Hirdetés

Indonéz befektető a magyar Cellum Globalban

Stratégiai együttműködési és befektetési megállapodást kötött a többségi magyar tulajdonban álló Cellum Global Zrt. nemzetközi mobiltárca szolgáltató az indonéz Telkom csoport leányvállalatával a Metranettel. A délkelet-ázsiai telekommunikációs óriás kisebbségi tulajdonrészt szerez a magyar cégben.

Az együttműködést kedden írták alá a cégek vezérigazgatói Budapesten. A megállapodás értelmében a Telkom két lépésben végrehajtott tőkeemeléssel 30,4 százalékos tulajdonrészt szerez a Cellumban, és egyben biztosítja a Cellum pénzügyi (fintech) szolgáltatásainak elterjedését az indonéz piacon. A Cellum operatív irányítása továbbra is a jelenlegi menedzsment kezében marad.

Kóka János, a Cellum Global elnök-vezérigazgatója közölte: a tőkebefektetés értéke nem nyilvános, azt a tőzsdén jegyzett és egyben többségi állami tulajdonú indonéz cég esetében az ottani tőkepiaci szabályozás tiltja. Az elnök-vezérigazgató ugyanakkor a magyar fintech piac legnagyobb befektetésének nevezte a tranzakciót, ami biztos finanszírozást jelent a Cellum növekedéséhez.

Jelezte azt is, hogy a cég első ázsiai tőkebefektetésének értéke 800 millió forint volt évekkel korábban, a mostani ennél lényegesen magasabb.

A Telkom már korábban a Cellum fintech platformját választotta, a cég rendszere működik az állami autópályakezelő digitális díjfizetésénél teszt üzemmódban. Kérdésre válaszolva elmondta: a befektetett tőkét termékfejlesztésre és innovációra fordítják, közöttük a banki-, távközlési szolgáltatásaik fejlesztésére, a blokklánc (blockhain) technológiák fejlesztésére, illetve indonéziai piacfejlesztésre.

Indonéziát tudatosan választották, mivel a világ 4. legnagyobb országa 260 milliós népességének fele 30 alatti fiatal, a mobiltelefonok elterjedtsége a világon Indonéziában az egyik legmagasabb. A céljuk, hogy Indonéziában a Cellum legyen a legmeghatározóbb fintech platform, és indonézián kívüli piacokon is terjeszkednének.

A Telkom délkelet-ázsiában terjeszkedik, 43 leányvállalata van. A megállapodást intenzív tárgyalások előzték meg, Magyarország jakartai nagykövetsége rendkívül hatékony támogatást nyújtott a megállapodás létrejöttéhez.

A Cellum tavaly 25 százalékos növekedéssel az előzetes adatok szerint 2,5 és 3 millió dollár közötti árbevételt ért el. Ezt a kétszámjegyű növekedést lehet fokozni az elnök-vezérigazgató szerint a Telkom-befektetéssel, mivel a tranzakciókat akár százmillió ember használja Indonéziában. Terveik szerint 2020-2021-re meg tudják majd haladni a 10 millió dolláros forgalmat.

A Cellumnál jelenleg 45 fejlesztőmérnök dolgozik, a következő három évben ez a létszám duplájára bővül, a termékfejlesztést Magyarországon folytatják. Az innovatív magyar informatikai cég stratégiája szerint magyar menedzsmenttel és magyarországi központtal próbál növekedni, hogy ne felvásárlási célpont legyen – mondta Kóka. A vezérigazgató problémának nevezte a munkaerőhiányt, így mindent megtesznek a dolgozóik képzéséért és megtartásáért.

Joddy Hernady, a Telkom Indonesia média és digitális üzletágáért felelős alelnöke elmondta: a megállapodás a cég stratégiájának része, a befektetést a Metranet leányvállalaton keresztül valósítják meg. A Telkom Indonesia részvényeit több nemzetközi tőzsdén jegyzik, a cég 52,09 százalékos tulajdonosa az indonéz állam, a többi 47,91 százaléka magánbefektetők kezében van.

Widi Nugroho, a Metranet vezérigazgatója arról beszélt, hogy a cég öt fő tevékenysége a mobilkommunikáció, az e-kereskedelem, a Big Data, a pénzügyi szolgáltatások, és a marketing-, és médiaszolgáltatás. A megállapodás mindegyik területen hozzájárul az új technológiák bevezetéséhez, a cégnek 170 millió mobil előfizetője van. A Telkom a közösségi szolgáltatások, közlekedés, kereskedelem, számlafizetési szolgáltatások teljes körét felöleli Indonéziában.

