Hirdetés

Miért érheti meg vezetőként alacsonyabb pozícióba menned egy ígéretes startuphoz?

Rengeteg minden szólhat az alacsonyabb pozíció ellen, hosszú távon azonban kifizetődő lépés lehet, ha az adott startup vagy scaleup tényleg magas minőséget képvisel. Mutatjuk, miért.

A munkaerőpiacon alapvetően arra törekszel, hogy egyre magasabbra juss azon a bizonyos ranglétrán: nagyobb presztízs, nagyobb fizetés, nagyobb felelősség. Vannak azonban helyzetek a startup-ökoszisztémában is, amikor a látszólagos visszalépés kifizetődik – ha nem is azonnal.

Ilyen az, amikor egy tapasztalt, biztos pozícióban lévő vezetőként lehetőséged adódik egy ígéretesebb, jó minőségű startuphoz vagy scaleuphoz menned – csak éppen a megszokott szinthez képest alacsonyabb pozícióba.

Rengeteg minden szólhat a váltás ellen, kezdve a karriered önazonosságában eső csorbától („én vezető vagyok”), a fizetési volumenen át, egészen odáig, hogy az új szerepkör minden bizonnyal csökkenő vagy akár teljesen megszűnő döntési jogkörökkel jár.

Zoe Hewitt, a londoni Sequoia Capital tehetségek felkutatásáért felelős alelnöke azonban hoz pár érvet arra, hogy miért is érdemes ezt a lépés megtenni.

I. Nem a pozíció számít, hanem hogy mit viszel végbe

Sok HR-es fejében merül fel a kérdés egy-egy hangzatos pozíció láttán: „Oké, de mit csináltál konkrétan? Milyen eredményt értél el?” Hosszú távon kifizetődőbb, ha a pozíciók helyett a munkád hatására összpontosítasz.

Zoe Hewitt, a londoni Sequoia Capital tehetségek felkutatásáért felelős alelnöke. Forrás: Zoe Hewitt / LinkedIn

Ha nevet szerzel magadnak egy ígéretes startuphoz vagy scaleuphoz csatlakozva, ha rá tudsz mutatni, hogy arra az égető, aktuális problémára te (is) találtál megoldást, azt a piacot te (is) hódítottad meg, azt a termékcsaládot te (is) vezetted be, azt a kézzelfogható, tartós értéket te (is) teremtetted meg, a pozíció, amit betöltöttél, gyakorlatilag lényegtelen lesz.

Nem arra fognak emlékezni az emberek, hogy milyen munkakör volt az email aláírásodban, hanem arra, hogy mi mindent értél el – és hosszú távon ez fog előrébb vinni a karrieredben.

II. Agilis környezetben gyorsan előre lehet lépni

Attól még, hogy alacsonyabb pozícióba kerülsz, a korábbi senior tapasztalatod nem vész el, sőt. A startupok és scaleupok agilis világában és laposabb hierarchiájában egyáltalán nem olyan nehéz előrelépni még vezetői szinteken sem, mint egy nehezebben mozduló nagyvállalatnál.

A vezetői képességeid megvannak, és ha azokat tudod kamatoztatni az új helyeden, gyorsan léphetsz magasabbra a ranglétrán.

A kezdeti időszakban viszont megóv a túl nagy kockázattól az, ha alacsonyabb pozícióban kezdesz: addig is megvan a tered és az időd arra, hogy tájékozódj az új környezeted jellemzőiről és nehézségeiről, illetve tanulj a már vezető pozícióban lévő munkatársaidtól, hogy könnyebben mutathasd meg, mire vagy képes.

III. Nagyobb kapcsolati tőke

Az üzleti és innovációs szférában rengeteget számít a kapcsolatrendszered, és ezt sosem árt egy új piac vagy iparág szereplőivel gazdagítani. Egy magas minőségű startup vagy scaleup amúgy is vonzza a tehetségeket és a jó szakembereket –

egy ilyen vállalkozáshoz csatlakozva pedig lehetőséged adódik megismertetned magad és együtt dolgozni velük. Ez új karrierlehetőségek egész sorát nyithatja meg előtted.

NYITÓKÉP: geralt / Needpix

Melyik állami vagyonalap fektetett be a legtöbbet az európai startup-ökoszisztémába 2024-ben?

Az állami vagyonalapok világszerte 13 milliárd dollárnyi vagyont kezelnek – ennek azonban csak mindössze 18 százalékát tartják az európai befektetési piacon. A legtöbb tőkét az európai vállalatokba fektető állami vagyonalap sem európai, hanem ázsiai.

Bővebben

Indítsd be a logisztikai innovációdat, jelentkezz a LogConnect for Startups pályázatra!

A pályázat kiváló bemutatkozási és networking lehetőséget kínál azoknak a startupoknak, akik már rendelkeznek legalább prototípussal, és a logisztika, beszerzés vagy ellátásilánc-menedzsment területén fejlesztenek innovatív megoldást.

Bővebben