Hirdetés

Intelligens irány

A piac bővülésével egyre több vállalat és startup száll be az okos eszközök gyártásába, a technológia mellett pedig egyre nagyobb szerepet kap a formatervezés. A vásárlók ma már nemcsak a készülékek „tudása”, minősége és ára alapján válogathatnak, hanem a dizájnt is szem előtt tarthatják.

A napokban bejárta a világsajtót Sophia, a robotnő híre, akit a rijádi Future Investment Initiative gazdasági csúcson mutattak be, és akinek Szaúd-Arábia állampolgárságot adományozott. A többféle érzelmet is kifejezni képes humanoid robot mosolyogva köszönte meg a történelmi jelentőségű címet, és arra kérdésre, hogy mit szól hozzá, hogy sokan félnek egy robotok vezette világtól, lazán azt válaszolta: „Túl sok Elon Muskot olvasol és túl sok hollywoodi filmet nézel.”

Hogy ez a robotosdi és a mesterséges intelligencia hová fut ki, az a jövő zenéje, mindenesetre az eddigiek alapján úgy tűnik, hogy Sophiának és társainak jó esélyei vannak – viszonylag rövid időn belül – meghódítani a világot. Eddig igen sok, egykoron tudományos fantasztikusnak tűnő könyv vagy sci-fi film valóra vált többé-kevésbé, gondoljunk csak az 1989-ben bemutatott Vissza a jövőbe-trilógia második részére, amelyben Marty McFly 2015-be látogatott.

A futurisztikus Hill Valleyben egy sor innovációval találta szembe magát, ilyen volt például jövőbeli családjának intelligens otthona is: lapos tévé, videokonferencia vagy hanggal irányítható berendezések. Ami akkoriban a fantázia szüleményének számított, az mára valósággá vált: az okos otthonok lassan természetes dolognak számítanak.

A CNBC televízió az idén januárban az okos otthonok évének nevezte 2017-et, amit a trendeken túl részben azzal indokolt, hogy az idén már az intelligens technológiák mögött álló vállalatok is okosabban fogják informálni termékeikről és az azok által nyújtott előnyökről ügyfeleiket. Az IHS Markit piacelemző cég adatai szerint 2016-ban világszerte több mint 80 millió különféle okos eszközt – többek közt termosztátokat vagy biztonsági rendszereket – szereltek be az intelligens(ebb)é váló otthonokba, és ez 54 százalékos növekedést jelentett az előző évhez képest. Az idén pedig nem kevesebb mint 130 millió ilyen készülék beszerelésével számolnak.

A legtöbb okos otthon Észak-Amerikában található, az S&P Global Market Intelligence szerint ezek száma tavaly év végére elérte a 15 milliót. Ez az amerikai háztartások 12,5 százalékát jelenti, és ez az arány 2021-re 28 százalékra nőhet, vagyis négy éven belül több mint az otthonok egynegyede lehet „okosítva”. Az európai piac nagyjából két-három év lemaradásban van a tengerentúlihoz képest mind a penetráció, mind a piaci érettség szempontjából. A tavalyi év végén körülbelül 8,5 millió okos otthon volt kontinensünkön, itt az intelligens otthonok aránya Németországban, Svédországban és Norvégiában a legmagasabb. A Statista adatai szerint Magyarország 0,6 százalékon áll, ez 2022-re 5 százalékra bővülhet.

Okos hírességek
Az okos otthonok lassan, de biztosan teret hódítanak, a hírességek közül is egyre többen követik a trendet. Egy ideig Bill Gates Seattle-höz közeli rezidenciája volt az etalon, ahol hétévnyi építkezés során nyolcvannégy kilométernyi optikai kábel kihúzásával száz villanyszerelő és technikus rakta össze a ház komplex technológiai rendszerét, amelyet tucatnyi számítógép irányít.

A Microsoft feje pontosan tudta, hogy egy otthon akkor lehet igazán intelligens, ha azt már eleve okosan építik, hiszen így valósítható meg leginkább a holisztikus szemlélet és egy teljes, intelligens teljes rendszer kiépítése. Persze ez nem jelenti azt, hogy a már meglévő otthonok ne lennének okossá alakíthatók. Mark Zuckerberg például tavaly év elején jelentette be, hogy olyan mesterséges intelligenciát fejleszt a birtokán, amely kényelmesebbé és biztonságosabbá teszi az életét a házban. A rendszernek a Jarvis nevet adta, a Vasember című film után, a hangját pedig Morgan Freeman kölcsönözte, így a ház az ő hangján beszél és szórakoztatja a Facebook atyjának gyerekeit. Emellett Jarvis kezelni tudja a világítást, a hőmérsékletet és az ajtókat, sőt a Spotifyt, az okostelevíziót és az IP-kamerákat is irányítani lehet vele. Zuckerberg egyébként idővel az egész világ számára elérhetővé tenné a Jarvist.