A Cellum Európa egyik vezető nemzetközi mobiltárca-szolgáltatója. A cégcsoport banki biztonsági szintű megoldásai a mobilkereskedelem minden területét lefedik, beleértve a vásárlást és a fizetést, valamint az érintésmentes (NFC) technológiákat. Partnerei között szerepel a Telenor, a Magyar Telekom, OTP Bank, Erste Bank, FHB Bank és a MasterCard is. A Cellum által üzemeltetett rendszer több mint 20 millió biztonságos tranzakciót kezel évente. A Cellum ügyfele az Evercross indonéz telefongyártó, amelynek évi ötmillió készülékére kerül előtelepítve a Cellum mobiltárcája.

(MTI)

Sokkal gyorsabban termelnek bevételt az AI-startupok, mint SaaS elődeik

A Stripe platformját használó top AI-vállalkozások csupán 11 hónap alatt képesek elérni az egymillió dolláros bevételt, míg a pár évvel korábbi SaaS-cégek csupán 15 hónap alatt. Az AI-startupok bevételnövelő képességét a mesterséges intelligencia piacának jellegzetessége magyarázza.

Bővebben

500 ezer dolláros pre-seed kört vont be a magyar AI-startup, a Voovo

A befektetők közt olyan nevek találhatók, mint az amerikai Techstars, és a magyar befektetői szcéna ismert szereplői: a Balogh Petya nevével fémjelzett STRT, a Hild Imréhez köthető Óbuda Uni Venture Capital (ÓUVC), valamint a HunBAN elnöke, Csillag Péter.

Bővebben

Hogyan építs startupot egy tabusított piacon?

Amikor egy társadalmi tabukkal övezett piacon próbálsz a startupoddal érvényesülni, nehezített pályán játszol: az ügyfeleid és a befektőid is bizalmatlanok veled szemben, és még a hatóságok is komoly fejfájást okozhatnak. Hogyan boldogulj ilyen körülmények között? A szexuális segédeszközök piacán sikeres MisteryVibe társalapítója és CEO-ja osztja meg a tippjeit.

Bővebben

Nyolc grafikon a védelmi technológiába áramló kockázatitőke-befektetésekről a NATO-ban és Európában

Hatalmas ugrást tapasztalhatunk a védelmi technológiára szánt kockázati tőkét tekintve: 2018 óta több mint négyszeresére nőtt a kihelyezett tőke mértéke a NATO és szövetségesei körében. A növekedés az európai piacon is megfigyelhető, ami az ide egyre nagyobb arányban befektető USA-beli VC-knek köszönhető. A Dealroom és a Resilience Conference kutatási eredményeit ismertetjük.

Bővebben

A startup-ökoszisztémát körülölelő makrogazdasági folyamatokról tájékozódhatsz október 3-án a JVSZ Makro Konferenciáján

Az esemény fókuszában a versenyképesség fenntarthatósága, a kritikus versenyképességi faktorok és a hazai gazdasági helyzet elemzése áll majd – szóval olyan témák, amik az innovációs és startup-ökoszisztéma tágabb, makrogazdasági környezetét járják körbe.

Bővebben

Startupkeltetőnek sem utolsók az unkorniusok – itt van rá egy példa

A német unikornisok alkalmazottai 2024. első félévben összesen 65 darab új startupot alapítottak: az öt legtöbb startupot adó unikornishoz köthető az összes új startup több mint 64 százaléka, és ezek a startupok 19 iparágat ölelnek fel.

Bővebben

Ne kelljen félnie a női alapítóknak a férfi befektetőktől a tőkebevonás során – ez a célja a Safe Raise kezdeményezésnek

A Safe Raise oldalán a női vállalkozók anonim módon oszthatják meg a nemi visszaélésekről szerzett tapasztalataikat. A kezdeményező Brooke Andrews maga is szenvedett el szexuális zaklatást startupja építése során, és a többi nő esetének összegyűjtésével szeretné segíteni az érdekérvényesítésüket, valamint edukálni a férfi központú kockázati tőkét.

Bővebben

Végleg lehúzza a rolót a Baltikum egyik unikornisvárományosa

Miután a Kevin. nem nyújtotta be pénzügyi beszámolóját, a litván nemzeti bank visszavonta pénzforgalmi intézményi engedélyét, azaz a startup nem nyújthat a továbbiakban pénzügyi szolgáltatást. A balti projekt társalapítója a bátortalan befektetőket okolja a kudarcért, és már be is jelentette új fintech startupjának megalapítását.

Bővebben