Hirdetés

Korszerű otthonra vágynak a magyarok

Egyre több lakásban jelennek meg olyan rendszerek, amelyek kényelmesebbé és biztonságosabbá teszik mindennapjainkat – ráadásul a legtöbb esetben energiatakarékosak is. A Fundamenta országos reprezentatív kutatásából kiderül, hogy az otthoni okosmegoldások még nem terjedtek el széles körben, de a többség szeretne lakásában ilyen berendezéseket. A szakértő arra hívja fel a figyelmet, hogy az új technológiák beszerelésének költséghatékony módja a lakástakarék, hiszen az állami támogatással kiegészített, megspórolt összeg a legtöbb okosmegoldás beépítésére felhasználható.

A technológia fejlődésével lakásunkat is egyre okosabbá tehetjük: a hűtő- és fűtőrendszer automatizálásán, a nyílászárók és redőnyök működtetésén, valamint a világítás és riasztórendszer távoli elérésén keresztül számos megoldás áll rendelkezésre. Az integrált eszközök segítségével pedig nemcsak időt és energiát spórolhatunk meg, hanem rendszeres értesítéseket is kaphatunk, és bárhonnan ellenőrizhetjük, hogy minden rendben van-e. Az otthonunk működtetését szolgáló legkorszerűbb megoldások azonban még nem terjedtek el széles körben Magyarországon – derül ki a Fundamenta okosotthonokat vizsgáló országos reprezentatív kutatásából. Miközben a magyarok közel harmada (31%) rendelkezik okostévével vagy okos audiorendszerrel, kifejezetten lakáscélú okosmegoldásokról csak jóval kevesebben számoltak be. Tapasztalatok szerint otthonuk korszerűsítésekor már egyre többen gondolnak ezeknek az új technológiáknak a használatára, amelyek segítségével nemcsak kényelmesebb és biztonságosabb az élet, hanem sok esetben energiát, így pénzt is meg lehet spórolni. A Fundamenta szakértője szerint ráadásul nagy segítség, hogy a legtöbb okosotthon-megoldás az állami támogatással kiegészített lakástakarékból is megvalósítható.

Az automata fűtő- és hűtőrendszer a legelterjedtebb

Az otthonunk kényelmét szolgáló, beépített okosberendezések közül az automata, programozható hűtő- és fűtőrendszer a legelterjedtebb. A Fundamenta kutatása alapján ilyen megoldással a megkérdezettek 8 százaléka rendelkezik. Második helyen az automata, programozható kapuk, ajtók állnak (8%), holtversenyben a dobogó harmadik helyére pedig az automata, programozható világítás, valamint az okos kaputelefon került (3-3%). Automata redőnyökről, függönyről a megkérdezettek 1 százaléka tett említést.

Bulgária lesz a felelős az Európai Unió kutatási, innovációs és startuppolitikájáért

A bolgár Ekaterina Zaharieva lesz a startupokért, kutatásért és innovációért felelős biztos a 2024-2029-es uniós ciklusban. A döntés ugyan formálisan még nem végleges, de valós politikai esélye nincs annak, hogy ne a 49 éves, jogász végzettségű, bolgár politikus töltse be ezt a biztosi posztot.

Bővebben

A mai kockázatitőke-piac nagy lehetőségeket teremt a kiemelkedő startupoknak, de óriási nyomást is helyez rájuk – mondja a HVCA elnöke

A nagy befektetések és az emelkedő értékelések teljesítési kényszert helyeznek a startupokra, így a befektetések sikeressége azon áll, hogy hogyan alakulnak az exit lehetőségek – miközben ezekről a lehetőségekről egyre kevesebb szó esik. Ilyen témákat fog körüljárni a HVCA szeptemberi konferenciája – ígéri Molnár András, a HVCA új elnöke.

Bővebben

2028-ig több mint 10 milliárd dollárt fektet be az AWS a brit ökoszisztémába

Az Amazon felhőalapú szolgáltatója ezt azért teszi, hogy tartani tudja a növekvő ügyféligényekkel a lépést, és létre tudja hozni a kellő digitális és AI-infrakstruktúrát. A brit ökoszisztéma 2028-ig ettől évente átlagosan 14 ezer új munkahelyet és a GDP 14 milliárd fontos növekedését várhatja.

Bővebben

1,24 milliárd dollár értékben indít két új európai alapot az Atomico

Az új alapok indításához a tőkét az Európai Beruházási Alaptól (EBA) kapja a londoni székhelyű VC, és az Atomico most először különíti el alapok szintjén is a korai és a növekedési szakaszú finanszírozást.

Bővebben

Csehország mutatja az utat a kelet-közép-európai startup-ökoszisztémának

A cseh ökoszisztéma 2024 első félévében egymaga lefedte a CEE régióban a startupoknak adott tőkemennyiség majdnem 39 százalékát. A cseh startupoknál landoló összes befektetés több mint 83 százaléka ugyanakkor három nagy finanszírozási körnek köszönhető.

Bővebben