2024 első félévében összesen 32 millió euró finanszírozást vontak be a magyar startupok. Ennek az összegnek a 81 százaléka három cég nevéhez fűződik. Mutatjuk, kik ők.
2024 első félévében a magyar startup-ökoszisztéma jobban teljesített, mint az előző év azonos időszakában, ami a magyar startupokhoz kerülő finanszírozás nagyságát illeti. Ezt jól jelzi, hogy míg
a tavalyi félévben az első öt befektetést szerző startup finanszírozása összesen 15,4 millió eurót tett ki, addig ugyanez az összeg idén 24,4 millió euróra rúgott már. Ez 9 millió eurós növekedést jelent. A félévben pedig összesen 32 millió euró áramlott a magyar ökoszisztéma startupjaihoz.
Ezek derülnek ki a közép-kelet-európai régióra szakosodott Recursive kimutatásából, amiben összegezték a 2024. első félévben Magyarországon történt főbb finanszírozási köröket. Az adatok alapján látható, hogy a magyar startupokra eső tőkefinanszírozás mennyiségét a nagyobb befektetési körök dobták meg:
a top 3 legnagyobb finanszírozást kapó startup lefedte a 32 millió eurós összfinanszírozási érték 81,2 százalékát, összesen 26 millió eurót.
Alább a Recursive cikke alapján bemutatjuk a legjelentősebb köröket.
I. Colossyan
Profil: A magyar alapítású Colossyan generatív AI-t használ arra, hogy szövegből generáljon videós tartalmakat digitálisan létrehozott avatárokkal, jelentősen lecsökkentve a videókészítés idejét. Felhasználása sokoldalú lehet: például prezentációk, dokumentumok, használati utasítások és marketinganyagok feljavítására is alkalmas. Legutóbbi körük egymaga kiteszi majdnem a kétharmadát a 2024. első félévben történt magyar befektetések nagyságának.
A legutóbbi finanszírozási kör nagysága: 20,2 millió euró (Series A), a Lakestar európai kockázatitőke-befektető cég vezetésével.
Összfinanszírozás: 25,9 millió euró.
Cégértékelés a Dealroom-on: 88–132 millió dollár.
II. Parkl
Profil: A Parkl mobilitási szolgáltatóként, elsődlegesen irodaházak számára nyújt rendszerben digitális parkolási szolgáltatást és elektromos autótöltő-üzemeltetést. Az üzleti megoldásaikon felül a Parkl mobil applikációjában zárt téri és utcai parkolást, valamint elektromobilitási szolgáltatást kínál a modern városi autósoknak is. Mint azt Somogyi Zsolt, a Parkl CEO-ja a Startup Online-nak elmondta, az idén behúzott 4 millió eurós befektetésüket a nemzetközi terjeszkedés elősegítésére fogják felhasználni.
A legutóbbi finanszírozási kör nagysága: 4 millió euró (early VC), a Lead Ventures-től.
Összfinanszírozás: 4 millió euró.
Cégértékelés a Dealroom-on: 18–26 millió dollár.
III. Scoutlabs
Profil: A Scoutlabs tudományos alapon és mesterséges intelligencia segítségével hozott létre egy rovarmegfigyelő szolgáltatást, aminek segítségével az élelmiszer- és italgyártók maximalizálhatják a terméshozamot.
A legutóbbi finanszírozási kör nagysága: 1,8 millió euró (seed), az Interactive Venture Partners vezetésével.
Összfinanszírozás: 1,9 millió euró.
Cégértékelés a Dealroom-on: 8–12 millió dollár.
IV. Vizzu
Profil: A Vizzu olyan adatvizualizációs eszközt fejleszt, amely képes az adatokat egy animált, filmszerű prezentációvá alakítani. Így például rengeteg időt és energiát spórolhat meg vele az ember egy grafikonokat tartalmazó, munkahelyi prezentáció elkészítésekor.
A legutóbbi finanszírozási kör nagysága: 1,4 millió euró (seed), az Interactive Venture Partners és a Two Sigma részvételével.
Összfinanszírozás: 1,7 millió euró.
Cégértékelés a Dealroom-on: 6–9 millió dollár.
V. denxpert
Profil: A denxpert egy olyan felhőalapú szoftvert fejlesztett, amely segíti a vállalkozásokat a környezet- és munkavédelmi, illetve fenntarthatósági adatok gyűjtésében, kezelésében és auditbiztos riportolásában segíti a vállalkozásokat.
