Gazdasági nehézségek ide, a világjárvány után kiapadó pénzcsapok oda, a generatív AI szárnyal a befektetők körében. Azonban, mint minden álomba illő történetnél, itt is felmerül a kérdés: Meddig tartható ez az ütemű fejlődés? Lesz-e, és ha igen, mikor lesz nagy koppanás a piacon?
Miközben arról szólnak a hírek, hogy a VC-piac befektetési láza elmúlt a 2020-21-es csúcs után, és egyre inkább a profitáblilitást helyezi a magas kockázatú növekedési ambíciók elé, akad azért kivétel is a trend alól: a generatív mesterséges intelligencia.
A Dealroom adatai szerint
2022-23 között a generatív mesterséges intelligenciába való befektetési összeg globálisan megsokszorozódott a korábbi évekhez képest, és elérte a 25 milliárd dollárt.
A generatív AI egyre nagyobb szeletet hasít magának az AI-ba történő összbefektetési értékből. A 2024-ben várható 65 milliárd dollár összbefektetési érték lassan felét ez a fajta AI fogja kitenni. Kérdés persze, hogy ez tartós trend lesz-e, vagy ahogy az önvezető autók és a health AI esetében, a generatív AI lángja is felemészti önmagát pár éven belül. Forrás: Yoram Wijngaarde, a Dealroom alapítójának elemzése
A PitchBook kimutatta, hogy csak idén már 7,9 milliárd euró (közel 8,8 milliárd dollár) összeget fektettek be a VC-k európai AI startupokba, összesen 1030 fordulóban, és a cégek befektetés utáni értékelésének mediánja már 9,2 millió euró (10,2 millió dollár). Összehasonlításképpen: 2023-ban egész évben ugyanezek a számok 9,5 milliárd euró (majdnem 10,6 milliárd dollár) volt 1888 befektetési körben, 9 millió eurós (10 millió dolláros) mediánértékeléssel. (Hogy mit jelent a VC-k esetében a befektetési utáni értékelés, azt ebben a cikkünkben ismertettük részletesen.)
Nem meglepő tehát, hogy gombamód szaporodnak Európában is a sikerrel kecsegtető, gyorsan növekvő AI startupok – köztük az OpenAI alumniba tartozó vállalkozók európai projektjei is.
Azonban, mint minden álomba illő történetnél, itt is felmerül a kérdés: Meddig tartható ez az ütemű fejlődés? Lesz-e, és ha igen, mikor lesz nagy koppanás a piacon?
Szemetek az Nvidiára vessétek
Az első figyelmeztető jelzést már megkapták a szereplők arról, hogy a generatív AI buborékja előbb-utóbb ki fog pukkanni – így kommentálta a Siftednek a b2venture AI fókuszú befektetője, Andreas Goeldi, hogy a techóriás Nvidia részvényei hosszú idő után először zuhantak be hetekre.
A kaliforniai cég chipjei kulcsfontosságúak a mesterséges intelligencia alkalmazásában, ezért ha az Nvidiának rosszul megy, az riadalmat vált ki a piacon is. Márpedig a vállalat részvényei július első felétől kezdve majdnem egy hónapig trendszerű lejtmenetbe kerültek,
és csak augusztus második felében kezdtek el konvergálni a zuhanás előtti szinthez.
Az Nvidia részvényeinek alakulása az elmúlt egy évben. Forrás: Google Finance
Ezzel szemben Simon King, az Octopus Ventures deeptech partnere optimista:
„Nem úgy látom, hogy az AI buborék máris kippukadt volna. Ez csak egy bukkanó.”
King hozzátette: más közelmúltban látott hype-okkal ellentétben egyelőre nem látszódik, hogy az emberek ne tudnának nyereséget realizálni az AI-ból és a gépi tanulásból.
A hatalmas befektetési körök még visszaüthetnek
Akárhogy is, aggodalomból nincs hiány a befektetői körökben: például a tekintetben, hogy a hatalmas befektetési köröket és értékeléseket kapó cégek képesek lesznek-e hozni a befektetői várakozások szerinti hozamot. Ahogyan King rámutatott: kiábrándító lehet az elkövetkező időszak a befektetők számára, mivel
az értékesítések átfutási ideje az ügyfelektől sok esetben nem fogják tudni maradéktalanul lekövetni a kihelyezett pénzhez fűzött bevételi elvárásokat.
