Hirdetés

Egészségügyi fejlesztésekkel a siker útján

Hétvégén, a Brain Bar keretében rendezték meg a Blastoff versenyét, ahol nagy sikert aratott a DiabTrend innovációja – és végül megnyerték a versenyt. Termékük egy személyre szabott vércukorszint előrejelző alkalmazás diabéteszes betegeknek – ennek a részleteiről, múltjáról és jelenéről, illetve a siker kulcsáról beszélgettünk Havlik Marcell alapítóval.

Hogyan mutatnád be magatokat néhány szóban, mit érdemes tudni a DiabTrend csapatáról?

Magunkról azt mondanám, hogy bátor, bevállalós csapat vagyunk, akik nem rettennek vissza a lehetetlennek tűnő kihívásoktól sem. Ha bármilyen kihívással kerülünk szembe, vagy probléma adódik, akkor abba beletanulunk vagy valahogy külső segítségekkel megbirkózunk. Szerencsénk, hogy naprakész információkkal rendelkezünk és dinamikus csapatunkkal gyorsan és könnyedén alkalmazzuk az új technológiai előrelépéseket.

Kérlek meséljetek kicsit a kezdetekről! Mi tűnt lehetetlennek akkor, és aztán hogyan indult el a vállalkozásotok?

Kezdetekben egy szakdolgozattal indult, ahol Havlik Tamás (CTO) a cukorbetegség elemzését választotta témaként. Itt még nagyon kezdetleges módszerekkel közelítette meg a témát, de bíztató eredmények születtek és egyetemi bírálóktól és mentoroktól is sok pozitív visszajelzést kapott a kutatás. A szakdolgozat elkészülte után a sikeres visszajelzések alapján jött az a gondolat, hogy jó ötlet lenne, ha belevágnánk egy vércukorszint menedzselését segítő alkalmazás kifejlesztésében, ami mindenki számára segítséget nyújthatna. Már az alapötlet is meredeknek tűnt, de mint mondtam vakmerő csapat vagyunk. Akkor egyébként az ikertestvéremmel és Tamáson kívül Fehér Péterrel kezdtünk el ezen gondolkozni.

Mit tűztetek ki célul az alapötletre építkezve?

Steve Jobs mintájára “keep it as simple as possible” elvére építettük. A cukorbetegek számára a kiszámíthatatlanság a legnehezebb, és arra gondoltunk, hogy ha már egyetlen kiszámítható információ birtokában lehetnének az állapotukkal kapcsolatban a mindennapokban, az jelentősen javítana a helyzetükön. Egyetértettünk abban, hogy ez a vércurkoszint jövőbeli változása legyen, hiszen ez az, ami a leghasznosabb és legegyszerűbben használható egy cukorbeteg számára.

Mi volt a legfontosabb motivációtok? Miért pont a cukorbetegség területén kezdtetek el tevékenykedni?

Kicsit speciális motivációnk van, ugyanis szerettük volna tehetségünket kihasználni és valami hasznosat létrehozni a világban – ezt a diabétesz területén találtuk meg.

Az olyan technológiai vívmányok, mint a gépi tanuló rendszerek, robotizáció, digitalizáció és szenzorok az egészségügy területén még rendkívül sok fejlődési lehetőséget hordoz magában.

Ezek a fejlesztések hatalmas segítséget fognak nyújtani a beteggondozásban, valamint az egyes betegségek minél célzottabb gyógyításában. Illetve biztos vagyok abban, hogy az egészség megtartásában is. Mi ezen az úton szeretnénk járni, és úttörőként esetleg más fejlesztőket, csapatokat is inspirálni az egészségügyben rejlő lehetőségek iránti elkötelezettségre.

Mi jelentette a nehézséget az induláskor?

Nehézség volt, hogy, mint sok startup esetében, nekünk is mindent magunknak csinálni. Tényleg mindent – az applikációfejlesztéstől a fronted és backend fejlesztésen át, a webfejlesztésig, a csapatépítéstől a marketing feladatokig mindent. Esetünkben nehezítő körülmény volt, hogy mindezt egyetem mellett, anyagi támogatás nélkül tettük. Ráadásul egészségügyben tevékenykedő alkalmazás lévén a DiabTrend esetében nagy felelősséggel jár minden apró hozzáadott gondolat és funkció.

Hogy érted, hogy felelősséggel jár minden apróság?

Tudod olyan ez, mint az önvezető autók esete. Lehet, hogy a rendszer 100-ból 100-szor jól működik, de el kell képzelni azt az esetet, amikor már nagyságrendekkel nagyobb, akár több százezer, vagy millió ember használja.

A nagy számok törvénye alapján ilyenkor óhatatlanul adódhat olyan körülmény, ami hibalehetőségként áll fenn.

Nehéz felkészülni az összes eshetőségre, de megpróbáljuk a lehetőségeinkből a lehető legtöbbet kihozni, és előre gondolkozni. Így ezek elkerülhetőek lehetnek.

