Hirdetés

Kalandozások a tokenizáció világában

A blockchain technológia és az erre épülő tokenizáció az élet egyre több területén van jelen. Pontosan ezért tartjuk nagyon fontosnak, hogy megismertessük és megértessük ennek előnyeit az üzleti döntéshozókkal – mondta Czeglédi Tamás a Blockchain koalíció szakmai vezetője, a Kalandozások a tokenizáció világában című online kiadványuk megjelenése kapcsán.

Mióta foglalkozik a Blockhain technológiával?

Mi a Mensa HungarIQa egyesületen belül kezdtük el a Blokchain technológiát kutatni 2016-ban, és ennek kapcsán raktuk össze az első szakmai képzést ezen a területen. Emellett az Edutus egyetem szakmai képzését vezetem és március óta én vagyok, az akkor alakult Blockchain koalíció szakmai vezetője.

Miért döntöttek úgy, hogy egy online kiadványt jelentetnek meg ebben a témában és kiket akarnak ezzel megcélozni?

A legfontosabb célunk, a most megjelent Kalandozások a tokenizáció című online kiadvánnyal, hogy minél szélesebb körben megértessük a Blockchain előnyeit, ebben a kiadványban a tokenizációra fókuszálva. Úgy látjuk ugyanis, hogy mindez nem elég széles körben ismert, van egy kis lemaradás országszinten. Ráadásul nagyon sok újdonság van ezen a területen, többek között az NFT-khez, a Metaverzumhoz kapcsolódóan. A kiadvány, melyet közösen adtunk ki a Peak Financial Services-zel, mely a hazai fintech világ egyik legfontosabb szereplője, több mint 30 oldalon foglalkozik a tokenizációval. Elsődleges célcsoportja az üzleti döntéshozók és döntéselőkészítők, akik a technológia iránt érdeklődnek. De a kiadvány nyelvezete olyan, hogy bárki megértheti különösebb technológiai vagy üzleti előképzettség nélkül is.

Mennyire kapcsolódnak össze a tokenek a kriptovilággal?

A tokenek egyik fele valóban a kripto világ, melynek aktuálisan ambivalens a megítésése. Corporate és szabályzói oldalon a technológiát jól értjük, de a kriptoval szemben van egy „tartózkodás”. Vannak, akik ezt az ördögtől valónak tartják. Én azonban azt gondolom, hogy a tokeneknek is megvan a helyük az ökoszisztémban, és a kripto sem a gonosz erőit erősíti. Ne felejtsük el, hogy a kripto piac nemrég még egy 3 trillió dolláros értékű monstrum volt. A Big 4 és a nagy pénzügyi cégek, a pénzügyi szabályozók elkezdték egy új pénzügyi rendszer alapépítőköveiként kezelni, másokban azonban megmaradt az óvatos tartózkodás a kriptoval szemben.

De a tokeneknek mindez csak az egyik oldala. A másik a termék és szolgáltatáséletutak ellátási lánc alapú követése, valós időben, nagyon kicsiny időegységek mentén. Mindezzel már létező üzleti modelleket lehet tokenizáltan hatékonyabbá tenni, másik részről pedig elég komoly tőkét lehet bevonni. Nekünk, mint Blokchaineum ez az egyik fő szolgáltatásunk a tőkebevonás összekapcsolása a működő üzleti modellekkel, így a piacépítés természetesen segíti hosszútávú üzleti céljaink megvalósítását.

Mennyire egyenletesen fejlődik ilyen szempontból a piac és hol tartunk most?

2017-ben óriási hype volt, akkor lehetett először nagy volumenben a blockchain technológiát használva bevonni tőkét. Az első időket persze úgy írhatjuk le, hogy a „vadnyugat legvadabb időszaka volt, mindenki az ICO-ban (Intial Coin Offering) gondolkodott.  Egyfajta közösségi finanszírozás, amikor valamilyen blockchain technológia vagy blokklánc alapú cég összegyűjt egy bizonyos összeget a befektetőktől, annak érdekében, hogy elindítsanak egy platformot, ami saját kriptovalutát fog használni.

