Hirdetés

Hogyan nyitotta meg a Vespucci Partners a Poliloop előtt álló kapukat?

Sohajda Júlia, a Vespucci Partners kockázati tőkealap-kezelő egyik alapítója és Madaras Liz, a Poliloop társalapítója volt a vendége a Spirit FM Hibrid Startupper című műsorának. Az innovációs iparág, a startupok, a jövőbemutató ötletek és a potenciális befektetési lehetőségek mellett ezúttal egy a világon egyedülálló cég kulisszái mögé pillanthattak be a hallgatók, amely nem kevesebbre vállalkozott, minthogy lebontja az egyszerhasználatos műanyagokat, és 6-8 hét alatt szerves iszappá, komposzttá bontja le, miközben nem szabadulnak fel káros anyagok. (X)

A Vespucci Partners egy budapesti székhelyű kockázati tőkealap-kezelő, amely elsősorban magvető és növekedési fázisban lévő, innovatív startupokat keres, illetve támogat a közép-kelet-európai régióban. Mint az a műsor elején kiderült, elsősorban olyan növekedési potenciállal rendelkező startupokat segítenek mind kockázati finanszírozás, mind okostőke és további támogatások révén, amelyekben ott rejlik az elsősorban amerikai terjeszkedés és piachódítás lehetősége. A Vespucci Partners eddigi talán legnagyobb sikersztorija éppen ilyen potenciált rejteget magában.

A Poliloop több mint egy startup

„A Poliloop sokkal több, mint cég. Egy vízió, egy technológia, egy szemlélet, amelyet formálni próbálunk” – mondja Madaras Liz. De miről is szól a megoldásuk pontosan? Madaras Liz és alapítótársa, Lévay Krisztina az egyszerhasználatos műanyagok lebontására találtak ki egy technológiát. A két fiatal női alapító a szabadidejüket áldozták a kutatásra, ma pedig túlzás nélkül állítható, hogy a világ legnagyobb cégeivel állnak kapcsolatban.

A Poliloop története onnan indult, hogy szerettek volna új utat találni a szakterületükön, és ezt az új karrier-utat a környezetvédelem szolgálatába állítani. Idővel az is kiderült számukra, hogy a műanyag lehet a kutatásuk kiindulópontja. „A műanyaggal az a probléma, ami a nevében is szerepel, hogy mű, és nem ismeri fel a természet.” Az egyetem befejezése előtt labort béreltek, ahol az óráik után esténként, hétvégén és tanítási szünetekben akár napi tizennégy órát dolgoztak, mire megszületett egy olyan biotechnológiai eljárás – egy baktériumkoktél- amely az egyszerhasználatos műanyagokat, mint a PET-palack és az élelmiszercsomagolóanyagok, 6-8 hét alatt szerves iszappá, komposzttá bontja le, károsanyagok felszabadulása nélkül. Ráadásul a lebomláskor létrejövő anyagot újra fel lehet használni, becsatlakozva ezzel egyfajta körforgásos gazdaságba.

A Vespucci Partners nyitotta meg a kapukat a Poliloop előtt

Persze ahhoz, hogy világraszóló találmányuk eljusson a potenciális befektetőkhöz, szükségük volt partnerekre is, akik hathatós segítséget nyújtottak a kulcsfontosságú területeken. Így kerültek kapcsolatba a Vespucci Partners-szel, akiknek egy barátjuk mutatta be őket. Ezt követően vett részt a Poliloop csapata a Techstars Demo Day eseményén, amelyet már a Vespucci Partners szervezett számukra, és ahol bemutatkoztak a kockázati tőkealap szakembereinek, akikkel rögtön megtalálták a közös hangot. Végül a világ egyik legnagyobb és legsikeresebb akcelerátor hálózata, a 46 lokációban jelen lévő amerikai Techstars ügyvezető igazgatója, Vijay Tirathrai volt az, aki felfigyelt rájuk. Mint azt a műsorból megtudtuk, a Vijay Tirathrai a startup biotechnológiai innovációján túl kifejezetten értékelte a csapat mély szakmai ismereteit, valamint azt, hogy látszott, világosan megértik a leendő ügyfeleik igényeit.

Az összetartó, a víziójukat nem csak megálmodni, de megvalósítani is képes csapatot látta meg a Poliloopban Sohajda Júlia is, aki szerint egy startup esetében rendkívül fontos az emberi tényező. „Erősen technológiai fókuszú, innovatív technológiai megoldással rendelkező startupokba fektetünk, amely követelménynek Lizék is megfeleltek, de fontos volt, hogy a csapatban lássuk az emberi potenciált is” – magyarázta a Vespucci Partners alapítója.

A Poliloopnál jelenleg igen sok mindennel foglalkoznak, hiszen gyorsan szükséges skálázódni mind technológiai, mind üzleti értelemben. A cél, hogy egy következő befektetési kör segítségével mihamarabb terjeszkedhessenek és nemzetközi startuppá válhassanak.

