A szabályozott piacra lépés érdekében a STRT már két szereplővel is együttműködik, és pénzügyi beszámolójukat is ennek megfelelően készítik el idén. Hogy mikor debütálhat a cég a BÉT Standard kategóriájában, egyelőre nem tudni – addig is elmagyarázzuk, hogy ez miért fontos.
2023 decemberében lépett ki a tőzsdére a korai szakaszú befektetésekre koncentráló és Balogh Petya nevével fémjelzett STRT – egész pontosan a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) középvállalati platformjára, a BÉT Xtendre. Mint azt Balogh Petya vezérigazgató egy háttérbeszélgetésen elmondta:
a STRT-nál vizsgálják annak lehetőségét, hogy a cég a szabályozott tőzsdei környezetbe, a BÉT Standard kategóriájába lépjen.
Ennek előkészítésére a STRT a Concorde MB Partners pénzügyi tanácsadó céggel, illetve a Gárdos Mosonyi Tomori Ügyvédi Irodával működik együtt.
Miért fontos ez?
Mint azt a BÉT bejegyzése jól kifejti, a BÉT Xtend a nemzetközi szabályozás értelmében egy olyan multilaterális kereskedési platform (MTF), ami funkcionálisan ugyanazt nyújtja a kibocsátók és a befektetők számára, mint a hagyományos, szabályozott tőzsde, csak éppen az Xtenden a vállalatok előzetes tranzakció nélkül, alacsonyabb díjak, egyszerűbb feltételek és speciális támogató eszközök mellett tudják megtapasztalni: milyen is egy tőzsdei cég élete, annak minden előnyével és nehézségével együtt.
A BÉT Xtend tehát egy eszköz arra, hogy a cégek fokozatosan hozzászokjanak a tőzsdei jelenléttel együtt járó kötelezettségekhez és transzparenciához, és ugródeszkaként használható a szabályozott piacként működő BÉT Standardhoz.
A BÉT Standarba már csak azok a tőzsdeérett, közepes és kis kapitalizációjú cégek kerülhetnek be, akik komolyabb előírásoknak is képesek megfelelni, például a részvénysorozat nagyságát, a közkézhányadot vagy a működés időtartamát tekintve.
Innen az út a BÉT-en már a legfelsőbb, Prémium kategóriába vezet, ahol még szigorúbb bekerülési feltételek mentén (például nyilvános tranzakció végrehajtása) olyan nagy szereplők részvényei szerepelnek, mint az OTP, a MOL, Richter vagy Magyar Telekom. A BÉT különböző kategóriái közti különbségeket az alábbi táblázat foglalja össze.
Mindez egyszerűbben megfogalmazva azt jelenti, hogy
a STRT berkeiben úgy érzik: ideje ligát váltani, és a céget a nemzetközileg is elismert tőzsdére vinni.
Hogy Balogh Petyáék ténylegesen mikor léphetnek át a BÉT Xtendből a Standard kategóriába, arról a STRT nem nyilatkozott. Az mindenesetre jelzésértékű, hogy
a STRT idéntől áttér a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS) alkalmazására pénzügyi beszámolója elkészítésében, ami előfeltétele a BÉT Standardba való belépésnek.
NYITÓKÉP: Balogh Petya, a STRT alapítója és vezérigazgatója. Forrás: STRT Rising Together / Facebook