Mi volt az első mérföldkő, amit sikerként könyveltetek el?

Hatalmas élmény volt számunkra, amikor hosszú hónapokon át történő fejlesztés után már képesek voltunk inzulin hatásgörbéket neurális hálóval leírni, ekkor láttuk először, hogy meg lehet csinálni a lehetetlent

Testvérekként vágtatok bele a vállalkozásba. Mi a legfőbb előnye és hátránya ennek a felállásnak?

Testvérekként belevágni a vállalkozásba egy rendkívül jó döntésnek bizonyult. Kezdetben ketten voltunk testvérek a csapatban. Tomi a zseni. Azt gondolom mondhatom, hogy az én szerepem az volt és az a mai napig, hogy egyengessem a zseniális lépéseit a vállalkozáson belül. Karesz testvérünk később csatlakozott, de adott volt a helyzet, mivel a Semmelweis Egyetem Általános Orvosi Karán tanult. Mindig is érdeklődött a technológia iránt, így különösen tetszett neki a projekt, mely komoly orvostudományi hátteret igényelt.

Nem volt kérdés, hogy mindhármunknak helye lesz ebben a projektben, hiszen kiegészítjük egymás a vállalkozás különböző területein. Egymásban mindig maradéktalanul megbízunk, a stratégiai döntésekben pedig mindig sikerül hatékonyan döntésre jutni.

A hátránya nem más, mint hogy nagyon nagyok az elvárásaink az új csapattagokkal szemben, ezért azt gondolom nagy feladat lehet közénk beilleszkedni. Természetesen igyekszünk rugalmasan hozzáállni ehhez a folyamathoz, mi magunk is folyamatosan változunk – így szép lassan már elkezdődött a csapat bővülése.

Mindenképpen dícséretes, ha ilyen befogadóak tudtok lenni! Hogy érzi magát a csapat az eredményes hétvége után?

Nagyon örültünk a Blastoff versenyen elért eredményeknek, hiszen

ez egy meglehetősen komoly megerősítést ad a csapatnak, hogy jó úton haladunk.

A hétvégén ezt a csapattal és a családdal is megünnepeltük, így most újult erővel dolgozunk tovább a projekten.   

Hol tartotok most? Min dolgoztok éppen a feltöltődés után?

Jelenleg termékesítés történik, a meglévő prototípusainkat készítjük fel jól skálázható, fenntartható rendszerekké, hogy azok már éles helyzetben is tudják hozni az elvárt eredményeket. Ez a multiplatform alkalmazás fejlesztésében és architektúrális újratervezésben nyilvánul meg.

Mi a következő lépés, mit tűztetek ki rövidtávú célként?

Szeptemberre szeretnénk készen állni a piacképes szoftveres rendszerrel. Ekkor további teszteléseket szeretnénk végezni a rendszerrel, maximalizálni az vércukorszint előrejelzés pontosságát, illetve nyáron párhuzamosan szeretnénk a CE tanusítvány megszerzésébe is belekezdeni, hogy nemzetközi piacralépést is előkészíthessük ezáltal. A hivatalos indulást 2018 november 14.-ére, a diabétesz világnapjára tűztük ki.

Mi a hosszútávú célkitűzés, mik az álmok?

Első körben Európában, későbbiekben Amerika felé szeretnénk terjeszkedni. Végső soron szeretnénk, hogy világszerte elérhetővé váljon a DiabTrend vércukorszint menedzsmentet segítő alkalmazás. Megfelelő támogatottsággal és hatósági engedélyekkel azt gondoljuk, hogy ez lehetséges is.

Későbbiekre nézve az a viziónk, hogy a cukorbetegek hozzájárulásával az így felhalmozódó adatokat az orvostudomány és a gyógyszerészet fejlesztésére, illetve kutatási célokra szeretnénk majd felhasználni – s így például a cukorbetegség orvoslásában eredményeket elérni.

Hosszú út áll előttünk addig, de hiszünk abban, hogy a technológia fejlődésével és a saját képességeink felhasználásával elérhetjük a végső céljainkat.

 

Azért bízzanak bennünk a startupok, mert a BMW is bízik bennünk! – mondja az Econ Engineering ügyvezető igazgatója

A Technocatalyst programban a startupok az Econ Engineering segítségével olyan hatékonysággal fejleszthetik prototípusukat virtuálisan, ami offline módon lehetetlen lenne. A költségeket vagy a program másik stratégiai partnere állja, vagy az Econ száll be a projektbe equity alapon. Az Econ szerint a nagyvállalatok töretlen bizalma mutatja, hogy megbízható szolgáltatója lesznek a startup-ökoszisztémának is. Összefoglaltuk az Econ

Bővebben

Miért éri meg virtuálisan prototípust készíteni a startupoknak, és hogyan zajlik ez egyáltalán?