Érdekesség, hogy a kripto piac 2018-ban beszakadt, és két évig semmi izgalmas nem történt, de ez a fajta tőkebevonás nem állt le, sőt növekedett a jelentősége. A világon egyre fontosabb az innováció és a verseny. A legfontosabb a különböző régiók számára, hogy a nagyjából 500 millió kreatív elme mekkora részét tudják magukhoz vonzani. Ennek egyik alapfeltétele, hogy hatékonyan, gyorsan és flexibilisen tudjanak tőkét bevonni. Az ICO egy kockázatos és kevés ember által értett folyamat, és pont a leginnovatívabb emberek számára kínál egy alulról szerveződő tőkebevonási lehetőséget. Akik a blockchainhez valamilyen oldalon kötődnek azok célweboldalakon keresik a projektjeik finanszírozását. Mindez nem áll messze egy crowdfounding finanszírozástól csak ebben az esetben egyfajta utalvány a token.

Milyen folytatást terveznek a mostani kiadványnak?

Úgy látom, még nagyon sokáig kell edukálni a piacot. A nagyobb egyetemek esetében ma már megvan a megfelelő tudás, de ezeken kívül bőven van még tennivaló. Ehhez sok kiadványra és különböző kommunikációs csatornára van szükség, amelyek bemutatják a technológiát és annak hasznát. Az elsőként megjelent a tokenizációval foglalkozó kiadványt követően a következő a blokchain technológia azon részével foglalkozik majd, hogy miképpen hat ez a DeFi-re (Decentralized finance.

A nem központosított pénzügyi szolgáltatás célja, hogy hétköznapi, kézzelfogható pénzügyi szolgáltatásokat nyújtson blokklánc alapon. De például a metaverzum is nagyon érdekes téma lesz.

De emellett egy kevésbé egzotikus példa, amely bemutatja majd az Európai Unió szabályozását – ez az úgy nevezett az EBSI, vagyis az European Blockchain Services Infrastructure. Ennek keretében például mindenki teljes kontrolllal rendelkezhet a saját adatai felett. Ezek az adatok bekerülnek egy „tárcába” és mindenki eldöntheti, hogy az adatokat kivel osztja meg. Jó példa erre a diploma tárca. A blokchain technológia segítségével bármelyik pillanatban tudom igazolni, hogy én vagyok a kedvezményezettje a diplomának, hogy ki állította ki, és hogy érvényes-e.

Hogyan függ össze az új technológia az oktatással?

Sokan úgy látjuk, a negyedik ipari forradalom kellős közepén vagyunk, és a technológiai fejlődés elért egy olyan szintre, ahol kulminál. A jobb anyagoknak köszönhetően egyre jobb szenzorokat tudunk létrehozni, egyre jobb adattovábbítási rendszerek vannak, egyre olcsóbb minden és ebből következően egyre több helyre kerülnek ki a szenzorok. Egyre több adatunk lesz, gyorsan fejlődik az IOT (dolgok internete) beindul a big data vizualizáció. Ha a nagy adatmennyiségre ráengedjük a mesterséges intelligenciát, gépi tanulással, akkor erre olyanokat olyanokat tudunk felhúzni, mint a 3D nyomtatás, önvezető közlekedés, drónok, augmented és virtual reality. És ami nagyon lényeges, mindebbe a hatalmas adatmennyiségbe a hitelességet a blokchain technológiával tudjuk belevinni, ez az igazi hozzáadott értéke.

A változás egyre gyorsabb, mindezek a technológiák összeadódnak, és a nem túl távoli jövőben 2-3 évente kell majd új szakmát tanulni, és nagyjából 10 évente teljesen új területen fogunk dolgozni Mindezekre a gyors változásokra az oktatásirendszer nem tud felkészíteni, sokkal gyorsabban hatékonyabban kell tanulni, másfajta módszerekre lesz. szükség A life long learning azt jelenti a pici impulzusokkal folyamatosan updateljük a saját tudásunkat.