Egy intelligens otthon a világítás, az árnyékolás, a fűtés és hűtés, a kerti medence, a garázs- és kertkapu-irányítás, a riasztó-megfigyelő, valamint a multimédiás rendszerek közös rendszerbe foglalásán és azok intelligens irányításán alapul. Vagyis az épületben található elektromos eszközök képesek egymással, illetve egy központi rendszerrel kommunikálni, reagálni a különböző eseményekre, automatikusan értesítést küldeni a ház lakóinak számítógépére, mobiltelefonjára. Egyre több eszköz válik még okosabbá, minden összekapcsolódik és automatizált lesz – mindez együttesen nem más, mint az Internet of Things (IoT), azaz a Dolgok Internete, amely forradalmasítja a fogyasztói elektronika világát.

A Gartner kutató- és tanácsadó vállalat becslései szerint az idén mintegy 8,4 milliárd összekapcsolt, egymással automatikusan kommunikáló eszköz működik világszerte, 30 százalékkal több, mint 2016-ban, 2020-ra pedig már 20 milliárdra nőhet ezen készülékek száma.

Dizájnos megoldások
A piac bővülésével mind több vállalat és startup száll be az okos eszközök gyártásába, és a technológia mellett egyre nagyobb szerepet kap a formatervezés is. Így a vásárlók már nemcsak a készülékek „tudása”, minősége és ára alapján válogathatnak, hanem a dizájnt is szem előtt tarthatják a háztartási gépek vagy kütyük kiválasztásakor.

A Microsoft például az idén nyáron mutatta be Glas nevű termosztátját, amely inkább tűnik a szoba díszének, mint egy kapcsolónak, és természetesen nemcsak szép, hanem okos is. Szabályozó alapfunkciója mellett elemzi többek közt a külső és belső levegő minőségét, időjárás-állomásként funkcionál, és miután a gyártó beépítette hangalapú digitális asszisztensét, a Cortanát is, válaszolni képes a hozzá intézett kérdésekre, amelyeknek akár az interneten is „utána tud nézni”.

Az okoshűtők sorában ugyancsak egyre több a dizájnos darab. Az LG a januári Consumer Electronics Show-n állt elő Smart InstaView Door-in-Door intelligens hűtőszekrényével. Ennek egyik különlegessége a 29 colos LCD érintőképernyő, amely két koppintásra átlátszóvá válik, így az ajtó kinyitása nélkül nézhetjük meg, mi található odabent. De ha épp nem vagyunk otthon, hanem mondjuk bevásárlás közben néznénk körül a frizsiderben, akkor a mobilunkról is ellenőrizhetjük annak tartalmát, amely rögtön megjeleníti a hűtőbe beépített kamera képét.

Emellett a készülék használói számos alkalmazást elérhetnek az LG operációs rendszere, a webOS segítségével, böngészhetnek például a Food Channel ételreceptjei között, hogy azok alapján készítsék el a vacsorát. De videorecepteket az itthon is kapható Watch & Touch sütő ajtaján is nézhetünk, így a sütés előkészítése is egyszerűbbé válik, hiszen a sütni vágyók az oktatóvideókat lépésről lépésre követve készíthetik el ételeiket. A legjobb eredmény elérése érdekében a sütő már a videó végén, az elkészített recepthez szükséges hőmérsékletre előmelegítve áll rendelkezésre. Mivel a Candy innovatív gépe wifire csatlakoztatható, a szakács akár a szomszéd szobából, tabletről vagy okostelefonról is szemlélheti a készülő ételt.

A dizájnnál maradva érdemes szót ejtenünk az átlátszó vasalóról és mosógépről is. Előbbi hasznát még csak-csak látjuk, utóbbiét viszont nem annyira, bár a benne lévő neonfényeket bekapcsolva akár a gyerekszoba trendi dekorációjaként is funkcionálhat.

Veszélyes terep
Noha az intelligens otthonokkal kapcsolatban gyakran emlegetik a kényelem, energiamegtakarítás, biztonság szentháromságát, utóbb esetén az éremnek két oldala van: egyrészt megóvhatjuk otthonunkat az illetéktelen behatolóktól, másrészt megfelelő védelem és tűzfal hiányában az internetre csatlakoztatott eszközök teret adhatnak a kiberbűnözésnek, a hekkerek pedig uralmukba vehetik az egész hálózatunkat, ellophatják az adatainkat. Erre a problémára keresett megoldást a Norton Security vírusirtót is készítő Symantec, amely az idén januárban bemutatta a Norton Core névre keresztelt routert, amely nemcsak a számítógépek, hanem az otthoni wifit használó minden eszköz számára védelmet nyújt.

A futurisztikus dizájnú készülék egy sor szoftveres megoldással igyekszik kivédeni kiberbűnözést. A hvg.hu információi szerint, ha a vírus mégis bejutna a hálózatra, a 280 dollárért árult készülék képes a megfertőzött eszközt karanténba zárni, így akadályozva meg a rosszindulatú kód elterjedését. A Symantec egy mobilalkalmazást is készített az eszközhöz, amelyen keresztül a felhasználó megnézheti, milyen eszközök csatlakoztak a hálózathoz és milyen támadást blokkolt a készülék. Emellett a hálózaton keresztül korlátozni lehet, hogy egy-egy eszköz milyen mértékben használhatja azt, így a szülők le is tilthatják a gyerek mobilját, vagy beállíthatják, hogy mikor tudjon internetezni.