Az innovációs projekteknek szóló Technocatalyst programban az Econ Engineering elérhetővé teszi a mérnöki szimulációk világát a startupoknak is. Hogyan tudja egy startup az Econnal virtuálisan megterveztetni a prototípusát? Mennyire szoros az együttműködés, mekkorák a költségek, és miért bízzon meg a startup az eddig ipari nagyvállalatoknak szolgáltató cégben? Kiglics Gábort, az Econ ügyvezető igazgatóját kérdeztük.

Bővebben

Gazdaságos 3D nyomtatógép és hisztikezelő gyereknevelési rendszer is nyert az első VOSZ Smart startupversenyen

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége azzal a céllal hozta létre a versenyt, hogy felkutassa az élet különböző területein születő innovációkat, és segítse ismertségük növelését. A fődíjat a 3D nyomtatást megkönnyítő ReFilamer hozta el.

Bővebben

Az ember bármikor beavatkozhat a mesterséges intelligencia működésébe – erre ad garanciát az Unió AI szabályozása

Komoly nyomon követési és naplózási rendszert kell annak kiépítenie, aki bizonyos területeken mesterséges intelligenciát alkalmazó szoftvert szeretne forgalmazni az EU-ban.  Az új uniós rendelet, az AI Act ezt azért is írja elő, hogy bármikor közbe tudjon lépni az ember az AI működésébe, ha szükséges. Összefoglaltuk a Pokó Diána mesterséges intelligencia és technológiai szakjogásszal készült interjúnkat.

Bővebben

Ha az EU nem szabályozná a mesterséges intelligenciát, könnyen elharapózhatna a félelem, és megfojtanánk az innovációt

Márciusban fogadta el az Európai Parlament a világ első átfogó mesterségesintelligencia-szabályozását. Miért volt szükség az ún. AI Act-re? Tartanunk kell-e a robotok lázadásától, vagy attól, hogy a kormány AI-eszközökkel követi a mindennapjainkat? Mit fog érzékelni a felhasználó, és mennyi időbe telhet, mire a jog utoléri a gyorsan fejlődő technológiát? Interjúnk dr. Pokó Diána mesterséges intelligencia

Bővebben

Mi az: 42, és nem az élet értelme?

Az európai startup-ökoszisztéma az idei első negyedévben 42 darab, egymillió dollárt meghaladó befektéssel büszkélkedhet. 2022 második negyedéve óta nem volt ilyen magas ez a szám, és már 2024 első három hónapjában majdnem fele annyi úgynevezett megaround történt Európában, mint tavaly összesen.

Bővebben

Hozz egy jó ötletet egy elhagyott terület újrahasznosítására, és nyerj hárommillió forintot!

A CheckINN Revitalizátor ötletpályázat célja, hogy a befektetők helyett a felsőoktatásban tanuló diákok álmodják meg, hogy a funkcióját vesztett, elhanyagolt épületek, területek hogyan teremthetnének újra értéket, új külsővel és turisztikai jelentőséggel is felruházva őket.

Bővebben

Virtuális prototipizálást, szervezetfejlesztést és inkubációt is ad a projektednek a Technocatalyst program

A Technocatalyst olyan projektek jelentkezését várja, amelyek lelassultak vagy elakadtak, de a következő szintre szeretnének lépni, legyen szó a termék vagy szolgáltatás fejlesztéséről, piacra viteléről vagy a szükséges pénzügyi támogatás megszerzéséről. A program három szereplő különböző szolgáltatási portfólióját hozza tető alá, így a résztvevők ott kapnak segítséget, ahol a leginkább szükségük van rá.

Bővebben

A startup-ökoszisztémát is megszólítja idén a SMART Konferencia

Az IVSZ által szervezett innovációs és üzleti konferencia, a SMART a startup-ökoszisztémát is megcélozza: a fő eseménnyel párhuzamosan futó SMARTup Konferencián, melyet az InnoMaker Partners csapatavál együttműködésben állítanak színpadra, a startupvilág aktuális kérdésit járhatják körbe a résztvevők. A SMART-on ráadásul a Startup Online csapatának köszönhetően egy 360 fokos szelfigépet is kipróbálhatsz.

Bővebben
Ez a weboldal is sütiket használ!
Sütiket használunk a tartalom és a közösségi funkciók biztosításához, a weboldal forgalmunk elemzéséhez és reklámozás céljából. Ezen kívül média-, hirdető- és elemző partnereinkkel megosztjuk a weboldal használatodra vonatkozó adatokat, akik kombinálhatják más olyan adatokkal, amelyeket más, általuk használt szolgáltatásokkal együtt adtál meg. A weboldalon megtekintheted a sütik használatának részletes leírását.
Rendben
Szükséges
Beállítások
Statisztika
Marketing
Később módosíthatod a beállításaidat
Cookie beállítások