Hirdetés

Így növeli akkukapacitását a Tesla

A Tesla a hét elején bejelentette, hogy 218 millió dollárért (illetve ennek megfelelő saját részvénycsomagért) felvásárolja a San Diegó-i Maxwell Technologies-t. Az ultrakondenzátor alapú energiatároló-és továbbító eszközöket fejlesztő vállalat technológiái elsősorban a nagyobb kapacitású és hosszabb élettartamú akkumulátorok fejlesztésében segíthetik a járműgyártót, amely közvetlen és közvetett módon maga is jelen van a napelemek és villamosenergia-tároló egységek piacán.

A tranzakció értéke a Maxwell aktuális piaci kapitalizációjának bő másfélszerese – derül ki a Bitport összefoglalójából. Ennek oka az elemzők szerint az lehet, hogy a Tesla elsődleges célja a termelés költségeinek csökkentés, ebben pedig szüksége van a Maxwell szakértelmére és szabadalmaira. A cég idén januárban jelentett be egy forradalmi újítást: egy száraz elektródának nevezett megoldást, amelynek révén a Tesla nem csak megnövelhetné jelenlegi akkumulátorainak energiasűrűségét, de akár meg is duplázhatná élettartamukat.

Óriási előnye egyfelől, hogy kobaltmentes, és így a mostanihoz képest akár 20 százalékkal olcsóbban előállítható az akkumulátorok.

A Maxwell ultrakondenzátoros tárolói ráadásul éppen az elektromos járművek kapcsán további előnyökkel is kecsegtetnek a Li-ionos akkumulátorokhoz képest, mivel ezek az energiafelvétel- és leadás tekintetében sokkal rugalmasabbak, ami jól jön a gyorsításkor vagy mondjuk a fékezések során a visszatáplálásnál.

A Maxwell januárban még arról beszélt, hogy az idei első félévben stratégiai együttműködések kialakítását tervezi az új technológia kapcsán. Ez nyilván gyors lépésekre ösztönözte a Teslát is, különösen, hogy egyre erősebb piaci és technológiai versenyben kell folyamatosan növelnie a termelését. Erre jellemző, hogy csak az elmúlt néhány hónapban is egy marék gyártó, köztük az Audi, a hyundai, a Kia vagy a Jaguar jelentett be új elektromos hajtású modelleket.

Az akkumulátorgyártó kapacitás ugyancsak félelmetes ütemben növekszik világszerte, ami a kereslet ugyanilyen ütemű felfutását jelzi.

A Benchmark Mineral Intelligencepéldául azt prognosztizálja, hogy nagy piaci szereplők, így a kínai BYD, a dél-koreai LG Chem vagy a japán Panasonic és amarikai partnere, a Tesla összességében 1300 GWh fölötti termelésre lesznek képesek 2028-ra, ami majdnem pontosan a tízszerese annak, ahogy a 2018-as évet kezdték.

A Maxwell Technologies felvásárlását a Tesla közleménye szerint még az idei második negyedévben lezárják.

 

Bulgária lesz a felelős az Európai Unió kutatási, innovációs és startuppolitikájáért

A bolgár Ekaterina Zaharieva lesz a startupokért, kutatásért és innovációért felelős biztos a 2024-2029-es uniós ciklusban. A döntés ugyan formálisan még nem végleges, de valós politikai esélye nincs annak, hogy ne a 49 éves, jogász végzettségű, bolgár politikus töltse be ezt a biztosi posztot.

Bővebben

A mai kockázatitőke-piac nagy lehetőségeket teremt a kiemelkedő startupoknak, de óriási nyomást is helyez rájuk – mondja a HVCA elnöke

A nagy befektetések és az emelkedő értékelések teljesítési kényszert helyeznek a startupokra, így a befektetések sikeressége azon áll, hogy hogyan alakulnak az exit lehetőségek – miközben ezekről a lehetőségekről egyre kevesebb szó esik. Ilyen témákat fog körüljárni a HVCA szeptemberi konferenciája – ígéri Molnár András, a HVCA új elnöke.

Bővebben

2028-ig több mint 10 milliárd dollárt fektet be az AWS a brit ökoszisztémába

Az Amazon felhőalapú szolgáltatója ezt azért teszi, hogy tartani tudja a növekvő ügyféligényekkel a lépést, és létre tudja hozni a kellő digitális és AI-infrakstruktúrát. A brit ökoszisztéma 2028-ig ettől évente átlagosan 14 ezer új munkahelyet és a GDP 14 milliárd fontos növekedését várhatja.

Bővebben

1,24 milliárd dollár értékben indít két új európai alapot az Atomico

Az új alapok indításához a tőkét az Európai Beruházási Alaptól (EBA) kapja a londoni székhelyű VC, és az Atomico most először különíti el alapok szintjén is a korai és a növekedési szakaszú finanszírozást.

Bővebben

Csehország mutatja az utat a kelet-közép-európai startup-ökoszisztémának

A cseh ökoszisztéma 2024 első félévében egymaga lefedte a CEE régióban a startupoknak adott tőkemennyiség majdnem 39 százalékát. A cseh startupoknál landoló összes befektetés több mint 83 százaléka ugyanakkor három nagy finanszírozási körnek köszönhető.

Bővebben