Hirdetés

Nemzetközi startup központ alakul Győrben

A vidéki startup élet egyre komolyabb méreteket ölt. Győrben az INPUT Program keretében már hetven fiatalból álló közösség foglalkozik a helyi startup ökoszisztéma szervezésével. Az egyik közösségépítő kulcsfigurát, Tüske Tamást kérdeztük a lehetőségekről és a kihívásokról, és nagy tervekről.

Győr elhelyezkedése és adottságai nagyon is indokolják, hogy vállalkozások központjává válljon – hiszen földrajzilag a Bécs-Pozsony-Budapest aranyháromszög mértani középpontjában fekszik, gazdaságilag pedig olyan jelentős multinacionális cégek vannak jelen, mint az Audi. Alulról építkező, innovatív fiatalokból álló közösség még sem tudott kiépülni.

„Valószínűleg Győrnek az előnyei jelentik a hátrányait is amikor egy innovatív ökoszisztéma kiépítéséről beszélünk. A határ közelsége miatt, a fiataloknak vonzóbb lehetőségeket kínál Ausztria valamint a jelenlévő nagyvállalatok, olyan gyakornoki programokat kínálnak a fiataloknak, mely egy biztonságos, jól fizetett karriert biztosítanak nekik.” – mondta el Tamás.

Ennek tudatában nem meglepő, hogy a fiatalok nem akarnak vállalkozni és inkább más vonzóbb lehetőségeket választanak. Továbbá, úgy véli az oktatás nem eléggé orientálja a fiatal felnőtteket a vállakozói létre. A magas színvonalon képzett szakemberek tapasztalataik szerint inkább az alkalmazotti pályát választják, hiszen az a könnyebb út.

„A győri startup ökoszisztéma még csak kiépülőben van, az INPUT Program segítségével, és koordinátorunkkal, Szabó Krisztiánnal dolgozunk rajta. Amit eddig elértünk az egyfajta szemléletformálás. Sokat járunk más városokban itthon – Budapest vagy Debrecen is jó példák erre – és külföldön, hogy megnézzük máshol hogyan működnek ezek a  közösségek. Amit észrevettünk, hogy minden ökoszisztéma különböző és nincs egy “one fits all” szabály. Mi is próbáljuk a saját utunkat járni és minél több embert bevonni ebbe a közösségbe. Szerencsénk van, mert nagyon sokan segítenek nekünk, az események megszervezésében illetve a helyi cégek is megjelentek, hogy ezeket az eseményeket szponzorálják.” – mesél a kezdetekről a koordinátor. Mára már sikerült olyan szereplőket bevonni ebbe a közösségbe mint a győri iparkamara, a helyi egyetem vagy a helyi közösségi iroda. Azt tapasztalják, minél több hiteles és példaértékű szervezet bevonódik, annál erősebb a szervezet.

A Széchenyi István Egyetem egyébként is rendkívül nyitott az innovációra és ezt a startup közösség nagy örömmel veszi. Azonban beszámolnak arról, hogy nincs egyszerű dolguk, mikor a következő generáció bevonásával próbálkoznak: „Nagyon sokat teszünk azért, hogy a helyi hallgatókat bevonjuk ebbe a közösségbe. Sajnos hiába a sok lehetőség , úgy vesszük észre, hogy nagyon nehéz az egyetemistákat aktivizálni… De nem adjuk fel, hiszen nélkülük nem fognak startupok alakulni Győrben.”

Minden hónap első szerdáján rendezik meg a Startup Szerda eseményüket, amire már több, mint hetven fiatal jár el. Az INPUT Program segítségével elindítottak egy négy alkalmas Startup képzést is, és szeptemberben azt tervezik, hogy megrendezik a Startup hónapot. Ennek keretében több startup esemény is tervben van, fénypontja pedig minden bizonnyal az első győri TEDx Győr esemény lesz.

Hosszútávú terveikről elmondták, hogy Győr adottságaira építenek, reális célokat fogalmaztak meg, hiszen sok-sok motivációt gyűjtöttek az eddig elért eredményeik alapján.

„Ha távolban nézünk, akkor azt szeretnénk, hogy Győr egy olyan vonzó startup hub legyen, ahol a pozsonyi, bécsi és budapesti startupok találkozhatnak és együtt dolgozhatnak. Győr kivételes helyzetben van hiszen sehol a világon nincs 3 főváros ilyen közel egymáshoz és ennek közepén helyezkedünk el. Szeretnénk ezt kihasználni!” – zárja a szavait Tüske Tamás.

 

 

Egy női alapító vallomásai – ezzel a címmel indít új podcastot Meghan Markle

A brit királyi család tagja 8 epizódon keresztül folytat beszélgetéseket női vállalkozókkal a karrierjükről, és arról, hogy nőként hogyan lehet sikeresen vállalkozást építeni.

Bővebben

Örülhetünk-e egyáltalán a Klarna tőzsdére lépésének?

A svéd BNPL-bajnok jobb időket is látott, mint most, a tőzsdére vezetés megkezdésekor. Ezt tükrözi a visszafogott értékelési célja, ami mögött az európai piacok rossz megítélése húzódhat, valamint az is, hogy a tervezett értékelés meg sem közelíti az unikornis pár évvel korábbi értékelését.

Bővebben

Összefogott az európai ökoszisztéma a következő európai sikersztorik megszületéséért

A Europe Project névre keresztelt kezdeményezés célja, hogy komplex segítséget nyújtson a tehetséges fiatal vállalkozóknak, és megmutassa a világnak: Európa még mindig képes globálisan meghatározó startupokat építeni.

Bővebben

Ligát váltana a STRT: Balogh Petyáék a BÉT Standard kategóriába lépésre törekednek

A szabályozott piacra lépés érdekében a STRT már két szereplővel is együttműködik, és pénzügyi beszámolójukat is ennek megfelelően készítik el idén. Hogy mikor debütálhat a cég a BÉT Standard kategóriájában, egyelőre nem tudni – addig is elmagyarázzuk, hogy ez miért fontos.

Bővebben

Új szereplő jelent meg a közép-kelet-európai ökoszisztémában: Miben segíthet a Scale Factory a magyar scaleupoknak?

A szingapúri szolgáltató arra fókuszál, hogy minél hatékonyabban segítse ügyfelei növekedését és terjeszkedését új piacokon, a lehető legtöbb kereskedelmi hasznot hozva nekik. A Scale Factory mostantól a közép-kelet-európai régióból is várja a skálázódni kívánó vállalkozásokat.

Bővebben

Sok diáknak fogalma sincs arról, hogy milyen költségekkel jár a felnőtt élet – mondja Gyarmati Fanni, a Diverzum társalapítója

A Diverzum és a más ökoszisztéma-szereplők által készített Gen Z Reportból kiderül, hogy a fiatalok átlagos bérigénye közel sem olyan irreálisan magas, mint azt gondolnánk. A kutatási eredmények kapcsán beszélgettünk Gyarmati Fannival, a Diverzum társalapítójával.

Bővebben