Gyógykezeléseket forradalmasító eszköz, a szállodáknak extra bevételt jelentő szolgáltatás és önvezető autókhoz kapcsolódó fejlesztéseket végző cég is található az ígéretes magyarországi startupokat összegyűjtő listán.
Nem egyszerű előre megjósolni, hogy mely startupból válhat a későbbiekben igazán sikeres vállalat. Mindenesetre egyértelműen látszik, hogy az elmúlt években rendkívüli módon felfutott Magyarországon is a startupindítási kedv. Több próbálkozásból pedig nagyobb eséllyel lesznek hosszútávon is sikeres vállalkozások. A Forbes és a Magyar Idők korábbi listái alapján a Széchenyi Tőkealap-kezelő Zrt. állított össze egy hetes listát azokról a hazai startupokról, amelyekre érdemes lesz figyelni 2018-ban.
Turbine AI
Az informatika és a biológia összekapcsolásával olyan szoftvert fejlesztettek, amely mesterséges intelligencia segítségével képes szimulálni különböző gyógyszerek rákos sejtekre gyakorolt hatását. A rákgyógyógyítást forradalmasítani készülő csapat tavaly a rangos Central European Startup Awards versenyen a meghirdetett kategóriákból hármat is megnyertek: 10 ország 100 legjobb startupja közül ők nyerték el az „Év startupja”, a „Legjobb biotech” és a „Legjobb AI startup” elismerést is.
PublishDrive
A PublishDrive az e-könyvek értékesítését, publikálását mesterséges intelligenciával segíti. Magyarországon elsőként bekerültek a Google startup-inkubációs programjába, a Lauchpadbe. Tavaly pedig a Credo 1,2 millió dollárt fektetett az ígéretes magyar vállalkozásba, illetve a business development és sales tevékenységeket is átvette, így a budapesti iroda a termékfejlesztésre fókuszál.
RateMate
A szolgáltatás segítségével a szállodák figyelemmel tudják kísérni, hogy milyen események várhatóak a közelben, a szobákat pedig ennek függvényében tudják árazni. Gál Péter ötletgazda szerint a szállodák évente nagyjából nyolcmilliárd dollárt buknak el azzal, hogy elszalasztják ezeket a lehetőségeket. A szolgáltatást már használja a Marriott, a Hilton és az Intercontinental is.
Bitrise
A mobilalkalmazás-fejlesztők növekvő igényekre találtak megoldást, valamint kínálnak olyan szolgáltatást, amellyel a fejlesztőcsapatok és vállalatok értékes időt, pénzt és erőforrást spórolhatnak meg. A programtesztelők és háttéreszközök frissítésének költségeit megspórolhatják a cégek, a munkát a Bitrise elvégzi. A Bitrise csapata elsőként mondhatja el magáról, hogy magyarként bekerült a világ egyik legsikeresebb, Y Combinator névre hallgató inkubátorprogramjába Kaliforniában.
HeatVentors
Az energiatárolás egyik bevált módszere a víz hűtése és melegítése, a HeatTank használatával azonban a fázisváltó anyagok halmazállapota változik. Az új technológiával közel 90 százalékkal kisebb tárolókra van szükség, ami jelentős csökkenést jelent anyagköltség tekintetében. Termékeiket egyrészt nagy cégeknek kínálják, jelenleg több hazai és nemzetközi vállalattal is tárgyalnak pilotprojektek elindításáról.
GreenGo
A közlekedés megreformálására vállalkozott a GreenGo autómegosztó rendszer, amely elektromos autókat kínál rövidtávú használatra. A városi autós közlekedés alapja a telefonról lefoglalható jármű, a perc alapú használati díjban minden tervezhető költség benne van. Idén elég kemény konkurenciát kaptak a MOL Limo szolgáltatásának elindításával.
AIMotive
Az önvezető autók szoftverét fejlesztő startup a Prezi utáni második legnagyobb tőkebefektetést szerezte meg tavaly a magyar startupok közül. A cég közlése szerint a közel 10 milliárd forintos befektetést elsősorban a kameraszenzorokra és mesterséges intelligencia alapú képfeldolgozásra fordítják. Az önvezetős autók tesztelését a cég még idén szeretné elkezdeni Japánban, Kínában és Amerikában is.