A top 15 legnagyobb értékelésű európai unikornis közel fele viszont a pénzügyi technológiában utazik.
2023 után 2024 sem lett az új európai unikornisok éve: tavaly csupán 13 új unikornissal bővült az egymilliárd dollár értékelést meghaladó cégek száma a kontinensen. Az összképet nézve azonban nem ilyen rossz a helyzet:
jelenleg több mint 150 európai unikornist találunk a Sifted listájában. A legtöbb unikornist az Egyesült Királyság adja Európának, 44 darabot.
Utána jön Franciaország 28 darab unikornissal, Németország 26-tal, Hollandia 7-tel és Svédország 6-tal.
A top 15 legnagyobb értékelésű európai unikornis közel fele pénzügyi technológiai (fintech) profilú, és – annak ellenére, hogy a globális és európai kockázati tőke hívószava a generatív mesterséges intelligencia lett –
csupán egyetlen, tisztán AI-jal foglalkozó startupnak sikerült felkapaszkodnia a legjobb 15 közé.
Mutatjuk is őket! (Az értékelések nagysága – amennyiben más nincsen feltüntetve – a vállalatok által jelentett adatokon alapulnak.)
1. Revolut
Székhely: London (Egyesült Királyság)
Legutóbbi értékelés: 45 milliárd dollár (43 milliárd euró)
Profil: A brit Revolut eredetileg a különböző pénznemek közötti díjmentes fizetés lehetőségével lépett a pénzügyi innovációk színterére. A startup azóta rengeteg további szolgáltatást vezetett be: például banki szolgáltatásokat, gyermekszámlákat, utasbiztosításokat, megtakarítási, részvény- és kriptokereskedési lehetőségeket. A fintech vállalkozás tavaly munkavállalói részvényeladással tornászta fel értékelését 45 milliárd dollárra, ezzel Európa legnagyobb értékelésű projektjévé válva.
2. Rapyd
Székhely: London (Egyesült Királyság)
Legutóbbi értékelés: 15 milliárd dollár (14,5 milliárd euró) a hírek szerint
Profil: A Rapyd úgyszint az európai fintech színtér egyik vezetője: platformja integrálja a pénzügyi műveletek egész sorát, és B2B alapon teszi lehetővé az ügyfelek számára, hogy többféle pénznemben és különböző fizetési módokon (például banki átutalással, digitális pénztárcákon és helyi fizetési módokon keresztül) küldjenek és fogadjanak kifizetéseket. 2016-os indulása óta több mint 700 millió euró tőkedonációt szerzett olyan globális befektetőktől, mint a General Catalyst, a Tiger Global vagy a BlackRock.
3. Klarna
Székhely: Stockholm (Svédország)
Legutóbbi értékelés: 14,3 milliárd dollár (14 milliárd euró) a hírek szerint
Profil: A dobogó harmadik fokára is egy újabb fintech vállalat, a svéd Klarna került fel, ami BNPL (buy now, pay later, azaz vedd meg most, fizess később) koncepciójával teszi lehetővé a vásárlás után történő fizetést. A rugalmas fizetési lehetőség növeli a vásárlói élményt, ami végsősoron pozitív hatást gyakorol a kereskedő forgalmára és bevételére – tehát mindenki jól jár. Az unikornis olyan befektetői sorral büszkélkedhet, mint a Sequoia Capital, az Atomico, a Mubadala, a SoftBank, a Northzone és a BlackRock, ráadásul a Klarna lett tavaly Európa startupkeltetője is. A svéd fintech vállalat egyébként novemberben nyújtotta be a kérelmet az amerikai tőzsdén való bevezetésre.
4. Celonis
Székhely: München (Németország)
Legutóbbi értékelés: 13 milliárd dollár (12,5 milliárd euró)
Profil: A német Celonis adatközpontú szoftveres megoldásokat kínál B2B alapon, hogy ügyfelei üzleti folyamatait racionalizálhassa, ezzel időt és pénzt spórolva nekik. A működési hatékonyság az adott vállalkozásra szabottan mérhető, például csökkenhet a számlák jóváhagyási ideje, vagy éppen a megrendelés teljesítésére fordítandó időt. Egyúttal a Celonis berkeiből nőtt ki a harmadik legtöbb startupvállalkozás 2024 első félévében – mint azt a berlini Morphais VC kutatása kimutatta.
