Idén csatlakozik Magyarország az Európai Űrügynökség fiatalokat és tanáraikat célzó programjához. Az ESERO Hungary célja, hogy gyakorlati foglalkozásokkal a diákokat, ingyenes képzésekkel pedig a tanárokat hozza közelebb az űriparhoz, és ezen keresztül elősegítse a STEM-területek oktatását.
Az Európai Űrügynökség (ESA) célja, hogy elősegítse az európai űrkapacitás fejlesztését, és erősítse Európa pozícióját az űripari beruházások terén. A jelenleg 22 tagállamot számláló nemzetközi szervezet ennek mentén 2006-ban indította el az Európai Űrkutatási Oktatási Erőforrás Iroda (European Space Education Resource Office, azaz ESERO) programját, amely az űrkutatáson keresztül szeretteti meg a fiatal korosztályt és edukálja az oktatókat a STEM-tantárgyakra.
Azaz a program az űripari fejlesztések, gyakorlati alkalmazások és az űriparban rejlő karrierlehetőségek bemutatásán keresztül növeli az európai tudás- és műveltségi szintet a tudományos, technológiai, mérnöki és matematikai tudományok terén, és lerombolja azt a sztereotípiát, hogy a STEM-területek és az űrkutatás csak a zseniknek valók.
Magyarország 2024-ben csatlakozik az ESERO-hoz a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával. Az ESERO Hungary program megvalósításában a Design Terminal, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME), az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) és a Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) is közreműködik.
Robotépítés és szimuláció a diákoknak, ingyenes képzések a tanároknak
Az ESERO Hungary tevékenysége kétfelé ágazik: egyik oldalról a diákokra, másik oldalról az őket tanító tanárokra fókuszál.
Így a program részeként a magyarországi megvalósítók számos gyakorlati foglalkozást szerveznek, amelyek során a diákok közvetlenül megtapasztalhatják az űrkutatás izgalmait és kihívásait:
robotokat építhetnek, rakétákat indíthatnak vagy akár szimuláció által alkothatják meg az életet egy Hold bázison.
Ezek a programok nemcsak szórakoztatóak, de komoly tudományos alapokon is nyugszanak, és segítenek a diákoknak abban, hogy jobban megértsék a STEM-tárgyak összetettségét és szépségét.
Másrészt a program az általános és középiskolai tanárok számára kínál ingyenes képzéseket, oktatási anyagokat, workshopokat és tanulmányi utakat. Ezek a képzések lehetővé teszik az oktatók számára, hogy a legújabb és legérdekesebb módszerekkel keltsék fel a diákok érdeklődését a STEM-tárgyak iránt.
További információk az ESERO Hungary oldalán olvashatók.
KÉPEK: Design Terminal