Hirdetés

Kik a legaktívabb korai szakaszú befektetők a régióban?

A közép-kelet-európai régió befektetési tortájából hatalmas, 90 százalék feletti szeletet hasítanak ki a korai szakaszú körök. Mutatjuk, kik voltak az elmúlt 12 hónap legaktívabb befektetői.

Nem volt a legjobb év 2023 – már ami a korai szakaszú finanszírozást érinti a közép-kelet-európai régióban a Dealroom adatai szerint. Addig, amíg 2022-ben 140 millió euró pre-seed, valamint 324 millió euró seed fázisú befektetést kaptak a régiós startupok, addig tavaly ezek a számok 99,8 millió euróra (pre-seed) és 278 millió euróra (seed) csökkentek. Azaz pre-seed fázisban majdnem 30 százalékkal, seed fázisban pedig közel 15 százalékkal csökkent a befektetések mértéke egyik évről a másikra.

Érdemes azonban hozzátenni, hogy

tavaly összesen 818 darab lezárt befektetési kört mondhatott magáénak Közép-Kelet-Európa, és ennek 92 százaléka pre-seed (611 darab) és seed (144 darab) deal volt. A CEE régió befektetési tortájából tehát hatalmas szeletet hasítanak ki a korai szakaszú körök.

A Dealroom adatai alapján mutatjuk, hogy az elmúlt 12 hónapban kik voltak a legaktívabb befektetők a környéken.

I. Vitosha Venture Partners

Központ: Szófia (Bulgária).

Profil: A 26 millió eurós alappal rendelkező Vitosha Venture Partners korai és növekedési szakaszban lévő, bolgár székhelyű vagy Bulgáriához kapcsolódó vállalatokba fektet be. Befektetései 25 ezer és 1 millió euró között mozognak.

Az elmúlt 12 hónapban lezárt dealek száma: 49 darab (a Sifted szerkesztőségének megerőstette a Vitosha ezeket a dealeket).

Példák az elmúlt 12 hónapban befektetést kapott projektekre:

  • A szófiai CloudCart egy eCommerce szolgáltató, amely a webáruházak értékesítésítési potenciálját aknázza ki és emeli.
  • A szófiai Quendoo közvetlen foglalási rendszert fejlesztett egyéni lakáskiadók és hotelek, szállodák számára.

II. Innovation Capital

Központ: Szófia (Bulgária).

Profil: A 21,1 millió eurós alappal gazdálkodó Innovation Capital korai fázisú bolgár startupokba fektet be számos ágazatban, többek között B2B SaaS, e-kereskedelem, élelmiszertechnológia, egészségügyi technológia és a kiberbiztonság területen. A befektetések összege 25 ezer és 1 millió euró között mozog.

Az elmúlt 12 hónapban lezárt dealek száma: 37 darab (nem megerősített).

Példák az elmúlt 12 hónapban befektetést kapott projektekre:

  • A szófiai EvaGene DNS-genotipizálási tesztet tesz elérhetővé B2C alapon annak érdekében, hogy genetikai alapú életmódajánlásokkal segítse az ügyfelet.
  • A szófiai Shareascoot könnyen használható robogóbérlési rendszert fejlesztett ki.

III. Baltic Sandbox Ventures

Központ: Vilnius (Litvánia).

Profil: A jelenleg 15 millió eurós alapot kezelő Baltic Sandbox deeptech, élettudományi és dual-use (a civilek és a hadsereg számára is hasznosítható) technológiákat fejlesztő startupokba fektet be. A pre-seed és seed befektetéseik 20 ezer és 500 millió euró között mozognak. Dealjeik főként a balti és a skandináv országokra fókuszálnak, de a Baltic Sandbox az EU más részeiről is finanszíroz vállalkozásokat.

Az elmúlt 12 hónapban lezárt dealek száma: 21 darab (megerősített).

Példák az elmúlt 12 hónapban befektetést kapott projektekre:

  • A vilniusi Axiology egy blokklánc-alapú, tokenizált értékpapír-letétkezelőt fejlesztett ki.
  • A Tartuban alapított SKYCORP Technologies hidrogénhajtású drónokkal reformálná meg a drónpiacot.

IV. Metaplanet

Központ: Tallin (Észtország).

Profil: A Metaplanet a Skype négy alapító mérnökének egyike, Jaan Tallinn befektetési alapja. Az alapból földrajzi helytől és iparágtól függetlenül finanszíroznak startupokat pre-seed fázistól egészen a növekedési fázisig, ezen belül is leginkább seed és Series A szinten. Portfóliójában több unikornis (például a finn Oura és az észt Veriff) is szerepel.

