Hirdetés

Innovatív ötletek energiái robbantották fel a vidéki várost

A hétvégén zajlott le Magyarország egyik legnépszerűbb vidéki startup eseménye, a győri Ideathon 2.0. Rekord számú résztvevő és ötlet vett részt Start It Up Győr szervezésében létrejött, és az INPUT Program a Győr-Moson-Sopron Megyei Kereskedelmi és Iparkamara valamint a Szintézis-Net Kft. főtámogatásával megvalósult három napos rendezvényen. Az Ideathon GYŐR verseny célja, a régió innovatív ötleteinek a következő szintre emelése.

Az Ideathon Győr első alkalommal 2018-ban került megrendezésre azzal a céllal, hogy a helyi ötletgazdák, illetve a startup ökoszisztéma szereplői egy kis betekintést nyerjenek abba az izgalmas folyamatba, mely során egy ötletből üzlet, vagy vállalkozás születhet. Az Ideathon 2.0 ezúttal már három napos volt.

Pénteki programját az ötletbörze határozta meg – itt a közel száz résztvevő összesen 40 innovatív vállalkozási ötlettel állt ki, és osztotta meg a közösséggel az elképzeléseit, majd a pitchek után ebből 13 ötlet került kiválasztásra, ami köré szerveződtek a csapatok, hogy a további napokon ezeket a mentorok segítségével kidolgozhassák. Szombattól tehát megkezdődött az érdemi munka. Vidos Péter faciliátor előadásával indult a nap, ahonnan a csapatok rengeteg inspirációt meríthettek, majd a szakmai mentorok is bemutatkoztak és elindult a csapatmunka érdemi része, melynek keretében végül 11 vállalkozási ötlet került kidolgozásra.

A versenyző csapatok olyan lendülettel álltak bele az új tudás gyakorlati felhasználásába, hogy többen ebédelni is majdnem elfelejtettek. A mentorok különböző szakterületeken kapcsolódtak be a munkába, így tudtak segíteni az üzleti modell kidolgozásában, stratégiában vagy éppen a validálásban, majd a nap végén megérkezett Benkő Vilmos is, aki hazánk egyik legszakavatottabb nyilvános beszéd és pitch szakértője. Előadása nyomán a versenyzők újabb motivációt kaptak, így a közös munka a villámprezentációk előkészítésén éjszakába nyúlóan folytatódott. A kialakult hangulatot Tompa Krisztián, a GYMSKIK nevében így foglalta össze: „Azt éreztem, hogy elképesztő energiák szabadultak fel a verseny alatt, és büszke vagyok rá, hogy ez a Kamara falai közt történt. Hihetetlen jó csapattal szerveztük és fantasztikus résztvevőkkel valósítottuk meg ezt a három napos rendezvényt, amely úgy hozta össze az innovatív gondolkodású ötletgazdákat, mentorokat, befeketetőket, hogy valódi közösséggé kovácsolódtak. Remélem ez a szikra tovább izzik majd és lángra lobbantja a város fiataljainak vállalkozói kedvét” – vélekedett. A közösség összefogásának egyik indikátora az is, hogy a közös vacsora érintetlen maradékait eljuttatták a város hajléktalanjainak.

Vasárnap délelőtt az izgalom csúcsra járatódott. Ekkor ugyanis már időnyomás alatt kellett véglegesíteni a prezentációkat és a pitcheket, az ebédszünet után ugyanis kezdődött a verseny éles része – megérkezett a magasan kvalifikált szakmai zsűri: Bedő Beatrix, a budapesti Impact Hub alapítjója, Csendes Olivér, a Pioneers bécsi vezetője, Böszörményi-Nagy Gergely, a Design Terminál vezetője, Farkas Andor, a SZINTÉZIS-NET vezetője és Károlyi Antal, a Magyar Üzleti Angyal Egyesület elnöke. A három perces pitchek után a versenyzők a zsűri által feltett kérdésekre is válaszoltak, majd értékes és építő visszajelzéseket kaptak. Szabó Krisztián, az INPUT Program győri képviselője elmondta, hogy a szervezők irányába is elismerő szavakkal nyugtázták a versenyt.

