Hirdetés

Mutatjuk az OpenAI alumni európai projektjeit, amikre érdemes figyelni

Automatizált precíziós alkatrészeket gyártó startupot, az AI-megoldások biztonságos használatát és AI-asszisztenseket bevezető céget, sőt, még egy főzni tudó robotot is megalkottak az egykori OpenAI-alkalmazottak.

Amint arra Kerek István AI üzletfejlesztési szakértő és a ChatGPT magyarul Facebook-csoport alapítója korábban rámutatott: az OpenAI hatalmas előrelépést jelentett a mesterséges intelligencia történetében azzal, hogy 2022-ben a ChatGPT 3.5-ös szériájával elérhetővé tette az AI-t a széles tömegek számára is, és radikálisan lecsökkentette a technológia használatához szükséges belépési szintet.

Az, hogy mekkora lehetőség van a mesterséges intelligenciába, és azon belül is most már a generatív AI-ba, a befektetői oldal is visszaigazolja:

a Dealroom adatai szerint 2022-23 között a generatív mesterséges intelligenciába való befektetési összeg globálisan megsokszorozódott a korábbi évekhez képest, és elérte a 25 milliárd dollárt.

Maga az OpenAI mint a ChatGPT megalkotója és a generatív AI egyik zászlóshajója a 2015-ös alapítása óta már 69 befektetőt győzött meg arról, hogy érdemes beléjük tőkét invesztálni, köztük a Microsoftot, ami elképesztő méretű, 10 milliárd dolláros befektetéssel szállt be a cégbe. Mindeközben a globális vállalat most már közel háromezer főt foglalkoztat,

cégértékelése pedig elérte a 90 milliárd dollárt is. Az AI-vonat pedig nem áll meg: az OpenAI legújabb, GPT-4o modelljének mobilapplikációja idén júliusban rekord hónapot hozott: a nettó bevétel 28 millió dollár volt.

Ilyen eredmények után érdemes figyelemmel kísérni az OpenAI alumni tevékenységét: a Sifted szedte össze azokat az egykori OpenAI alkalmazottakat, akik Európában kezdtek bele új projektbe, miután eltávoztak az amerikai vállalattól. (Azokkal nem foglalkoztak, akik gyakornokként vagy szabadúszóként jelentek meg az OpenAI-ban.)

Jonas Schneider projektje, a Daedalus

A németországi Karlsruhei Technológiai Intézetben informatikus végzettséget szerző Jonas Schneider az OpenAI egyik első mérnöke volt. 2016 áprilisától 2019 augusztusáig társalapítója és vezetője volt a vállalat robotikai csapatának, amely a gépi tanulás és a mesterséges intelligencia kutatását fejlesztette úgy, hogy a gépek interakcióba tudjanak lépni a fizikai világgal. Ennek eredményeképp alkottak meg egy robotkezet, ami képes volt a Rubik-kocka kirakására, és más tárgyakkal is fizikai interakcióba tudott lépni.

Jonas Schneider a kép jobb oldalán, fehér pulcsiban új projektje, a Daedalust munkatársai körében. Forrás: Daedalus / LinkedIn

Jonas nem sokat pihent, miután ott hagyta az OpenAI-t: 2019 novemberében már Karlsruheben meg is alapította új startupját, a Daedalust, ami

automatizálva képes megépíteni és gyártani számos iparág egyedi, precíziós alkatrészeit, az orvosi eszközöktől kezdve, a repülőgépek alkatrészein és a félvezetőiparon keresztül, egészen az energiaiparig.

A startup pedig sikeres: idén februárban 21 millió dolláros Series A befektetést jelentettek be az NPG Capital vezetésével, amihez csatlakoztak befektetők a Khosla Ventures-től és az Addition VC-től.

Margaret Jennings az OpenAI után is a mesterséges intelligencia területén maradt

A menedzsmentből és mérnöki tudományokból a UCL-en mesterdiplomát szerző Margaret Jennings fél évig dolgozott az OpenAI-nál 2022 augusztusától. Feladata az volt, hogy a mesterséges intelligenciát a hétköznapokban használhatóvá tegye, és ügyeljen arra, hogy az AI mindenki javát szolgálja.

Margaret Jennings ma már az OpenAI európai versenytársánál dolgozik, de előbb még társalapított egy saját startupot. Forrás: Margaret Jennings / LinkedIn

Alig egy hónapra rá, hogy 2023. januárban ott hagyta az OpenAI-t, az olaszországi Velencében társalapítója lett a Kindonak, ami

B2B alapon abban segít az ügyfeleknek, hogy a cég és a munkatársak számára is biztonságosan tudját bevezetni és alkalmazni a különböző AI-megoldásokat.

Maga Jennings egyébként már nem dolgozik a Kindoban: idén termékvezetőként csatlakozott az OpenAI francia riválisához, a Mistral AI-hoz.

Stanislas Polu AI-asszisztensekben találta meg a számítását

A szoftvermérnök Stanislas Polu 2019 szeptemberétől két évig dolgozott az OpenAI-nál kutatómérnökként. Ez idő alatt a nagy nyelvi modellek matematikai következtetési képességeit kutatta.