A legutóbbi finanszírozási kör nagysága: 1 millió euró (seed), az uniós Európai Beruházási Alap támogatásával működő Sofia Angel Ventures (SAV) és a Hild Imre nevével fémjelzett, magyar Óbuda Uni Venture Capital (ÓUVC) részvételével. Utóbbi VC-nek ez volt a legelső befektetése.
Összfinanszírozás: 1 millió euró.
Cégértékelés a Dealroom-on: 4–7 millió dollár.
VI. Compocity
Profil: A Compocity egy beltéri komposztáló rendszert hozott létre cégek és vállalatok részére, ami – a hónapokig tartó, hagyományos komposztálással ellentétben – az alacsonyabb hőmérséklet és mikrorganizmusok segítségével felgyorsítja a komposztálás folyamatát. Az irodai közösségek kihívások segítségével követhetik nyomon, hogy a Compocity megoldásával milyen hatásuk van a környezetükre, játékosan lépdelve előre a körkörös gazdaság útján.
A legutóbbi finanszírozási kör nagysága: 736 ezer euró (seed) a KDT Holding részvételével.
Összfinanszírozás: 1,3 millió euró.
Cégértékelés a Dealroom-on: 1–2 millió dollár.
VII. Turbine AI
Profil: A Turbine AI olyan sejtviselkedés-szimulációs platformot fejleszt, amely behatóan képes megérteni a rákos megbetegedéseket, és segít a rákos betegek számára ígéretes gyógyszercélpontokat azonosítani, majd a gyógyszerfejlesztés hosszú és kockázatos folyamatát is végig tudja támogatni. Erre azért van szükség, mert az egyes gyógyszerekkel szemben a betegek rezisztenssé válhatnak, így nagy igény van az újabb, jobb gyógyszerek fejlesztésére.
A legutóbbi finanszírozási kör nagysága: Nincs adat, sem a befektető Accenture Ventures, sem maga a startup nem hozta nyilvánosságra a finanszírozási összeget.
Összfinanszírozás: 35 millió euró (ebben nincs benne a legutóbbi finanszírozási kör).
Cégértékelés a Dealroom-on: 110 millió dollár.
VIII. Giggle Work
Profil: A Giggle Work on-demand alapon az alkalmi munkát keresőket köti össze munkaerő-közvetítő platformján a megbízható munkáltatókkal.
A legutóbbi finanszírozási kör nagysága: 368 ezer euró, Langmár Péter, Balogh Petya, Szakacsits Szabolcs, Sárospataki Albert és Moldován András részvételével.
Összfinanszírozás: 405 ezer euró.
Cégértékelés a Dealroom-on: 1–2 millió dollár.
XI. Redmenta
Profil: A Redmenta mesterséges intelligenciával segíti a pedagógusokat abban, hogy a diákok tanulását megkönnyítő tartalmakat állítsanak elő.
A legutóbbi finanszírozási kör nagysága: 304 ezer euró (seed), Csillag Péter, Fülöp András és Varga Zoltán részvételével.
Összfinanszírozás: 478 ezer euró.
Cégértékelés a Dealroom-on: 1–2 millió dollár.
Nemzetközi kitekintés
A CEE régióban egyébként a cseh startup-ökoszisztéma mutatja az utat a többieknek:
2024 első félévében egymaga lefedte a startupoknak adott tőkemennyiség majdnem 39 százalékát a maga 445,3 millió eurójával.
A cseh startup-ökoszisztéma kiemelkedő teljesítményét jól mutatja az is, hogy az egymaga 2,6-szor nagyobb összértékű finanszírozást mondhat magáénak, mint az utána jövő Görögország, ahol a startupok összfinanszírozása 2024 első félévében 169,6 millió eurót ért el. Őket követik a lengyelek 161,3 millió euróval, Magyarország pedig a 8. helyen áll a régióban 32 millió euróval.
Forrás: A Recursive CEE régiós elemzése
Ami a finanszírozási körök számát illeti,
a legtöbb dealt Lengyelországban jegyezték, az összes befektetési kör 25 százalékát.
Utána jön Csehország 18 százalékkal, Görögország 15 százalékkal, Románia 13 százalékkal, ötödik helyen pedig Magyarország áll 9 százalékkal.
NYITÓKÉP: Colossyan / Facebook