Mi a pre-seed befektetés, miért fontos az egy startup életében? Mire való, és hogyan érdemes elosztani a pénzt a megoldásra váró problémák között? Meddig tart egy pre-seed kör, és mikor érdemes elkezdeni előkészíteni a következő körös tőkebevonást? Összeszedtük.
Fontos mérföldkő egy startup életében, amikor megkapja az úgynevezett pre-seed befektetését.
Általában ez az első jelentősebb tőkeinjekció, amikor már nem a saját megtakarításaidat, vagy a családod és a barátaid pénzét invesztálod a vállalkozásodba, hanem a piac fektet beléd mint alapítóba és a projektedbe.
A legtöbb esetben ekkor még nincsen termék, bevétel, bizonyított termék-piac illeszkedés, csak egy ígéretes, előrehaladott ötlet, akár már egy projektcsapat, és terv arra vonatkozóan, hogy mire akarnád elkölteni a pénzt.
Mire érdemes koncentrálni ahhoz, hogy be tudd húzni a pre-seed kört, és hogyan költsd el a pénzt hatékonyan? Összeszedtük.
Mire való a pre-seed befektetés?
Pre-seed befektetés esetén nem arról kell meggyőznöd a befektetőt, hogy tied a legjobb, legegyedibb ötlet a világon, és nem is arról, hogy milyen okos, intelligens, keményen dolgozó és nagyot álmodó vállalkozó vagy.
Hanem arról, hogy érted a piacot, amit szeretnél meghódítani, tudod, hogy hogyan jutsz el az ügyfelekig és hogyan kerülsz kapcsolatba velük, illetve van reális elképzelésed arról, hogy hogyan érj el a vállalkozásoddal a következő fázisba.
Ez alapján a pre-seed kört sok mindenre fel lehet használni, például:
- a hipotéziseid tesztelésére,
- kutatás-fejlesztésre,
- csapatépítésre, a hiányzó kompetenciák biztosítására,
- a termék-piac illeszkedés elérésére,
- akár még pivotálásra is, ha a szükség úgy hozza,
- vagy marketingre.
Hogyan érdemes elosztani a pénzt?
Hogy a fentiek közül mire mennyit költs, nagyrészt a startup és a piacod egyedi karakterjegyein múlik, de van néhány alapkérdés, ami segít eldönteni az arányokat. Ezek:
- Miért kezdted el építeni a startupodat, és mi az a nagy probléma, amit meg akarsz vele oldani?
- Ahhoz, hogy a céljaidat elérd, milyen kockázatokat kell kiküszöbölnöd? Hol bukkan fel ez a kockázat: a csapatod összetételében, a piaci körülményekben, technológiai vagy szabályozási nehézségekben?
- Melyik az az egy-kettő kockázat, amit a pre-seed finanszírozásból drasztikusan csökkenteni, akár eliminálni tudsz, hogy így egy következő körös befektetés előtt már jóval kevésbé tűnjön a startupod kockázatosnak?
- Pontosan milyen és mekkora erőforrásokra van szükséged ahhoz, hogy a kockázatminimalizálást el tudd érni?
Az ezekre a kérdésekre adott válaszok fogják megadni neked, hogy a pre-seed forrásból mit és mekkora költséggel tervezel megoldani, és akadályozzák meg, hogy elégesd a pénzed a nem olyan fontos problémák kezelésére.
Van néhány ökölszabály is ezzel kapcsolatban, amit érdemes megfontolni és a saját helyzetedre alkalmazni. Például nem érdemes egy még nem vagy csak kis mintán tesztelt termék/szolgáltatás marketingjére elverni a tőke nagy részét: az minden bizonnyal érdemi eredmény nélkült elégetett pénz marad.
Amire viszont sok esetben érdemes költeni: a humánerőforrásra. A legtöbb startup az érettség korai szakaszában híján van a motivált, megbízható szakembergárda egy részének. A jó ütemben felvett, minőségi munkaerő sokszorosan visszahozhatja a belé fektetett anyagi és időbeli forrásokat. Vica versa, a rossz időben, nem megfelelő minőségű ember felvétele viszont sokkal többe kerülhet neked, mint az adott ember munkabére.
Meddig tartson egy pre-seed kör?
Egyetlen, minden startupra alkalmazható időkorlát nincsen, de
általában 18-24 hónap szokott lenni az a javasolt időtartam, amikorra érdemes lezárni a pre-seed kört, és nyélbe ütni a következő, már seed befektetést.
Ennyi idő a legtöbb esetben elegendő pufferzónát képez ahhoz, hogy a megfelelően elköltött pre-seed tőke meghozza az eredményeket: van már például akárcsak egy kisebb ügyfélmintán validált termék-piac illeszkedés.
A pre-seed forrásból realizált eredmények egyúttal arra is teret adnak, hogy a következő körös befektetést ne a befektetőnek kiszolgáltatott helyzetből kelljen elkezdened előkészíteni. Ez utóbbira érdemes úgy számolni, hogy legyen időd (legalább 6 hónapod) a pre-seed kör lezárása és a következő körös tőkebevonás előtt.
NYITÓKÉP: Pet foto / Pexels