Folyamatosan kapja a magyar startup az elismeréseket

Júniusban látott napvilágot a hír, mely szerint a Poliloop a második helyet szerezte meg a CleanTech kategóriában a SelectUSA Investment Summiton, Amerika egyik legrangosabb startuprendezvényén, ahol olyan cégek kapnak lehetőséget a bemutatkozásra, amelyek a világ legfontosabb piacát vették célba. „A Poliloop csapata megmérettette magát Amerikában, aminek köszönhetően sok az érdeklődő. Nagy unikornis-jelöltnek látjuk a Poliloopot. Jelenleg arra koncentrálunk, hogy bemutassuk őket potenciális következő körös befektetőknek, így előkészítve azt, hogy amikor elérik a megfelelő szintet, egy Series A tőkebevonási körrel növekedjenek tovább” – árulta el a terveket Sohajda Júlia.

„Ha nincs pénz, innováció sincs”

„Ha nincs pénz, innováció sincs, így én a kutató társaimat is arra buzdítom, hogy vállalkozzanak” – tette hozzá Madaras Liz annak kapcsán, hogy a szakmai segítség és a befektetés fejében a Vespucci Partners kisebbségi tulajdonrészt szerzett a Poliloopban. „Nem lehet egyedül megváltoztatni a világot, szükség van partnerekre, támogatókra. Szakembereket és ügyvédi irodákat szükséges megfizetnünk, hogy betörjünk a különböző piacokra, de fontos az is, hogy a Vespucci Partners új, üzleti és multinacionális szemlélettel gazdagította a csapatunkat” – magyarázta a Poliloop társalapítója, akit munkájáért legutóbb az Év Menedzsere Díjátadó Gála 2020-as eseményén díjaztak, így ő lett a 2020 Jövő Menedzsere Díj kitüntetettje.

Minden startupnak szükséges megtalálnia a megfelelő befektetőt, ahogy minden befektetőnek is meg kell találnia a hozzá legközelebb álló startupokat. A Vespucci Partners három fő kritérium mentén hozza meg a döntést, amely három szempont meg is különbözteti őket más befektetőktől: egyrészt fontos, hogy a startup globálisan skálázható üzleti modellel rendelkezzen, másrészt az adott terméknek vagy szolgáltatásnak kifejezetten az amerikai piacon legyen versenyelőnye, harmadrészt pedig ezt a versenyelőnyt az erős technológiai innovációnak kell megteremtenie. „Folyamatosan keressük a Poliloophoz hasonlóan erős technológiai innovációval bíró startupokat, amelyek ambiciózus, jövőorientált csapattal rendelkeznek, akikben megvan az a képesség, hogy egymást kiegészítsék, és az ötletüket, víziójukat meg is valósítsák. Kész technológiai megoldásokat várunk, minimális piaci validációval. Olyanokat, akik készen állnak arra, hogy kilépjenek a világ egyik legnagyobb és legizgalmasabb piacára, hogy az egész világ előtt megmérettessék magukat” – zárta gondolatait Sohajda Júlia.

A beszélgetést a Vespucci Partners Spotify csatornáján lehet meghallgatni.

Most bárki elsajátíthatja a takarékos vezetés technikáját a hazai startupp

A takarékos vezetés sokak által ismert, de a gyakorlatban kevésbé alkalmazott technika. Dacára a statisztikáknak, amelyek rendre bebizonyítják, hogy a tudatos odafigyelés a megspórolható üzemanyagon túl az autók műszaki állapotára, a sofőrök mentális egészségére is pozitív hatással bír. Pont ezek miatt tartja fontosnak ennek az energiatakarékos szemléletnek a terjesztését a hazai közösségi autózás elindítója, a GreenGo is. A szolgáltató idén augusztusban nem csak az autózásra vonatkozóan, hanem tágabb értelemben is szeretné felhívni a figyelmet az energiatakarékosság fontosságára. Ennek érdekében a saját Facebook oldalán, játékos formában olyan tényeket oszt meg a követőivel, amelyek ismeretében ők is tudatosabb energiafelhasználók lehetnek.

Bővebben

Hazai szinten is vannak ígéretes MI fejlesztések

A mesterséges intelligencia korába léptünk, ami számos kérdést felvet – többek között azt, hogy a nagy technológiai cégek által kifejlesztett megoldásokat hogyan tudják a kisebb, akár induló startupok használni. Hazai szinten is vannak már ígéretes megoldások, amelyek az MI-t alkalmazzák, például a betegségek felismeréséhez, a növényi kártevők ellen bevetett robotoknál, a textilhulladék újrahasznosításához vagy éppen egyedi fotóadatbázis létrehozásához.

