Legalábbis a régiós szinten. A magyar startup vállalkozások az aktivitásukkal tűnnek ki a többi országban működő társaik közül. Sok szakembert elszív Nyugat-Európa és az Egyesült Államok.
A közép- és kelet-európai régió 24 országának startupvilágát mutatja be részletesen az East-West Digital News (EWDN) hír- és piackutató ügynökség. A 2017-es riportból kiderül: hazánkban található a régió egyik legaktívabb startup ökoszisztémája – írj a Híradó.hu.
A pénzügyi támogatási rendszer hazánkban – főként mennyiségi szempontból – fejlettnek számít, a közösségi élet rendkívül aktív, és több mint tízezer techvállalkozó vagy potenciális vállalkozó keresi a fejlődési lehetőségeket vállalkozása számára.
A vizsgált országok közé tartoznak a Németországtól és Ausztriától keletre fekvő közép-európai országok, Oroszországot és a kaukázusi független országokat is beleszámolva a posztszovjet államok (a közép-ázsiaiak már nem), a volt Jugoszlávia területén létrejött államok és Albánia.
Az egyes vizsgált országok és területek fejlettségben nagymértékben eltérnek egymástól. Innováció terén a legkiemelkedőbbek közé Észtország és Szlovénia tartozik, a fejlettségi lista legalján pedig elsősorban a volt jugoszláv országokat találjuk.
A legtöbb országban a kormányok és a közintézmények aktív szerepet játszottak a helyi startupok és tőkebefektetők tevékenységének támogatásában. Oroszországban például az állami támogatású szervezetek és programok alakítják az ökoszisztémát, míg az EU-tagállamokban az európai uniós források és alapok nyújtanak segítséget a feltörekvő vállalkozói tevékenységhez.
A startupok, illetve a szakemberek kivándorlása a vonzóbb piacok – Egyesült Államok, Nyugat-Európa – felé, a helyi piac kis mérete vagy a gazdasági és politikai helyzet negatív hatást gyakorolnak a helyi startupszcénára, de ennek ellenére sok induló vállalkozás kíván a saját hazájában maradni, és elsősorban helyi székhelyről terjeszkedni külföldre.