Hirdetés

Az űripar nem csak a zseniknek való – ezt vallja az ESERO Hungary program

Idén csatlakozik Magyarország az Európai Űrügynökség fiatalokat és tanáraikat célzó programjához. Az ESERO Hungary célja, hogy gyakorlati foglalkozásokkal a diákokat, ingyenes képzésekkel pedig a tanárokat hozza közelebb az űriparhoz, és ezen keresztül elősegítse a STEM-területek oktatását.

Az Európai Űrügynökség (ESA) célja, hogy elősegítse az európai űrkapacitás fejlesztését, és erősítse Európa pozícióját az űripari beruházások terén. A jelenleg 22 tagállamot számláló nemzetközi szervezet ennek mentén 2006-ban indította el az Európai Űrkutatási Oktatási Erőforrás Iroda (European Space Education Resource Office, azaz ESERO) programját, amely az űrkutatáson keresztül szeretteti meg a fiatal korosztályt és edukálja az oktatókat a STEM-tantárgyakra.

Azaz a program az űripari fejlesztések, gyakorlati alkalmazások és az űriparban rejlő karrierlehetőségek bemutatásán keresztül növeli az európai tudás- és műveltségi szintet a tudományos, technológiai, mérnöki és matematikai tudományok terén, és lerombolja azt a sztereotípiát, hogy a STEM-területek és az űrkutatás csak a zseniknek valók.

Magyarország 2024-ben csatlakozik az ESERO-hoz a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával. Az ESERO Hungary program megvalósításában a Design Terminal, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME), az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) és a Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) is közreműködik.

Robotépítés és szimuláció a diákoknak, ingyenes képzések a tanároknak

Az ESERO Hungary tevékenysége kétfelé ágazik: egyik oldalról a diákokra, másik oldalról az őket tanító tanárokra fókuszál.

Így a program részeként a magyarországi megvalósítók számos gyakorlati foglalkozást szerveznek, amelyek során a diákok közvetlenül megtapasztalhatják az űrkutatás izgalmait és kihívásait:

robotokat építhetnek, rakétákat indíthatnak vagy akár szimuláció által alkothatják meg az életet egy Hold bázison.

Ezek a programok nemcsak szórakoztatóak, de komoly tudományos alapokon is nyugszanak, és segítenek a diákoknak abban, hogy jobban megértsék a STEM-tárgyak összetettségét és szépségét.

Másrészt a program az általános és középiskolai tanárok számára kínál ingyenes képzéseket, oktatási anyagokat, workshopokat és tanulmányi utakat. Ezek a képzések lehetővé teszik az oktatók számára, hogy a legújabb és legérdekesebb módszerekkel keltsék fel a diákok érdeklődését a STEM-tárgyak iránt.

További információk az ESERO Hungary oldalán olvashatók.

KÉPEK: Design Terminal

Egy női alapító vallomásai – ezzel a címmel indít új podcastot Meghan Markle

A brit királyi család tagja 8 epizódon keresztül folytat beszélgetéseket női vállalkozókkal a karrierjükről, és arról, hogy nőként hogyan lehet sikeresen vállalkozást építeni.

Bővebben

Örülhetünk-e egyáltalán a Klarna tőzsdére lépésének?

A svéd BNPL-bajnok jobb időket is látott, mint most, a tőzsdére vezetés megkezdésekor. Ezt tükrözi a visszafogott értékelési célja, ami mögött az európai piacok rossz megítélése húzódhat, valamint az is, hogy a tervezett értékelés meg sem közelíti az unikornis pár évvel korábbi értékelését.

Bővebben

Összefogott az európai ökoszisztéma a következő európai sikersztorik megszületéséért

A Europe Project névre keresztelt kezdeményezés célja, hogy komplex segítséget nyújtson a tehetséges fiatal vállalkozóknak, és megmutassa a világnak: Európa még mindig képes globálisan meghatározó startupokat építeni.

Bővebben

Ligát váltana a STRT: Balogh Petyáék a BÉT Standard kategóriába lépésre törekednek

A szabályozott piacra lépés érdekében a STRT már két szereplővel is együttműködik, és pénzügyi beszámolójukat is ennek megfelelően készítik el idén. Hogy mikor debütálhat a cég a BÉT Standard kategóriájában, egyelőre nem tudni – addig is elmagyarázzuk, hogy ez miért fontos.

Bővebben

Új szereplő jelent meg a közép-kelet-európai ökoszisztémában: Miben segíthet a Scale Factory a magyar scaleupoknak?

A szingapúri szolgáltató arra fókuszál, hogy minél hatékonyabban segítse ügyfelei növekedését és terjeszkedését új piacokon, a lehető legtöbb kereskedelmi hasznot hozva nekik. A Scale Factory mostantól a közép-kelet-európai régióból is várja a skálázódni kívánó vállalkozásokat.

Bővebben

Sok diáknak fogalma sincs arról, hogy milyen költségekkel jár a felnőtt élet – mondja Gyarmati Fanni, a Diverzum társalapítója

A Diverzum és a más ökoszisztéma-szereplők által készített Gen Z Reportból kiderül, hogy a fiatalok átlagos bérigénye közel sem olyan irreálisan magas, mint azt gondolnánk. A kutatási eredmények kapcsán beszélgettünk Gyarmati Fannival, a Diverzum társalapítójával.

Bővebben