Az elmúlt 12 hónapban lezárt dealek száma: 18 darab (nem megerősített).

Példák az elmúlt 12 hónapban befektetést kapott projektekre:

  • A tallini Woola gyapjúcsomagolásokkal váltja ki a műanyag-csomagolásokat, ezzel csökkentve a műanyaghulladék mennyiségét.
  • A tallini Beast egy bármikor igénybe vehető autókölcsönző applikáció, amellyel Tesla járműveket lehet bérelni.

V. SMOK Ventures

Központ: Varsó (Lengyelország).

Profil: A lengyel-amerikai SMOK Ventures 25 millió dolláros alapot kezel, és kifejezetten a CEE régió pre-seed és seed fázisú startupjait, valamint a régióból elvándorolt diaszpóra vállalkozókat finanszírozza. Befektetési körei 100 ezer és 1 millió dollár között mozognak, amely összegeket leginkább SaaS, játékfejlesztői és AI startupokba fekteti be.

Az elmúlt 12 hónapban lezárt dealek száma: 18 darab (megerősített).

Példák az elmúlt 12 hónapban befektetést kapott projektekre:

  • A San Francisco-i Gemelo.ai perszonalizált videókészítési lehetőséget kínál annak érdekében, hogy az ügyfél növelni tudja az értékesítési számait.
  • A New York-i 57hours a kalandokat kereső utazóknak segít megtervezni a programjukat, és összekötni őket a legjobb helyi idegen- és túravezetőkkel.

VI. Specialist VC

Központ: Tallin (Észtország).

Profil: Az 50 millió eurós alapot kezelő Specialist VC a Baltikum, Finnország és Ukrajna ígéretes startupjaiba fektet be, pre-seed fázistól Series A-ig, 250 ezer eurótól 3 millió euróig terjedő ticket size mellett. Jellemző befektetési területük a B2B SaaS, a pénzügyi és platformtechnológia, valamint a deeptech. Befektetői voltak már nagyobb észt sikersztorinak, mint a Bolt, a Veriff és a Starship Technologies.

Az elmúlt 12 hónapban lezárt dealek száma: 17 darab (nem megerősített).

Példák az elmúlt 12 hónapban befektetést kapott projektekre:

  • A tallini DrHouse a nap bármely órájában képes összekötni a felhasználót egy segíteni képes orvossal, és komplex egészségügyi szolgáltatást nyújt számára.
  • Az észt SensusQ egy intelligens menedzsmentplatformot fejlesztett ki, amely segít a cég életében fontos adatok összegyűjtésében, elemzésében és jelentések készítésében. Használatával a szükséges adatok könnyen, pár perc alatt juthatnak el a döntéshozókhoz. A megoldás dual-use alapon a védelem és hírszerzés területén is hasznosítható.

VII. ZAKA VC

Központ: Prága (Lengyelország).

Profil: A korábban csak magántőkét befektető, idén júliusban viszont már az első hivatalos alapját 15 millió euróval elindító ZAKA 200-300 ezer euró közötti összegeket fektet be leginkább SaaS, B2B szoftverek, AI, egészségügyi és biotechnológiai területen. Földrajzilag a Baltikum és Közép-Európa mellett az Egyesült Államok, valamint az Egyesült Királyság van a fókuszukban.

Az elmúlt 12 hónapban lezárt dealek száma: 15 darab (megerősített).

Példák az elmúlt 12 hónapban befektetést kapott projektekre:

  • A prágai SharpGrid a hotelek, szállodák és éttermek piackutatására hozott létre adatkezelő szoftvert.
  • A horvát SpectreXR AR, azaz augmented reality (kiterjesztett valóság) megoldásokat fejleszt.

VIII. DEPO Ventures

Központ: Prága (Lengyelország).

Profil: A DEPO Ventures tulajdonképpen egy angyalokból álló hálózat: a közelmúltig egy évente gördülő, 3 millió eurós angyalalapból fektetett be pre-seed és seed fázisban lévő, CEE régióbeli startupokba. Ez az alap lezárult, így jelenleg a DEPO egy új, 50 millió eurós alap gyűjtésében van éppen, amelyet öt év alatt fektetne be.

Az elmúlt 12 hónapban lezárt dealek száma: 14 darab (megerősített).

Példák az elmúlt 12 hónapban befektetést kapott projektekre:

  • A krakkói Certifier digitális tanúsítványok kiállítására rakott össze egy szoftveres megoldást.
  • A brnoi Talsec a telefonos applikációk területén nyújt biztonságot az ügyfeleknek.

IX. Presto Ventures

Központ: Prága (Lengyelország).

