Hirdetés

Az első lépések – hasznos tippek cégalapításhoz

laptop üzlet startup

A cégalapítás fontos és hosszú évekre meghatározó mozzanat, az egész vállalkozás sikere múlhat az induláskor meghozott döntéseken. Utána jártunk, mire érdemes figyelni, hogyan juthatnak forráshoz a cégek és mivel biztosítható a szellemi vagyon védelme.

Egy vállalkozás indítása összetett folyamat, a megszüntetése pedig jóval bonyolultabb lehet, ezért érdemes minden apró részletet előre átgondolni. A legfontosabb kérdések, hogy kik legyenek az alapítók, mekkora legyen az alapítói vagyon mértéke, összetétele, mikor és hogyan szándékoznak azt az alapítók a cég rendelkezésére bocsátani, hogy alakulnak az alapítói körben a döntési kompetenciák. Ezek után lehet dönteni a megfelelő cégformáról.

Az újonnan alapított vállalkozások között a legelterjedtebb a korlátolt felelősségű társaság és a zártkörűen működő részvénytársaság. Mindkét esetben az alapító köteles a tőkét rendelkezésre bocsátani, a társaság tartozásaiért alapesetben ezen összegig felel. Korlátlanul felel viszont, ha visszaélt korlátolt felelősségével. Ezek után jöhet a tevékenységi kör, a székhely, esetleg telephely megválasztása. Vannak bejelentésköteles és engedélyköteles tevékenységek is.

A cégbejegyzés a jogi képviselő elektronikus úton beadott kérelmére történik. Ez a vonatkozó rendelet szerinti mintaszerződés alkalmazása esetén több cégforma bejegyzése illeték- és költségtérítés-mentes. A bejegyzési kérelmet – csakúgy, mint a vállalkozás további működése során a cégjogi változásokat – ügyvéd, közjegyző vagy a cég által alkalmazott jogtanácsos útján kell az illetékes cégbíróságra benyújtani.

Anyagi kérdések
Alapkövetelmény, hogy a célhoz keressünk forrást és nem fordítva. Ezért a legfontosabb annak meghatározása, hogy mit szeretne elérni a vállalkozás, mihez és mekkora összegű forrásbevonásra van szüksége – hívta fel a figyelmet dr. Sárecz Judit startégiai jogi tanácsadással foglalkozó ügyvéd. Fel kell mérni, hogy milyen adottságai vannak a cégnek, milyenek a gazdálkodási adatai, piaci helyzete, jövőbeli lehetőségei, alkalmas-e a forrás fogadására és az forrás nyújtója által támasztott követelmények teljesítésére. Ez lehet vissza nem térítendő, illetve kedvezményes pályázati forrás, de lehet kockázati tőke, saját, tulajdonosi vagy magánbefektetői tőkeemelés, hitel, kölcsön, tőkejuttatáshoz társított tagi kölcsön, lízing, illetve egyéb pénzügyi forrás. A cég számára legelőnyösebb forrástípus kiválasztását követi a forrásszervezési folyamat megtervezése, véglegesítése, megvalósítása és az ügylet végén a folyamat értékelése.

„Célszerű szakavatott segítséget kérni a hazai és az európai uniós támogatási lehetőségek, a legoptimálisabb pénzintézeti finanszírozási források felkutatása és igénybevétele során, a pályázatok, jelentkezési kérelmek elkészítésében, a hitelkérelmek összeállításában, az esetlegesen kapcsoló közbeszerzési eljárások lefolytatásához” – tanácsolta a szakértő.

A forrásokat piaci vagy állami szereplők nyújtják, de vannak hibridmegoldások is, amelyek ötvözik a piaci alapú magántőkét és az államilag vagy az EU által nyújtott támogatásokat.

Értékek védelme
Egy induló vállalkozás esetén a szellemi tulajdon jelenti a cégértéket, így fokozottan kell ügyelni arra, hogy az ötlet megvalósítása biztosítsa a megfelelő monopóliumot – mutatott rá a Dr. Sárecz Judit Ügyvédi Iroda vezetője. A szellemi tulajdon – legyen az akár egy szabadalom, akár egy szoftver forráskódja – vagyoni értékű jogot képvisel. Az értékét a különböző oltalmi formák által biztosított monopólium biztosítja, ugyanis az oltalom tárgyát kizárólag annak jogosultja hasznosíthatja, vagy adhat a hasznosításra másnak engedélyt.

