A Keystone megoldása már a tervezési fázis során gyors és automatikus költségbecslési támogatást nyújt az építőipari tervekhez, ezzel időt, pénzt és adminisztrációs terhet spórolva az ügyfeleknek. A magyar startup pitch-ét a PropTech Konferencián hallgattuk meg.
Magyarországon az uniós átlaghoz képest 30-40 százalékkal alacsonyabb a BIM, azaz a building information modeling használata, amellyel lehetővé válik az épületek összes szerkezeti elemének beazonosíthatósága és kimutathatósága már a tervezési szakaszban (például az építőanyagok tulajdonságai, rendeltetése, az építőipari termékek jellemzői és az épületelemek árai), valamint az épületek 3D-ben történő, virtuális modellezése is.
Pedig pont a BIM eszközök használata lenne az, ami egy csomó fejfájástól megkímélhetné az építkezések kapcsán együttműködő feleket, az építészt, a kivitelezőt és a beruházót.
Például attól, hogy a rossz kommunikáció és a transzparencia hiánya miatt az építésznek újra kelljen terveznie az épületet, vagy attól, hogy a beruházónak az elszabaduló költségekkel kelljen hadakoznia.
Erre a piaci problémára ad megoldást egy magyar építészeti startup, a Kesystone, amely a májusi PropTech Konferencián mutatta be megoldását.
Költségbecslés a laikus és a professzionális felhasználóknak egyaránt
A Keystone-t az építőiparban szerzett tapasztalatok alapján azzal a céllal hozta létre Ágon Mátyás Attila és csapata, hogy fejlett, a gyakorlatban is jól alkalmazható digitális megoldásokat tegyen elérhetővé, amelyek képesek az építőipari projektek transzparenciájának növelésére.
A Keystone platform alapja egy olyan BIM-modell, amely a tervezési fázis során gyors és automatikus költségbecslési támogatást nyújt az építőipari tervekhez, ezzel időt, pénzt és adminisztrációs terhet spórolva ügyfeleinek.
A platform tehát az építészeti alapadatok és tervek alapján azonnal biztosítja a pontos, egyedi költségkalkulációt, így a beruházás kezdeti fázisában azonosítva a várható költségeket.
A platform használata a regisztráció után válik elérhetővé: már a beruházás legfontosabb koncepcionális adatainak megadása után is kaphat a laikus felhasználó egy megközelítő értéket a költségek volumenéről. A professzionális szereplők pedig részletesebb adatokat és a projekt tervezéséhez készített IFC fájlt használhatnak a még pontosabb eredményért. Így a Keystone hasznos betekintést nyújt akkor is, ha mérnöki diploma hiányában szeretnél tájékozódni arról, hogy álmaid otthonának felhúzása mekkora anyagi terhet róhat rád, vagy akkor is, ha szakmai felhasználóként pontos, tételes költségbecsléssel akarod transzparensebbé tenni az építkezés folyamatát.
Ahogyan a Keystone a pitch-ében elmondta: programjuk jelenleg családi házakra, nyaralókra, illetve kisebb társasházakra tud precíz költségbecslést készíteni, de folyamatban van az egyéb épületekre vonatkozó funkciók fejlesztése is.
Kiviteli terv szintű költségvetés elkészítésére egyelőre nincsen lehetőség, e tekintetben a Keystone csapata egyedi ajánlattal tud segíteni.
A startup egyúttal kiegészítő szolgáltatásokkal is ellátta platformját:
- a költségbecslés a tételes kimutatásokkal különböző devizákban is exportálható,
- össze lehet hasonlítani az egyes beruházások költségvonzatait,
- BIM-re vonatkozó jogi tanácsadás is igénybe vehető,
- valamint egy szakmai névjegyzékben lehet böngészni a Keystone-t használó szereplők között.
A Keystone-ról további információkat ide kattintva olvashatsz, a PropTech Konferencián készült további cikkeinket pedig itt és itt találod meg.
NYITÓKÉP: Petróczi Rafael / Startup Online