„Remek visszajelzés számunkra, hogy a hazai és az osztrák szakmai elit elismeri törekvésünket és kifejezték támogatásukat irányunkban.”

mondta Krisztián. Tüske Tamás, az Ideathon és a Start It Up Győr közösség egyik alapítója azt emelte ki, hogy az Ideathon 2.0 bebizonyította, hogy a vállalkozás és az ötlet kortalan műfaj. „Mikor elkezdtük promótálni a rendezvényt a régióban, akkor sokan kérdezték tőlem, hogy ez a verseny szól-e nekik is, jöhetnek-e ha éppen túl fiatalnak vagy idősnek érzik magukat. Utólag is azt kell mondanom, hogy ez a verseny mindenkinek szólt kortól függetlenül, hiszen a legidősebb és a legfiatalabb versenyző közötti életkor különbség 51 év volt.” A rendkívül sokszínű tábor izgatottan várta a végeredményt. Az eredményhirdetéren kiderül, hogy a dobogó harmadik fokára a HOMER került fel, akik egy randiapplikációk elvén működő albérletkereső alkalmazásfejlesztésén dolgoznak. Második helyezett a Game of Languages ötlete végzett, akik online stratégiai játék nyomán erősítenék a fiatalok nyelvtanulási motivációját. Az ő esetükben a zsűri külön kiemelte, hogy a döntésükben a legmeghatározóbb az alapító elszántsága és a szakterület iránti szenvedélye volt. „Olyan volt ez a hétvége, mint egy szélvihar, ami hozott magával tudást, motivációt, inspirációt, fantasztikus embereket és aztán magával ragadott minket is. Egyszerűen hihetetlen, amit most érzek!” – fogalmazott Balassa Réka ötletgazda az érzéseivel kapcsolatban. Az első helyezett pedig az InstaJuice csapata lett, akik liofilizáció útján készítenének vitaminokban gazdag gyümölcs alapú italport. Kerényi Tamás az ötletgazda így foglalta össze az Ideathonon szerzett tapasztalatait:

A legfontosabb dolog, amit az Ideathon adott, az egy olyan keret és sorvezető volt, mely segített minket abban, hogy mindig a következő lépésen gondolkodjunk és ne csapongjunk.”

„Ebben főleg Vidos Péter segített, de úgy egészében az összes mentor, akik nagyon gyorsan felvették a mi tempónkat, pedig ők is folyamatosan ugráltak és segítettek ha elvesztünk a sok megoldási lehetőség között. A validáció, és az utcai kérdőívezés során jó volt későbbi felhasználókkal beszélgetni és megismerni sok-sok beszélgetés mentén a motivációjukat és problémáikat, így közelebb jutottunk ahhoz, hogy a termékfejlesztést elkezdjük.” Tamás elmondta, hogy a verseny nyomán rengeteg megkeresést kaptak és megannyi bíztatást, hogy csinálják tovább, mert az innovatív megoldásukra nagy szükség van.

Szabó Krisztián összegzésképpen elmondta, a szervezőcsapat a résztvevőktől is rengeteg pozitív visszajelzést és további inspirációt kapott a verseny végeztével. „A csillogó szemű sugározó ötletgazdák egytől-egyig arról számoltak be, hogy olyan dolgot tapasztaltak meg, amiért örökké hálásak lesznek. Mindegyik csapat továbbra szeretne menni ötletével és azt mondják első dolguk az lesz, hogy ismerőseinek elmeséljék az Ideathon erejét. Ennél talán nem is kell számunkra nagyobb elismerés!” Tüske Tamást arra a kérdésünkre, hogy hogyan tovább, elmondta: „Az Ideathon Dunántúl legnagyobb ötletversenyévé nőtte ki magát, amelyre az ország különböző pontjairól, sőt még a határon túlról is érkeztek résztvevők. Itt nincs megállás, a következő Ideathont őszre tervezzük és szeretnénk a mostani sikert is túlszárnyalni.” Mi biztosan ott leszünk!

 

 

Az ember bármikor beavatkozhat a mesterséges intelligencia működésébe – erre ad garanciát az Unió AI szabályozása

Komoly nyomon követési és naplózási rendszert kell annak kiépítenie, aki bizonyos területeken mesterséges intelligenciát alkalmazó szoftvert szeretne forgalmazni az EU-ban.  Az új uniós rendelet, az AI Act ezt azért is írja elő, hogy bármikor közbe tudjon lépni az ember az AI működésébe, ha szükséges. Összefoglaltuk a Pokó Diána mesterséges intelligencia és technológiai szakjogásszal készült interjúnkat.

