prototípusát? Mennyire szoros az együttműködés, mekkorák a költségek, és miért bízzon meg a startup az eddig ipari nagyvállalatoknak szolgáltató cégben? Kiglics Gábort, az Econ ügyvezető igazgatóját kérdeztük.

Bővebben

Gazdaságos 3D nyomtatógép és hisztikezelő gyereknevelési rendszer is nyert az első VOSZ Smart startupversenyen

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége azzal a céllal hozta létre a versenyt, hogy felkutassa az élet különböző területein születő innovációkat, és segítse ismertségük növelését. A fődíjat a 3D nyomtatást megkönnyítő ReFilamer hozta el.

Bővebben

Az ember bármikor beavatkozhat a mesterséges intelligencia működésébe – erre ad garanciát az Unió AI szabályozása

Komoly nyomon követési és naplózási rendszert kell annak kiépítenie, aki bizonyos területeken mesterséges intelligenciát alkalmazó szoftvert szeretne forgalmazni az EU-ban.  Az új uniós rendelet, az AI Act ezt azért is írja elő, hogy bármikor közbe tudjon lépni az ember az AI működésébe, ha szükséges. Összefoglaltuk a Pokó Diána mesterséges intelligencia és technológiai szakjogásszal készült interjúnkat.

Bővebben

Ha az EU nem szabályozná a mesterséges intelligenciát, könnyen elharapózhatna a félelem, és megfojtanánk az innovációt

Márciusban fogadta el az Európai Parlament a világ első átfogó mesterségesintelligencia-szabályozását. Miért volt szükség az ún. AI Act-re? Tartanunk kell-e a robotok lázadásától, vagy attól, hogy a kormány AI-eszközökkel követi a mindennapjainkat? Mit fog érzékelni a felhasználó, és mennyi időbe telhet, mire a jog utoléri a gyorsan fejlődő technológiát? Interjúnk dr. Pokó Diána mesterséges intelligencia

Bővebben

Mi az: 42, és nem az élet értelme?

Az európai startup-ökoszisztéma az idei első negyedévben 42 darab, egymillió dollárt meghaladó befektéssel büszkélkedhet. 2022 második negyedéve óta nem volt ilyen magas ez a szám, és már 2024 első három hónapjában majdnem fele annyi úgynevezett megaround történt Európában, mint tavaly összesen.

Bővebben

Hozz egy jó ötletet egy elhagyott terület újrahasznosítására, és nyerj hárommillió forintot!

A CheckINN Revitalizátor ötletpályázat célja, hogy a befektetők helyett a felsőoktatásban tanuló diákok álmodják meg, hogy a funkcióját vesztett, elhanyagolt épületek, területek hogyan teremthetnének újra értéket, új külsővel és turisztikai jelentőséggel is felruházva őket.

Bővebben

Virtuális prototipizálást, szervezetfejlesztést és inkubációt is ad a projektednek a Technocatalyst program

A Technocatalyst olyan projektek jelentkezését várja, amelyek lelassultak vagy elakadtak, de a következő szintre szeretnének lépni, legyen szó a termék vagy szolgáltatás fejlesztéséről, piacra viteléről vagy a szükséges pénzügyi támogatás megszerzéséről. A program három szereplő különböző szolgáltatási portfólióját hozza tető alá, így a résztvevők ott kapnak segítséget, ahol a leginkább szükségük van rá.

Bővebben

A startup-ökoszisztémát is megszólítja idén a SMART Konferencia

Az IVSZ által szervezett innovációs és üzleti konferencia, a SMART a startup-ökoszisztémát is megcélozza: a fő eseménnyel párhuzamosan futó SMARTup Konferencián, melyet az InnoMaker Partners csapatavál együttműködésben állítanak színpadra, a startupvilág aktuális kérdésit járhatják körbe a résztvevők. A SMART-on ráadásul a Startup Online csapatának köszönhetően egy 360 fokos szelfigépet is kipróbálhatsz.

Bővebben

Újrahasznosított műanyagból készült kompozit, kertészeti rendszer, ultrahatékony növénystimuláló szer – ilyen projektek mutatkoztak be a Startup Plastic Surgery pitch versenyén

A Startup Plastic Surgery és a Klímainnovációs Közösség inkubációs programjában olyan projekteket karolnak fel, amelyek a műanyag által okozott környezeti és egészségügyi problémákra kínálnak megoldásokat. A program hagyományosan egy pitch versennyel zárul, amin a Startup Online is jelen volt. Fotóriportunkat láthatjátok.

Bővebben
Ez a weboldal is sütiket használ!
Sütiket használunk a tartalom és a közösségi funkciók biztosításához, a weboldal forgalmunk elemzéséhez és reklámozás céljából. Ezen kívül média-, hirdető- és elemző partnereinkkel megosztjuk a weboldal használatodra vonatkozó adatokat, akik kombinálhatják más olyan adatokkal, amelyeket más, általuk használt szolgáltatásokkal együtt adtál meg. A weboldalon megtekintheted a sütik használatának részletes leírását.
Rendben
Szükséges
Beállítások
Statisztika
Marketing
Később módosíthatod a beállításaidat
Cookie beállítások