Az októberben indított EU Inc. kezdeményezés a startup-ökoszisztéma egységes uniós szabályozásáért szállt síkra. A kezdeményezők a javaslatokat most az újonnan felálló Európai Bizottság napirendjére szeretnék tűzni – ezt segítheted a dokumentum megosztásával és véleményézésével.
Ahogyan megírtuk korábban, december 1-től a bolgár Ekaterina Zaharieva személyében hivatalosan is munkába állt az Európai Unió első startupbiztosa. A lépés azért is jelentős, mert az Európai Bizottság az a szervezet, amely kezdeményezheti új uniós jogszabályok bevezetését, és ő felelős azért is, hogy ezeket végrehajtassa a tagállamokkal.
Tennivaló pedig bőven akad az európai startup-ökoszisztémában: erre hívták fel már októberben az európai közvélemény figyelmét azok, akik az EU Inc. néven futó petícióban kezdeményezték, hogy
a politikai döntéshozók hozzanak létre egy egységes, startupokra szabott vállalati struktúrát, ami a társasági jog szintjén rakja rendbe és egységesíti az ökoszisztéma uniós szintű szabályozását.
A 49 éves jogász, Ekaterina Zaharieva uniós megbízatása előtt több miniszteri posztot is betöltött a bolgár kormányokban az elmúlt évtizedben. Az EU első startupbiztosaként a K+F ráfordítások emelését, a Horizont Európa reformját és a startupbarát környezet kialakításását tűzte ki célul. Forrás: © European Union 2024 – Source : EP
A petíciót már több mint 13 ezer szereplő írta alá, annak javaslatait pedig a kezdeményezők és kidolgozók – akiknek névsorát ide kattintva lehet olvasni –
olyan formába akarják önteni, hogy azt beterjeszthessék az európai politikusoknak, és része legyen az Európai Bizottság 2025. évi munkarendjének. Ehhez kérik most az EU Inc.-et útjára indítók az európai startupvilág meglátásait.
Hogyan reformálná meg a startup-ökoszisztémát az EU Inc.?
Mindenek előtt érdemes tisztázni, hogy a szakpolitikai javaslat milyen konkrét elemeket, intézkedéseket foglalna magába. Ezek a következők:
- Egységes vállalati struktúrát, ami uniós szinten közös nevezőre hozná többek között a cégirányításra, a törzstőkére és a fenntartásra vonatkozó szabályokat, ezzel is segítve a nemzeti határokon átívelő folyamatok (például a tőkeáramlás vagy a foglalkoztatás) egységes kezelését.
- Egy új, szabványosított befektetési eszköz létrehozását, amelyet olyan eszközök ihlettek, mint a SAFE vagy az ahhoz hasonló BSA-AIR.
- Egységes munkavállalói részvényopciós program megalkotását.
- A cégalapítás egyszerűsítését és digitalizálást, amellyel online és angol nyelven pár perc alatt létre lehetne hozni egy céget.
A kidolgozók szerint
mindettől gyorsabb növekedést, több európai sikertörténetet, és az európai piac emelkedő vonzerejét remélhetnénk, legyen szó a tehetséges alapítókról, minőségi technológiai szakemberekről, vagy a globális tőkéről.
Az intézkedések részletesen elolvashatóak a szakpolitikai javaslatcsomagot ismertető weboldal egyes füleire kattintva.
Pontosan hogyan segítheted az európai startup-ökoszisztémát?
Az egyes részekhez kétféleképpen, egy erre a célra kialakított, az oldal alján elérhető formon, valamint a policy@eu-inc.org címre küldött e-mailen keresztül is lehet megjegyzéseket fűzni. Akikre kifejezetten számítanak a kezdeményezők:
- A startupalapítókra és a kockázati tőkebefektetőkre, illetve az ő tanácsadóikra, akik rávilágíthatnak a javaslatokból kimaradt fontos részekre, figyelembe nem vett nehézségekre, vagy éppen a már meglévő szöveg nehezen érthető részeire.
- Az ügyvédi irodákra és jogi szakértőkre, akik segíthetnek feldolgozni a beérkező megjegyzéseket, és jogilag értelmezhető formában bedolgozni a javaslatba.
- A politikai döntéshozókra, akik tájékozódhatnak az európai startup-ökoszisztéma szakmai kérdéseiről, és segíthetnek abban, hogy a problémákat jól lehessen megoldani.
- Továbbá mindenkire, aki egy megosztással növeli a kezdeményezés láthatóságát és politikai erejét.
A javaslatcsomagot az EU Inc. életre hívói 2025. január 15-ig rendszeresen meg fogják osztani az Európai Bizottság képviselőivel, amikor is a Bizottság megkezdi a 2025. évi munkáját.
NYITÓKÉP: ChatGPT / Startup Online