A nők és a férfiak eltérő befektetési magatartását befolyásolja a nemek közötti jövedelmi különbség, illetve az eltérő tudásszint a befektetési ismeretekben. A Lightyear és a 21 Kutatóközpont kutatási eredményeit ismertetjük.
A nők kockázatkerülőbbek, ha befektetésekről van szó, mint a férfiak
– ez derül ki a Lightyear befektetési platform és a Róna Dániel nevével fémjelzett 21 Kutatóközpont által tavaly készített kutatásából. Ennek során több mint 500, 18–65 év közötti, aktív magyar befektetőt kérdeztek le a kutatók.
A most nyilvánosságra hozott, nemi összehasonlítást tartalmazó eredmények szerint a női befektetők közel a kétharmada (63 százaléka) kockázatkerülőnek tartja magát, míg ugyanezt az állítást a férfiak csupán 46 százaléka tartja igaznak magára.
Mibe fektetnek a nők és a férfiak?
Az óvatosabb hozzáállás mutatkozik meg az eszközallokációban is:
amíg a nők a férfiakkal körülbelül azonos arányban (kétharmaduk) fektetnek részvényekbe és kötvényekbe, addig a kockázatosabb eszközökbe a férfiak sokkal inkább fektetnek, mint a nők.
Így például kriptovalutát a női befektetők csupán 3 százaléka tart, szemben a férfi befektetők 10 százalékával. Alapokba, ami viszont kevésbé minősül kockázatos eszköznek, a nők csupán 15 százaléka fektet.
A szektorális preferenciák is eltérőek, mivel több nő (36 százalék) fektet ingatlanba, mint férfi, ezzel szemben több férfi részesíti előnyben a megújuló energiákat és a pénzügyeket.
Az eszköz- és szektorválasztás terén megfigyelt különbségek ellenére a férfiak és a nők befektetési céljai többnyire megegyeznek, habár a férfiak inkább a vagyonépítésre, a nők pedig a stabilitásra és a hosszú távú biztonságra koncentrálnak.
Mindkét nemnek fontos, hogy lépést tartson az inflációval, passzív jövedelmet termeljen, és takarékoskodjon a nyugdíjas évekre.
Mekkora időtávra fektetnek be a nők és a férfiak?
Különbség mutatkozik a nők és a férfiak között abban is, hogy mekkora távra fektetnek be: míg a férfiak 14 százaléka összpontosít rövid távra, a nőknek mindössze 11 százaléka tesz így.
Ezzel szemben a női befektetők 26 százaléka megosztja a befektetéseit rövid, közép- és hosszú távú eszközök között, szemben a férfiak csupán 19 százalékával.
További eltérés figyelhető meg a nemek között a jövedelmszintben is: a női befektetők mindössze 10 százaléka keres többet havi 750 ezer forintnál, míg ugyanez az arány a férfi társaiknál 30 százalék.
Mi lehet az adatok mögött?
Ahogyan Somogyi Flóra, a Lightyear kutatási vezetője elmondta: a női befektetők kockázatkerülőbb magatartása gyakran átgondoltabb és diverzifikáltabb portfólióban ölt testet. Mindez megmutatkozik például a kockázatosabb eszközök kerülésében és a különböző befektetési időtávok közötti diverzifikálásban.
A nők és a férfiak eltérő befektetési magatartását befolyásolja a nemek közötti jövedelmi különbség, illetve az eltérő tudásszint a befektetési ismeretekben. Mint azt Somogyi Flóra kifejtette:
„Sok nő nem tud az olyan eszközökről, mint az ETF-ek, amelyekkel még tovább erősíthetnék a diverzifikációt és a kockázatkezelést. A befektetés összetettnek tűnhet, de a megfelelő tudással és megoldásokkal a nők a saját kezükbe vehetik a pénzügyi jövőjük biztosítását.”
NYITÓKÉP: Free Malaysia Today