Hirdetés

Fizetésképtelennek nyilvánította a litván bíróság az elmúlt évek egyik legígéretesebb balti startupját

Pár éve még úgy tűnt, a Kevin. lesz a litván startup-ökoszisztéma újabb unikornisa, amihez neves nemzetközi befektetők adtak hatalmas tőkeinjekciót. A startup azonban úgy tűnik, elégette a befektetői pénzt, több ezer eurós tartozása keletkezett csak az állam felé, nem is beszélve az alkalmazottak és a partnerek késedelmes kifizetéseiről.

A koronavírus-válság időszakának egyik legígéretesebb csillaga volt a 2017-ben alapított litván fintech startup, a Kevin., ami arra építette üzleti modelljét, hogy egyszerűbbé és költséghatékonyabbá tegye a banki tranzakciókat céges ügyfelei számára. A vállalkozás így a kártyás tranzakciók megkerülésével biztosította A2A (account to account, azaz számla-számla közötti) alapon a kifizetések utalását a bank és az adott cég között.

A litván startup azonban a saját pénzügyi helyzetével nem volt képes elszámolni, így most a vilniusi kerületi bíróság csődeljárást indított vele szemben, és fizetésképtelenné nyilvánította a céget.

A korábbi részek tartalmából

A Kevin. lehet az egyike azoknak a startupoknak, akik a koronavírus alatti befektetési bumm idején kapott könnyű pénz áldozatául esnek.

2021 októberében a startup két jelentős európai befektető, az OTB Ventures és a Speedinvest vezetésével zárt 10 millió dolláros seed finanszírozási kört. Erre rá bő fél évvel, 2022 májusában – az éppen új 650 millió dollár értékében új európai alapot nyitó – Accel vezetésével már 65 milliárd dollár értékben húzott be Series A befektetést. Ezzel a litvánok 79 millió dollárra növelték az összbefektetés mértékét, értékelésüket pedig – a Dealroom adatai szerint – 260-390 millió dollárra tornászták fel.

A vilniusi székhelyű vállalkozás nagy terjeszkedésbe is kezdett: alkalmazottainak számát több száz fősre növelte, a Series A kört pedig szolgáltatásának széleskörű, európai bevezetésére, nemzetközi csapatának bővítésére és szolgáltatásfejlesztésre kívánta költeni.

Papíron tehát a Kevin. egyenes úton volt az unikornis státusz felé.

Arról, hogy nincs minden rendben a startup tájékán, idén februárban már lehetett tudni: akkor fizetési napon közölt bérkifizetési késedelmekről, az alkalmazottak 14 százalékát érintő, méltatlan körülmények közötti elbocsátásáról és a problémák kapcsán titkolózó cégvezetésről szóltak a hírek.

Júliusban aztán a litván nemzeti bank – mivel a Kevin. nem nyújtotta be a törvényileg kötelező pénzügyi beszámolóját – arra utasította a startupot, hogy a benyújtási kötelezettség teljesítéséig ne nyújtson szolgáltatást új ügyfelek részére.

Tetemes tartozás és elmaradó pénzügyi beszámoló

Minekután a pénzügyi beszámolóját azóta sem tette közzé a vilniusi vállalkozás, megindult ellene a csődeljárás, aminek során a bíróság megállapította a startup fizetésképtelenségét. Lukas Jakubonis, a litván nemzeti bank üzletfejlesztési igazgatója LinkedIn-posztjában hozzátette:

„A nyilvánosan elérhető nyilvántartások szerint a vállalat csak az állami társadalombiztosítás terén 420 ezer euróval tartozik, nem is beszélve az alkalmazottak és a partnerek kifizetéseinek késedelméről.”

A februári pénzügyi problémák idején a Siftednek úgy nyilatkoztak a startup akkori dolgozói: cégük nagyon rosszul kezelte a pár évvel korábbi tőkebevonásokat.

A nagy mennyiségű tőke kombinálódott a gyors és hatalmas növekedési ütemmel, valamint az irreális célkitűzésekkel. A Kevin. így egyszerűen elégette a befektetői pénzt, nem volt képes újabb kört bevonni, ami egyenes úton vezet a fizetésképtelenség felé.

A csődeljárás kapcsán a Kevin. eddig nem válaszolt a sajtómegkeresésekre.

NYITÓKÉP: A Kevin. kollegái 2022 márciusában az IESE Business School FinTech klubjának tagjait fogadták. Forrás: KEVIN / Facebook

Ligát váltana a STRT: Balogh Petyáék a BÉT Standard kategóriába lépésre törekednek

A szabályozott piacra lépés érdekében a STRT már két szereplővel is együttműködik, és pénzügyi beszámolójukat is ennek megfelelően készítik el idén. Hogy mikor debütálhat a cég a BÉT Standard kategóriájában, egyelőre nem tudni – addig is elmagyarázzuk, hogy ez miért fontos.

Bővebben

Új szereplő jelent meg a közép-kelet-európai ökoszisztémában: Miben segíthet a Scale Factory a magyar scaleupoknak?

A szingapúri szolgáltató arra fókuszál, hogy minél hatékonyabban segítse ügyfelei növekedését és terjeszkedését új piacokon, a lehető legtöbb kereskedelmi hasznot hozva nekik. A Scale Factory mostantól a közép-kelet-európai régióból is várja a skálázódni kívánó vállalkozásokat.

Bővebben

Sok diáknak fogalma sincs arról, hogy milyen költségekkel jár a felnőtt élet – mondja Gyarmati Fanni, a Diverzum társalapítója

A Diverzum és a más ökoszisztéma-szereplők által készített Gen Z Reportból kiderül, hogy a fiatalok átlagos bérigénye közel sem olyan irreálisan magas, mint azt gondolnánk. A kutatási eredmények kapcsán beszélgettünk Gyarmati Fannival, a Diverzum társalapítójával.

Bővebben

Hogyan érdemeld ki a Z generáció márkahűségét?

Több ökoszisztéma-szereplő összefogásával készült átfogó kutatás az 1995-2006 között született korcsoport helyzetéről, gondolkodásáról, értékvilágáról és vásárlási szokásairól. A főbb eredményeket ismertetjük.

Bővebben