5. Checkout.com
Székhely: London (Egyesült Királyság)
Legutóbbi értékelés: 11 milliárd dollár (9 milliárd euró) a hírek szerint
Profil: A Stripe legnagyobb európai riválisának tartott Checkout.com üzleti modelljét nagyvállalatokra és skálázódó cégekre szabta: számukra kínál felhőalapú platformjával olyan átfogó fizetési szolgáltatásokat, amik a nagyösszegű tranzakciókat is jól tudják kezelni. Befektetői között olyan neveket találunk, mint a Tiger Global, a DST Global és a Coatue Management.
6-7. Octopus Energy
Székhely: London (Egyesült Királyság)
Legutóbbi értékelés: 9 milliárd dollár (8,6 milliárd euró)
Profil: 6,8 millió háztartás kiszolgálásával ma már az Octopus Energy lett az Egyesült Királyság legnagyobb villamosenergia-szolgáltatója, ami arra koncentrál, hogy megfizethető zöldenergiával lássa el a fogyasztókat. Befektetői között van a kanadai CPP Investment nyugdíjalap és az Al Gore által alapított Generation Investment Management éghajlatvédelmi alap is. Értéke a mostani szintre tavaly emelkedett meg, amikor is az unikornis befektetői növelték részesedésüket a vállalkozásban.
6-7. N26
Székhely: Berlin (Németország)
Legutóbbi értékelés: 9 milliárd dollár (8,6 milliárd euró)
Profil: Vissza a fintechhez: a német neobank, az N26 valós idejű banki szolgáltatásokat nyújt magánszemélyeknek és vállalkozásoknak egyaránt, például standard, prémium és üzleti számlákat, valamint különböző fizetési megoldásokat. Legutóbbi tőkebevonási köre 900 millió dolláros Series E kört jelentett, amit olyan befektetők finanszíroztak, mint a Dragoneer Investment Group, a Coatue Management és a Third Point Ventures. Egyúttal az N26 korábbi munkatársai alapították – a Wise-zal megosztott helyen – a harmadik legtöbb európai startupot 2024-ben.
8. Personio
Székhely: München (Németország)
Legutóbbi értékelés: 8,5 milliárd dollár (8,1 milliárd euró)
Profil: A német Personio HR-menedzsment és toborzási platformot fejlesztett kkv-k és startupok számára. A világszerte már 70 országban 12 ezer ügyfelet szerző unikornis befektetői között van az Accel, az Index Ventures, a Lightspeed Venture Partners és a Northzone is.
9. Bolt
Székhely: Tallin (Észtország)
Legutóbbi értékelés: 8,1 milliárd dollár (7,4 milliárd euró)
Profil: Az Uber európai versenytársaként az észt Bolt sokfajta mobilitási szolgáltatást kínál: például fuvarozást, ételkiszállítást, e-bicikliket és e-robogókat. A világszerte 45 országban jelenlévő szolgáltató tavaly májusban vett fel hitelt 220 millió eurós összegben olyan szereplőktől, mint a Barclays, a Goldman Sachs vagy a BNP Paribas. Az ügylettel az unikornis a tőzsdei bevezetést készíti elő.
10. Blockchain.com
Székhely: London (Egyesült Királyság)
Legutóbbi értékelés: 7 milliárd dollár (6,7 milliárd euró) a hírek szerint
Profil: A kriptovaluták vásárlását, eladását és tárolását kínáló Blockchain.com még 2022-ben ütött nyélbe Series D kört a Lightspeed Venture Partners vezetésével, amivel értékelését 14 milliárd dollárra tornászta fel. Az ügylet értékét a vállalat nem erősítette meg, de azt 490 millió dollár környékére teszik. Azóta azonban jóval kisebb, 110 millió dollár értékben jegyzett a kriptoplatform egy Series E befektetést is, amivel a Bloomberg értesülései szerint lefelezte az értékelését a mostani 7 milliárd dollárra. A Blockchain.com azonban ezt sem kommentálta.
