Hirdetés

Alakítsd most te Európa startuppolitikáját, segítsd a véleményeddel az ökoszisztémát!

Az októberben indított EU Inc. kezdeményezés a startup-ökoszisztéma egységes uniós szabályozásáért szállt síkra. A kezdeményezők a javaslatokat most az újonnan felálló Európai Bizottság napirendjére szeretnék tűzni – ezt segítheted a dokumentum megosztásával és véleményézésével.

Ahogyan megírtuk korábban, december 1-től a bolgár Ekaterina Zaharieva személyében hivatalosan is munkába állt az Európai Unió első startupbiztosa. A lépés azért is jelentős, mert az Európai Bizottság az a szervezet, amely kezdeményezheti új uniós jogszabályok bevezetését, és ő felelős azért is, hogy ezeket végrehajtassa a tagállamokkal.

Tennivaló pedig bőven akad az európai startup-ökoszisztémában: erre hívták fel már októberben az európai közvélemény figyelmét azok, akik az EU Inc. néven futó petícióban kezdeményezték, hogy

a politikai döntéshozók hozzanak létre egy egységes, startupokra szabott vállalati struktúrát, ami a társasági jog szintjén rakja rendbe és egységesíti az ökoszisztéma uniós szintű szabályozását.

A 49 éves jogász, Ekaterina Zaharieva uniós megbízatása előtt több miniszteri posztot is betöltött a bolgár kormányokban az elmúlt évtizedben. Az EU első startupbiztosaként a K+F ráfordítások emelését, a Horizont Európa reformját és a startupbarát környezet kialakításását tűzte ki célul. Forrás: © European Union 2024 – Source : EP

A petíciót már több mint 13 ezer szereplő írta alá, annak javaslatait pedig a kezdeményezők és kidolgozók – akiknek névsorát ide kattintva lehet olvasni

olyan formába akarják önteni, hogy azt beterjeszthessék az európai politikusoknak, és része legyen az Európai Bizottság 2025. évi munkarendjének. Ehhez kérik most az EU Inc.-et útjára indítók az európai startupvilág meglátásait.

Hogyan reformálná meg a startup-ökoszisztémát az EU Inc.?

Mindenek előtt érdemes tisztázni, hogy a szakpolitikai javaslat milyen konkrét elemeket, intézkedéseket foglalna magába. Ezek a következők:

  • Egységes vállalati struktúrát, ami uniós szinten közös nevezőre hozná többek között a cégirányításra, a törzstőkére és a fenntartásra vonatkozó szabályokat, ezzel is segítve a nemzeti határokon átívelő folyamatok (például a tőkeáramlás vagy a foglalkoztatás) egységes kezelését.
  • Egy új, szabványosított befektetési eszköz létrehozását, amelyet olyan eszközök ihlettek, mint a SAFE vagy az ahhoz hasonló BSA-AIR.
  • Egységes munkavállalói részvényopciós program megalkotását.
  • A cégalapítás egyszerűsítését és digitalizálást, amellyel online és angol nyelven pár perc alatt létre lehetne hozni egy céget.

A kidolgozók szerint

mindettől gyorsabb növekedést, több európai sikertörténetet, és az európai piac emelkedő vonzerejét remélhetnénk, legyen szó a tehetséges alapítókról, minőségi technológiai szakemberekről, vagy a globális tőkéről.

Az intézkedések részletesen elolvashatóak a szakpolitikai javaslatcsomagot ismertető weboldal egyes füleire kattintva.

Pontosan hogyan segítheted az európai startup-ökoszisztémát?

Az egyes részekhez kétféleképpen, egy erre a célra kialakított, az oldal alján elérhető formon, valamint a policy@eu-inc.org címre küldött e-mailen keresztül is lehet megjegyzéseket fűzni. Akikre kifejezetten számítanak a kezdeményezők:

  • A startupalapítókra és a kockázati tőkebefektetőkre, illetve az ő tanácsadóikra, akik rávilágíthatnak a javaslatokból kimaradt fontos részekre, figyelembe nem vett nehézségekre, vagy éppen a már meglévő szöveg nehezen érthető részeire.
  • Az ügyvédi irodákra és jogi szakértőkre, akik segíthetnek feldolgozni a beérkező megjegyzéseket, és jogilag értelmezhető formában bedolgozni a javaslatba.
  • A politikai döntéshozókra, akik tájékozódhatnak az európai startup-ökoszisztéma szakmai kérdéseiről, és segíthetnek abban, hogy a problémákat jól lehessen megoldani.
  • Továbbá mindenkire, aki egy megosztással növeli a kezdeményezés láthatóságát és politikai erejét.

A javaslatcsomagot az EU Inc. életre hívói 2025. január 15-ig rendszeresen meg fogják osztani az Európai Bizottság képviselőivel, amikor is a Bizottság megkezdi a 2025. évi munkáját.

NYITÓKÉP: ChatGPT / Startup Online

Biás Csongor: Nyitott kapukat döngetünk az Európai Bizottságnál a startupok páneurópai szabályozásáról

Amivel az EU döntéshozói a leginkább segíthetnék az európai startupszcénát, az egy ökoszisztémára szabott, páneurópai jogi entitás megteremtése lenne – na meg az, ha a megvalósításra is odafigyelne az EU. Hol áll most az ezt a szabályozást a zászlajára tűző EU Inc kezdeményezés, és kiket kell még meggyőzni ennek fontosságáról? Többek között erről kérdeztük Biás

Bővebben

Marketingesek, szemetek a STRT-ra vessétek!

Azt tapasztalom a hazai ökoszisztémában, hogy a szereplők döntő többsége önmagáról zeng dicshimnuszt, ha elér valamit, miközben a probléma, amit megold, olcsó díszletté silányul. Balogh Petyáék viszont pont fordított logika mentén gondolkodnak a PR-ról és a marketingről.

Bővebben

Balogh Petya: Amerika lábon lőtte magát a vámháborúval, és ebből az európai startupszektor rengeteget profitálhat

A STRT vezérigazgatója szerint a Donald Trump vezette USA pont azt az előnyét építi le a vámpolitikájával, ami őt a világ legerősebb gazdaságává tette. Ez lehetőséget teremt nemcsak arra, hogy az európai cégek a kihulló szereplők helyébe lépjenek, hanem arra is, hogy az EU nagy lépéseket tegyen a digitális és innovációs függetlenedés útján. A Startup

Bővebben

Randizz a leendő befektetőddel a NAK TechLab eseményén!

Az agrár startupok rapid randikon beszélgethetnek a hazai társaságok képviselőivel, azonnali visszajelzéseket kaphatnak egyszerre több kockázatitőke-befektetőtől, és akár a soron következő befektetési körükhöz vezető lépéseket tehetnek. Jelentkezési határidő: április 27.

Bővebben