Mindez az egyetemek számára is erőteljes kihívást jelent, vagy marginalizálódnak, vagy behozzák az új módszereket a működésükbe. Nem elég, hogy megosszák az információt, tudást hiszen ez korlátlanul elérhető a neten ma már. Sokkal fontosabb, hogy a tanárok segítsenek a kritikus gondolkozás kialakításában, segítsenek összekötni a pontokat, folyamatosan kihívás elé állítsák a tanulókat, és aktuális tudást  fogyasztható módon kínáljunk.

Sokkal gyorsabban termelnek bevételt az AI-startupok, mint SaaS elődeik

A Stripe platformját használó top AI-vállalkozások csupán 11 hónap alatt képesek elérni az egymillió dolláros bevételt, míg a pár évvel korábbi SaaS-cégek csupán 15 hónap alatt. Az AI-startupok bevételnövelő képességét a mesterséges intelligencia piacának jellegzetessége magyarázza.

Bővebben

500 ezer dolláros pre-seed kört vont be a magyar AI-startup, a Voovo

A befektetők közt olyan nevek találhatók, mint az amerikai Techstars, és a magyar befektetői szcéna ismert szereplői: a Balogh Petya nevével fémjelzett STRT, a Hild Imréhez köthető Óbuda Uni Venture Capital (ÓUVC), valamint a HunBAN elnöke, Csillag Péter.

Bővebben

Hogyan építs startupot egy tabusított piacon?

Amikor egy társadalmi tabukkal övezett piacon próbálsz a startupoddal érvényesülni, nehezített pályán játszol: az ügyfeleid és a befektőid is bizalmatlanok veled szemben, és még a hatóságok is komoly fejfájást okozhatnak. Hogyan boldogulj ilyen körülmények között? A szexuális segédeszközök piacán sikeres MisteryVibe társalapítója és CEO-ja osztja meg a tippjeit.

Bővebben

Nyolc grafikon a védelmi technológiába áramló kockázatitőke-befektetésekről a NATO-ban és Európában

Hatalmas ugrást tapasztalhatunk a védelmi technológiára szánt kockázati tőkét tekintve: 2018 óta több mint négyszeresére nőtt a kihelyezett tőke mértéke a NATO és szövetségesei körében. A növekedés az európai piacon is megfigyelhető, ami az ide egyre nagyobb arányban befektető USA-beli VC-knek köszönhető. A Dealroom és a Resilience Conference kutatási eredményeit ismertetjük.

Bővebben

A startup-ökoszisztémát körülölelő makrogazdasági folyamatokról tájékozódhatsz október 3-án a JVSZ Makro Konferenciáján

Az esemény fókuszában a versenyképesség fenntarthatósága, a kritikus versenyképességi faktorok és a hazai gazdasági helyzet elemzése áll majd – szóval olyan témák, amik az innovációs és startup-ökoszisztéma tágabb, makrogazdasági környezetét járják körbe.

Bővebben

Startupkeltetőnek sem utolsók az unkorniusok – itt van rá egy példa

A német unikornisok alkalmazottai 2024. első félévben összesen 65 darab új startupot alapítottak: az öt legtöbb startupot adó unikornishoz köthető az összes új startup több mint 64 százaléka, és ezek a startupok 19 iparágat ölelnek fel.

Bővebben

Ne kelljen félnie a női alapítóknak a férfi befektetőktől a tőkebevonás során – ez a célja a Safe Raise kezdeményezésnek

A Safe Raise oldalán a női vállalkozók anonim módon oszthatják meg a nemi visszaélésekről szerzett tapasztalataikat. A kezdeményező Brooke Andrews maga is szenvedett el szexuális zaklatást startupja építése során, és a többi nő esetének összegyűjtésével szeretné segíteni az érdekérvényesítésüket, valamint edukálni a férfi központú kockázati tőkét.

Bővebben

Végleg lehúzza a rolót a Baltikum egyik unikornisvárományosa

Miután a Kevin. nem nyújtotta be pénzügyi beszámolóját, a litván nemzeti bank visszavonta pénzforgalmi intézményi engedélyét, azaz a startup nem nyújthat a továbbiakban pénzügyi szolgáltatást. A balti projekt társalapítója a bátortalan befektetőket okolja a kudarcért, és már be is jelentette új fintech startupjának megalapítását.

Bővebben