A szoftvereket a szerzői jog védi, a szabadalom, a védjegy és a formatervezési minta (dizájn) az iparjogvédelem tárgykörébe tartozik. Ezek rokonterületek, azonban míg a szerzői jog esetén nincs szükség hatósági nyilvántartásba vételre a monopólium létrejöttéhez, az iparjogvédelmi oltalmi formáknál viszont igen.

Az iparjogvédelmi formák közül ugyanakkor a találmányok (a szabadalom az oltalmazott találmányt jelenti) oltalmazhatóságnak szigorú feltételei vannak, egyrészt van egy elvárt szakmai minimum, illetve az is alapkövetelmény, hogy a megoldás újnak minősüljön, azaz nem vált bárki számára hozzáférhetővé. Az újdonság megléte tehát alapvető lajstromozási kritérium, azonban egy meggondolatlan publikálással a jogosult kizárja magát az oltalomból, a megoldása pedig közkinccsé válik. Védjegy- és formatervezési minta esetén az újdonsággal szemben a megkülönböztetés képessége és az elsőbbség számít, az, hogy ki adott be előbb lajstromozási kérelmet.

„Az elmúlt évek tendenciái alapján az induló vállalkozások döntő többségében egy szoftver képezi a szellemi tulajdont, a dizájnnak csak néhány iparágban van jelentősége, míg a szabadalmaztatott megoldások döntő többsége ma is a nagyvállalati kultúrákban keletkezik” – mondta el dr. Sárecz Judit.

Változó jogszabályok
Ez egy folyamatosan változó jogterület, és számtalan jogszabály érinti a kis- és középvállalkozások működését, függően azok tevékenységi körétől – hangsúlyozta az ügyvéd. Az idei változások közül kiemelendő az Illetéktörvény és a Cégtörvény 2017 márciusában hatályba lépett azon módosításai, amelyek eltörölték a korlátolt felelősségű társaságok, betéti társaságok, közkereseti társaságok és az egyéni cégek bejegyzésének illetékét, valamint a Cégközlönyben való közzététel költségtérítését.

Szintén a vállalkozásindítás költségeihez kapcsolódik a 2014-ben hatályba lépett új Polgári Törvénykönyv azon szabálya, amelynek értelmében úgy is létrehozható korlátolt felelősségű társaság, hogy az alapításkor a vagyoni hozzájárulás rendelkezésre bocsátására egyáltalán nem kerül sor. Ebben az esetben az az egyetlen megkötés, hogy a társaság mindaddig nem fizethet osztalékot a tagoknak, amíg a törzstőkét be nem fizetik, ugyanakkor ez megtehető az adózott eredmény terhére is.

Említést érdemelnek még az európai cégnyilvántartások összekapcsolását szolgáló jogszabályi változások, a székhelyszolgáltatásra bevezetett új feltételrendszer, valamint a 2018-ban hatályba lépő, az adózás rendjét érintő újdonságok, például az adóhatósági mentorálás induló vállalkozások általi igénybevételének lehetősége.

„Minden induló vállalkozás egyedi, ezért egyedi tanácsokra van szükségük. A bátor, merész ötletek, a sajátos, újszerű termékek, szolgáltatások akkor tudnak kibontakozni, ha jól felépített struktúrájú, szakmailag megalapozott vállalkozás ad mindezeknek keretet. Indokolt a szakterületen jártas jogász és számviteli szakember igénybevétele, akik segítenek kialakítani a vállalkozás optimális jogi és gazdálkodási kereteit” – tanácsolta a szakértő.

Kalocsai Magdolna

Az ember bármikor beavatkozhat a mesterséges intelligencia működésébe – erre ad garanciát az Unió AI szabályozása

Komoly nyomon követési és naplózási rendszert kell annak kiépítenie, aki bizonyos területeken mesterséges intelligenciát alkalmazó szoftvert szeretne forgalmazni az EU-ban.  Az új uniós rendelet, az AI Act ezt azért is írja elő, hogy bármikor közbe tudjon lépni az ember az AI működésébe, ha szükséges. Összefoglaltuk a Pokó Diána mesterséges intelligencia és technológiai szakjogásszal készült interjúnkat.