Profil: A 30 millió eurós alappal gazdálkodó Presto Közép-Kelet-Európában keres korai fázisú, leginkább B2B szoftveres megoldásokat és online piacterekre specializálódott startupokat befektetésre. A ticket size 200 ezer eurótól 1,5 millió euróig terjed.

Az elmúlt 12 hónapban lezárt dealek száma: 13 darab (megerősített).

Példák az elmúlt 12 hónapban befektetést kapott projektekre:

  • A prágai Elin.ai a Z-generáció online mentális egészségvédelmét szolgálja.
  • A brnoi Lakmoos egy olyan AI-t fejlesztett, ami szimulálja az adott termék/szolgáltatás felhasználóinak gondolkodását, viselkedését, megkönnyítve ezzel a piackutatást.

X. Sofia Angels Ventures

Központ: Szófia (Bulgária).

Profil: A 13 millió eurós alapot kezelő Sofia Angels Ventures co-finance alapon fektet be különböző ágazatokban tevékenykedő, pre-seed és seed fázisban lévő startupokba. Földrajzilag Bulgáriára, Délkelet- és Kelet-Közép-Európára összpontosítanak, de tevékenységüket szeretnék egész Európára kiterjeszteni.

Az elmúlt 12 hónapban lezárt dealek száma: 13 (nem megerősített).

NYITÓKÉP: A Vitosha Venture Partners karácsonyi bulija 2023 decemberében. Forrás: Vitosha Venture Partners / Facebook

2028-ig több mint 10 milliárd dollárt fektet be az AWS a brit ökoszisztémába

Az Amazon felhőalapú szolgáltatója ezt azért teszi, hogy tartani tudja a növekvő ügyféligényekkel a lépést, és létre tudja hozni a kellő digitális és AI-infrakstruktúrát. A brit ökoszisztéma 2028-ig ettől évente átlagosan 14 ezer új munkahelyet és a GDP 14 milliárd fontos növekedését várhatja.

Bővebben

1,24 milliárd dollár értékben indít két új európai alapot az Atomico

Az új alapok indításához a tőkét az Európai Beruházási Alaptól (EBA) kapja a londoni székhelyű VC, és az Atomico most először különíti el alapok szintjén is a korai és a növekedési szakaszú finanszírozást.

Bővebben

Csehország mutatja az utat a kelet-közép-európai startup-ökoszisztémának

A cseh ökoszisztéma 2024 első félévében egymaga lefedte a CEE régióban a startupoknak adott tőkemennyiség majdnem 39 százalékát. A cseh startupoknál landoló összes befektetés több mint 83 százaléka ugyanakkor három nagy finanszírozási körnek köszönhető.

Bővebben

Pivotált a német AI-bajnok, az Aleph Alpha

Az Aleph Alpha a pivotálással gyakorlatilag kiszáll a saját LLM-modell fejlesztés versenyéből, és helyette a meglévő modellek használatának támogatására építi fel üzleti modelljét. A lépésre az szoríthatta rá a startupot, hogy nem volt képes kilépni a nemzetközi piacra, és így lemaradt a modellfejlesztők versenyében.

Bővebben

25. alkalommal rendezi meg a HVCA a befektetési konferenciáját

A Magyar Kockázati – és Magántőke Egyesület (HVCA) konferenciája lehetőséget teremt az üzleti, politikai és jogi közösségek vezetőinek, hogy megvitathassák a magántőke és a kockázati tőke közép-kelet és délkelet-európai helyzetét. A rendezvény kiemelt előadója az izraeli kockázatitőke-ipar egyik alapítója és formálója, Jonathan Medved lesz. Időpont és helyszín: szeptember 24., Budapest Music Center.

Bővebben

Novemberben nyitja meg kapuit a Puzl CowOrKing budapesti irodahelyisége

A bolgár közösségi irodaszolgáltató értékajánlata az A vagy B osztályú irodákkal és a lakásirodákkal szemben a teljeskörű szolgáltatáscsomagjuk, valamint a rugalmasság. A 850 fős férőhelyű coworking irodahelyiségbe már lehet jelentkezni bérlőnek.

Bővebben

Egyre több időbe telik kockázati tőkét bevonniuk az európai startupoknak

Az európai startupok számára a tőkebevonási körök között eltelt idő egyre nő az utóbbi 1-2 évben. Ennek oka a PitchBook elemzése szerint a kockázati tőke óvatossága, valamint az, hogy a startupok a pénzügyi stabilitást igyekeznek demonstrálni, és az aktuális befektetést minél tovább ki akarják húzni.

Bővebben