Korábban közölt cikkünkből kiderül: a Google rekordösszegű bírságot kapott az Európai Bizottságtól, akik arra hivatkoznak, hogy kihasználják a piaci fölényüket, és így a fogyasztók befolyásolásával korlátozzák a piaci versenyt. A Google vezérigazgatója, Sundar Pichai nyílt levélben szólítja meg az Android felhasználóit és minden érdeklődőt, melyben kifejezte, hogy az Európai Bizottság döntését miért tartja alaptalannak és milyen szempontokat hagy figyelmen kívül a döntéshozatal.
„A döntés figyelmen kívül hagyja azt a tényt, hogy az Android telefonok versenyeznek az iOS telefonokkal. Pedig ezt a Bizottság saját piaci felmérésében résztvevők 89 százaléka megerősítette. Azt is kihagyják a számításból, hogy mennyi lehetőséget nyújt az Android több ezer fejlesztő és mobilhálózat szolgáltató számára, akik Android-eszközöket készítenek és értékesítenek a világ minden táján. Ugyancsak hátteret és lehetőséget biztosít ugyanakkor több millió applikáció fejlesztő számára, akik az Android fejlesztésével foglalkoznak; és több milliárd fogyasztó számára is, akik ma már valóban élvonalbeli Android rendszerű okostelefonokat használhatnak.”
A Google CEO-ja azt is hangsúlyozza: Android rendszerű telefonokat az Európai Unió számos országában előűllítanak értékesítenek.
Ezen cégek által gyártott készülékek különbözőek ugyan, de van egy közös pont bennük: ugyanazokat az alkalmazásokat képesek futtatni. Ez olyan egyszerű szabályoknak köszönhető, amelyek biztosítják a műszaki kompatibilitást, függetlenül attól, hogy mekkora méretű vagy alakú a készülék. Sundar Pichai azt írja: „egyetlen gyártó sem köteles aláírni ezeket a szabályokat – kedvükre módosíthatják, igényeikre szabhatják az Androidot.”
„Ahhoz, hogy az open-source platformunk sikeres legyen, ügyelnünk kell arra, hogy egyensúlyba hozzuk mindazok igényeit, akik használják.”
„Láttunk már arra példát a történelemben, hogy alapvető, a kompatibilitással kapcsolatos szabályok nélkül a nyílt forráskódú platformok egész egyszerűen fragmentálódnak. Ez a felhasználók számára nehézséget okoz, de terheli a fejlesztőket és a gyártókat is. Az Android kompatibilitási szabályai megakadályozzák ezt, és így tud hosszútávon mindenki számára kiszámítható maradni.” – írja Pichai.
Felhozza a mentségére azt is, hogy egy frissen vásárolt telefon közel 40 előre telepített alkalmazással kerül a felhasználó kezébe, különböző fejlesztő cégektől – köszönhetően az Android sokoldalúságának. Hozzáteszi, hogy egyébként, ha bárkit zavar, akkor
az előre telepített appokat egy mozdulattal letörölhetjük, és helyettesíthetjük egy másikkal.
Az Android platform és a Google alkalmazások ingyenes terjesztése nem csak a gyártók és a szolgáltatók számára hatékony, hanem hatalmas előnyt jelent a fejlesztők és a fogyasztók számára is. Ha a gyártó és a hálózat-üzemeltetők nem tudnák felvenni alkalmazásainkat az eszközökre, akkor az az Android ökoszisztéma egyensúlya megborulna.
„Mindig egyetértettünk abban, hogy a vállalatunk növekvő mérete növekvő felelősséggel is jár. Az egészséges, virágzó Android ökoszisztéma mindenki érdeke.”
– zárja a sorait a CEO. Végül kifejezte aggodalmát azzal kapcsolatban, hogy az Európai bizottság döntése fel fogja borítani azt a gondos egyensúlyt, amelyet az Android kidolgozott és felépített, és ez egy baljós intézkedés az open-source rendszerek jól működő hagyományai felett. Hangsúlyozza: az Android jóval szabadságot ad, mint amekkora korlátokat. Fellebbezni fognak.
Forrás: Google Blog