Goeldi is arra számít, hogy nehéz és kemény lesz szembesülniük a „fantázia szülte értékeléseket” kapó startupoknak a gazdasági realitásokkal.
Ami ennél is nagyobb negatív hatást válthat ki, azok az AI sikertörténetek esetleges nehézségei. Azután például, hogy júniusban egy hatalmas, 600 millió eurós (körülbelül 640 millió dolláros és 236 milliárd forintos) Series B kört húzott be, és az értékelését felstromfolták 6,4 milliárd dollárra, igencsak nehéz lesz a Mistral AI-nak ennél nagyobb forrást bevonnia a következő körben. Könnyen előfordulhat, hogy nem is fog ez sikerülni – pár ilyen történet pedig már elég lesz ahhoz, hogy komolyan megijessze a piacot, és a kippukadás felé vigye az AI lufit.
A Mistral AI csapata, még a hatalmas befektetési körök és a csapatbővítés előtt. Forrás: a Mistral AI honlapja
Ráadásul egyre többen figyelmeztetnek arra is:
kifogyóban van a nagy nyelvi modellek (LLM-ek) üzemanyaga, a szöveg alapú adat, amivel tréningezhető a mesterséges intelligencia az egyes feladatokra. Így lehet, egy-két generáció múlva elérjük az LLM AI-modellek határait.
A nagyok felfalják a kicsiket
Mindez ahhoz vezethet Goeldi szerint, hogy a generatív AI fejlődési görbéje fokozatosan ellaposodik, és – hacsak nem érkezik meg a következő jelentős áttörés a modellfejlesztők részéről – kezdetét veszi a konszolidáció időszaka.
Ennek egyik eleme lehet Sivesh Sukumar, a Balderton Capital munkatársa szerint az, amit már most is látunk: a nagyok felfalják a kicsiket.
Adept AI,Inflection, Character.AI – ezek mind olyan generatív AI-t fejlesztő startupok voltak, akiket a techóriások, az Amazon, a Google és a Microsoft (ál)vásároltak fel annak érdekében, hogy megszerezzék a szakembergárdáikat és a licenszeiket.
Andreas Goeldi arra figyelmezetet, hogy a felvásárlási láznak Európa is fokozottabban kitett lehet. Ez nem is lenne meglepő, ha hozzátesszük: Európa egyik legnagyobb erőforrása a technológiai tehetségeiben és a tehetségvonzó képességében rejlik, és az európai AI szakemberek renoméja egyre nő.
Kiudurranó lufi, vagy inkább csak pályakorrekció?
Vannak azonban, akik nem látják olyan sötéten a helyzetet, mint mások. Adrian Locher, a berlini székhelyű Merantix AI befektetési platform társalapítója és CEO-ja augusztusi blogposztjában például a dot-com bukását hozta ellenpéldaként.
„Vajon a dot-com összeomlása megállította-e az internet fejlődését, ahogy akkoriban egyesek erre ostobán figyelmeztettek? Természetesen nem. Ez csak a kezdet volt, de mindig vannak győztesek és vesztesek”
– írta Locher, hozzátéve: arra ő is számít, hogy idővel csak néhány kulcsszereplőnek fog maradni hely az LLM-fejlesztők körében.
Hozzá hasonlóan Sivesh Sukumar is úgy tekint az AI-ra, mint az internettel összevethető technológiai váltásra, aminek értékteremtő lehetőségei számosak, és még csak egy apró szeletét fedeztük fel ennek. Ahogyan a Balderton Capital munkatársa fogalmazott: „A vállalkozások csak most találják ki, hogy az AI hogyan illeszkedik az üzleti modelljükbe”. Így jelenleg nem az AI buborék kidurranását, „inkább egyfajta pályakorrekciót tapasztalunk.”
NYITÓKÉP: ChatGPT / Startup Online