Hirdetés

A végzős diákok számára stresszfaktor a pályaválasztás

Nem fogom megunni egyszer a munkámat? Meg fogok belőle élni? Mi alapján válasszam ki, hogy mit csinálok középsuli után? Muszáj egyetemre mennem? Talán ezek azok a kérdések, amelyek soha nem változnak, ha egy fiatal a pályaválasztáson gondolkodik.

Túl sok lehetőség és irány, vagy épp ellenkezőleg információhiány, a szülők vagy a kortársak felől érkező elvárások, social media trendek: sok minden befolyásolhatja egy végzős diák gondolatait a pályaválasztással kapcsolatban.

Az elvárások és információk sűrűjében nem biztos, hogy egyáltalán marad tér egy saját, önazonos döntésre, sőt, lehet hogy a középsulis diák nem is ismeri fel személyes preferenciáit. Erre nyújt megoldást a Konnekt Egyesület a mentorálás módszertanával immár nyolcadik éve.

Mindenkinek legyen egy mentora!

„Sok diák inkább nem foglalkozik a pályaválasztás kérdésével mélyebben, mert már a rengeteg felmerülő kérdés is óriási stresszt okoz számukra. A mentoring abban is mankó, hogy strukturáltan közelíti meg a problémákat, másképp mondva segít a káoszból kiutat találni” – mondja Pap Henrik, a Konnekt Egyesület tanácsadója, hogy miért tartja a szervezet a mentorálást hatékony módszernek.

A program hat hónapja alatt a középsulisokhoz korban közel álló mentorok kísérik végig a diákokat a tudatos pályaválasztás fázisain, amelyek az önismeret, célkitűzés, kutatás, felfedezés és a döntéshozás.

A Konnektes mentorok nem a szülők vagy a tanárok szerepét szeretnénk betölteni, hanem egy újabb szempontot tudnak bevinni a döntés előkészítésébe. A módszertanban kiemelt szerepet kapnak az egyéni készségek fejlesztése és a személyre szabott beszélgetések, amelyeknek alapja a bizalomra épülő kapcsolódás.

„A mentor egy csendestárs: a háttérből támogat, nem mondja meg a tutit, de ha a mentorált elakad, akkor előrébb löki” – foglalja össze röviden a Mentorprogram működését Pap Henrik.

Gyakorlat teszi a mentort?

A mentorok életkorukból adódóan nemrég ugyanazokon a helyzeteken mentek keresztül, mint a diákok, így első kézből ismerhetik, hogy milyen gondolatok foglalkoztatják a mentoráltakat. Emellett friss szemmel látják, hogy milyen felsőoktatása, munkaerőpiaci környezet várja majd az érettségizőket. De ki lehet mentor a Konnekt programjában?

„Aki empátiával tud hozzáállni a mentorált problémájához, abból lesz a legjobb mentor”

– foglalja össze röviden a Mentorprogram működését Pap Henrik.

A lelkesedés mellé a Konnekt 2015 óta csiszolt módszertanát és képzését nyújtja a lelkes fiataloknak, illetve szupervíziós beszélgetések is segítik a mentorokat a hatékony munkában. A mentorok saját tapasztalataikkal teszik igazán életszerűvé a folyamatot, de fontos kiemelni, hogy ők csak vezetik az úton a középsulisokat.

A pályaválasztásig vezető út és akadályai nem spórolhatóak meg, de tanulságokkal és tapasztalatokkal felvértezve könnyebben járható. A végén pedig az az egyetemi szak vagy másik választott irány várhatja a diákokat, amely hozzásegíti őket egy kiteljesedett élethez.

Diákok és mentorok jelentkezését is várja a Konnekt Mentorprogram

Ha húszas éveidben vagy harmincas éveid elején járó fiatal vagy és szeretnél mentor lenni, jelentkezz a linkre kattintva.

Ha pályaválasztás előtt diák vagy, jelentkezésedet ezen a linken adhatod le.

A Konnekt weboldala: https://www.knnkt.org/mentor_program/

Email: mentorprogram@knnkt.org

2028-ig több mint 10 milliárd dollárt fektet be az AWS a brit ökoszisztémába

Az Amazon felhőalapú szolgáltatója ezt azért teszi, hogy tartani tudja a növekvő ügyféligényekkel a lépést, és létre tudja hozni a kellő digitális és AI-infrakstruktúrát. A brit ökoszisztéma 2028-ig ettől évente átlagosan 14 ezer új munkahelyet és a GDP 14 milliárd fontos növekedését várhatja.

Bővebben

1,24 milliárd dollár értékben indít két új európai alapot az Atomico

Az új alapok indításához a tőkét az Európai Beruházási Alaptól (EBA) kapja a londoni székhelyű VC, és az Atomico most először különíti el alapok szintjén is a korai és a növekedési szakaszú finanszírozást.

Bővebben

Csehország mutatja az utat a kelet-közép-európai startup-ökoszisztémának

A cseh ökoszisztéma 2024 első félévében egymaga lefedte a CEE régióban a startupoknak adott tőkemennyiség majdnem 39 százalékát. A cseh startupoknál landoló összes befektetés több mint 83 százaléka ugyanakkor három nagy finanszírozási körnek köszönhető.

Bővebben

Pivotált a német AI-bajnok, az Aleph Alpha

Az Aleph Alpha a pivotálással gyakorlatilag kiszáll a saját LLM-modell fejlesztés versenyéből, és helyette a meglévő modellek használatának támogatására építi fel üzleti modelljét. A lépésre az szoríthatta rá a startupot, hogy nem volt képes kilépni a nemzetközi piacra, és így lemaradt a modellfejlesztők versenyében.

Bővebben

25. alkalommal rendezi meg a HVCA a befektetési konferenciáját

A Magyar Kockázati – és Magántőke Egyesület (HVCA) konferenciája lehetőséget teremt az üzleti, politikai és jogi közösségek vezetőinek, hogy megvitathassák a magántőke és a kockázati tőke közép-kelet és délkelet-európai helyzetét. A rendezvény kiemelt előadója az izraeli kockázatitőke-ipar egyik alapítója és formálója, Jonathan Medved lesz. Időpont és helyszín: szeptember 24., Budapest Music Center.

Bővebben

Novemberben nyitja meg kapuit a Puzl CowOrKing budapesti irodahelyisége

A bolgár közösségi irodaszolgáltató értékajánlata az A vagy B osztályú irodákkal és a lakásirodákkal szemben a teljeskörű szolgáltatáscsomagjuk, valamint a rugalmasság. A 850 fős férőhelyű coworking irodahelyiségbe már lehet jelentkezni bérlőnek.

Bővebben

Egyre több időbe telik kockázati tőkét bevonniuk az európai startupoknak

Az európai startupok számára a tőkebevonási körök között eltelt idő egyre nő az utóbbi 1-2 évben. Ennek oka a PitchBook elemzése szerint a kockázati tőke óvatossága, valamint az, hogy a startupok a pénzügyi stabilitást igyekeznek demonstrálni, és az aktuális befektetést minél tovább ki akarják húzni.

Bővebben