Bővebben

Ha az EU nem szabályozná a mesterséges intelligenciát, könnyen elharapózhatna a félelem, és megfojtanánk az innovációt

Márciusban fogadta el az Európai Parlament a világ első átfogó mesterségesintelligencia-szabályozását. Miért volt szükség az ún. AI Act-re? Tartanunk kell-e a robotok lázadásától, vagy attól, hogy a kormány AI-eszközökkel követi a mindennapjainkat? Mit fog érzékelni a felhasználó, és mennyi időbe telhet, mire a jog utoléri a gyorsan fejlődő technológiát? Interjúnk dr. Pokó Diána mesterséges intelligencia

Bővebben

Mi az: 42, és nem az élet értelme?

Az európai startup-ökoszisztéma az idei első negyedévben 42 darab, egymillió dollárt meghaladó befektéssel büszkélkedhet. 2022 második negyedéve óta nem volt ilyen magas ez a szám, és már 2024 első három hónapjában majdnem fele annyi úgynevezett megaround történt Európában, mint tavaly összesen.

Bővebben

Hozz egy jó ötletet egy elhagyott terület újrahasznosítására, és nyerj hárommillió forintot!

A CheckINN Revitalizátor ötletpályázat célja, hogy a befektetők helyett a felsőoktatásban tanuló diákok álmodják meg, hogy a funkcióját vesztett, elhanyagolt épületek, területek hogyan teremthetnének újra értéket, új külsővel és turisztikai jelentőséggel is felruházva őket.

Bővebben

Virtuális prototipizálást, szervezetfejlesztést és inkubációt is ad a projektednek a Technocatalyst program

A Technocatalyst olyan projektek jelentkezését várja, amelyek lelassultak vagy elakadtak, de a következő szintre szeretnének lépni, legyen szó a termék vagy szolgáltatás fejlesztéséről, piacra viteléről vagy a szükséges pénzügyi támogatás megszerzéséről. A program három szereplő különböző szolgáltatási portfólióját hozza tető alá, így a résztvevők ott kapnak segítséget, ahol a leginkább szükségük van rá.

Bővebben

A startup-ökoszisztémát is megszólítja idén a SMART Konferencia

Az IVSZ által szervezett innovációs és üzleti konferencia, a SMART a startup-ökoszisztémát is megcélozza: a fő eseménnyel párhuzamosan futó SMARTup Konferencián, melyet az InnoMaker Partners csapatavál együttműködésben állítanak színpadra, a startupvilág aktuális kérdésit járhatják körbe a résztvevők. A SMART-on ráadásul a Startup Online csapatának köszönhetően egy 360 fokos szelfigépet is kipróbálhatsz.

Bővebben

Újrahasznosított műanyagból készült kompozit, kertészeti rendszer, ultrahatékony növénystimuláló szer – ilyen projektek mutatkoztak be a Startup Plastic Surgery pitch versenyén

A Startup Plastic Surgery és a Klímainnovációs Közösség inkubációs programjában olyan projekteket karolnak fel, amelyek a műanyag által okozott környezeti és egészségügyi problémákra kínálnak megoldásokat. A program hagyományosan egy pitch versennyel zárul, amin a Startup Online is jelen volt. Fotóriportunkat láthatjátok.

Bővebben

2023 nem volt az európai unikornisok éve, az idei év annál inkább az lehet

2017 óta nem volt olyan alacsony az egy évben jegyzett új unikornis vállalkozások száma Európában, mint tavaly: csupán 7 új unikornis született. 2024 első negyedévében viszont már 4 új unikornissal büszkélkedhet az európai piac – mutatjuk is őket!

Bővebben
Ez a weboldal is sütiket használ!
Sütiket használunk a tartalom és a közösségi funkciók biztosításához, a weboldal forgalmunk elemzéséhez és reklámozás céljából. Ezen kívül média-, hirdető- és elemző partnereinkkel megosztjuk a weboldal használatodra vonatkozó adatokat, akik kombinálhatják más olyan adatokkal, amelyeket más, általuk használt szolgáltatásokkal együtt adtál meg. A weboldalon megtekintheted a sütik használatának részletes leírását.
Rendben
Szükséges
Beállítások
Statisztika
Marketing
Később módosíthatod a beállításaidat
Cookie beállítások