Kuti Noémi

Az ember bármikor beavatkozhat a mesterséges intelligencia működésébe – erre ad garanciát az Unió AI szabályozása

Komoly nyomon követési és naplózási rendszert kell annak kiépítenie, aki bizonyos területeken mesterséges intelligenciát alkalmazó szoftvert szeretne forgalmazni az EU-ban.  Az új uniós rendelet, az AI Act ezt azért is írja elő, hogy bármikor közbe tudjon lépni az ember az AI működésébe, ha szükséges. Összefoglaltuk a Pokó Diána mesterséges intelligencia és technológiai szakjogásszal készült interjúnkat.

Bővebben

Ha az EU nem szabályozná a mesterséges intelligenciát, könnyen elharapózhatna a félelem, és megfojtanánk az innovációt

Márciusban fogadta el az Európai Parlament a világ első átfogó mesterségesintelligencia-szabályozását. Miért volt szükség az ún. AI Act-re? Tartanunk kell-e a robotok lázadásától, vagy attól, hogy a kormány AI-eszközökkel követi a mindennapjainkat? Mit fog érzékelni a felhasználó, és mennyi időbe telhet, mire a jog utoléri a gyorsan fejlődő technológiát? Interjúnk dr. Pokó Diána mesterséges intelligencia

Bővebben

Mi az: 42, és nem az élet értelme?

Az európai startup-ökoszisztéma az idei első negyedévben 42 darab, egymillió dollárt meghaladó befektéssel büszkélkedhet. 2022 második negyedéve óta nem volt ilyen magas ez a szám, és már 2024 első három hónapjában majdnem fele annyi úgynevezett megaround történt Európában, mint tavaly összesen.

Bővebben

Hozz egy jó ötletet egy elhagyott terület újrahasznosítására, és nyerj hárommillió forintot!

A CheckINN Revitalizátor ötletpályázat célja, hogy a befektetők helyett a felsőoktatásban tanuló diákok álmodják meg, hogy a funkcióját vesztett, elhanyagolt épületek, területek hogyan teremthetnének újra értéket, új külsővel és turisztikai jelentőséggel is felruházva őket.

Bővebben

Virtuális prototipizálást, szervezetfejlesztést és inkubációt is ad a projektednek a Technocatalyst program

A Technocatalyst olyan projektek jelentkezését várja, amelyek lelassultak vagy elakadtak, de a következő szintre szeretnének lépni, legyen szó a termék vagy szolgáltatás fejlesztéséről, piacra viteléről vagy a szükséges pénzügyi támogatás megszerzéséről. A program három szereplő különböző szolgáltatási portfólióját hozza tető alá, így a résztvevők ott kapnak segítséget, ahol a leginkább szükségük van rá.

Bővebben

A startup-ökoszisztémát is megszólítja idén a SMART Konferencia

Az IVSZ által szervezett innovációs és üzleti konferencia, a SMART a startup-ökoszisztémát is megcélozza: a fő eseménnyel párhuzamosan futó SMARTup Konferencián, melyet az InnoMaker Partners csapatavál együttműködésben állítanak színpadra, a startupvilág aktuális kérdésit járhatják körbe a résztvevők. A SMART-on ráadásul a Startup Online csapatának köszönhetően egy 360 fokos szelfigépet is kipróbálhatsz.

Bővebben

Újrahasznosított műanyagból készült kompozit, kertészeti rendszer, ultrahatékony növénystimuláló szer – ilyen projektek mutatkoztak be a Startup Plastic Surgery pitch versenyén

A Startup Plastic Surgery és a Klímainnovációs Közösség inkubációs programjában olyan projekteket karolnak fel, amelyek a műanyag által okozott környezeti és egészségügyi problémákra kínálnak megoldásokat. A program hagyományosan egy pitch versennyel zárul, amin a Startup Online is jelen volt. Fotóriportunkat láthatjátok.

Bővebben

2023 nem volt az európai unikornisok éve, az idei év annál inkább az lehet

2017 óta nem volt olyan alacsony az egy évben jegyzett új unikornis vállalkozások száma Európában, mint tavaly: csupán 7 új unikornis született. 2024 első negyedévében viszont már 4 új unikornissal büszkélkedhet az európai piac – mutatjuk is őket!

Bővebben
Ez a weboldal is sütiket használ!
Sütiket használunk a tartalom és a közösségi funkciók biztosításához, a weboldal forgalmunk elemzéséhez és reklámozás céljából. Ezen kívül média-, hirdető- és elemző partnereinkkel megosztjuk a weboldal használatodra vonatkozó adatokat, akik kombinálhatják más olyan adatokkal, amelyeket más, általuk használt szolgáltatásokkal együtt adtál meg. A weboldalon megtekintheted a sütik használatának részletes leírását.
Rendben
Szükséges
Beállítások
Statisztika
Marketing
Később módosíthatod a beállításaidat
Cookie beállítások