Hirdetés

Az űripar nem csak a zseniknek való – ezt vallja az ESERO Hungary program

Idén csatlakozik Magyarország az Európai Űrügynökség fiatalokat és tanáraikat célzó programjához. Az ESERO Hungary célja, hogy gyakorlati foglalkozásokkal a diákokat, ingyenes képzésekkel pedig a tanárokat hozza közelebb az űriparhoz, és ezen keresztül elősegítse a STEM-területek oktatását.

Az Európai Űrügynökség (ESA) célja, hogy elősegítse az európai űrkapacitás fejlesztését, és erősítse Európa pozícióját az űripari beruházások terén. A jelenleg 22 tagállamot számláló nemzetközi szervezet ennek mentén 2006-ban indította el az Európai Űrkutatási Oktatási Erőforrás Iroda (European Space Education Resource Office, azaz ESERO) programját, amely az űrkutatáson keresztül szeretteti meg a fiatal korosztályt és edukálja az oktatókat a STEM-tantárgyakra.

Azaz a program az űripari fejlesztések, gyakorlati alkalmazások és az űriparban rejlő karrierlehetőségek bemutatásán keresztül növeli az európai tudás- és műveltségi szintet a tudományos, technológiai, mérnöki és matematikai tudományok terén, és lerombolja azt a sztereotípiát, hogy a STEM-területek és az űrkutatás csak a zseniknek valók.

Magyarország 2024-ben csatlakozik az ESERO-hoz a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával. Az ESERO Hungary program megvalósításában a Design Terminal, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME), az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) és a Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) is közreműködik.

Robotépítés és szimuláció a diákoknak, ingyenes képzések a tanároknak

Az ESERO Hungary tevékenysége kétfelé ágazik: egyik oldalról a diákokra, másik oldalról az őket tanító tanárokra fókuszál.

Így a program részeként a magyarországi megvalósítók számos gyakorlati foglalkozást szerveznek, amelyek során a diákok közvetlenül megtapasztalhatják az űrkutatás izgalmait és kihívásait:

robotokat építhetnek, rakétákat indíthatnak vagy akár szimuláció által alkothatják meg az életet egy Hold bázison.

Ezek a programok nemcsak szórakoztatóak, de komoly tudományos alapokon is nyugszanak, és segítenek a diákoknak abban, hogy jobban megértsék a STEM-tárgyak összetettségét és szépségét.

Másrészt a program az általános és középiskolai tanárok számára kínál ingyenes képzéseket, oktatási anyagokat, workshopokat és tanulmányi utakat. Ezek a képzések lehetővé teszik az oktatók számára, hogy a legújabb és legérdekesebb módszerekkel keltsék fel a diákok érdeklődését a STEM-tárgyak iránt.

További információk az ESERO Hungary oldalán olvashatók.

KÉPEK: Design Terminal

Régiós szinten kapcsolja össze a startup- és az IT-ökoszisztémát a Puzl CowOrKing budapesti irodahelyiségének nyitórendezvénye

A bolgár szolgáltató Óbudán nyit új coworking irodahelyiséget: az ennek apropóján szervezett ME.E.T. CEE rendezvényen a résztvevők Magyarországról, Bulgáriából, Csehországból, Ausztriából, Romániából és Lengyelországból is építhetnek kapcsolatokat a startup- és az IT-ökoszisztéma képviselőivel. A november 8-i esemény ingyenes, de regisztrációhoz kötött.

Bővebben

Miért vásárolták meg Balogh Petyáék a KÜRT Akadémiát?

A komplex vállalatfejlesztési képzéseket kínáló KÜRT Akadémia megvásárlása stratégiai jelentőséggel bír a STRT Holding számára: azzal pont azt az oktatási szolgáltatási lábat erősítik, ami kulcsfontosságú portfóliócégeik sikerre vitelében. Mit hoz a gyakorlatban a tranzakció, és miért éri ez meg a Kürti Tamás nevével fémjelzett Akadémiának? A STRT által szervezett háttérbeszélgetésen jártunk.

Bővebben

Sokkal gyorsabban termelnek bevételt az AI-startupok, mint SaaS elődeik

A Stripe platformját használó top AI-vállalkozások csupán 11 hónap alatt képesek elérni az egymillió dolláros bevételt, míg a pár évvel korábbi SaaS-cégek csupán 15 hónap alatt. Az AI-startupok bevételnövelő képességét a mesterséges intelligencia piacának jellegzetessége magyarázza.

Bővebben

500 ezer dolláros pre-seed kört vont be a magyar AI-startup, a Voovo

A befektetők közt olyan nevek találhatók, mint az amerikai Techstars, és a magyar befektetői szcéna ismert szereplői: a Balogh Petya nevével fémjelzett STRT, a Hild Imréhez köthető Óbuda Uni Venture Capital (ÓUVC), valamint a HunBAN elnöke, Csillag Péter.

Bővebben

Hogyan építs startupot egy tabusított piacon?

Amikor egy társadalmi tabukkal övezett piacon próbálsz a startupoddal érvényesülni, nehezített pályán játszol: az ügyfeleid és a befektőid is bizalmatlanok veled szemben, és még a hatóságok is komoly fejfájást okozhatnak. Hogyan boldogulj ilyen körülmények között? A szexuális segédeszközök piacán sikeres MisteryVibe társalapítója és CEO-ja osztja meg a tippjeit.

Bővebben

Nyolc grafikon a védelmi technológiába áramló kockázatitőke-befektetésekről a NATO-ban és Európában

Hatalmas ugrást tapasztalhatunk a védelmi technológiára szánt kockázati tőkét tekintve: 2018 óta több mint négyszeresére nőtt a kihelyezett tőke mértéke a NATO és szövetségesei körében. A növekedés az európai piacon is megfigyelhető, ami az ide egyre nagyobb arányban befektető USA-beli VC-knek köszönhető. A Dealroom és a Resilience Conference kutatási eredményeit ismertetjük.

Bővebben

A startup-ökoszisztémát körülölelő makrogazdasági folyamatokról tájékozódhatsz október 3-án a JVSZ Makro Konferenciáján

Az esemény fókuszában a versenyképesség fenntarthatósága, a kritikus versenyképességi faktorok és a hazai gazdasági helyzet elemzése áll majd – szóval olyan témák, amik az innovációs és startup-ökoszisztéma tágabb, makrogazdasági környezetét járják körbe.

Bővebben

Startupkeltetőnek sem utolsók az unkorniusok – itt van rá egy példa

A német unikornisok alkalmazottai 2024. első félévben összesen 65 darab új startupot alapítottak: az öt legtöbb startupot adó unikornishoz köthető az összes új startup több mint 64 százaléka, és ezek a startupok 19 iparágat ölelnek fel.

Bővebben