Bővebben

Hét innovatív korai fázisú csapat kapott befektetést

Az OXO csoport az elmúlt két évben az érettebb technológiai cégek akvizíciója, illetve az ilyen cégekbe irányuló tőkebefektetések mellett a korai fázisú innovatív vállalkozások finanszírozására irányuló tevékenységét is fenntartotta. Az OXO Labs az elmúlt időszakban hét innovatív vállalkozással jutott el a befektetési megállapodás aláírásáig, illetve az egyes befektetési összegek folyósításáig mindösszesen 370 millió forint értékben.

Bővebben

Idén is lesz Ideathon: fókuszban a jövő

Immár ötödik alkalommal rendezik az Ideathon 5.0 ötletversenyt Győrben. A résztvevők ebben az évben a jelenben már észlelhető, de igazán a jövőben realizálódó problémák megoldásaira tesznek kísérletet.  Újdonság,  az eddigi megszokott gyakorlattól eltérően, hogy először öt dedikált altémakörben kerülnek problémák feltárásra illetve megfogalmazásra, majd a csapatalkotás követően kezdődik az adott ötlet kidolgozása. A győztes csapat minden tagja részesül egy 100 000 forint értékű elektronikai vásárlási utalványban és még sok minden másban.

Bővebben

Átadták a magyar startup által fejlesztett növénytermesztő konténer farmot

Április 26-án átadták a Green Drops Farm Kft. legújabb, saját fejlesztésű növénytermesztő konténer farmját. A debreceni startup által megálmodott és forgalmazott saját fejlesztésű növénytermesztő konténer farm újdonságnak számít Magyarországon, a konténerben ugyanis hidropónikus technológiával működő tornyok találhatók, amelyekben salátafélék, fűszernövények termelhetők talaj nélkül, tápoldatos vízben.

Bővebben

Budapest lehetne az új Boston? – Mit tanulhatunk az amerikai startup-ökoszisztéma történetéből

Budapesten, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Auditóriumában tart előadást az innováció és tech-guru szerző, a MIT Technology Review és a Business Week tech-rovatának korábbi főmunkatársa, Robert Buderi. Az újságíró, szerző legújabb könyve, a Where Futures Converge: Kendall Square and the Making of a Global Innovation Hub kapcsán látogat a magyar fővárosba, május 4-i nyilvános előadásában arról beszél majd, hogy hogyan lehetne létrehozni a bostoni példából tanulva virágzó és fenntartható startup-ökoszisztémát Budapesten.

Bővebben

A startupok zöld technológiára és AI-ra összpontosítanak a fenntarthatóság érdekében

Az üzleti világ lassulása és az óvatosság miatt a befektetők kihívást jelentenek a startupok számára. Az innováció azonban kulcsszerepet játszhat a gazdasági fellendülésben. A hazai nagyvállalati inkubátor, a start it @K&H a tudásmegosztás és a kapcsolatépítés felgyorsításával segíti a legújabb 12 csapatát, hogy átlendülhessenek a kihívásokon. Az immár tizedik inkubációs program, amely márciusban zárult, főleg a környezetbarát megoldásokra és a mesterséges intelligencia alkalmazására összpontosított.

Bővebben

Megérkezett Magyarországra a Lightyear – korlátlan hozzáférést biztosít a tőzsdékhez, rejtett díjak nélkül

A Lightyear, az ex-TransferWise alapítói által létrehozott európai befektetési platform, ma bejelentette magyarországi indulását. A platform az első olyan eurózónán kívüli terjeszkedése, amely lehetővé teszi, hogy felhasználói többdevizás számlájukkal korlátlan hozzáférést kapjanak a globális tőzsdékhez, miközben elkerülik a rejtett díjakat. A Lightyear eddig már 35 millió dolláros befektetést vonzott be, befektetői között olyan nagy nevek találhatók, mint a Lightspeed Venture Partners és Sir Richard Branson. A magyarországi indulás újabb lépést jelent a cég globális terjeszkedésében, amelynek célja, hogy az európai befektetési piac meghatározó szereplője legyen.

Bővebben

Startupok: az igazi megmérettetés nem a befektetők, hanem az ügyfelek előtt zajlik

A McKinsey tanácsadó cég tanulmánya szerint amennyiben a hazai startupok a többi európai országhoz hasonló arányban és mértékben tudnának növekedni, 2,5-5 milliárd eurónyi pluszforrást tudnának bevonni a szektorba. Ennek jelentős hányada – mintegy  egy milliárd euró – a helyi gazdaságban hasznosulna.

Bővebben
Ez a weboldal is sütiket használ!
Sütiket használunk a tartalom és a közösségi funkciók biztosításához, a weboldal forgalmunk elemzéséhez és reklámozás céljából. Ezen kívül média-, hirdető- és elemző partnereinkkel megosztjuk a weboldal használatodra vonatkozó adatokat, akik kombinálhatják más olyan adatokkal, amelyeket más, általuk használt szolgáltatásokkal együtt adtál meg. A weboldalon megtekintheted a sütik használatának részletes leírását.
Rendben
Szükséges
Beállítások
Statisztika
Marketing
Később módosíthatod a beállításaidat
Cookie beállítások