Bővebben

Ha az EU nem szabályozná a mesterséges intelligenciát, könnyen elharapózhatna a félelem, és megfojtanánk az innovációt

Márciusban fogadta el az Európai Parlament a világ első átfogó mesterségesintelligencia-szabályozását. Miért volt szükség az ún. AI Act-re? Tartanunk kell-e a robotok lázadásától, vagy attól, hogy a kormány AI-eszközökkel követi a mindennapjainkat? Mit fog érzékelni a felhasználó, és mennyi időbe telhet, mire a jog utoléri a gyorsan fejlődő technológiát? Interjúnk dr. Pokó Diána mesterséges intelligencia

Bővebben

Mi az: 42, és nem az élet értelme?

Az európai startup-ökoszisztéma az idei első negyedévben 42 darab, egymillió dollárt meghaladó befektéssel büszkélkedhet. 2022 második negyedéve óta nem volt ilyen magas ez a szám, és már 2024 első három hónapjában majdnem fele annyi úgynevezett megaround történt Európában, mint tavaly összesen.

Bővebben

Hozz egy jó ötletet egy elhagyott terület újrahasznosítására, és nyerj hárommillió forintot!

A CheckINN Revitalizátor ötletpályázat célja, hogy a befektetők helyett a felsőoktatásban tanuló diákok álmodják meg, hogy a funkcióját vesztett, elhanyagolt épületek, területek hogyan teremthetnének újra értéket, új külsővel és turisztikai jelentőséggel is felruházva őket.

Bővebben

Virtuális prototipizálást, szervezetfejlesztést és inkubációt is ad a projektednek a Technocatalyst program

A Technocatalyst olyan projektek jelentkezését várja, amelyek lelassultak vagy elakadtak, de a következő szintre szeretnének lépni, legyen szó a termék vagy szolgáltatás fejlesztéséről, piacra viteléről vagy a szükséges pénzügyi támogatás megszerzéséről. A program három szereplő különböző szolgáltatási portfólióját hozza tető alá, így a résztvevők ott kapnak segítséget, ahol a leginkább szükségük van rá.

Bővebben

A startup-ökoszisztémát is megszólítja idén a SMART Konferencia

Az IVSZ által szervezett innovációs és üzleti konferencia, a SMART a startup-ökoszisztémát is megcélozza: a fő eseménnyel párhuzamosan futó SMARTup Konferencián, melyet az InnoMaker Partners csapatavál együttműködésben állítanak színpadra, a startupvilág aktuális kérdésit járhatják körbe a résztvevők. A SMART-on ráadásul a Startup Online csapatának köszönhetően egy 360 fokos szelfigépet is kipróbálhatsz.

Bővebben

Újrahasznosított műanyagból készült kompozit, kertészeti rendszer, ultrahatékony növénystimuláló szer – ilyen projektek mutatkoztak be a Startup Plastic Surgery pitch versenyén

A Startup Plastic Surgery és a Klímainnovációs Közösség inkubációs programjában olyan projekteket karolnak fel, amelyek a műanyag által okozott környezeti és egészségügyi problémákra kínálnak megoldásokat. A program hagyományosan egy pitch versennyel zárul, amin a Startup Online is jelen volt. Fotóriportunkat láthatjátok.

Bővebben

2023 nem volt az európai unikornisok éve, az idei év annál inkább az lehet

2017 óta nem volt olyan alacsony az egy évben jegyzett új unikornis vállalkozások száma Európában, mint tavaly: csupán 7 új unikornis született. 2024 első negyedévében viszont már 4 új unikornissal büszkélkedhet az európai piac – mutatjuk is őket!

Bővebben
Ez a weboldal is sütiket használ!
Sütiket használunk a tartalom és a közösségi funkciók biztosításához, a weboldal forgalmunk elemzéséhez és reklámozás céljából. Ezen kívül média-, hirdető- és elemző partnereinkkel megosztjuk a weboldal használatodra vonatkozó adatokat, akik kombinálhatják más olyan adatokkal, amelyeket más, általuk használt szolgáltatásokkal együtt adtál meg. A weboldalon megtekintheted a sütik használatának részletes leírását.
Rendben
Szükséges
Beállítások
Statisztika
Marketing
Később módosíthatod a beállításaidat
Cookie beállítások