11-12. Mistral AI
Székhely: Párizs (Franciaország)
Legutóbbi értékelés: 6,4 milliárd dollár (5,8 milliárd euró)
Profil: A top 10-ből éppenhogy csak, de mégis kiszorult a lista egyetlen tisztán AI-szereplője, a francia Mistral AI. A korábbi Meta és DeepMind munkatársak alapította startup a generatív mesterséges intelligencia fejlesztésére hozott létre nyílt forráskódú platformot azzal az ígérettel, hogy az európai szcéna is fel tudja venni a versenyt az olyan amerikai versenytársakkal, mint az OpenAI, a Google vagy a Meta. Indulásuk óta közel 1 milliárd eurónyi tőkét vontak be, jelenlegi 6,4 milliárd dolláros értékelésükkel pedig ők Európa legjelentősebb AI-startupja. A francia cég egyébként már politikai jelentőségét is megmutatta: az uniós AI-szabályozás, az AI Act többek között a Mistral AI lobbijának köszönhetően nyerte el végleges formáját.
11-12. Doctolib
Székhely: Levallois-Perret (Franciaország)
Legutóbbi értékelés: 6,4 milliárd dollár (5,8 milliárd euró)
Profil: Az elsősorban Franciaországban, Németországban és Olaszországban működő Doctolib szoftveres megoldást kínáló platformján keresztül kapcsolja össze a betegeket az egészségügyi szakemberekkel, megkönnyítve és felgyorsítva ezzel az orvosi szolgáltatásokhoz való hozzáférést. A szolgáltatás a francia egészségügyi infrastruktúra kulcsfontosságú részévé vált. A General Atlantic-tól, a Bpifrance-tól és az Eurazeo-tól vont be sikerrel Late VC kört 250 millió euró értékben, amivel elérte a mostani értékelését.
13. Monzo
Székhely: London (Egyesült Királyság)
Legutóbbi értékelés: 5,9 milliárd dollár (5,7 milliárd euró)
Profil: A brit neobank, a Monzo alapszintű folyószámla-termékként indult, azóta azonban komplex fintech szolgáltatóvá vált, segítve elsősorban az egyéni ügyfeleket pénzügyeik nyomon követésében és intézésében. Értékelése a tavalyi dolgozói részvényeladással emelkedett a mostani szintjére.
14. Back Market
Székhely: Párizs (Franciaország)
Legutóbbi értékelés: 5,7 milliárd dollár (5,5 milliárd euró)
Profil: A beszédes nevű Back Market a tönkrement elektronikai cikkekben, például a telefonokban és a laptopokban látta meg a piaci rést: ezeket az eszközöket újítja fel és adja el online platformján keresztül ma már a világ 18 országában. Legutóbb 2022-ben hajtott végre 510 millió dollár értékében Series E befektetést olyan befektetőkkel, mint a General Atlantic, az Eurazeo vagy a Generation Investment Management – ezzel elérve jelenlegi, 5,7 milliárd dolláros értékelését.
15. Contentsquare
Székhely: Párizs (Franciaország)
Legutóbbi értékelés: 5,6 milliárd dollár (5,4 milliárd euró)
Profil: AI-t ugyan használ, de tisztán AI-startupnak mégsem lehet mondani a Contentsquaret, ami weboldalak és mobilalkalmazások felhasználói viselkedését elemzi, ezzel segítve a platformjukat használók ügyfélmegtartását és ügyfélélményük javítását. Az unikornis még 2022-ben vont be 600 millió euró értékben Series F kört, továbbá 200 millió dollár értékben vett fel hitelt, amivel elérte a mostani 5,6 milliárd dolláros értékelését.
NYITÓKÉP: ChatGPT / Startup Online