Stanislas Polu egy 2013-as francia konferencián. Forrás: dotConferences / Flickr via François Tancré / Eventpixr

Polu 2022. szeptemberben lett társalapítója a párizsi Dust startupnak, ami

B2B alapon AI-asszisztenseket hoz létre ügyfelei számára a nekik szükséges összes tudással, hogy megkönnyítse a mindennapi munkát.

Befektetőik között van olyan nevek vannak, mint a Sequoia Capital, a Seedcamp és a Connect Ventures – tőlük idén júliusban 15 millió eurós Series A befektetést kapott a startup.

Shariq Hashme megkönnyítené a vásárlóinak a háztartási munkákat

A villamos- és elektronikai mérnökként a Marylandi Egyetemen végzett Shariq Hasme 2017. januártól szeptemberig volt az OpenAI technikai személyzetének tagja. Elsősorban a vállalat DotA projektjén dolgozott, ahol egy AI-t tanítottak be a Dota 2 online játék olyan magas szintű használatára, hogy képes legyen legyőzni az embert.

Hasme 2021 februárjában, Londonban alapította meg a robotikával foglalkozó startupját, a Prosper Robotics-ot, ami 2025-ben tervezi piacra dobni első termékét, az Alfie nevű robotot.

Alfie a háztartás hasznos tagja lehet a jövőben: képes lesz önműködően reggelit készíteni, megágyazni, valamint kimosni a ruhákat.

NYITÓKÉP: Sanket Mishra / Pexels

Egyre élesebb a verseny a magas színvonalú AI-szakemberekért – a Microsoft és az ElevenLabs is új szakemberekkel erősíti csapatát

Az egyik Európából, a másik az USA-ból csábított át magához magas minőségű AI-kutatókat és -mérnököket. De mi hajtja fel a szakemberek iránti keresletet, és mikor szűnhet meg a tehetséghiány?

Bővebben

Nagy lehetőség van a magyar startupokban arra, hogy gyorsan nemzetközi szintre emelhessék a technológiájukat – mondja Pierre Martensson, a Scale Factory alapítója

A Scale Factory nem az USA-ba, hanem az ázsiai és csendes-óceáni piacokra akarja kilőni a CEE régió startupjait és scaleupjait. De miért pont oda? Mire kell figyelned, ha kelet felé akarsz terjeszkedni, és mivel kell rendelkezned, ha a Scale Factory segítségével akarsz külföldön skálázódni? Ezekről kérdeztük Pierre Martenssont, a Scale Factory alapítóját és ügyvezető partnerét.

Bővebben

Egy női alapító vallomásai – ezzel a címmel indít új podcastot Meghan Markle

A brit királyi család tagja 8 epizódon keresztül folytat beszélgetéseket női vállalkozókkal a karrierjükről, és arról, hogy nőként hogyan lehet sikeresen vállalkozást építeni.

Bővebben

Örülhetünk-e egyáltalán a Klarna tőzsdére lépésének?

A svéd BNPL-bajnok jobb időket is látott, mint most, a tőzsdére vezetés megkezdésekor. Ezt tükrözi a visszafogott értékelési célja, ami mögött az európai piacok rossz megítélése húzódhat, valamint az is, hogy a tervezett értékelés meg sem közelíti az unikornis pár évvel korábbi értékelését.

Bővebben

„There is great potential in Hungarian startups to quickly elevate their technology to an international level,” says Pierre Martensson, founder of The Scale Factory

The Scale Factory aims to launch scaleups from the CEE region into the Asian and Pacific markets rather than the U.S. But why there? What should you consider if you want to expand eastward, and what do you need to have in place if you want to scale internationally with The Scale Factory’s support? We

Bővebben

Összefogott az európai ökoszisztéma a következő európai sikersztorik megszületéséért

A Europe Project névre keresztelt kezdeményezés célja, hogy komplex segítséget nyújtson a tehetséges fiatal vállalkozóknak, és megmutassa a világnak: Európa még mindig képes globálisan meghatározó startupokat építeni.

Bővebben

Ligát váltana a STRT: Balogh Petyáék a BÉT Standard kategóriába lépésre törekednek

A szabályozott piacra lépés érdekében a STRT már két szereplővel is együttműködik, és pénzügyi beszámolójukat is ennek megfelelően készítik el idén. Hogy mikor debütálhat a cég a BÉT Standard kategóriájában, egyelőre nem tudni – addig is elmagyarázzuk, hogy ez miért fontos.

Bővebben

Új szereplő jelent meg a közép-kelet-európai ökoszisztémában: Miben segíthet a Scale Factory a magyar scaleupoknak?

A szingapúri szolgáltató arra fókuszál, hogy minél hatékonyabban segítse ügyfelei növekedését és terjeszkedését új piacokon, a lehető legtöbb kereskedelmi hasznot hozva nekik. A Scale Factory mostantól a közép-kelet-európai régióból is várja a skálázódni kívánó vállalkozásokat.

Bővebben